Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
pan24
Στην περιπτωση που δεν υπαρχει σλουκας στην εθνικη θα υπαρχει και ενα αλλο θεμα
Ολοι λεμε οτι ο γιαννης θα μπορει να παιξει για καποιο χρονο ως guard και να εχει την μπαλα στα χερια οπως κανει στο nba
Ναι ομως ως ζευγαρι στα γκαρντ με τον καλαθη λογω κακου σουτ ειναι δυσκολο να παιξει αφου η αμυνα θα κλεινει μεσα στην ρακετα
Επισης στην αμερικη στην επιθεση ειναι pg και στην αμυνα μαρκαρει το αντιπαλο 4αρι για να μην καταπονειται ασκοπα κυνηγωντας κοντους, να μην κανει φαουλ και να μην χανουν την δυναμη του μεσα στην ρακετα
Αυτο σημαινει οτι στην πενταδα πρεπει να υπαρχουν δυο καθαροαιμα γκαρντ ή ενα 3αρι που μπορει να μαρκαρει κοντους(κατι σε στυλ μπραμος δηλαδη)
Το μονο σχημα που μου φαινεται λειτουργικο για να παιξει ο γιαννης στο 1 ειναι με σλουκα και ντορσει(αν εχει οσο καλο σουτ ακουγεται οτι εχει) γιατι μαζι με καλαθη κολλαμε απο σουτ και κανενα απο τα 3αρια μας δεν μπορει να μαρκαρει κοντους
Εκτος αν εξαναγκης παμε με τον αντετοκουμπο στην αμυνα να κυνηγαει 2αρια
Εδω σε αντιθεση με το nba μπορει να δουλεψει αφου οι κοντοι ιταλων και κροατων ειναι πολυ λιγοτερο εκρηκτικοι απο τους αντιστοιχους αμερικανους αλλα ετσι τραβαμε εξω απο την ρακετα τον γιαννη,κατι που μας στερει οσα δινει εκει(rim protection,rebound)

Θεωρω δεδομενο οτι αν δεν κατεβει ο σλουκας θα κληθει στην προετοιμασια και αλλος παικτης.Λογω των γνωστων θεματων δεν προκειται αυτος να ειναι ο παππας αρα μαλλον θα ειναι ο μπραμος
a bullet for your head
QUOTE(BasketZilla @ Jun 10 2016, 08:27 ) *
Υ.Γ. Επιμένω και θα δικαιωθώ ή στο παρόν είτε το πολύ σε 1-2 χρόνια ότι ο Dorsey είναι ο καλύτερος guard που έχουμε. Αυτό που περιμένω από δαυτον είναι φτάσει σε ένα επίπεδο Carlton Myers για τας Ευρώπας - και χωρίς την τρέλα που κουβαλούσε ο ΑγγλοΙταλός.

Δεν είναι άσχημος αυτός ο παραλληλισμος με τον Myers.
Αυτό που κρατάω απο τον Dorsey είναι πως πέρσι απο το πουθενα, ανταποκριθηκε σε έναν μάλλον ηγετικό ρόλο.
Τώρα, και με τις συγκυρίες που έχουν προκύψει, δεν αποκλείεται να πάρει τις ευκαιρίες του και να δείξει πολύ ενθαρρυντικά δείγματα.

Πλέον με αυτή την λειψανδρια σε G και με αυτά τα ηλικιακα χασματα στις φουρνιες, η ομοσπονδία με την διαβόητη παραγωγική της διαδικασία, αν μπορούσε να ανακαλύψει και κάνα δυο G σαν τον Dorsey και να τους Ελληνοποιησει θα ήταν καλα!
Καλάθης, Κουφός, αφοι Αντετοκουνπο, Ντορσει, ενδεχομένως και Βεζενκοφ τώρα που απόκτησε και Ελληνικό διαβατηριο, ενδεχομένως μετά ο Ζακ Όγκαστ....what next?

Νομίζω πως το πρόγραμμα δουλευει ρολόι! biggrin.gif
pan24
QUOTE (a bullet for your head @ Jun 10 2016, 18:38 ) *
Δεν είναι άσχημος αυτός ο παραλληλισμος με τον Myers.
Αυτό που κρατάω απο τον Dorsey είναι πως πέρσι απο το πουθενα, ανταποκριθηκε σε έναν μάλλον ηγετικό ρόλο.
Τώρα, και με τις συγκυρίες που έχουν προκύψει, δεν αποκλείεται να πάρει τις ευκαιρίες του και να δείξει πολύ ενθαρρυντικά δείγματα.

Πλέον με αυτή την λειψανδρια σε G και με αυτά τα ηλικιακα χασματα στις φουρνιες, η ομοσπονδία με την διαβόητη παραγωγική της διαδικασία, αν μπορούσε να ανακαλύψει και κάνα δυο G σαν τον Dorsey και να τους Ελληνοποιησει θα ήταν καλα!
Καλάθης, Κουφός, αφοι Αντετοκουνπο, Ντορσει, ενδεχομένως και Βεζενκοφ τώρα που απόκτησε και Ελληνικό διαβατηριο, ενδεχομένως μετά ο Ζακ Όγκαστ....what next?

Νομίζω πως το πρόγραμμα δουλευει ρολόι! biggrin.gif

Ο βεζενκοφ αν τελικα αποφασισει να παιξει με την ελλαδα θα μας ηταν αρκετα χρησιμος
Ο ντορσει αν εξελιχθει οπως αναμενεται θα αποδειχθει ο σβουρας κοντος που το ελληνικο μπακσετ δεν εχει.Αλλες χωρες δινουν διαβατηρια σε ασχετους(πχ τουρκια σε ντιξον),εμεις εχουμε τετοιους με πραγματικα ελληνικες ριζες.Not bad
Και ο ογκαστ θα ειναι αρκετα χρησιμος.Με την φετινη να ειναι λογικα η τελευταια χρονια του μπουρουση στους ψηλους ο μονος τοπ που θα εχουμε θα ειναι ο κουφος και απο πισω ενα κορυφαιο ταλεντο,ο παπαγιαννης
Πισω απο αυτον κατι μπογρηδες,καββαδαδες κτλ δεν πειθουν
Ο ογκαστ εστω ως τριτος μελλοντικα μπορει να δωσει αθλητικοτητα και ταχυτητα στην γραμμη ψηλων μας
Ισως απο φετος δουμε μια εθνικη που θα βασιζεται περισσοτερο στα αθλητικα προσοντα παρα στο τσουκου τσουκου ball
pk13
QUOTE(agis @ Jun 10 2016, 09:12 ) *
Ο Θανάσης θα είναι 100% στην δωδεκάδα. Αναλύοντας την δήλωση του Γιάννη «I can't never leave your side» και μετά «@thanasis_ante43» είναι σαν να προορίζεται συγκεκριμένα στον αδερφό του, ότι δηλαδή θέλει να τον βοηθήσει και να συμμετέχει αλλά και να προκριθεί.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο Θανάσης αξίζει την ευκαιρία ανεξαρτήτως Γιάννη. Είναι τρομερός αμυντικός απλά δεν έχει σουτ. Δεν θα μου έκανε καθόλου εντύπωση εάν ο Θανάσης έχει εξέλιξη αντίστοιχη του Μαρκ Γκασολ.


Πιστεύω ότι είμαστε τυχεροί σαν Έλληνες που υπάρχουν αυτά τα παιδιά που αντί να πάρουν τα μυαλά τους αέρα παίζουν για την Ελλάδα και την οικογένειά τους.


Ο Θανασης εχει παιξει 5 λεπτα στο nba και 3 χρονια στην αναπτυξιακη λιγκα που δεν εχει κανει την διαφορα ουτε εκει..Αυτη ειναι ολη του η καριερα μεχρι στιγμης....Και ειναι 24...Ο Μαρκ στην ιδια ηλικια ειχε ηδη αναδειχτει mvp στο καλυτερο πρωταθλημα της Ευρωπης...
Βασικα ο Θανασης αν θελει να εκμεταλλευτει τα οποια χαρισματα εχει πρεπει να σταματησει να κυνηγαει το nba γιατι δεν εχει τα φοντα να καθιερωθει σε ομαδα nba ουτε σαν παγκιτης και να ερθει στην Ευρωπη να δουλεψει το παιχνιδι του...Να παιξει 2-3 χρονια σε ομαδες επιπεδου eurocup να δειξει τι μπορει να κανει και μετα να κυνηγησει μια θεση σε ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκα αν δειξει οτι μπορει...
Με το να ψαχνεται συνεχως για το nba δεν κανει δουλεια...
Conan1982
QUOTE (pk13 @ Jun 10 2016, 19:05 ) *
Ο Θανασης εχει παιξει 5 λεπτα στο nba και 3 χρονια στην αναπτυξιακη λιγκα που δεν εχει κανει την διαφορα ουτε εκει..Αυτη ειναι ολη του η καριερα μεχρι στιγμης....Και ειναι 24...Ο Μαρκ στην ιδια ηλικια ειχε ηδη αναδειχτει mvp στο καλυτερο πρωταθλημα της Ευρωπης...
Βασικα ο Θανασης αν θελει να εκμεταλλευτει τα οποια χαρισματα εχει πρεπει να σταματησει να κυνηγαει το nba γιατι δεν εχει τα φοντα να καθιερωθει σε ομαδα nba ουτε σαν παγκιτης και να ερθει στην Ευρωπη να δουλεψει το παιχνιδι του...Να παιξει 2-3 χρονια σε ομαδες επιπεδου eurocup να δειξει τι μπορει να κανει και μετα να κυνηγησει μια θεση σε ομαδα επιπεδου Ευρωλιγκα αν δειξει οτι μπορει...
Με το να ψαχνεται συνεχως για το nba δεν κανει δουλεια...


Βασικά έχει την ευκαιρία να δείξει στο προολυμπιακό τις δυνατότητες του σε υψηλο επίπεδο και αν μπορεί να σταθεί σε επίπεδο ευρωλίγκα άμεσα. Γιατί μου φαίνεται δύσκολο ομάδα πλην των ελληνικών να ρισκάρει να του δώσει θέση.
Αν επιμείνει και φέτος για NBA τι να πω, μάλλον έχει κακούς συμβούλους. Αν 2 χρόνια είχε επιλέξει να έρθει και να παίξει Ευρώπη περισσότερες πιθανότητες θα είχε παρά στην Αναπτυξιακή που έπαιζε.
Timemaster
Υπάρχει πάντα και το ενδεχόμενο να μην έρχεται ευρωπη για να είναι κοντά στα αδέρφια του παραμερίζοντας την δική του καριέρα
bodiroga10
Ο θ.αντετοκουνμπο στο ευρωπαικο μπασκετ αυτη την στιγμη εχει σχεδον μηδενικη αξια.

Στο ελληνικο ομως ειναι διαφορετικα γιατι τα αθλητικα του προσοντα δεν τα βρισκεις σε αλλον ελληνα παικτη. Οποτε και για την εθνικη αλλα και για οποιοδηποτε ελληνικο συλλογο που θα τον αποκτησει μπορει να εξελιχτει σε μεγαλο κεφαλαιο

Δεν βρισκεις την αθλητικοτητα του θαναση σε κανεναν αλλο γηγενη ελληνα παικτη, αντιθετα η οποιαδηποτε ομαδα της ευρωπης που πρεπει να δωσει θεση ξενου για τον θαναση μπορει να βρει την αθλητικοτητα του σε εναν αμερικανο πιο ολοκληρωμενο παικτη....
GK_23
QUOTE(pan24 @ Jun 10 2016, 17:53 ) *
Στην περιπτωση που δεν υπαρχει σλουκας στην εθνικη θα υπαρχει και ενα αλλο θεμα
Ολοι λεμε οτι ο γιαννης θα μπορει να παιξει για καποιο χρονο ως guard και να εχει την μπαλα στα χερια οπως κανει στο nba
Ναι ομως ως ζευγαρι στα γκαρντ με τον καλαθη λογω κακου σουτ ειναι δυσκολο να παιξει αφου η αμυνα θα κλεινει μεσα στην ρακετα
Επισης στην αμερικη στην επιθεση ειναι pg και στην αμυνα μαρκαρει το αντιπαλο 4αρι για να μην καταπονειται ασκοπα κυνηγωντας κοντους, να μην κανει φαουλ και να μην χανουν την δυναμη του μεσα στην ρακετα
Αυτο σημαινει οτι στην πενταδα πρεπει να υπαρχουν δυο καθαροαιμα γκαρντ ή ενα 3αρι που μπορει να μαρκαρει κοντους(κατι σε στυλ μπραμος δηλαδη)

Συμφωνώ 100%. Ο Γιάννης πρέπει να παίξει περισσότερο με τη μπάλα στα χέρια αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα μετακινηθεί στα γκαρντς. Τόσο το spacing όσο και η άμυνα θα χειροτερέψουν σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
pan24
Η μπαρτσελονα περασε στους τελικους με την ρεαλ που λογικα θα κριθουν στα 4 ή 5 παιχνιδια.Ο περπερογλου δηλαδη θα τελειωσει μετα τις 20 ιουνιου
GK_23
QUOTE(pan24 @ Jun 11 2016, 10:45 ) *
Η μπαρτσελονα περασε στους τελικους με την ρεαλ που λογικα θα κριθουν στα 4 ή 5 παιχνιδια.Ο περπερογλου δηλαδη θα τελειωσει μετα τις 20 ιουνιου

Το 4ο και το 5ο ματς, εφόσον χρειαστούν, έχουν ήδη προγραμματιστεί για τις 22 και 25 Ιουνίου αντίστοιχα. Σε περίπτωση που η σειρά φτάσει σε 5ο ματς, ο Περπέρογλου θα ενταχθεί στην ομάδα μία εβδομάδα πριν το προολυμπιακό.

Σύντομα πάντως θα ξεκαθαρίσει το θέμα του Σλούκα καθώς με νίκη της Φενέρ απόψε ολοκληρώνεται η σεζόν στη Τουρκία.
KingCrimson
QUOTE(pan24 @ Jun 11 2016, 10:45 ) *
Η μπαρτσελονα περασε στους τελικους με την ρεαλ που λογικα θα κριθουν στα 4 ή 5 παιχνιδια.Ο περπερογλου δηλαδη θα τελειωσει μετα τις 20 ιουνιου


το χουνε κάνει ΝΒΑ στην Ισπανία..
pan24
1)Καλαθης,μαντζαρης
2)Σλουκας,ντορσει
3)Γιαννης,θανασης
4)Περπερογλου,παπαπετρου
5)Κουφος,μπουρουσης
Με μπαλαντερ στο 4-5 τον αγραβανη και 12ο τον μπογρη ή τον αθηναιου αναλογα το ποσο καλα θα δειξει ο αντετοκουμπο στα φιλικα οτι μπορει να παιξει στα γκαρντ
Αυτη ειναι η προβλεψη μου για την τελικη 12αδα
Νομιζω οτι τελικα ο σλουκας θα κατεβει.Ισως εχει μαζι του και ειδικο προγραμμα επιπλεον ασκησεων εκγυμνασης/αποθεραπειας και θα ενσωματωθει και αργοτερα στην αποστολη αλλα νομιζω θα κατεβει
Και ο περπερογλου θελω να πιστευω οτι θα κατεβει
Ειμαι σιγουρος οτι η (επισημη) θεση του αντετοκουμπο θα ειναι το 3 και οχι το 4
Σχημα με αυτον στο 4 χανει αρκετα και σε συνδιασμο με το οτι φετος ο παπαπετρου επαιζε σχεδον αποκλειστικα 4 ενω ο περπερογλου και φετος και γενικοτερα στην καριερα του παιζει αρκετα καλα στο 4 μου δειχνει προς τα εκει
Ο παπαπετρου θα παιζει και ως backup 3 ενω λογω του καλου σουτ του μπουρουση δεν θα απεκλεια για καποια λεπτα σχηματα με διδυμο κουφο-μπουρουση οταν ο αντιπαλος εχει αργο 4αρι
Conan1982
"Dallas Mavericks hosting two free agent mini camps 6/20-6/22. Thanasis Antetokoumpo, Marquis Teague, Okaro White, Michael Qualls + 36 more."

https://twitter.com/DraftExpress?ref_src=twsrc%5Etfw

Τον έχει για σίγουρο απ' ότι γράφει αν και μου φαίνεται απίθανο να το προτιμήσει ο Θανάσης από την Εθνική.
agis
Επειδή ακούω πολλά για τους Ιταλούς και το πόσο φόβητρο είναι με τόσα αστέρια που κατεβαίνουν θυμηθείτε ότι είναι η ίδια ομάδα η περσινή.
Στο περυσινό eurobasket είχαν χάσει από Τουρκία, Σερβία (20 πόντους διαφορά), και Λιθουανία.
Εμείς χάσαμε ΜΟΝΟ από Ισπανία δηλαδή την πρωταθλήτρια.

Τώρα όσον αφορά το πόσα αστέρια έχει ο καθένας νομίζω πως ούτε και εκεί υστερούμε. Δε νομίζω ότι ο Αντετοκούμπο είναι λιγότερο αστέρι από τον Γκαλιναρι, ούτε ο Κουφός λιγότερο καλός ρολιστας από τον Μπελινελι, ούτε ο Χακετ καλύτερος από Καλαθη, ούτε ο Μπουρούσης χειρότερος από Ντατομε. Όσον αφορά τον Μπαρνιανι νομίζω πως πάει να γίνει ο Παπανικολαου της Ιταλίας.
Zoys
Ο Καϊμακόγλου σε συνέντευξη του στο contra επιβεβαίωσε ότι είχε μιλήσει με ανθρώπους της Ομοσπονδίας καιρό πριν την ανακοίνωση της προεπιλογής και ο ίδιος αποφάσισε να μην κατέβει στο Προολυμπιακό και ότι σταματάει γενικά από την Εθνική.

QUOTE
- Κώστα, μετά από επτά χρόνια δεν βρέθηκες στις κλήσεις της Εθνικής. Ηταν δίκη σου επιλογή ή απλώς δεν σε κάλεσε ο κόουτς;

Δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία τώρα. Είχα κάποια συζήτηση με άνθρωπο της ομοσπονδίας γύρω στο Μάρτιο ή τον Απρίλιο. Με ρώτησε για κάποια στοιχεία που χρειάζεται για να είναι κανείς στην ομάδα. Του γνωστοποίησα την απόφαση να μην αγωνιστώ αυτό το καλοκαίρι γιατί είναι πολύ κρίσιμο διάστημα για μένα. Με τη νέα Ευρωλίγκα θα έχουμε 60 παιχνίδια μίνιμουμ την επόμενη σεζόν. Ηταν πολύ δύσκολη απόφαση χωρίς βέβαια να ξέρω αν ήμουν στα πλάνα του κόουτς ή όχι. Ηθελα όμως να προσέξω το μυαλό και το σώμα μου για να βοηθήσω την Ούνιξ να πετύχει τους στόχους της.

- Σκέφτεσαι να επιστρέψεις του χρόνου ή τελείωσε οριστικά η Εθνική για σένα;

Είναι το τέλος από την Εθνική. Το μοναδικό που μου έλειπε, που ήταν και όνειρό μου, ήταν να παίξω σε μία Ολυμπιάδα. Γι' αυτό ακριβώς ήθελα να παίξω και πέρυσι στην ομάδα, για να πάρουμε την πρόκριση για το Ρίο. Το ότι δεν προκριθήκαμε αυτομάτως με ώθησε στην απόφαση να σταματήσω. Επαναλαμβάνω ότι ήταν πολύ δύσκολη απόφαση γιατό ήθελα να αγωνιστώ σε μία Ολυμπιάδα αλλά καμια φορά η μοίρα τα φέρνει έτσι να μην μπορείς να πετύχεις τα πάντα. Είμαι όμως χαρούμενος και πολύ υπερήφανος που για επτά συνεχόμενα καλοκαίρια συμμετείχα στην Εθνική ομάδα. Τα έδωσα όλα και ήταν ύψιστη τιμή. Θα μου λείψει η ομάδα, την έχω αγαπήσει, έχω δώσει και την ψυχή μου. Νιώθω ευλογημένος και τυχερός. Εύχομαι να πετύχουμε το στόχο μας και η νέα φουρνιά παικτών να βρει την κατάλληλη χημεία για να μπούμε πάλι στις μάχες των μεταλλίων.
agis
QUOTE
Το μοναδικό που μου έλειπε, που ήταν και όνειρό μου, ήταν να παίξω σε μία Ολυμπιάδα. Γι' αυτό ακριβώς ήθελα να παίξω και πέρυσι στην ομάδα, για να πάρουμε την πρόκριση για το Ρίο. Το ότι δεν προκριθήκαμε αυτομάτως με ώθησε στην απόφαση να σταματήσω.


Kαλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.
zorba
QUOTE(agis @ Jun 13 2016, 11:10 ) *
Kαλύτερα να μασάς παρά να μιλάς.

Έτσι ακριβώς! Η δήλωση, έτσι οπως αναφέρεται στο άρθρο, δείχνει αλαζονική προσέγγιση που δεν τιμά ιδιαίτερα τον Καϊμακόγλου...
Αφήνω βέβαια ανοιχτή την πιθανότητα να την εχει διαστρεβλώσει ο Τύπος...
pan24
Γιατι ρε παιδια τι κακο ειπε?Λεει οτι χρειαζεται ξεκουραση αλλα αν ειχαμε προκριθει στους ολυμπιακους(που δεν θα παιζαμε προκριματικα και θα ειχαμε σιγουρη συμμετοχη,οχι οπως τωρα που μπορει να εχανε 1 μηνα και να μην επαιζε ολυμπιακους) θα ερχοταν
Και ο ζησης και ο σπανουλης τι πιστευετε θα εκαναν?Αν ειχαμε προκριθει ολυμπιακους θα σταματαγαν τωρα ή θα ερχονταν αλλη μια χρονια να κλεισουν την καριερα τους στην εθνικη με μια συμμετοχη σε ολυμπιακους?
Nemesakos
QUOTE (pan24 @ Jun 13 2016, 15:45 ) *
Γιατι ρε παιδια τι κακο ειπε?Λεει οτι χρειαζεται ξεκουραση αλλα αν ειχαμε προκριθει στους ολυμπιακους(που δεν θα παιζαμε προκριματικα και θα ειχαμε σιγουρη συμμετοχη,οχι οπως τωρα που μπορει να εχανε 1 μηνα και να μην επαιζε ολυμπιακους) θα ερχοταν
Και ο ζησης και ο σπανουλης τι πιστευετε θα εκαναν?Αν ειχαμε προκριθει ολυμπιακους θα σταματαγαν τωρα ή θα ερχονταν αλλη μια χρονια να κλεισουν την καριερα τους στην εθνικη με μια συμμετοχη σε ολυμπιακους?



Ε αυτό είναι κ λίγο παρτάρισμα...Υποτίθεται δεν υπάρχουν προϋποθέσεις για την εθνική. Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου ωραίο το αν είχαμε πάει Ολυμπιακούς θα ήμουν παρών, αλλά τώρα που πάμε προολυμπιακό σιγά μην έρθω. Μειώνει αυτόματα την όποια προσπάθεια και υποβαθμίζει το έργο και την δουλειά συνεδέλφων του. Είναι σαν το αντίστοιχο του Παπαλουκά που τον κάλεσαν , είπε όχι και μόνο τελείωσε η προετοιμασία είπε ότι είναι διαθέσιμος. Δεν το παίζω ρομαντικός, αλλά σόρρυ για την έκφραση είναι λίγο φουστικο όλο αυτό..
Conan1982
QUOTE (Nemesakos @ Jun 13 2016, 16:53 ) *
Ε αυτό είναι κ λίγο παρτάρισμα...Υποτίθεται δεν υπάρχουν προϋποθέσεις για την εθνική. Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου ωραίο το αν είχαμε πάει Ολυμπιακούς θα ήμουν παρών, αλλά τώρα που πάμε προολυμπιακό σιγά μην έρθω. Μειώνει αυτόματα την όποια προσπάθεια και υποβαθμίζει το έργο και την δουλειά συνεδέλφων του. Είναι σαν το αντίστοιχο του Παπαλουκά που τον κάλεσαν , είπε όχι και μόνο τελείωσε η προετοιμασία είπε ότι είναι διαθέσιμος. Δεν το παίζω ρομαντικός, αλλά σόρρυ για την έκφραση είναι λίγο φουστικο όλο αυτό..


Καθόλου, οι παίκτες έχουν ένα σώμα που χρειάζεται ξεκούραση, το σφάλμα δεν είναι των παικτών είναι τον ομοσπονδιών και του συστήματος που έχουν φτιάξει.
tReason
Tα ιδια λεφτα δεν θα παρει ο Καιμακογλου παιξει δεν παιξει με την Εθνικη ομαδα;
Αν ηταν ψυχρος επαγγελματιας θα ερχοταν στο προολυμπιακο.Δεν θα εχανε ουτε ενα ευρω με την παρουσια του.Στα 34 του ενας παικτης οτι λεφτα ηταν να βγαλει απο το μπασκετ τα εβγαλε.Η για να το πω πιο τεχνικα η αξια των παρελθοντων εισοδηματων ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την παρουσια αξια των μελλοντικων.
Αν τοσο ειχε φαγουρα να παιξει στους ολυμπιακους θα ερχοταν.Ο David West αφησε 10 εκ. Δολλαρια στο δρομο για να παιξει στους Σπερς και να διεκδικησει το πρωταθλημα.Και η συμμετοχη του στο Προολυμπιακο ηταν ανευ κοστους.Αν το ηθελε πραγματικα θα ερχονταν.
Ευτυχως που το απερριψε φυσικα γιατι όπως εγραψα πριν καποιους μηνες υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο αυτόν.
BasketZilla


So excited to be playing for @HellenicBF and representing my country! The road to @Rio2016 starts tomorrow! #Hellas

Και τούτος δω μου φαίνεται ότι μας αγαπάει !

Nemesakos
QUOTE (Conan1982 @ Jun 13 2016, 17:05 ) *
Καθόλου, οι παίκτες έχουν ένα σώμα που χρειάζεται ξεκούραση, το σφάλμα δεν είναι των παικτών είναι τον ομοσπονδιών και του συστήματος που έχουν φτιάξει.


Μα δεν διαφωνώ σε αυτό που λες... Διαφωνώ με την λογική του Καιμακόγλου.. Αν ήμασταν απευθείας στους ΟΑ θα ήμουν παρών ενώ τώρα που είμαστε σε προολυμπιακό δηλώνω ότι σταματάω από την Εθνική. Αν μου έλεγε ότι δεν έχω την αντοχή και χρειάζομαι ξεκούραση δεν θα μιλούσα καν..Σου είπα.. δεν είμαι τόσο ρομαντικός...
pan24
QUOTE (tReason @ Jun 13 2016, 17:36 ) *
Tα ιδια λεφτα δεν θα παρει ο Καιμακογλου παιξει δεν παιξει με την Εθνικη ομαδα;
Αν ηταν ψυχρος επαγγελματιας θα ερχοταν στο προολυμπιακο.Δεν θα εχανε ουτε ενα ευρω με την παρουσια του.Στα 34 του ενας παικτης οτι λεφτα ηταν να βγαλει απο το μπασκετ τα εβγαλε.Η για να το πω πιο τεχνικα η αξια των παρελθοντων εισοδηματων ειναι πολυ μεγαλυτερη απο την παρουσια αξια των μελλοντικων.
Αν τοσο ειχε φαγουρα να παιξει στους ολυμπιακους θα ερχοταν.Ο David West αφησε 10 εκ. Δολλαρια στο δρομο για να παιξει στους Σπερς και να διεκδικησει το πρωταθλημα.Και η συμμετοχη του στο Προολυμπιακο ηταν ανευ κοστους.Αν το ηθελε πραγματικα θα ερχονταν.
Ευτυχως που το απερριψε φυσικα γιατι όπως εγραψα πριν καποιους μηνες υπαρχουν καλυτερες λυσεις απο αυτόν.

Υπαρχουν?
Οι μονοι καλυτεροι του που εχουμε στο 4 ειναι ο γιαννης και ο περπερογλου αντε να πουμε οτι και ο παπαπετρου ειναι στο ιδιο επιπεδο
Ομως αυτοι οι 3 θα καλυψουν και την θεση 3
Ο καιμακογλου ακομα και στην τωρινη του κατασταση θα ηταν πολυτιμος λογω της απουσιας του πριντεζη
aegeansheed
Λοιπόν αδέρφια, μια μικρή παύση. wink.gif

Οι δημοσιεύσεις στις οποίες κυριαρχούσε ως θέμα η περίπτωση ενδεχόμενης κλήσης του Παππά και γενικότερες σκέψεις και προβληματισμοί σχετικά με τον αθλητή και τη συμμετοχή του στην Εθνική Ανδρών κλπ μεταφέρθηκαν εδώ: http://www.basketforum.gr/forum/index.php?showtopic=18596

Επειδή ο χρόνος κυλά, η ζωή συνεχίζεται και η Εθνική είναι υπεράνω από πρόσωπα και ομάδες, θα παρακαλούσα η οποιαδήποτε σχτική συζήτηση να συνεχιστεί εκεί και να μείνουμε στο παρόν μιλώντας για τα τρέχοντα θέματα της Εθνικής, όχι τα παρελθόντα...
boumtze-boumtze
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ikis-andron-gtv
Aυτος ο Αγραβανης,ειναι δυνατον,να μην βρεθηκε ΕΝΑΣ προπονητης,γυμναστης,οτιδηποτε,ως τωρα,να του δουλεψει λιγο τον μηχανισμο του σουτ???
p.s.Παμε μωρη ομαδαρα,12 αυτοι,δωδεκα και'μεις icon_headbang.gif
Petran911
QUOTE(Nemesakos @ Jun 13 2016, 16:53 ) *
Ε αυτό είναι κ λίγο παρτάρισμα...Υποτίθεται δεν υπάρχουν προϋποθέσεις για την εθνική. Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου ωραίο το αν είχαμε πάει Ολυμπιακούς θα ήμουν παρών, αλλά τώρα που πάμε προολυμπιακό σιγά μην έρθω. Μειώνει αυτόματα την όποια προσπάθεια και υποβαθμίζει το έργο και την δουλειά συνεδέλφων του. Είναι σαν το αντίστοιχο του Παπαλουκά που τον κάλεσαν , είπε όχι και μόνο τελείωσε η προετοιμασία είπε ότι είναι διαθέσιμος. Δεν το παίζω ρομαντικός, αλλά σόρρυ για την έκφραση είναι λίγο φουστικο όλο αυτό..


Απαράδεχτοι είναι όλοι τους. Το προολυμπιακό είναι δύο εβδομάδες, σιγά την κούραση, γιατί η προετοιμασία για τους Ολυμπιακούς είναι πολύ μεγαλύτερη. Απλά φοβούνται μην πάνε και περάσουμε...

Για μένα και ο Σπανούλης, και ο Ζήσης, και όλοι υπόλοιποι είναι φυγόπονοι. Αν ήταν σωστοί θα κατέβαιναν μια τελευταία φορά, όπως κάνουν όλοι οι μεγάλοι αθλητές, προκειμένου να κλείσουν την καριέρα τους σε Ολυμπιακούς. Ο Σπαν φέτος έπαιξε 10 παιχνίδια λιγότερα από ότι συνήθως. Ειδικά αν ο Σλούκας δεν κατέβει λόγω τραυματισμού, είναι απαράδεχτοι.
anonym
theref
QUOTE(Petran911 @ Jun 13 2016, 20:13 ) *
Για μένα και ο Σπανούλης, και ο Ζήσης, και όλοι υπόλοιποι είναι φυγόπονοι. Αν ήταν σωστοί θα κατέβαιναν μια τελευταία φορά, όπως κάνουν όλοι οι μεγάλοι αθλητές, προκειμένου να κλείσουν την καριέρα τους σε Ολυμπιακούς. Ο Σπαν φέτος έπαιξε 10 παιχνίδια λιγότερα από ότι συνήθως. Ειδικά αν ο Σλούκας δεν κατέβει λόγω τραυματισμού, είναι απαράδεχτοι.



Νομιζω οτι ειναι μαλλον αδιαφορια. Σου λενε γιατι να μη εστιασω τη προσοχη μου εκει που ειναι τα φραγκα η εθνικη δεν ειναι απαραιτητη. Προφασεις εινα ολα γεραματα, τραυματισμοι, κουραση, ο προπονητης δεν μου φερεται καλα κλπ κλπ
tReason
QUOTE (pan24 @ Jun 13 2016, 18:24 ) *
Υπαρχουν?
Οι μονοι καλυτεροι του που εχουμε στο 4 ειναι ο γιαννης και ο περπερογλου αντε να πουμε οτι και ο παπαπετρου ειναι στο ιδιο επιπεδο
Ομως αυτοι οι 3 θα καλυψουν και την θεση 3
Ο καιμακογλου ακομα και στην τωρινη του κατασταση θα ηταν πολυτιμος λογω της απουσιας του πριντεζη


Ειπες αυτους που ειναι καλυτεροι απο τον καιμακογλου στο 4.Και βεβαια θα προτιμουσα ακομα και τον φωτση απο τον καιμακογλου.
Ο καιμακογλου ηταν απο τους καλυτερους παικτες της ισπανιας περσι.εκανε αχρειαστα φαουλ στους ισπανους στελνοντας στις βολες και αν αυτα τα λεπτα τα ειχε δωσει στον γιαννη θα ειχαμε σαφως πολυ μεγαλυτερες πιθανοτητες νικης.Για το 3 νομιζω και ο χαραλαμποπουλος μπορει να δωσει βοηθειες για καποια λεπτα.
Kanzler
Παικτες δεν θελουν να παιξουν στην εθνικη ομαδα. Το γνωστο προβλημα. Μονο στην Ελλαδα ετσι και σε τοσο μεγαλο βαθμο.
Διαβαζω ολα τα χρονια το επιχειρημα οτι οι παικτες δεν ειναι υποχρεωμενοι να παιζουν στην Εθνικη.
Προτεινω η ομοσπονδια να λυση αυτο το προβλημα για το μελλον ως εξης:

Οι νεοι παικτες (18, 19 ετων) να καλουνται μονο στην εθνικη ομαδα (Εφηβων, Ανδρων) εαν συμφωνουν να υπογραψουν συμβαση
με την ΕΟΚ, στην οποια θα υποχρεωνουνται να ειναι στη διαθεση της εθνικης ομαδας εως την ηλικα των 32 ετων. Δεν θα πληρωνονται
βεβαια, αλλα στην περιπτωση που αρνηθει ενας παικτης, χωρις σοβαρο λογο, να παιξει στην Εθνικη, θα πρεπει να πληρωσει μια συμβατικη
ποινη στην ΕΟΚ, π. χ. 25 τοις εκατο του εισοδηματος του που θα εχει εκεινη τη χρονια.
Η συμβαση δεν θα ισχυει οταν ο παικτης παιζει για ομαδα του ΝΒΑ. Ιατρικοι λογοι θα αναγνωριζουνται μονο μετα απο εξετασεις απο ιατρους
της ΕΟΚ. Επιπλεον εξαιρεσεις σε περιπτωσεις θανατων συγγενικων ατομων. Επιπλεον εξαιρεσεις σε ειδικες περιπτωσεις μονο μετα απο
εγκριση της ΕΟΚ (να αποφασιζει μια ειδικη επιτροπη της ΕΟΚ).

Μια τετοια λυση εινα δικαιη. Ενας νεαρος παικτης ανεβαζει την αξια του στην αγορα, με την κληση του και μονο στην Εθνικη. Γινεται και
καλυτερος παικτης. Η Εθνικη για να εχει επιτυχιες πρεπει να ξερει σε ποιους παικτες θα μπορει να βασιστει στο μελλον. Μονο σε αυτους
εχει το ενδιαφερον να τους δωσει μια θεση στην εθνικη ομαδα και να τους στηριξει.
Η λυση αυτη πιστευω να ηταν και απο αγωνιστικης πλευρας εφαρμοσιμη. Και να μην θελει αρχικα να ερθει ενας παικτης στην Εθνικη, απο
την στιγμη που θα κληθει θα προσπαθησει να ειναι στην δωδεκαδα και να παιξει καλα στους αγωνες, διοτι εαν δεν παιξει καλα θα πεσει η
αξια του στην αγορα. Αν και δεν ειναι σιγουρο, γιατι οι ομαδες μπορει να λενε δεν επαιξε καλα γιατι δεν ηθελε να παιξει. Αλλα ελπιζω οτι
οι περισσοτεροι παικτες θα επαιζαν κανονικα, παρ οτι αρχικα δεν θα ηθελαν να πανε στην Εθνικη (εαν ειναι αφελη σκεψη, θα εδειχνε η πραξη).
Και εαν δημιουργει ενας παικτης προβλημα στα αποδυτηρια με την συμπεριφορα του, και τον πεταξει ο προπονητης εξω, να τον υποχρεωνει
η συμβαση σε πληρωμη μιας ποινης.

Θα ηταν μια ειδικη λυση για ενα ειδικο ελληνικο προβλημα. Και δεν θα ηταν καθολου ανηθικη μια τετοια λυση.
Δικαιωμα του παικτη θα ηταν να απορριψει μια τετοια συμβαση και την συμμετοχη του στην Εθνικη. Να γινεται ομως απο την αρχη.
RipCity
Μιας κι ειπες 32 δε νομιζω πως φετος αρνηθηκε κανεις νεοτερος.
Petran911
QUOTE(RipCity @ Jun 14 2016, 06:50 ) *
Μιας κι ειπες 32 δε νομιζω πως φετος αρνηθηκε κανεις νεοτερος.


ΘΑ έβαζα 32 +2 όταν πρόκειται για προολυμπιακό- ολυμπιακό τουρνουά
agis
Η σχέση παίχτη και εθνικής είναι μια σχέση αμοιβαίως επωφελής. Ο παίχτης επενδύει στην εθνική το καλοκαίρι του και ρισκάρει έναν τραυματισμό για αντάλλαγμα του να κάνει μια επιτυχία που θα εκτοξεύσει την καριέρα του και θα κάνει και την Χώρα του ευτυχισμένη. Για παράδειγμα εάν δεν είχαν παίξει καθόλου εθνική οι Διαμαντίδης / Σπανούλης σίγουρα θα είχαμε λιγότερες επιτυχίες αλλά και αυτοί δεν θα είχαν κάνει την καριέρα που έκαναν και δεν θα είχαν βγάλει τα λεφτά που έβγαλαν.

Το πρόβλημα με την εθνική από ένα σημείο και μετρά (ίσως μετρά την αποχώρηση του Παπαλουκά) είναι ότι πολλοί από αυτούς πήραν από εκεί ότι μπορούσαν να πάρουν (δόξα και αναγνώριση) και το μόνο που είχε μείνει ήταν η γκρίνια και η μουρμουρά από τους Έλληνες που είχαν ανεβεί πολύ οι προσδοκίες. Το αποτέλεσμα ήταν να λένε μέσα τους ότι αφού δεν έχω να κερδίσω κάτι γιατί να κουράζομαι και να ρισκάρω. Ας κουραστούν και ας ρισκάρουν οι νεότεροι οι οποίοι είναι άσημοι και παίρνουν λίγα άρα θα έχουν να κερδίσουν και κάτι.

Εάν δεν γκρινιάζαμε τόσο πολύ κάθε καλοκαίρι ίσως και να έμεναν λίγο περισσότερο αλλά και πάλι όχι για πολύ.

Πάντα θα υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο Γιαννάκης ο οποίος έπαιξε μέχρι τέλους στην Εθνική αλλά αυτά είναι εξαιρέσεις. Ο Γιαννάκης έπαιξε για το εθνόσημο και όχι όπως ο Γκάλης ο οποίος και αυτός η σχέση του με την εθνική στηριζόταν στο αμοιβαίο όφελος. Όταν και ο Γκάλης συνειδητοποίησε ότι δεν έχει να βγάλει κάτι παραπάνω από εθνική τα παράτησε παρόλο που έπαιζε μια χαρά σε ομάδες και έπαιρνε καλό χρήμα.

Στην πράξη τελικά όπως αποδείχτηκε δικαιώνεται γιατί αντί να πάρει το OAKA το όνομα του Γιαννάκη πήρε του Γκάλη.
RipCity
Θεωρω πως στο μελλον θα ναι λιγο καλυτερα τα πραγματα με το ευρωμπασκετ να γινεται καθε 4.χρονια. θα υπαρει εστω ενα καλοκαιρι ξεκουρασης καθε τρια χρονια.
thanath
QUOTE (RipCity @ Jun 14 2016, 11:55 ) *
Θεωρω πως στο μελλον θα ναι λιγο καλυτερα τα πραγματα με το ευρωμπασκετ να γινεται καθε 4.χρονια. θα υπαρει εστω ενα καλοκαιρι ξεκουρασης καθε τρια χρονια.


Και αυτό λίγο είναι.. Αν σκεφτείς ότι θα υπάρχουν αγώνες κατά τη διάρκεια της σεζόν στις ήδη επιβαρυμένες χρονιές από EL και ΝΒΑ.. Θα έχουμε πολύ περισσότερες απουσίες!
Conan1982
QUOTE (thanath @ Jun 14 2016, 12:23 ) *
Και αυτό λίγο είναι.. Αν σκεφτείς ότι θα υπάρχουν αγώνες κατά τη διάρκεια της σεζόν στις ήδη επιβαρυμένες χρονιές από EL και ΝΒΑ.. Θα έχουμε πολύ περισσότερες απουσίες!



Νομίζω ότι απλά πρέπει να συντομευτεί η διάρκεια και στα εθνικά πρωταθλήματα και στα ευρωπαϊκά όπου γίνονται αγώνες ακόμα και αν σημαίνει αγώνες με μεγαλύτερη συχνότητα. Και στο NBA μπορεί να παίξουν αρκετούς αγώνες αλλά έχουν και επαρκή περίοδο να ξεκουραστούν, προπονηθούν κλπ.
pan24
QUOTE (agis @ Jun 14 2016, 10:17 ) *
Η σχέση παίχτη και εθνικής είναι μια σχέση αμοιβαίως επωφελής. Ο παίχτης επενδύει στην εθνική το καλοκαίρι του και ρισκάρει έναν τραυματισμό για αντάλλαγμα του να κάνει μια επιτυχία που θα εκτοξεύσει την καριέρα του και θα κάνει και την Χώρα του ευτυχισμένη. Για παράδειγμα εάν δεν είχαν παίξει καθόλου εθνική οι Διαμαντίδης / Σπανούλης σίγουρα θα είχαμε λιγότερες επιτυχίες αλλά και αυτοί δεν θα είχαν κάνει την καριέρα που έκαναν και δεν θα είχαν βγάλει τα λεφτά που έβγαλαν.

Το πρόβλημα με την εθνική από ένα σημείο και μετρά (ίσως μετρά την αποχώρηση του Παπαλουκά) είναι ότι πολλοί από αυτούς πήραν από εκεί ότι μπορούσαν να πάρουν (δόξα και αναγνώριση) και το μόνο που είχε μείνει ήταν η γκρίνια και η μουρμουρά από τους Έλληνες που είχαν ανεβεί πολύ οι προσδοκίες. Το αποτέλεσμα ήταν να λένε μέσα τους ότι αφού δεν έχω να κερδίσω κάτι γιατί να κουράζομαι και να ρισκάρω. Ας κουραστούν και ας ρισκάρουν οι νεότεροι οι οποίοι είναι άσημοι και παίρνουν λίγα άρα θα έχουν να κερδίσουν και κάτι.

Εάν δεν γκρινιάζαμε τόσο πολύ κάθε καλοκαίρι ίσως και να έμεναν λίγο περισσότερο αλλά και πάλι όχι για πολύ.

Πάντα θα υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις όπως ο Γιαννάκης ο οποίος έπαιξε μέχρι τέλους στην Εθνική αλλά αυτά είναι εξαιρέσεις. Ο Γιαννάκης έπαιξε για το εθνόσημο και όχι όπως ο Γκάλης ο οποίος και αυτός η σχέση του με την εθνική στηριζόταν στο αμοιβαίο όφελος. Όταν και ο Γκάλης συνειδητοποίησε ότι δεν έχει να βγάλει κάτι παραπάνω από εθνική τα παράτησε παρόλο που έπαιζε μια χαρά σε ομάδες και έπαιρνε καλό χρήμα.

Στην πράξη τελικά όπως αποδείχτηκε δικαιώνεται γιατί αντί να πάρει το OAKA το όνομα του Γιαννάκη πήρε του Γκάλη.

Αυτο ισχυε καποτε,οταν το σκαουτινγκ κυριως ηταν πολυ λιγοτερο ανεπτυγμενο
Ακομα και τοτε ομως οι πραγματικα μεγαλοι παικτες ξχωριζαν και χωρις εθνικη
Νομιζεις οτι αν ο ΔΔ ή ο σπανουλης δεν ειχαν παιξει ουτε μια φορα στην εθνικη δεν θα ειχαν την καριερα που εκαναν?
Στο σημερα,αν ο αντετοκουμπο δεν κατεβαινε ποτε με την ελλαδα θα ειχε καποια επιπτωση στην καριερα του?
Αυτο που λες ισχυει στις μικρες εθνικες,που εκτος απο τα μεγαλα ταλεντα που ειναι ηδη γνωστα υπαρχουν και καποιοι αλλοι παικτες που ξεχωριζουν και κανουν τους μεγαλους να ασχοληθουν μαζι τους(διπλαρος πχ)
Οταν καποιος φτανει να παιξει στην ανδρων(της ελλαδας οχι του μπαγκλαντες) εχει ηδη ενα καποιο ονομα και η εθνικη ελαχιστα το επηρεαζει
Στην εθνικη πλεον παιζουν οσοι γουσταρουν να παιζουν και να εκπροσωπουν την χωρα τους κατι που ειναι καλυτερο
Ειναι προτιμοτερο να εχεις χειροτερους παικτες που ματωνουν σε καθε παιχνιδι απο τα να εχεις αστερια που κανουν αγγαρεια
agis
QUOTE (pan24 @ Jun 14 2016, 14:28 ) *
Νομιζεις οτι αν ο ΔΔ ή ο σπανουλης δεν ειχαν παιξει ουτε μια φορα στην εθνικη δεν θα ειχαν την καριερα που εκαναν?


Ναι το πιστεύω και νομίζω ότι και οι ίδιοι το πιστεύουν. Το θέμα δεν είναι το scouting. Τα παιδιά φτιάχνουν χαρακτήρα και αποκτούν αυτοπεποίθηση παίζοντας και αποκτώντας μετάλλια. Αρχίζουν να πιστεύουν περισσότερο στον εαυτό τους και να παίρνουν παραπάνω προσπάθειες. Νομίζω ότι δεν συγκρίνεται με τίποτα το να βγεις δεύτερος στον κόσμο νικώντας τους Αμερικάνους με το να πάρεις μια έξι ή δεκαέξι Euroleage.
Άλλωστε και ο Ζήσης είχε αναφέρει για το σουτ του Διαμαντίδη με Γαλλία ότι: «Είναι ένα τεράστιο σουτ που άλλαξε την γενιά μας και την ψυχολογία όλης της ομάδας.» (δειτε απο 9:12)



QUOTE (pan24 @ Jun 14 2016, 14:28 ) *
Στο σημερα,αν ο αντετοκουμπο δεν κατεβαινε ποτε με την ελλαδα θα ειχε καποια επιπτωση στην καριερα του?


Ο Γιάννης δεν κατεβαίνει για την καριέρα του στους Bucks. Παρόλα αυτά και ο Γιάννης κερδίζει κάτι από την εθνική. Αυτό που κερδίζει είναι κατ’ αρχήν να καθιερώσει τα αδέρφια του στην ομάδα. Όλοι έχουμε καταλάβει πόσο δεμένη οικογένεια είναι. Ένα άλλο επίσης που κερδίζει είναι την αποδοχή και την αγάπη των Ελλήνων. Όταν αρχίσουμε σαν γκρινιάρηδες που είμαστε να του τα χώνουμε και να τον βρίζουμε δεν νομίζω να κάτσει για πολύ.
Vas
Καμιά φορά ξεχνάμε ότι οι παίκτες είναι άνθρωποι!

“Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, τη δόξα ουδείς”

Και η «δόξα» της κατάκτησης ενός ολυμπιακού μεταλίου ίσως είναι μεγαλύτερη από κάποια εκατομμύρια…
GK_23
QUOTE(agis @ Jun 14 2016, 15:34 ) *
Ο Γιάννης δεν κατεβαίνει για την καριέρα του στους Bucks. Παρόλα αυτά και ο Γιάννης κερδίζει κάτι από την εθνική. Αυτό που κερδίζει είναι κατ’ αρχήν να καθιερώσει τα αδέρφια του στην ομάδα. Όλοι έχουμε καταλάβει πόσο δεμένη οικογένεια είναι. Ένα άλλο επίσης που κερδίζει είναι την αποδοχή και την αγάπη των Ελλήνων. Όταν αρχίσουμε σαν γκρινιάρηδες που είμαστε να του τα χώνουμε και να τον βρίζουμε δεν νομίζω να κάτσει για πολύ.

Ο Γιάννης έφτασε 18 ετών για να αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο, αν δεν είχε ενδιαφερθεί το ΝΒΑ για αυτόν πιθανότατα να μην του το έδιναν κιόλας. Ουδέποτε η ομοσπονδία ενδιαφέρθηκε σοβαρά για αυτόν. Τι να καθιερώσει τα αδέρφια του στην εθνική; Σοβαρά μιλάμε τώρα; Την οικογένεια του θα τη βοηθήσει και με το παραπάνω με τα εκατομμύρια που θα πάρει από τους Bucks. Την αγάπη και την αποδοχή των φίλων του θα την έχει πάντοτε, είτε παίξει είτε δεν παίξει για την εθνική. Δεν νομίζω να του καίγεται καρφί τι θα πουν οι υπόλοιποι.

Το παράδειγμα του Διαμαντίδη είναι το πιο άστοχο παράδειγμα που θα μπορούσες να σκεφτείς σχετικά με το αν κερδίζουν κάτι οι παίκτες παίζοντας στην εθνική. Μιλάμε για έναν παίκτη που τα κλιμάκια της ομοσπονδίας αγνοούσαν και δεν κλήθηκε ποτέ σε καμία αναπτυξιακή εθνική ομάδα. Αν έβλεπαν οι Αμερικάνοι σε τουρνουά μικρών εθνικών ένα δίμετρο γκαρντ με άνοιγμα χεριών γύρω στα 7 πόδια, δεν θα κάθονταν με σταυρωμένα τα χέρια.

Όταν η εθνική κέρδισε τις ΗΠΑ το 2006, ο Παπαλουκάς ήταν ήδη πρωταθλητής Ευρωλίγκας, ο Σπανούλης είχε υπογράψει στο ΝΒΑ και ο Διαμαντίδης είχε παίξει σε Φ4 με τον Παναθηναϊκό. Ακόμα και 50 πόντους να χάναμε σε εκείνο το ματς, πιστεύεις σοβαρά πως αυτό θα επηρέαζε την μετέπειτα πορεία τους;

Όσον αφορά κάποια προηγούμενα σχόλια, μένω άφωνος που ορισμένοι θέλουν να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μπασκετική ...Βόρεια Κορέα ή Αλβανία του Χότζα. Εγώ προτείνω οι Έλληνες παίκτες να παίρνουν άδεια κιόλας από την ομοσπονδία για να υπογράφουν σε συλλόγους του εξωτερικού, όπως κάνουν οι Κουβανοί στο βόλλεϋ. Το ότι είναι "ειδικό ελληνικό πρόβλημα" η αποχή από την εθνική από που προκύπτει; Το γράφει το Der Spiegel;

Αλήθεια, ο Νοβίτσκι μετά τα 30 του πόσες φορές έπαιξε με την εθνική Γερμανίας; Γιατί δεν κατέβαινε να παίξει;
thalys
QUOTE (GK_23 @ Jun 14 2016, 16:05 ) *
Ο Γιάννης έφτασε 18 ετών για να αποκτήσει ελληνικό διαβατήριο, αν δεν είχε ενδιαφερθεί το ΝΒΑ για αυτόν πιθανότατα να μην του το έδιναν κιόλας. Ουδέποτε η ομοσπονδία ενδιαφέρθηκε σοβαρά για αυτόν.


Σύμφωνοι σε όλα, αλλά ο Θανάσης και ο Γιάννης είχαν προσκληθεί σε προπονήσεις των κλιμακίων πριν τους ανακαλύψουν οι σκάουτερς του ΝΒΑ. Δυστυχώς τα παιδιά γεννήθηκαν στην Ελλάδα κι η οικογένεια τους έμενε δω, οπότε οι συνήθεις τρόποι έκδοσης διαβατηρίου της ομοσπονδίας δεν δούλευαν κι η κατ'εξαίρεση πολιτογράφηση απαιτεί να υπάρχει λόγος εξαίρεσης, εν προκειμένω να έχει γίνει κάποιος ντόρος. Γι'αυτό καθυστέρησαν, όχι ότι στην ομοσπονδία δεν έβλεπαν αυτό που έβλεπαν όλοι οι σκάουτερς, από αυτούς του Ολυμπιακού και της Θαραγόθα μέχρι του ΝΒΑ.
sircharles
Μου προκαλει τεραστια εντυπωση η σταση των διαμαντιδη σπανουλη ζηση.
Βλεπουν οτι η εθνικη θα παει γυμνη στο προολυμπιακο, οτι θα ξεφτυλιστει απο μεξικο και σια και δεν εχουν την τσιπα λογω της εκτατης περιστασης να βοηθησουν. Χριστιανοι vs λιονταρια θα ειναι τα παιχνιδια
Ο αδαμαντινος χαρακτηρας γιατι δε μπορει να βοηθησει? Θα ειναι κουρασμενος το χειμωνα?
Σπανουλης ζησης τουλαχιστον για το προ ολυμπιακο ωφειλαν να βοηθησουν

Χθες ειδα στο ποδοσφαιρο ιταλια βελγιο. Θα μου μεινει αξεχαστο το παθος του 37 χρονου, παγκοσμιου πρωταθλητη, πανευρωπαικου πρωταθλητη, πολλακις πρωταθλητη ιταλιας και δισεκατομυριουχου Λουιτζι Μπουφον. Σαν 17 χρονο που επαιζε πρωτη φορα εκανε.
Ναι, αυτη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Μπροστα του ΔΔ και v span μιαζουν μιρμιγκακια

Υσ. Εχασα πασα ιδεα με τις δηλωσεις καιμακογλου
Conan1982
QUOTE (sircharles @ Jun 14 2016, 17:01 ) *
Μου προκαλει τεραστια εντυπωση η σταση των διαμαντιδη σπανουλη ζηση.
Βλεπουν οτι η εθνικη θα παει γυμνη στο προολυμπιακο, οτι θα ξεφτυλιστει απο μεξικο και σια και δεν εχουν την τσιπα λογω της εκτατης περιστασης να βοηθησουν. Χριστιανοι vs λιονταρια θα ειναι τα παιχνιδια
Ο αδαμαντινος χαρακτηρας γιατι δε μπορει να βοηθησει? Θα ειναι κουρασμενος το χειμωνα?
Σπανουλης ζησης τουλαχιστον για το προ ολυμπιακο ωφειλαν να βοηθησουν

Χθες ειδα στο ποδοσφαιρο ιταλια βελγιο. Θα μου μεινει αξεχαστο το παθος του 37 χρονου, παγκοσμιου πρωταθλητη, πανευρωπαικου πρωταθλητη, πολλακις πρωταθλητη ιταλιας και δισεκατομυριουχου Λουιτζι Μπουφον. Σαν 17 χρονο που επαιζε πρωτη φορα εκανε.
Ναι, αυτη ειναι ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.Μπροστα του ΔΔ και v span μιαζουν μιρμιγκακια

Υσ. Εχασα πασα ιδεα με τις δηλωσεις καιμακογλου


Από που ακριβώς προκύπτει ότι θα ξεφτιλιστούμε; Ακόμα και χωρίς Σλούκα
Καλάθης-Παπανικολάου-Παπαπέτρου-Μπουρούσης-Κουφός-Αντεντοκούμπο δεν τους λες και αμελητέες ποσότητες, δεν πρόκειται να ξεφτιλιστούμε και θα διεκδικήσουμε τις όποιες πιθανότητες για πρόκριση ακόμα και χωρίς το βάθος που είχαμε άλλες φορές.
Ο Διαμαντίδης-Σπανούλης-Ζήσης έπρεπε κατ 'εσε να πάνε στο προολυμπιακό και μετά όχι στην Ολυμπιάδα; Μα αν ήταν να ξεφτιλιστούμε στο προολυμπιακό τότε τι θα παθαίναμε στην συνέχεια;
KingCrimson
QUOTE(GK_23 @ Jun 14 2016, 16:05 ) *
Το παράδειγμα του Διαμαντίδη είναι το πιο άστοχο παράδειγμα που θα μπορούσες να σκεφτείς σχετικά με το αν κερδίζουν κάτι οι παίκτες παίζοντας στην εθνική. Μιλάμε για έναν παίκτη που τα κλιμάκια της ομοσπονδίας αγνοούσαν και δεν κλήθηκε ποτέ σε καμία αναπτυξιακή εθνική ομάδα. Αν έβλεπαν οι Αμερικάνοι σε τουρνουά μικρών εθνικών ένα δίμετρο γκαρντ με άνοιγμα χεριών γύρω στα 7 πόδια, δεν θα κάθονταν με σταυρωμένα τα χέρια.



Αλήθεια, ο Νοβίτσκι μετά τα 30 του πόσες φορές έπαιξε με την εθνική Γερμανίας; Γιατί δεν κατέβαινε να παίξει;


Είχε κατεβεί σε ένα Πανευρωπαϊκο Νέων, μάλλον δε είχαν στείλει καλούς σκάουτερ και δεν εντυπωσιάστηκανε ...

QUOTE(GK_23 @ Jun 14 2016, 16:05 ) *
Όσον αφορά κάποια προηγούμενα σχόλια, μένω άφωνος που ορισμένοι θέλουν να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μπασκετική ...Βόρεια Κορέα ή Αλβανία του Χότζα. Εγώ προτείνω οι Έλληνες παίκτες να παίρνουν άδεια κιόλας από την ομοσπονδία για να υπογράφουν σε συλλόγους του εξωτερικού, όπως κάνουν οι Κουβανοί στο βόλλεϋ. Το ότι είναι "ειδικό ελληνικό πρόβλημα" η αποχή από την εθνική από που προκύπτει; Το γράφει το Der Spiegel;

Αλήθεια, ο Νοβίτσκι μετά τα 30 του πόσες φορές έπαιξε με την εθνική Γερμανίας; Γιατί δεν κατέβαινε να παίξει;


Πραγματικά είναι από τα πιο θεϊκα ποστ που έχω διαβάσει tongue.gif και ένα μνημόνιο από μενα σε όσους κάτω των 32 δηλώνουν κόλλημα
Petran911
QUOTE(Conan1982 @ Jun 14 2016, 17:35 ) *
Από που ακριβώς προκύπτει ότι θα ξεφτιλιστούμε; Ακόμα και χωρίς Σλούκα
Καλάθης-Παπανικολάου-Παπαπέτρου-Μπουρούσης-Κουφός-Αντεντοκούμπο δεν τους λες και αμελητέες ποσότητες, δεν πρόκειται να ξεφτιλιστούμε και θα διεκδικήσουμε τις όποιες πιθανότητες για πρόκριση ακόμα και χωρίς το βάθος που είχαμε άλλες φορές.
Ο Διαμαντίδης-Σπανούλης-Ζήσης έπρεπε κατ 'εσε να πάνε στο προολυμπιακό και μετά όχι στην Ολυμπιάδα; Μα αν ήταν να ξεφτιλιστούμε στο προολυμπιακό τότε τι θα παθαίναμε στην συνέχεια;


Κοίτα ούτε η Κροατία ούτε η Ιταλία είναι αμελητέα ποσότητα.Απλά δεν ξέρω ποιος ΘΑ σουτάρει από έξω.Ελπίζω αυτος ο Ντορσευ ΝΑ το ΕΧΕΙ...

Kanzler
QUOTE(GK_23 @ Jun 14 2016, 15:05 ) *
Όσον αφορά κάποια προηγούμενα σχόλια, μένω άφωνος που ορισμένοι θέλουν να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μπασκετική ...Βόρεια Κορέα ή Αλβανία του Χότζα. Εγώ προτείνω οι Έλληνες παίκτες να παίρνουν άδεια κιόλας από την ομοσπονδία για να υπογράφουν σε συλλόγους του εξωτερικού, όπως κάνουν οι Κουβανοί στο βόλλεϋ. Το ότι είναι "ειδικό ελληνικό πρόβλημα" η αποχή από την εθνική από που προκύπτει; Το γράφει το Der Spiegel;

Αλήθεια, ο Νοβίτσκι μετά τα 30 του πόσες φορές έπαιξε με την εθνική Γερμανίας; Γιατί δεν κατέβαινε να παίξει;


Η λυση που ειχα προτεινει ειναι τελειως νομιμη, βασιζεται στην ελευθερη βουληση του παικτη. Για αυτο και ειναι αστοχη η συγκριση με Β. Κορεα και παλια Αλβανια. Καταλαβαινω οτι η ιδεα μου φαινεται καπως γελοια, αλλα περισσοτερο γελοια ειναι η κατασταση με τους παικτες μας, και ομως υπαρχουν και δημοσιογραφοι οι οποιοι δεν προβληματιζονται με αυτη την κατασταση. Δικαιωμα τους ειναι. Ολες οι γνωμες να ακουστουν.

Και στις αλλες χωρες οι παικτες κουραζονται, αλλα η κατασταση δεν ειναι οπως με τους ελληνες παικτες τα τελευταια χρονια. Ο Νοβιτσκι ηθελε παντα να παιζει για την Γερμανια, τις λιγες φορες που δεν το εκανε ηταν οι Mavericks η αιτια.

Μια εναλλακτικη λυση, ελληνικου στυλ, θα μπορουσε να ειναι μια λυση με μεγαλα πριμ και με φοροαπαλαγες για τους παικτες. Αυτο δεν γινεται για κατανοητους λογους.

Το προολυμπιακο τουρνουα ειναι σιγουρα μια ταλαιπωρια για τους παικτες. Τα προολυμπιακα τουρνουα δεν πρεπει να υπαρχουν. Καλα ειναι οτι το Ευρωμπασκετ θα γινεται μελλοντικα μονο καθε τεσσερα χρονια. Ετσι ισως και να μην χρειζεται μια ιδεα οπως η δικη μου με την συμβαση. Προτεινω, εδω και χρονια, την μειωση των ομαδων του πρωταθληματος, π. χ. σε δεκα, για να εχουν περισσοτερο ξεκουραση οι διεθνεις παικτες. Μια τετοια μειωση θα ηταν καλυτερα και για την ποιοτητα του πρωταθληματος.
tuareg
QUOTE (Kanzler @ Jun 14 2016, 23:02 ) *
Προτεινω, εδω και χρονια, την μειωση των ομαδων του πρωταθληματος, π. χ. σε δεκα, για να εχουν περισσοτερο ξεκουραση οι διεθνεις παικτες. Μια τετοια μειωση θα ηταν καλυτερα και για την ποιοτητα του πρωταθληματος.


blink.gif blink.gif blink.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif ohmy.gif
Conan1982
QUOTE (Kanzler @ Jun 14 2016, 23:02 ) *
Η λυση που ειχα προτεινει ειναι τελειως νομιμη, βασιζεται στην ελευθερη βουληση του παικτη. Για αυτο και ειναι αστοχη η συγκριση με Β. Κορεα και παλια Αλβανια. Κ


Αμφιβάλλω αν η ιδέα σου είναι τελείως νόμιμη, είμαι σχεδόν σίγουρος ότι σε δικαστήριο δεν θα έστεκε.
Βασικά δεν βασίζεται στην ελεύθερη βούληση του παίκτη αλλά σε εκβιασμό του παίκτη και μάλιστα σε μικρή ηλικία, ακόμα και στις στρατιωτικές σχολές δεν υπάρχει τόση μεγάλη δέσμευση.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.