Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
a bullet for your head
QUOTE(nicolas76 @ Aug 15 2015, 15:21 ) *
Πάντως εμένα ο Γιάννης χθες μου έβγαλε έναν αέρα περίεργο... Έχει πιστέψει στις δυνάτοτητες του (οι οποίες είναι απαραίτητες στην ομάδα) αλλά μου φαίνεται ότι κάπου του βγαίνει κάπως παραπάνω. Επειδή μπορεί να είναι μονο αίσθηση μου, δεν θα το ανάλυσω ιδιαιτερα... Απλά επισήμανση κάνω...

Δεν έχω παρακολουθήσει ακόμη κάποιο παιχνίδι, όμως απ'ότι κατάλαβα ,προσπαθείς να πεις πως έχει την διάθεσή-επιθυμία να δείξει και να κάνει το κάτι παραπάνω, θέλοντας ίσως έναν πρωταγωνιστικό ρόλο σ'αυτή την ομάδα. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, για μένα είναι και λογικό και θεμιτό. Είναι ενα παιδι που ανέβασε κατακόρυφα το στατους του τα τελευταία 2 χρόνια και αισθάνεται πια μεγάλη αυτοπεποίθηση. Μελλοντικά''βραχυπρόθεσμα-μεσοπρόθεσμα-μακροπρόθεσμα'', η Εθνική θα στηριχτεί πολύ στις ικανότητες του. Στην παρούσα φάση''όπως και μελλοντικά'', είναι θέμα προπονητή να διαχειριστεί τέτοια θέματα, που θα έχουν να κάνουν με την βαρύτητα των κατανεμομενων ρολων και την διαμόρφωση των κατάλληλων ισορροπιών.
nicolas76
@bullet
Ακριβώς αυτό εννοώ bullet αλλά...
Χωρίς να θέλω να τον αδικησω(άλλωστε ένα φιλικό είδα και είναι πολύ νωρίς),
πέρυσι έψαχνε πρώτα την ομάδα και αν δεν την έβρισκε προσπαθούσε να κάνει κάτι...
φετος πρώτα δείχνει να ψάχνει μια δική του κίνηση ή οποία όταν δεν του βγει, ψάχνει την ομαδα...
Βέβαια είναι κατανοητό ότι έχει + 1 χρόνο εμπειρίας καθώς και ότι υπάρχει προπονητής ο οποίος ασχολείται με αυτα τα θεματα αλλά... Μήπως οι δηλώσεις του κατσικαρη οι χθεσινες έδειχναν λίγο τον Γιάννη;
a bullet for your head
QUOTE(nicolas76 @ Aug 15 2015, 18:12 ) *
@bullet
Ακριβώς αυτό εννοώ bullet αλλά...
Χωρίς να θέλω να τον αδικησω(άλλωστε ένα φιλικό είδα και είναι πολύ νωρίς),
πέρυσι έψαχνε πρώτα την ομάδα και αν δεν την έβρισκε προσπαθούσε να κάνει κάτι...
φετος πρώτα δείχνει να ψάχνει μια δική του κίνηση ή οποία όταν δεν του βγει, ψάχνει την ομαδα...
Βέβαια είναι κατανοητό ότι έχει + 1 χρόνο εμπειρίας καθώς και ότι υπάρχει προπονητής ο οποίος ασχολείται με αυτα τα θεματα αλλά... Μήπως οι δηλώσεις του κατσικαρη οι χθεσινες έδειχναν λίγο τον Γιάννη;

Δεν διάβασα τις δηλώσεις, αλλά μου δίνεις να καταλάβω πως κινούνταν στο σύνηθες πλαίσιο του τύπου, η ομάδα πάνω από όλα και πως οι παίκτες και 5' να παίξουν, οφείλουν να είναι σε αγωνιστική-πνευματική εγρήγορση. Όπως είπα και παραπάνω, η κατανομή των ρόλων, η βαρύτητα αυτών και η διαμόρφωση των καλύτερων δυνατών ισορροπιών, είναι δουλειά του προπονητή! Επίσης ο Κατσικαρης πήγε αν δεν κάνω λάθος στις ΗΠΑ, είδε τον Αντετο και μίλησε μαζί του. Σε τέτοιες προσεγγίσεις, συνήθως γίνεται γνωστό στον παίκτη, το πλαίσιο-σκεπτικό. Οχι με ακριβείς λεπτομέρειες, αλλά το βασικό σκεπτικό και αυτό υποθέτω πως γίνεται με όλους τους παίκτες! Ο καλός και ευφυΐης προπονητης, θα φτιάξει και τις κατάλληλες ισορροπίες και το καλύτερο δυνατό mix! Και αυτό το κατορθώνει, όταν πέρα από ικανότητα, είναι ΕΞΑΡΧΗΣ συγκεκριμένος και ειλικρινής!
zorba
Μιας και δεν θα μπορέσω να δω το αποψινό φιλικό, θα σας παρακαλέσω να κάνετε στο τέλος εκτενή αναφορά στα συστήματα, ελπίζοντας βέβαια οι Τούρκοι να μας παίξουν τουλάχιστον 15-20 λεπτά ζώνη...

ΥΓ: οι Ιταλοί έκαναν πάρτυ σε φιλικό με την Λετονία, με Μπελινέλι Μπαρνιάνι, Γκαλινάρι να δείχνουν αρκετά απο το ρεπερτόριό τους (τρίποντα, πικ εν ρολ, πικ εν ποπ, πλάτη και step back shot). Όταν βρουν ρυθμό και συνοχή θα είναι πολύ δύσκολα αντιμετωπίσιμοι...
pan24
Το ματσαρισμα αντετοκουμπο-ιλιασοβα θα εχει ενδιαφερον
gspara
Nωρις ακομα αλλα επιθετικα δεν βλεπομαστε μεχρι στιγμης,μετα την πρωτη πασα μπλοκαρουμε.
Dred11
Μάτζικ Τζόνσον ο Μπουρούσης. Στην ίδια φάση πρώτα πάσα πίσω από την πλάτη και μετά την ξαναπαίρνει και no look πάσα. Τί παικταράς ο Μπουρούσαρος!
pan24
Ρε μαγκες σπαστε το zone press
Λαθος επαναφορα μονο στο παιδικο
Και στην επομενη φαση χανουμε μπαλα σε παγιδα στο κεντρο...
Dred11
Ο Παπανικολάου δεν ξέρω τι τρέχει αλλά πολύ άτολμος κι εκτός παιχνιδιού.
nikolas12
Πολλά χαμένα ρημπάουντ και κομπλάρουμε σε αρκετά σημεία στην επίθεση. Γενικά στο 2ο-3ο είμαστε λίγο άστοχοι (αφού το έγραψα, έβαλαν σουτ Ζήσης και Μπουρούσης tongue.gif ), αλλά το ίδιο θέμα έχουν και οι αντίπαλοι. Παρά τους καλούς παίκτες που έχει η ομάδα, θέλει ακόμα πολλή δουλειά για να δέσουμε και να πάμε καλά στο Ευρωμπάσκετ. Μέχρι στιγμής κάνουμε κάμποσα λάθη στις πάσες και σήμερα κολλάμε στο zone press των Τούρκων. Έχει ακόμα ώρα το παιχνίδι για να δούμε.
pan24
Αν το να βγαινει ο αντετοκουμπο στη γωνια για τριποντο βγαινει απο καποιο συστημα τοτε σηκωνω τα χερια ψηλα
Zephyr
Σετ παιχνίδι ανύπαρκτο, ασύνδετη η Εθνική και σε αυτό το παιχνίδι...
CG.
3 φιλικο ειναι
ειναι φανερο οι παιχτες δεν εχουν αποδεχτει το ρολο τους ουτε βρισκονται μεταξυ τους
επισης το συνεχες ροτεσιον για τις αναγκες του προπονητη εχει καταστρεψει το ρυθμο.
ο αγωνας ειναι καθαρα φιλικος και χωρις νευρο
jonaldidhs
Εχω την εντυπωση οτι ο κατσικαρης δεν μπορει να διαχειριστει αυτους τους παιχτες..προσπαθει να.τους εχει ολους ικανοποιημενους και ετσι δεν μοιραζει σωστα ρολους με αποτελεσμα να μην βρισκουμε ρυθμο ποτε..αμυντικα και επιθετικα ειμαστε κακοι..
Dred11
Είναι κάποιοι παίκτες εκτός τόπου και χρόνου:
Καιμακόγλου: βαρύς κι ασήκωτος και δεν ξέρει που πατά και που βρίσκεται. Νο 1 υποψήφιος για αποχώρηση από το σπίτι του ΒΒ.
Παπανικολάου: σαν να ξύπνησε μόλις και να μην ήπιε τον καφέ του.
Σπανούλης: Θυμίζει τον Σπανούλη που αναζήτησε το αμερικάνικο όνειρο. Ο βασιλιάς της γκάφας.
Κουφός: Είναι απλώς καλύτερος από τον Βουγιούκα. Ο Ντιρκ Μπουρούσης κλάσεις ανώτερος.
Πρίντεζης: Δεν του βγαίνει τίποτε.
Καλάθης: Ένας Νέλσονας όταν έχει τα ψυχολογικά του.
Οι υπόλοιποι την παλεύουν ανάλογα με την αξία τους. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Μάντζαρη γιατί τόσο μπάσκετ ξέρει, κάνει ό,τι μπορεί. Ο Περπέρογλου σήμερα έδειξε σφυγμό, αν και δεν ήταν factor. O Κούμπος δεν πρέπει να εξαναγκάζεται να κάνει πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Ο Ζήσης και ο Μπουρούσης είναι, όπως πάντα, παλικάρια.
pan24
Ναι μεν 20 ποντους ο ντιρκ μπουρουσης αλλα ειναι οπως ο μπατιστα.Τρυπα στην αμυνα.Εχει βαλει 15 ποντους ο ερντεν!!!
Θα φανει οσο προχωρανε τα φιλικα λογικα θα κλεινει το ροτεισον
Ο κατσικαρης ηθελε να παρουν ολοι περιπου ισο χρονο οποτε υπηρχε θεμα
Επισης ολοι ξερουμε οτι ο αντετοκουμπο τριποντο ΔΕΝ ΒΑΖΕΙ
Το να τον βγαζουμε στην γωνια για τριποντο ειναι τραγικο
Χανουμε επιθεσεις και εκτιθεται και ο ιδιος(εχασε μερικα και εκανε λαθη οταν απο ατολμια για τριποντο προσπαθησε να μπει μεσα οπου τον περιμεναν)
manosnismo
Δεν εχει ρολους η ομαδα , πραγμα λογικο καθως με προπονητη ηθοποιο δεν ειναι να περιμενεις και πολλα.Παντως και το ροστερ ειναι τρομερα υπερτιμημενο και θα φανει στη πορεια δυστηχως
επαθα λαστιχο
QUOTE(manosnismo @ Aug 15 2015, 20:58 ) *
Δεν εχει ρολους η ομαδα , πραγμα λογικο καθως με προπονητη ηθοποιο δεν ειναι να περιμενεις και πολλα.Παντως και το ροστερ ειναι τρομερα υπερτιμημενο και θα φανει στη πορεια δυστηχως

Κάτω από την τριάδα-φαβορί για μετάλλιο πες οκ,αλλά δεν νομίζω πως Λιθουανία-Κροατία-Ιταλία έχουν καλύτερο.
Άλλος θα μας βγάλει ροστερικά 4ους,άλλος 7ους αλλά αν εξαιρέσεις λίγους τσολιάδεςαεραθατουςφαμεηαθανατηελληνικη
ψυχη
και λίγους μηδενιστές η συντριπτική πλειοψηφία εκεί μας τοποθετεί νομίζω
nikolas12
QUOTE(Dred11 @ Aug 15 2015, 20:48 ) *
Είναι κάποιοι παίκτες εκτός τόπου και χρόνου:
Καιμακόγλου: βαρύς κι ασήκωτος και δεν ξέρει που πατά και που βρίσκεται. Νο 1 υποψήφιος για αποχώρηση από το σπίτι του ΒΒ.
Παπανικολάου: σαν να ξύπνησε μόλις και να μην ήπιε τον καφέ του.
Σπανούλης: Θυμίζει τον Σπανούλη που αναζήτησε το αμερικάνικο όνειρο. Ο βασιλιάς της γκάφας.
Κουφός: Είναι απλώς καλύτερος από τον Βουγιούκα. Ο Ντιρκ Μπουρούσης κλάσεις ανώτερος.
Πρίντεζης: Δεν του βγαίνει τίποτε.
Καλάθης: Ένας Νέλσονας όταν έχει τα ψυχολογικά του.
Οι υπόλοιποι την παλεύουν ανάλογα με την αξία τους. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Μάντζαρη γιατί τόσο μπάσκετ ξέρει, κάνει ό,τι μπορεί. Ο Περπέρογλου σήμερα έδειξε σφυγμό, αν και δεν ήταν factor. O Κούμπος δεν πρέπει να εξαναγκάζεται να κάνει πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Ο Ζήσης και ο Μπουρούσης είναι, όπως πάντα, παλικάρια.


Πολύ σωστό σε βρίσκω με μόνη ένσταση για τον Καιμακόγλου, ότι και να τον στείλουμε σπίτι του, ποιο καθαρό 4άρι θα καλύψει τη θέση του; Πάντως ναι, ειδικά Παπανικολάου, Σπανούλης τραγικοί.
Είναι φοβερό πως Ζήσης-Μπουρούσης-Περπέρογλου δίνουν πολύ περισσότερο σφυγμό από νέους παίκτες που υποτίθεται ότι θα έπρεπε να έχουν αυτό το ρόλο. Οι περισσότεροι, απλά αδιάφοροι μου πέρασαν σε αυτό το φιλικό. Ο Σπανούλης για μένα, δε μπορεί να είναι ο βασικός ηγέτης της Εθνικής και να έχει τον πρώτο λόγο, αφού από τα τέλη της χρονιάς ήταν κουρασμένος και θεωρώ πως αυτό δεν έχει αλλάξει ούτε θα αλλάξει μέχρι το Ευρωμπάσκετ. Θα μου πεις, ποιος θα είναι ηγέτης; Ζήσης-Μπουρούσης δίνουν πολλά παραπάνω. Ο Γιάννης πρέπει να καταλάβει ότι στο Ευρωμπάσκετ και να ορμάει στην αντίπαλη ρακέτα δύσκολα θα τελειώνει φάσεις όπως στο ΝΒΑ, καθώς εκεί παίζεται άλλη άμυνα. Παπανικολάου σε μόνιμο λήθαργο σήμερα και γενικά δε μπορώ να κάνω ατομική κρίση, γιατί οι περισσότεροι μου πέρασαν αδιάφοροι. Η Εθνική είναι ασύνδετη, πράγμα λογικότατο στο 3ο φιλικό, αλλά πρέπει ο Κατσικάρης να δουλέψει πολύ. Πολύ σωστά ένας φίλος πιο πάνω ανέφερε ότι προσπαθεί να κρατήσει τους πάντες ικανοποιημένους, οι ρόλοι χάνονται και η ομάδα δεν έχει καλή εικόνα. Έχουν μερικές μέρες για να δουλέψουν και να εμφανιστούν πιο δεμένοι στα 2 τουρνουά. Μπορεί κάποιος να μου πει πότε θα ξέρουμε την τελική 12άδα;
Petran911
QUOTE(Dred11 @ Aug 15 2015, 20:48 ) *
Είναι κάποιοι παίκτες εκτός τόπου και χρόνου:
Καιμακόγλου: βαρύς κι ασήκωτος και δεν ξέρει που πατά και που βρίσκεται. Νο 1 υποψήφιος για αποχώρηση από το σπίτι του ΒΒ.
Παπανικολάου: σαν να ξύπνησε μόλις και να μην ήπιε τον καφέ του.
Σπανούλης: Θυμίζει τον Σπανούλη που αναζήτησε το αμερικάνικο όνειρο. Ο βασιλιάς της γκάφας.
Κουφός: Είναι απλώς καλύτερος από τον Βουγιούκα. Ο Ντιρκ Μπουρούσης κλάσεις ανώτερος.
Πρίντεζης: Δεν του βγαίνει τίποτε.
Καλάθης: Ένας Νέλσονας όταν έχει τα ψυχολογικά του.
Οι υπόλοιποι την παλεύουν ανάλογα με την αξία τους. Δεν μπορώ να κατηγορήσω τον Μάντζαρη γιατί τόσο μπάσκετ ξέρει, κάνει ό,τι μπορεί. Ο Περπέρογλου σήμερα έδειξε σφυγμό, αν και δεν ήταν factor. O Κούμπος δεν πρέπει να εξαναγκάζεται να κάνει πράγματα που δεν μπορεί να κάνει. Ο Ζήσης και ο Μπουρούσης είναι, όπως πάντα, παλικάρια.


Συγνώμη, αλλά η κριτική σου είναι αυτό που ονομάζουμε κριτική Ελληνάρα... Εί ναι μόνο δύο εβδομάδες που ξεκίνησε η προετοιμασία..

Συμφωνώ πάντως ότι ο Καιμακόγλου και ο Παπ θέλουν χρόνο γιατί προέρχονται από μακροχρόνια απουσία ή έλλειψη ποιοτικού χρόνου. Το ίδιο και ο Σπαν αλλά για αυτόν δεν ανησυχώ.
Ο Κουφός ήταν μια χαρά όσο έπαιξε, προφανώς ο κόουτς έδωσε χρόνο στον Μπουρούση γιατί και αυτός τώρα μπήκε.
Πρίντεζης, Καλάθης απλά ήταν άστοχοι, ενώ το σχόλιο σου για τον Μάντζαρη απλά το παραβλέπω. Αν δεν τον ήθελες, ας έπαιζε ο ΔΔ.
Για τον Αντετοκούμπο έχω και εγώ τις αμφιβολίες μου για το επίπεδο του για το Ευρωπαϊκό μπάσκετ, όχι γιατί το παιδί δεν έχει προσόντα, αλλά πολύ απλά δεν έχει την εμπειρία και το σουτ του είναι μέτριο. Αυτή την στιγμή πρέπει να επικεντρωθεί στην άμυνα και να εκμεταλλευτεί το ανοιχτό γήπεδο.

Γενικά, πιστεύω ότι ακόμα είναι νωρίς και στα επίσημα παιχνίδια και η ευστοχία θα έρθει, και τα λάθη θα μειωθούν, αλλά και ο Σπαν θα είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Το θέμα α είναι ότι ο Κατσικάρης έχει δύσκολο έργο, πρέπει να αποφασίσει πως θα παίζουμε και να θέσει ρόλους σε αυτή την ομάδα.. Να δούμε ποιοί είναι οι βασικοί και ποιοί θα έρχονται από πίσω, και αυτοί που θα είναι πίσω να αποδεχθούν τον ρόλο τους. Με τους παίχτες που έχουμε ειδικά στα forwards, είναι δύσκολο κάτι τέτοιο, ακόμα και για προπονητές πολύ πιο έμπειρους από τον Φώτη. Πάντως, για να έχουμε το minimum, πιστεύω ότι το focus θα πρέπει να πέσει στην άμυνα, την κλασική παράμετρο της σχολής μας.
a bullet for your head
Τονισθηκαν 3 πράγματα: Άμυνα στα pick n' roll, αμυντικά ριμπάουντ και διάσπαση press. Είχα αναφέρει πως αυτή η ομάδα διαθέτει εκείνο το υλικό, που μπορεί να εφαρμόσει μορφές f/c και h/c press. Μπορεί να το κάνει για 5'-7' σε κάθε παιχνίδι. Αν αυτό το πράγμα δουλευτει, δουλεύεις ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ και την διάσπαση τέτοιων πιεστικών αμυνων! Όπως και να χει, η υλη της γενικής αγωνιστικής φιλοσοφίας, πρέπει να περιλαμβάνει ΚΑΙ αυτές τις περιπτώσεις! Παρακολούθησα την 4η περίοδο και αυτό που είδα δεν μ'άρεσε. Ούτε λειτουργικά σχήματα υπήρξαν στο παρκέ, ούτε η αμυντική πίεση αντιμετωπίστηκε σωστά και παρα πολλά λάθη έγιναν αβίαστα. Δεν συμφωνώ πως είχαμε σωστές αντιδράσεις. Όταν οι Τούρκοι ξεφυγαν στο σκορ, δεν επανηλθαμε από δικές μας σωστές αντιδράσεις, αλλά και από εμφανή γενικά ανετοιμοτητα και των Τουρκων.
pan24
Στο 5-5 υπαρχει θεμα
Ο μονος καθαροαιμος pg καταλληλος για αυτο το επιπεδο στο ροστερ ειναι ο καλαθης
Ο μαντζαρης απλα δεν ειναι αρκετος και ο σπανουλης τις περισσοτερες φορες εχει στο μυαλο του το σκορ
Ο ζησης ειναι περισσοτερο combo
Οσο ο καλαθης παιζει σαν κακεκτυπο του νελσον θα υπαρχει θεμα στην οργανωση
Επισης πρεπει να δουλευτουν οι ισορροπιες στην επιθεση
Θεωρητικα το διδυμο στα γκαρντ καλαθης-σπανουλης ειναι ιδανικο και ο ενας καλυπτει τις αδυναμιες του αλλου ομως και οι δυο θελουν την μπαλα στα χερια για να λειτουργησουν και αυτο πρεπει να δουλευτει
Επισης στην pick&roll αμυνα ειδικα με τον κουφο μεσα και οι βοσνιοι και οι τουρκοι τραβαγαν τον ψηλο 4-5 μετρα εξω και εγραφε μονος του
Αυτο θα το προσπαθησει οποιαδηποτε ομαδα εχει ψηλο με στοιχειωδες σουτ απο μεση αποσταση οποτε οπως λεει ο bullet πρεπει να δουλευτει
Οι αντιδρασεις μας στο πρεσαρισμα καποιες στιγμες ηταν τραγικες
Υ.Γ.Ναι οι τουρκοι επαιξαν δυνατη αμυνα ομως δεν θυμαμαι να χρησιμοποιησαν σε καποιο σημειο ζωνη...
AZ1980
Νομίζω πως στο καθαρά αγωνιστικό τα πράγματα είναι εκ των πραγμάτων πολύ ρευστά σε αυτό το στάδιο της προετοιμασίας. Πολλά ανησυχητικά πράγματα είδαμε (και) σήμερα, αλλά είναι πραγματικά πάρα πολύ νωρίς για συμπεράσματα.

Εκείνο ωστόσο που εγώ προσωπικά κρατάω ως απαράδεκτο από τη σημερινή εικόνα της Εθνικής αφορά σε ένα κομμάτι που δεν είναι καθόλου νωρίς να μπει σε αυστηρή κριτική, ίσα ίσα, θα πρεπε να ναι λυμένο πριν καν ξεκινήσει η προετοιμασία! Αναφέρομαι στο θέμα της διαρκούς μανούρας πολλών εκ των παικτών μας με τους διαιτητές.

Είναι δείγμα σοβαρής έλλειψης πειθαρχίας και απουσίας στιβαρής καθοδήγησης από τον πάγκο το να βλέπει κανείς τους μισούς σχεδόν παίκτες μιας ομάδας να ασχολούνται εκνευρισμένοι με τις διαιτητικές αποφάσεις σε κάθε δεύτερο σφύριγμα, όταν δε αυτό παρατηρείται - όχι σε κάποιο κρίσιμο do or die αγώνα (που κι εκεί η καλοστημένη ομάδα προσπαθεί μέχρις εσχάτων να το αποφύγει, ώστε να μη ζημιώσει τη συγκέντρωση και την αυτοκυριαρχία της) - αλλά σε φιλικό (!!!) παιχνίδι, ε, εκεί νομίζω υπάρχει σοβαρό πρόβλημα στον τρόπο που δουλεύεται η ομάδα και στον τρόπο που αλληλεπιδρά η τεχνική ηγεσία με το (όντως, στην προκειμένη περίπτωση πλούσιο σε ταλέντο) υλικό.



bball.gif
ssoulliss
QUOTE (Petran911 @ Aug 15 2015, 21:07 ) *
Συγνώμη, αλλά η κριτική σου είναι αυτό που ονομάζουμε κριτική Ελληνάρα... Εί ναι μόνο δύο εβδομάδες που ξεκίνησε η προετοιμασία..

Συμφωνώ πάντως ότι ο Καιμακόγλου και ο Παπ θέλουν χρόνο γιατί προέρχονται από μακροχρόνια απουσία ή έλλειψη ποιοτικού χρόνου.


Εμείς και οι Ισπανοί ξεκινήσαμε τελευταίοι προετοιμασία. Είναι λογικό να μην υπάρχουν ανάσες και χημεία.

Οι δύο παίκτες που ανέφερες ,αν δεν κάνω λάθος, τελείωσαν τη σεζόν τους με προβλήματα τραυματισμών. Επόμένως χρειάζονται παραπάνω χρόνο.

Δεν νομίζω ότι βλέπουμε κάτι παράλογο. Το παράλογο θα ήταν να παίζαμε σούπερ αυτή τη χρονική στιγμή. Θυμίζω πως το Ευρωμπάσκετ αρχίζει σε 20 ημέρες. Το ανησυχητικό θα είναι π.χ. στο τουρνουά Ακρόπολις που είναι σε 12 ημέρες να δείξουμε κακό πρόσωπο.

QUOTE (AZ1980 @ Aug 15 2015, 21:28 ) *
Εκείνο ωστόσο που εγώ προσωπικά κρατάω ως απαράδεκτο από τη σημερινή εικόνα της Εθνικής αφορά σε ένα κομμάτι που δεν είναι καθόλου νωρίς να μπει σε αυστηρή κριτική, ίσα ίσα, θα πρεπε να ναι λυμένο πριν καν ξεκινήσει η προετοιμασία! Αναφέρομαι στο θέμα της διαρκούς μανούρας πολλών εκ των παικτών μας με τους διαιτητές.

Έχεις δίκιο. Τα νεύρα και εμένα δεν μου άρεσαν.
anton2
Ο Αντετοκούμπο μοιάζει σαν παιδάκι που πέρασε από τα 13μισό στο πανεπιστήμιο. Μοιάζει να μην ξέρει που να σταθεί μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πώς να παίξει. Και πράγματι αφού στον μαγικό κόσμο παίζουν άλλο μπάσκετ....Καμία σχέση με το μπάσκετ που παίζεται στην Ευρώπη.

Κανείς δεν έχει μεγάλο κίνητρο.

Κάποια στιγμή πρέπει να γυρίσουμε σελίδα. Παίκτες χωρίς σπίρτο και κίνητρο ΔΕΝ....







a bullet for your head
QUOTE(CG. @ Aug 15 2015, 20:35 ) *
3 φιλικο ειναι
ειναι φανερο οι παιχτες δεν εχουν αποδεχτει το ρολο τους ουτε βρισκονται μεταξυ τους
επισης το συνεχες ροτεσιον για τις αναγκες του προπονητη εχει καταστρεψει το ρυθμο.
ο αγωνας ειναι καθαρα φιλικος και χωρις νευρο

Δεν έχουν αποδεχτεί η' δεν έχουν κατανοήσει επακριβώς τον ρόλο τους. Ναι μεν μιλάμε για φιλικα προετοιμασίας, όπου το αποτέλεσμα δεν είναι ο αυτοσκοπός, ωστόσο πρέπει να δείχνεις έναν στοιχειώδη βαθμό ετοιμότητας. Νομίζω πως υπολειπομαστε σε πολλά θέματα και πρέπει να πέσει πολύ δουλειά, σε μια λογική... Προσομοιωσης! Πρέπει να γίνει μια ολική χαρτογράφηση των ικανοτήτων αυτής της ομάδας. Το προπονητικό τιμ δεν νομίζω πως εχει εκείνη την εικόνα της πληρους δυναμικότητας αυτού του ροστερ και των δυνατοτήτων του''όπως και των αδυναμιών του''! Και από εκεί και πέρα να γίνει η απαραίτητη ανεύρεση εκείνων των λειτουργικών σχημάτων, που θα μπορούν να εφαρμόσουν όλη την ύλη της αμυντικής και επιθετικής φιλοσοφίας. Το rotation να αρχίσει να γίνεται κατά βάση 10μελες, έτσι ώστε να επιδιωκεται η απαραίτητη συνοχή και οι ζητουμενοι αυτοματισμοί! Και μέρα με την μέρα, παιχνίδι με παιχνίδι, να έχεις να εντοπίσεις και να δουλέψεις κάποιες μεμονωμένες λεπτομερείες και όχι ενα ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ!
gspara
Αξιοι παντως οσοι καταφεραν να δουν ολοκληρο το ματσακι tongue.gif ......τι υπνηλια ηταν αυτη,δεν θυμαμαι να εχω ξαναδει τοσο slow-motion basketball ουτε σε φιλικα τοπικων......
Giannis83
Οι παίχτες πριν 2 βδομάδες ήταν ακόμα στις παραλίες... Άλλοι, όπως ο Σπανούλης, κάνανε την πρώτη τους προπόνηση την Τρίτη! Ο Κατσικάρης κάνει εμφανώς rotation με στόχο να δοκιμάσει σχήματα και όχι να προσαρμοστεί στον αντίπλαο ή στις ανάγκες του αγώνα.
Τι κριτική καθόμαστε και κάνουμε επομένως; Άλλος έβγαλε το ρόστερ υπερτιμημένο, άλλος έκρινε τον Σπανούλη ανάξιο για ηγέτη της ομάδας, άλλος δηλώνει ήδη δικαιωμένος για την επερχόμενη αποτυχία...! Μέχρι και "ηθοποιός" χαρακτηρίστηκε ο Κατσικάρης (φαντάζομαι τι άμπαλος θα είναι αυτός ο Τζόρνταν που γύρισε ολόκληρη ταινία!).

Η ομάδα ούτε στο τουρνουά Ακρόπολις χρειάζεται να είναι έτοιμη. Ούτε καν στην φάση των ομίλων! Κι αυτά τα παιχνίδια ως προετοιμασία πρέπει να τα δει. Το 100% επίπεδο ετοιμότητας πρέπει να το φτάσουμε στο 1ο χιαστί παιχνίδι. Τρεις ήττες έκανε πέρυσι η Σερβία στον όμιλο, αλλά ήταν έτοιμη όταν χρειάστηκε...
Όλα τα υπόλοιπα είναι απλά κουβέντες να κάνουμε μετά τα φιλικά για να περνάει η ώρα.
Την ομάδα την πιστεύω πολύ και δεν περίμενα το σημερινό ματς για να κρίνω αν ξέρει μπάσκετ ο Καλάθης, ο Σπανούλης, ο Πρίντεζης κι ο Παπανικολάου (όσο άσχημα κι αν παίξανε).
natouralistis
Συμφωνώ με τον φίλο από πάνω σε όλα.

2 παρατηρήσεις μόνο. Υπάρχουν παίχτες που γυρίζουν από την Αμερική καλύτεροι και άλλοι που γυρίζουν χειρότεροι, ο Παπανικολάου προφανώς ανήκει στη δεύτερη κατηγορία. Αν μάλιστα θυμηθεί κανείς τις περσινές εμφανίσεις του με την εθνική που αποτελούσε τον ηγέτη της ομάδας με 20αρες τότε μιλάμε για μέρα με τη νύχτα.2η παρατήρηση, ο Καϊμακόγλου μπήκε χθες για πρώτη φορά στο παρκέ στο δεύτερο ημίχρονο, η Βοσνία σκόραρε το πρώτο της καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο 3.5 λεπτά πριν τελειώσει το 30 δεκάλεπτο. Σήμερα πάλι όσο ήταν στο παρκέ η άμυνά μας ήταν αρκετά σκληρή, είναι καλός σε ατομική - ομαδική άμυνα, μπλοκ και ριμπάουντ, αυτό που θέλω να πω είναι πως τον προτιμώ από τον Αντέτο στο 4, ο Γιάννης με τον Παπανικολάου κιόλας σε αυτή τη κατάσταση ας πάρει το χρόνο του στο 3.
yorgos
QUOTE
Άλλος θα μας βγάλει ροστερικά 4ους,άλλος 7ους αλλά αν εξαιρέσεις λίγους τσολιάδεςαεραθατουςφαμεηαθανατηελληνικη
ψυχη και λίγους μηδενιστές η συντριπτική πλειοψηφία εκεί μας τοποθετεί νομίζω

Εκεί περίπου ναι, 3-6 νομίζω. Το μετάλλιο θα είναι μεγάλη επιτυχία (όχι ακατόρθωτο έπος πάντως), η μη είσοδος στην 6άδα αποτυχία. Νομίζω το μεγάλο ερωτηματικό είναι η Ιταλία τους έχω ικανούς από την πρώτη μέχρι τη 12η θέση.
KingCrimson
H ομαδα φετος εχει για πρωτη φορα μετα το 2008,εχει τοσες πολλες επιλογες και βαθος, το μονο ισως ειναι οτι θα προτιμουσα τον Μαυροκεφαλιδη ή το Σοφο στη θεση του Καϊμακ αλλα και παλι σχετικα μικρο το κακο
Θα συμφωνισω με το φιλο που ειπε οτι προτιμα να σερνονται μεχρι και τα παιχνιδια του ομιλου και να παρουν το χιαστι παρα το αντιθετο οπως περσι
Αν θελουμε να λεμε οτι εχουμε ομαδα που παει για μεταλιο καποιοι θα πρεπει να συμβιβαστουν και με μικροτερους χρονους..δηλαδη ο 10ος-11ος η 12ος παικτης της Γαλλιας ή της Ισπανιας ειναι χειροτεροι του Μαντζαρη ή του Καϊμακ και του Παπ, οπως εχει γυρισει αγνωριστος απο το Miami? μη τρελαθουμε κιολας...
επαθα λαστιχο
Είτε από μνήμης είτε αρχειοθέτησης,μπορεί κάποιος να αναφέρει τι φιλικά είχαμε δώσει το 2005?Θυμάμαι μόνο ότι ήταν αρνητικά,σε αντίθεση με του 2003 που πετάγαμε(+32 μέσα στην Ιταλία που μετά μας απέκλεισε κτλ.)
salonikatasos
η ομάδα έχει θέματα τραυματισμών με αρκετούς παίχτες(πχ ο παπανικολάου αυτή τη στιγμή δείχνει σαν ένας από τους χειρότερους παίχτες που έχουν φορέσει τη φανέλα της εθνικής. είναι καλός παίχτης,αλλά είχε τα θέματά του μέσα στη χρονιά και πλέον εγώ τον βλέπω και πολύ αργό σε σύγκριση με πέρσι-πρόπερσι. έχει και σοβαρότατες ελλείψεις ανέκαθεν στο παιχνίδι του όπως η δυνατότητα να τριπλάρει και να περάσει τον αντίπαλο αμυντικό όταν δεν τον βρίσκει σε αντίθετη κίνηση και κατά συνέπεια όποτε είναι μέσα,περισσότερο κακό κάνει στην ομάδα,παρά καλό. αν δε βελτιωθεί τις επόμενες 15 μέρες είναι αναγκαίο να κάτσει πάγκο και βασικός να είναι ο περπέρογλου). ο σπανούλης κι αυτός μετά τον τραυματισμό του δεν έχει καμιά σχέση με αυτά που ξέραμε και αυτός πλέον έχει αρχίσει και γίνεται αργός και χάνει το πλεονέκτημα της ταχύτητας που είχε τα τελευταία χρόνια. γι αυτό αναλώνεται σε τρίποντα και οδεύει ολοταχώς προς τα εκεί που είναι τώρα ο διαμαντίδης που σχεδόν έχει σταματήσει να κάνει μπασίματα και απλά σουτάρει από μακριά. ο σπανούλης που και που μπαίνει μέσα,αλλά ούτε με την ίδια ταχύτητα το κάνει,ούτε με το ίδιο δυνατό πάτημα όπως παλαιότερα.
από την άλλη έχουμε παίχτες που είτε δεν ξέρουν τι ρόλο βαράνε στην ομάδα (πχ σλούκας,κουφός) είτε άλλους που είναι πέρα βρέχει (καλάθης που βοηθάει αμυντικά,αλλά οργανωτικά μαζί με σπανούλη δεν φαίνεται να ταιριάζει ή πρίντεζης που κι αυτός καμιά σχέση με τον πρίντεζη του ολυμπιακού).
εκτός αυτών λοιπόν έχουμε παίχτες με σοβαρά προβλήματα νοοτροπίας και κατά τη γνώμη μου και συμπεριφοράς(πχ μπουρούσης). έβλεπα στην πρώτη περίοδο για παράδειγμα τον αντετοκούμπο που δεν είχε πάρει προσπάθειες στην αρχή του αγώνα και μόλις πήρε πρώτη φορά τη μπάλα έκανε το γνωστό μπάσιμο του(κάνοντας μεταφορά της μπάλας),μετά πήρε τις βολές ξεκινώντας κι εκεί να μπει κατά μέτωπο εκτός κάθε λογικής,στην επόμενη φάση ήταν το κάρφωμα και μετά έκανε 4η σερί επίθεση(αυτή τη φορά δεν είχαν περάσει ούτε 6-7 δευτερόλεπτα) πετώντας ένας από τα γνωστά τούβλα από την περιφέρεια. σε εκείνο το διάστημα ουσιαστικά εκδικήθηκε όλη την ομάδα επειδή δεν τον έπαιζαν πιο μπροστά και γιατί είχε νευριάσει με 1-2 φάουλ που έκανε στην άμυνα. θα πρέπει να καταλάβει ότι είναι μέλος μιας ομάδας και το γεγονός ότι έχει σημαντικό ρόλο σε ομάδα του νβα δε σημαίνει απολύτως τίποτα για το ρόλο που θα έχει στην εθνική. επιθετικά εγώ δεν πιστεύω ότι μπορεί να βοηθήσει την ομάδα όσο θα θέλαμε στο σετ παιχνίδι(βασικά εκεί είναι εντελώς ακίνδυνος σε ευρωπαϊκά τουρνουά όπως φάνηκε και πέρσι),οπότε η δουλειά του κατσικάρη θα πρέπει να είναι αυτή. να εκμεταλλευτεί τα αμυντικά του προσόντα που θα μας βοηθήσουν μέσω της άμυνάς του να κερδίσουμε κάτι από αυτόν και στο επιθετικό κομμάτι κυρίως στο ανοιχτό γήπεδο.
το τι κάνει στο νβα ξαναλέω ότι δεν έχει καμιά απολύτως σημασία όταν μιλάμε για ευρωπαϊκό μπάσκετ. και ο τρόπος παιχνιδιού του είναι ακριβώς ο αντίθετος από αυτόν που βλέπουμε στην ευρώπη.

υγ. ας ελπίσουμε να ανέβει η απόδοση μερικών σημαντικών παιχτών της ομάδας(σπανούλης,καλάθης,πρίντεζης βασικά γιατί αυτοί οι 3 είναι που μπορούν να μας ανεβάσουν επίπεδο και όχι ο κουφός,ο σλούκας και ο αντετοκούμπο που θα βοηθήσουν σε μερικά κομμάτια του παιχνιδιού,αλλά δεν είναι καταλυτικοί παράγοντες σε αυτό),γιατί με μπουρούση,ζήση για άλλη μια χρονιά σαν καλύτερους παίχτες η εθνική για άλλη μια χρονιά θα αποτύχει παταγωδώς. και αυτή τη φορά αποτυχία είναι οτιδήποτε κάτω από 4αδα(έστω και αν στους 8 θα βρει καλύτερη ομάδα από τη δικιά μας)
KingCrimson
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Aug 16 2015, 00:15 ) *
Είτε από μνήμης είτε αρχειοθέτησης,μπορεί κάποιος να αναφέρει τι φιλικά είχαμε δώσει το 2005?Θυμάμαι μόνο ότι ήταν αρνητικά,σε αντίθεση με του 2003 που πετάγαμε(+32 μέσα στην Ιταλία που μετά μας απέκλεισε κτλ.)


Εγω θυμαμαι παντως το 10, που η ομαδα στα φιλικα πετουσε και στη πρεμιερα μας επαιξε ζωνη η Κινα και παραλιγο να χασουμε..........
tuareg
QUOTE (επαθα λαστιχο @ Aug 16 2015, 00:15 ) *
Είτε από μνήμης είτε αρχειοθέτησης,μπορεί κάποιος να αναφέρει τι φιλικά είχαμε δώσει το 2005?Θυμάμαι μόνο ότι ήταν αρνητικά,σε αντίθεση με του 2003 που πετάγαμε(+32 μέσα στην Ιταλία που μετά μας απέκλεισε κτλ.)


Oσο διαβαζα σκεφτομουν οτι ολες τις προηγουμενες χρονιες παμε καλα στα φιλικα και μολις ερθουν τα κρισιμα τη παταμε...ε ας γινει μια φορα και το αντιστροφο smiley.gif
Φιλε σαλονικατασος βαζε καμμια παραγραφο,τα ματακια μας πονεσανε ,ειμαστε και καποιας ηλικιας και διαβαζουμε με γυαλι με μισο βαθμο λιγοτερο απ οτι χρειαζεται η πρεσβυωπεια smiley.gif
natouralistis
Στη χαμηλότερη θέση που μπορεί να τοποθετήσει κάποιος την ομάδα σαν ρόστερ είναι η 4η θέση.

Ακόμα και οι στοιχηματικές εταιρίες στη 3η θέση μαζί με τη Σερβία για να κατακτήσουμε το τουρνουά μας δίνουν. Γάλλοι απόδοση 3.00, Ισπανία 3.50 και Ελλάδα - Σερβία 8.00, όλοι οι υπόλοιποι βρίσκονται στο 15-20.

Εγώ πάντως συνεχίζω να πιστεύω ότι η ομάδα έτσι όπως είναι, έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες να το κατακτήσει το Ευρωμπάσκετ, τους πιστεύω.
επαθα λαστιχο
Εκεί ναι 4ους και εγώ,αλλά θεωρώ πιο πιθανό να αποκλειστούμε από έναν από τους κάτω(Ιταλία-Κροατία-Λιθουανία) παρά να πετάξουμε έξω έναν από τους 3 πάνω.Τώρα φυσικά αυτά είναι να έχουμε να λέμε,ας πάρουν μετάλλιο και μέχρι και άβαταρ του Κουφού βάζω για ένα τρίμηνο/εξάμηνο/χρόνο(αναλόγως το χρώμα)

Εξτρά εμπόδιο για εμάς θα είναι η πίεση για επιτυχία μετά από μία άγονη πενταετία,που θεωρώ ότι είναι μεγαλύτερη σε σχέση με τους ανταγωνιστές μας.Σε καμία από όσες ομάδες αναφέρθηκαν δεν θα κάτσει καλά ένας αποκλεισμός στους 8,μία θέση έξω από τα μετάλλια,ή ακόμα και το μη χρυσό(για την Γαλλία και μόνο)

Τους Λιθουανούς τους λατρεύουν ό,τι και να κάνουν,ο Καζλάουσκας είναι θρύλος για αυτούς και έχει 2 σερί επιτυχημένα τουρνουά,,οι Ιταλοί έχουν προσδοκίες μεν αλλά δεν θα πάθουν και τίποτα αν δεν επιτύχουν,οι Ισπανοί είναι χορτασμένοι,οι Σέρβοι είτε αποτύχουν είτε όχι πάντα βρίσκουν κάτι να τρώγονται ούτως η άλλως,οι Κροάτες τι είχαμε τι χάσαμε τόσα χρόνια στην καλούτσικη μετριότητα,οι Γάλλοι πλέον βάρυναν την φανέλα τους και ξέρουν ότι έχουν μέλλον.Εμείς όμως πρέπει να πάμε καλά.
TakeshyKurosawa
Πολύ βαρετό το ματς χθες λόγω κυρίως της κακής μας εμφάνισης. Η ομάδα αυτή τη στιγμή δείχνει να είναι πολύ αδούλευτη. Πέραν αυτού παρατηρώ και φέτος μία αδυναμία στο ριμπάουντ. Πάρτι έκαναν οι Τούρκοι. Πάντως φάνηκε ότι το ήθελαν περισσότερο οι Τούρκοι και κυνηγούσαν κάθε μπάλα.
Dinkins
Στα θετικά του ματς ότι έφτιαξε επιτέλους παιχνιδι με πλάτη ο Μπουρούσης

http://media.giphy.com/media/3oEdv8JZjDpzl70xCU/giphy.gif
zorba
Καλύτερα να φάμε τώρα μερικές κατραπακιές και να είμαστε έτοιμοι όταν πρέπει.
Την αμυνα zone press θα την αντιμετωπίσουμε σίγουρα στα νοκ άουτ και θα ειναι ευχής έργο να προβληματιστούμε και να βρούμε λύσεις στην προετοιμασία. Είναι δε λογικό οι παίκτες, στην παρούσα φάση, να μη μπορούν να κάνουν δυο παιχνιδια σε δυο μέρες, ιδιαίτερα οι ψηλοί που θέλουν περισσότερη δουλειά αλλά και ξεκούραση.
Είναι, σε τελική ανάλυση, σωστό να γίνεται συζήτηση και να εστιάζουμε στις αδυναμίες της ομάδας, αλλά κάπως νωρίς για να κινδυνολογούμε... και αναφέρομαι κυρίως σε όσους περιμένουν εναγωνίως την ώρα της θριαμβευτικής τους υστερολογίας...
AS1972
Δεν ξέρω αν φταίνει τα μνημόνια, πρώτο, δεύτερο και τρίτο, αν φταίει ο κακός μας ο καιρός ή δεν ξέρω τι άλλο μας έχει κάνει έτσι...
ή αν έτσι ήμασταν πάντα σαν άνθρωποι και σαν λαός...
αλλά ΠΟΛΥ γκρίνια ρε παιδιά... ΠΟΛΥ γκρίνια...
στο τρίτο φιλικό... όλα στραβά τα βλέπετε μερικοί, για να μην πω οι περισσότεροι...
και δεν είναι μόνο στην ανδρών, αλλά και σε όλα τα θέματα του φόρουμ στις εθνικές... παίδων, εφήβων κλπ..
πολύ γκρίνια ρε παίδες.. ένας μπαίνει να πει ένα μπράβο και εκατό για να κράξουν...
πρώτα γράφουμε το κακό και μετά το καλό...
είναι πολύ κουραστική αυτή η συνεχής μιζέρια...
xxx-4711
QUOTE(επαθα λαστιχο @ Aug 16 2015, 00:15 ) *
Είτε από μνήμης είτε αρχειοθέτησης,μπορεί κάποιος να αναφέρει τι φιλικά είχαμε δώσει το 2005?Θυμάμαι μόνο ότι ήταν αρνητικά,σε αντίθεση με του 2003 που πετάγαμε(+32 μέσα στην Ιταλία που μετά μας απέκλεισε κτλ.)


http://www.basket.gr/index.php/playerview?playerid=17 βαλε 2005 στο σερτς
ειχαμε χασει απο λεττονια ιταλια και κροατια τα τρια πρωτα φιλικα
yorgos
QUOTE(AS1972 @ Aug 16 2015, 13:24 ) *
Δεν ξέρω αν φταίνει τα μνημόνια, πρώτο, δεύτερο και τρίτο, αν φταίει ο κακός μας ο καιρός ή δεν ξέρω τι άλλο μας έχει κάνει έτσι...
ή αν έτσι ήμασταν πάντα σαν άνθρωποι και σαν λαός...
αλλά ΠΟΛΥ γκρίνια ρε παιδιά... ΠΟΛΥ γκρίνια...
στο τρίτο φιλικό... όλα στραβά τα βλέπετε μερικοί, για να μην πω οι περισσότεροι...
και δεν είναι μόνο στην ανδρών, αλλά και σε όλα τα θέματα του φόρουμ στις εθνικές... παίδων, εφήβων κλπ..
πολύ γκρίνια ρε παίδες.. ένας μπαίνει να πει ένα μπράβο και εκατό για να κράξουν...
πρώτα γράφουμε το κακό και μετά το καλό...
είναι πολύ κουραστική αυτή η συνεχής μιζέρια...

και πριν τα μνημόνια έτσι ήταν ο Έλληνας, δεν αλλάζει αυτό.
Λουπους
Εντάξει είναι πολύ νωρίς για να κρίνει κανείς, σχεδόν δε γίνεται να πεις τίποτα με σιγουριά. Πόσο μάλλον για να ακούγονται υπερβολές του τύπου "ο Παπανικολάου δείχνει ο χειρότερος παίκτης που έχει φορέσει τη φανέλα της εθνικής".

Γενικά, σημαντικό ρόλο στην πορεία της Εθνικής θεωρώ πως θα παίξουν τα παρακάτω:

- Ο Σλούκας να παίξει στο υψηλό επίπεδο που παίζει στην Ευρωλίγκα.
- Ο Αντετοκούμπο να βρει ρόλο στο ευρωπαικό στυλ παιχνιδιού.
- Ο Μπουρούσης να συνεχίσει να παίζει όπως τα τελευταία χρόνια με την Εθνική και ο Κουφός να είναι ισάξιος αντικαταστάτης του.

Αν γίνουν αυτά τα 3 και δεν έχουμε κάποια αρνητική έκπληξη (π.χ. ο Σπανούλης να έχει 5 πόντους μ.ο.) ή κάποιο σημαντικό τραυματισμό, τότε πιστεύω πως έχουμε πολλές ελπίδες για μετάλλιο. Αλλιώς δύσκολα.
pan24
Ποτε ειναι το επομενο φιλικο?
AS1972
QUOTE (pan24 @ Aug 16 2015, 17:10 ) *
Ποτε ειναι το επομενο φιλικο?


Νομίζω το τουρνουά της Ξάνθης,.. το επόμενο ΠΣΚ...
pan24
QUOTE (AS1972 @ Aug 16 2015, 17:11 ) *
Νομίζω το τουρνουά της Ξάνθης,.. το επόμενο ΠΣΚ...

Ευχαριστω πολυ
Εκει θα πρεπει να εχει φανει καποια μικρη βελτιωση αν και το κρας τεστ θα ειναι το ακροπολις
AS1972
QUOTE (pan24 @ Aug 16 2015, 17:53 ) *
Ευχαριστω πολυ
Εκει θα πρεπει να εχει φανει καποια μικρη βελτιωση αν και το κρας τεστ θα ειναι το ακροπολις


Τίποτα.. σωστό το σχόλιο.. όσο θα πλησιάζουμε την 5η Σεπτ πρέπει να βλέπουμε βελτίωση..
colonel gomelsky
Δεν προτρέχω, απλά να επισημάνω ότι απόψεις που λοιδωρήθηκαν ως τρολίστικες και προκλητικές όπως:

- Ότι ο Μπουρούσης είναι ο βασικός σέντερ
- Ότι ο Σπανούλης δεν κουβαλάει μπάλα
- Ότι ο Γιάννης δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά

φαίνεται να επανέρχονται ενισχυμένες. Λόγω των διαφορετικών φορέων τους, αλλά και της ποσότητάς των δεν λοιδωρούνται πλεόν. Ας είναι. Θα είμαστε εδώ να δούμε το τουρνουά και να σχολιάσουμε.
pan24
QUOTE (colonel gomelsky @ Aug 16 2015, 21:31 ) *
Δεν προτρέχω, απλά να επισημάνω ότι απόψεις που λοιδωρήθηκαν ως τρολίστικες και προκλητικές όπως:

- Ότι ο Μπουρούσης είναι ο βασικός σέντερ
- Ότι ο Σπανούλης δεν κουβαλάει μπάλα
- Ότι ο Γιάννης δεν μπορεί να κάνει τη διαφορά

φαίνεται να επανέρχονται ενισχυμένες. Λόγω των διαφορετικών φορέων τους, αλλά και της ποσότητάς των δεν λοιδωρούνται πλεόν. Ας είναι. Θα είμαστε εδώ να δούμε το τουρνουά και να σχολιάσουμε.

1)Θα συμφωνησω λογω της αθλιας εμφανισης του κουφου(σου εδωσα και credit για την προβλεψη αλλου) ομως αν ο κουφος παιξει οσο μπορει ειναι καλυτερος απο τον μπουρουση στην αμυνα και στο ιδιο επιπεδο στην επιθεση(μπουρουσης δεν ποσταρει,κουφος δεν σουταρει)
2)Δεν νομιζω να πιστευε κανεις οτι θα εχουμε τον σπανουλη να κατεβαζει μπαλα.Εκτος αν εννοεις κατι αλλο
3)Ο Γιαννης αδιαμφισβητητα μπορει να κανει την διαφορα στην αμυνα και μεσα στην ρακετα και στις αλλαγες που ανετα μαρκαρει κοντο(φανηκε οταν εμενε πανω στον ντιξον).Ομως πρεπει να αξιοποιηθει σωστα επιθετικα ωστε να μην παιζουμε με 4 στην επιθεση.Ειπαμε περιφερειακο παιχνιδι δεν εχει.Αν τον βγαζουμε για τριποντο ή θα τουβλιαζει ή θα μπουκαρει και θα κανει βηματα/μεταφορα/επιθετικο.Πρεπει να τον εχουμε μεσα στην ρακετα οπου εκει ειναι πλεονεκτημα σε σχεση με τα αλλα 4αρια.Χρειαζονται τρικ οπως αυτο που ειχε μεγαλη επιτυχια οταν εφαρμοστηκε με τον αντετοκουμπο να παιζει pick&roll με τον κοντο και τον μπουρουση να τραβιεται εκτος ρακετας για ενα σουτακι απο αυτα που ειναι καλος.Περιμενω να δω και αλλα τετοια

Εμεις λεμε οτι εχουμε πολλα forward αλλα οι γαλλοι κατεβαινουν με 6 και 4 γκαρντ!!! Να δουμε πως θα λειτουργησει αυτο
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.