Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
ssoulliss
Η εθνική μας σύμφωνα με τους Ισπανούς.

Γενικά είναι ένα πολύ καλό αφιέρωμα για το Ευρωμπάσκετ.
Λουπους
Μα, η λογική του "αν τραυματιστεί ένας ψηλός δε θα έχουμε με ποιον να παίξουμε", δεν βγάζει πουθενά.

Στο τουρνουά παίζουν καλώς ή κακώς 12 παίκτες σε κάθε ομάδα, ο οποίοι είναι όλοι χρήσιμοι, με διαφορετικό ρόλο ο καθένας. Αν τραυματιστεί κάποιος (ειδικά βασικός), προφανώς και θα υπάρχει πρόβλημα, σε όποια θέση κι αν παίζει.

Η μόνη λύση θα ήταν να είχαν 15 παίκτες οι ομάδες, εκ των οποίων θα έπαιζαν οι 12 και οι άλλοι 3 θα έπαιζαν μόνο αν τραυματιζόταν κάποιος από τους αρχικούς. Αυτό φυσικά δεν πρόκειται να γίνει, οπότε, πάντα, ο οποιοσδήποτε τραυματισμός θα είναι πρόβλημα, όπως και να το κάνουμε, και πάντα θα υπάρχει ρίσκο στις επιλογές.
zorba
QUOTE(ssoulliss @ Aug 26 2015, 17:33 ) *
Η εθνική μας σύμφωνα με τους Ισπανούς.

Γενικά είναι ένα πολύ καλό αφιέρωμα για το Ευρωμπάσκετ.


Και πολύ πιο αντικειμενικό από τις δημοσιεύσεις των δικών μας media.
Εστιάζω σε ενα αδύνατο σημείο που εντόπισαν, καθώς το πρόβλημα στα τρίποντα και το ρόλο κομπάρσου τα τελευταία χρόνια είναι γνωστά...
Προκειται για κάτι που αναφέρθηκε απο συμφορουμίτες και αφορά στον διαφορετικό ρυθμό που χρειάζονται κάποιοι βασικοί παίκτες μας για να αποδώσουν το 100%, και συγκεκριμένα στο δέσιμο μεταξύ Σπανούλη και Καλαθη-Αντετοκούνμπο.
Προσωπικά, μη εχοντας δει τα φιλικά που ούτως τε άλλως δεν αρκούν για δραστικά συμπεράσματα, ελπίζω και πιστεύω να διαψευστούν, αλλά αυτό, αν όντως υφίσταται ως πρόβλημα, μπορεί και πρέπει να το λύσει άμεσα ο Κατσικάρης...
D-Wade
Για μένα σωστά επέλεξε Καιμακ από Αγραβάνη(αν ήταν αυτό το δίλημμα).Δεν πιστεύω ότι ο Αγραβάνης μπορεί να μαρκάρει καλύτερα τα αντίπαλα 5ρια αν οι 2 ψηλοί μας έχουν κάποιο πρόβλημα.

Αλλά θα πρέπει να κάνει τον Καιμακόγλου πραγματικό 5ο ψηλό.Θα πρέπει να παίζει όταν το παιχνίδι έχει κριθεί ,όταν οι υπόλοιποι έχουν πρόβλημα φάουλ ή έστω σαν τελευταία λύση όταν οι υπόλοιποι είναι σε κακή μέρα.Αν ο Κατσικάρης ξεκινήσει το τουρνουά με σκοπό να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής στα 3 4ρια μας(Γεια σου Τρινκέρι) καληνύχτα!
ssoulliss
QUOTE (zorba @ Aug 26 2015, 20:59 ) *
Και πολύ πιο αντικειμενικό από τις δημοσιεύσεις των δικών μας media.
Εστιάζω σε ενα αδύνατο σημείο που εντόπισαν, καθώς το πρόβλημα στα τρίποντα και το ρόλο κομπάρσου τα τελευταία χρόνια είναι γνωστά...
Προκειται για κάτι που αναφέρθηκε απο συμφορουμίτες και αφορά στον διαφορετικό ρυθμό που χρειάζονται κάποιοι βασικοί παίκτες μας για να αποδώσουν το 100%, και συγκεκριμένα στο δέσιμο μεταξύ Σπανούλη και Καλαθη-Αντετοκούνμπο.
Προσωπικά, μη εχοντας δει τα φιλικά που ούτως τε άλλως δεν αρκούν για δραστικά συμπεράσματα, ελπίζω και πιστεύω να διαψευστούν, αλλά αυτό, αν όντως υφίσταται ως πρόβλημα, μπορεί και πρέπει να το λύσει άμεσα ο Κατσικάρης...


Υπερθεματίζουν λιγάκι για την εθνική τους ομάδα. biggrin.gif Πάντως οι παρατηρήσεις για την δική μας εθνική ,έχεις δίκιο, είναι εύστοχες.
boumtze-boumtze
Παμε με το καλυτερο δυνατο υλικο,πληρεις σε ολες τις θεσεις...
Ενδεχομενως Μαυροκεφαλιδης αντι Καιμακογλου,να ηταν πιο ορθολογικη επιλογη,με βαση την τωρινη μουρμουρα,αλλα τοτε θα λεγαμε οτι παμε με λιγα φοργουορντ... tongue.gif
Η ομαδα εχει χρονο,ειναι το Ακροπολις μπροστα,και στο κυριως τουρνουα,αγωνα με τον αγωνα θα δεσει,ολοι θυμομαστε πως ξεκινησε το παγκοσμιο του '06 και πως κατεληξε...
aegeansheed
Συνέντευξη του Κώστα Παπανικολάου στο sport24:

QUOTE
- Ποιο πιστεύεις ότι είναι το κλειδί για να φτάσει η Εθνική ομάδα εκεί που αξίζει;

"Σίγουρα η χημεία κια η κατάσταση που θα βρειεί το συγκεκριμένο 15ήμερο η ομάδα είναι οι πιο σημαντικοί παράγοντες. υπάρχει καταπληκτικό κλίμα και όλα τα παιδιά έχουμε καταπληκτικές σχέσεις μεταξύ μας. Όλοι θα πρέπει να είμαστε πλήρως συγκεντρωμένοι για να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα σε ότι αφορά το αγωνιστικό κομμάτι".

- Πόσα κιλά πήρε από τότε που πήγες στο ΝΒΑ;

"Η αλήθεια είναι ότι πήρα κάποια κιλά σε όγκο. Κέρδισα μυικά κιλά, χάνοντας λίπος. Επί της ουσίας έμεινα ίδιος στα κιλά μου. Η διαφορά να είναι 1-2 κιλά".

- Πόσο συχνά κάνεις βάρη;

"Συνήθως εξαρτάται από το πρόγραμμα των αγώνων. Σε ποια περίοδο της χρονιάς βρισκόμαστε. Πριν ξεκινήσουμε με την Εθνική, που ήθελα να βρεθώ σε καλή κατάσταση έκανα τρεις φορές τη βδομάδα. Κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας, επειδή ήταν παράξενη λόγω της χρονικής διάρκειας, τα βάρη μειώθηκαν πολύ. Όποτε βρίσκαμε χρόνο προσπαθούσαμε να βοηθήσουμε τον εαυτό μας, ανάλογα με το πρόγραμμα των φιλικών και των προπονήσεων".

- Ποιον τομέα του παιχνιδιού σου πιστεύεις πως πρέπει να βελτιώσεις περισσότερο ώστε να καθιερωθείς στο ΝΒΑ;

"Το ΝΒΑ είναι ένας κόσμος που βασίζεται κυρίως στα στατιστικά που γράφονται στο χαρτί: το σκορ, τις ασίστ, τα ριμπάουντ. Πράγματα που φαίνονται. Εγώ έχω ένα στυλ παιχνιδιού, που καλώς ή καλώς με έχει φτάσει ως εδώ που με έχει φτάσει σήμερα. Δεν θέλω να αλλάξω κάτι στον εαυτό μου. Να βελτιώσω σίγουρα. Και στην επίθεση και στη δημιουργία, να βάλω τη μπάλα κάτω, να παίζω περισσότερο με ντρίμπλα, κάτι πάνω στο οποίο μου έδωσαν την ελευθερία οι Ρόκετς στην αρχή της χρονιάς. Θέλω όμως να κάνω όμως όλα αυτά που χρειάζονται, τα μικρά πράγματα για να βοηθάω την ομάδα μου να κερδίζει. Μπορώ να βελτιωθώ ακόμη περισσότερο και να δείξω κι άλλες πτυχές του παιχνιδιού μου".

"Είχαμε καλό παρεάκι στο Χιούστον"

- Τι θα έπαιρνες και τι θα άφηνες από κάθε στυλ παιχνιδιού ανάμεσα σε Euroleague και ΝΒΑ;
"Είναι πολύ διαφορετικό το κομμάτι του μπάσκετ στην Ευρώπη και στην Αμερική. Στην Ευρώπη υπάρχουν πιο κλειστές άμυνες, δίνουν μεγαλύτερη βάση στη στρατηγική. Μειώνεται ο ρυθμός έτσι. Στην Αμερική που υπάρχει εμπιστοσύνη στο ταλέντο του παίκτη, περισσότερη ελευθερία, δεν βάζουν τους παίκτες σε καλούπια και σε συγκεκριμένα στυλ. Αν μπορούσες να συνδυάσεις τα αθλητικά προσόντα που υπάρχουν εκεί, με τη στρατηγική που υπάρχει εδώ, το αποτέλεσμα δεν θα ήταν κάτι που θα μας άρεσε. Το Ευρωπαϊκό μπάσκετ με το δικό του στυλ έχει τους δικούς του φαν και το ΝΒΑ με το δικό του στυλ έχει τους δικούς του φαν. Αν τα μπερδέψουμε θα χαθεί αυτή η μαγεία. Η λάμψη. Είναι ξεκάθαρο΄ ότι το ΝΒΑ είναι μια λίγκα παικτών. Υπάρχουν ελάχιστες εξαιρέσεις του κανόνα. Ο σεβασμός, βέβαια, είναι αμοιβαίος. Όταν ένας προπονητής κερδίζει τον σεβασμό των σούπερ-σταρ της ομάδας, δεν νομίζω ότι ο σούπερ-σταρ θα φέρει σε δύσκολη θέση τον προπονητή".

- Σου λείπουν καθόλου οι Houston Rockets;

"Ήταν μια πολύ όμορφη χρονιά στο Χιούστον και από άποψη εμπειριών και από την άποψη των ανθρώπων που γνώρισα. Όπως τον Δημήτρη τον Θεοτοκάκη αλλά και τους συμπαίκτες μου, τον Μοτεγιούνας, Τζόνσον και Καπέλα, που με βοήθησαν και είχαμε κάνει ένα πολύ καλό παρεάκι και περνούσαμε εύκολα. Έχω καλές σχέσεις και τις έχω κρατήσει και με ανθρώπους μέσα από την ομάδα, που συνεργαστήκαμε. Το αν θα ήθελα να επιστρέψω, δεν μπορώ να πω κάτι. Είναι φυσιολογικό αυτό που συμβαίνει. Πέρασα καλά στο Χιούστον και μετά την Εθνική θα επικεντρωθώ στο επόμενο βήμα".

- Πιστεύεις ότι ο Τζέιμς Χάρντεν και ο Ντουάιτ Χάουαρντ μπορούν να οδηγήσουν τους Houston Rockets στον τίτλο;

"Πέρσι η ομάδα απέδειξε ότι θα μπορούσε να πετύχει κάτι καλό. Έφτασε στους τελικούς της Δύσης απέναντι στο Γκόλντεν Στέιτ που είχε εξωπραγματική ομάδα. Αν δούμε όμως τα δύο πρώτα παιχνίδια και τα δύο κρίθηκαν στο τέλος. Θα μπορούσαμε να έχουμε κλέψει ένα από τα δύο. Όπως το δεύτερο που απλά δεν καταφέραμε να σουτάρουμε στην τελευταία επίθεση. Νομίζω ότι επειδή χάσαμε αυτό το ματς, ήταν η αιτία που χάσαμε και το τρίτο, γιατί μας επηρέασε ψυχολογικά. Και οι δύο είναι πολύ επαγγελματίες, δουλεύουν σκληρά και το καλοκαίρι και μες στη χρονιά. Είναι οι πρώτοι που ζητούν σοβαρότητα και επαγγελματισμό. Πιστεύω ότι μπορούν να καταφέρουν πολλά, δεδομένου ότι έκαναν την αρχή πέρσι με τη συμμετοχή στους τελικούς της Δύσης".

"Στο μυαλό μου έφτιαχνα το ιδανικότερο σενάριο"

- Τι γίνεται με το συμβόλαιό σου με τους Denver Nuggets; Μπορεί να επιστρέψεις στην Ευρώπη;
"Με το συμβόλαιο μου υπάρχει μια ιδιαιτερότητα. Η ομάδα έχει την ευκαιρία ως τις 4 Οκτωβρίου να με αποδεσμεύσει να το επιθυμεί. Αυτό είναι το πιο δύσκολο κομμάτι σε ότι αφορά το συμβόλαιο μου. Αν κάτι αλλάξει τελευταία στιγμή θα είναι τα πράγματα πιο δύσκολα για μένα, γιατί θα έχουν γεμίσει τα ρόστερ. Δεν με αγχώνει κάτι. Είναι μέσα στο κομμάτι του παιχνιδιού, το γνωρίζαμε από πέρσι. Από εκεί και πέρα όμως όταν έγινε το trade από το Χιούστον στο Ντένβερ, σύμφωνα από αυτά που μάθαμε από τους ανθρώπους του Χιούστον, υπήρχε ενδιαφέρον και από άλλες ομάδες".

- Πίστεψες από μικρός ότι θα παίξεις στο ΝΒΑ; Επίσης, πόσες ώρες δούλευες καθημερινά στις ηλικίες 14 έως 18;

"Ποτέ δεν είχα τόσο μεγάλες βλέψεις. Στο πίσω μέρος του μυαλό μου έφτιαχνα το ιδανικότερο σενάριο. Δεν είναι όμως από τα πράγματα που λες προς τα έξω, γιατί θα σε κοροϊδέψουν. Πάντα έβαζα μικρούς στόχους. Στα Γρεβενά για παράδειγμα όταν έπαιζε στο εφηβικό, ήθελα να παίξω στο ανδρικό. Και μετά βήμα-βήμα. Και πέρσι αν μου έλεγες για ΝΒΑ, δεν θα ήταν κάτι που θα πίστευα. Σε ότι αφορά τις ώρες προπόνησης, το θέμα δεν είναι να το κάνεις απλά για να το κάνεις. Να το κάνεις γιατί το απολαμβάνεις. Δεν μετρούσα τις ώρες. Αν πας για δύο ώρες προπόνησης, απλά επειδή πρέπει, τότε αυτό δεν σε βοηθάει. Πρέπει να το απολαμβάνεις για να σου βγει αυτό".

- Περίγραψέ μας μια τυπική ημέρα ενός παίκτη του ΝΒΑ;

"Θα περιγράψω δύο ημέρες παιχνιδιών: μια εντός έδρας και μια εκτός, που έχουν διαφορές. Στα εντός έδρας: συνήθως τα παιχνίδια ήταν 18.00 ή 19.00. Είχαμε πρωινή προπόνηση στις 09.45. Βίντεο πριν την προπόνηση. Θα ξυπνούσα 08.00 - 08.15 να πάω στο γήπεδο να φάω στο εστιατόριο της ομάδας, να κάνω σουτ με άλλα παιδιά πριν την προπόνηση. Η προπόνηση ξεκινούσε 1-1 1/2 ώρα. Τελειώναμε 11.00 - 11.30 θα πήγαινα σπίτι να φάω κάτι. Για μένα το πρόγραμμα είχε πάντα δίωρο ύπνο. Μετά επιστροφή στο γήπεδο. Ήθελα να είμαι εκεί 2 1/2 ώρα πριν το γήπεδο.

Έτσι ήταν το πρόγραμμα σε ότι αφορά τα εντός έδρας παιχνίδια. Στα εκτός έδρας παίζει ρόλο η ώρα του αγώνα. Αν παίζαμε 19.00 θα κάναμε πρωινή. Πιο νωρίς δεν θα κάναμε. Κάπως παρόμοιο. Το μόνο που άλλαζε ήταν ότι εκεί που ήμουν ρούκι θα έφευγα με το πρώτο λεωφορείο 2.45 πριν το παιχνίδι. Θα έκανες ζέσταμα, μετά θα ξαναέκανα ζέσταμα γιατί θα είχε περάσει η ώρα. Μετά αεροπλάνο και επόμενη πόλη. Έτσι ήταν κάπως τα πράγματα".

- Τι σου λείπει από την Ελλάδα;

"Τι μου λείπει από την Ελλάδα; Σίγουρα το να βρίσκεσαι με τους δικούς σου ανθρώπους, με τους φίλους σου είναι από τα πιο σημαντικά πράγματα. Για να δω τους γονείς ή τον αδερφό μου έπρεπε να κάνουν ένα ταξίδι 12 ωρών. Για να δω τον παππού και τη γιαγιά μου έπρεπε να περιμένω ένα χρόνο. Και απλά πράγματα: ο καφές για παράδειγμα. Είχαμε τον καφέ από τον Δημήτρη, αλλά δεν ήταν ο ίδιος με τις ελληνικές καφετέριες. Περνούσαμε καλά και είχαμε καταπληκτική σχέση. Οι φίλοι και οι άνθρωποι που είναι στη ζωή μου, είναι αυτοί που μου έλειψαν περισσότερο".

"Φάκελος: Eurobasket"

- Πιστεύεις ότι η Εθνική ομάδα μπορεί να φτάσει ψηλά στο Eurobasket;
"Είναι ωραίο να κάνεις όνειρα. Είναι ωραίο να σκέφτεσαι τις όμορφες στιγμές. Στα λόγια δεν μπορείς να πετύχεις κάτι. Σκοπός μας είναι όταν μπούμε στο παρκέ να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ανταγωνιστικοί και να πετύχουμε το πιο σωστό αποτέλεσμα".

- Ποια η γνώμη σου για την Ελλάδα και τη Σερβία;

"Είναι ξεκάθαρο παράδειγμα το περσινό. Ότι μέσα στο τουρνουά όλα μπορούν να γίνουν. Το να έχεις μια ποιοτική ομάδα και ένα ποιοτικό ρόστερ είναι σημαντικό, γιατί έχεις σημείο εκκίνησης. Έχει φανεί όμως ότι οι ομάδες βρίσκουν ρυθμό μέσα στο τουρνουά. Για παράδειγμα πέρσι η Σερβία δεν είχε ξεκινήσει καλά, αλλά μετά το νοκ-άουτ έφτασε ως τον τελικό και έκανε άνω-κάτω το τουρνουά. Το ζητούμενο είναι να είμαστε υγιείς και να έχουμε συγκέντρωση για να κάνουμε σωστά τη δουλειά μας στο παρκέ. Η Σερβία έχει πολύ ταλέντο και έναν προπονητή, που στην πρώτη του χρονιά έκανε καταπληκτική πορεία με την ομάδα. Είναι από τις σχολές που έχουν τον σεβασμό στην Ευρώπη και σ' αυτά τα τουρνουά".

- Στην άμυνα είμαστε πολύ καλοί, ενώ στην επίθεση όχι τόσο. Γιατί πιστεύεις ότι συμβαίνει αυτό;

"Εγώ θα προτιμούσα να σταθώ στο κομμάτι της άμυνας. Είναι κάτι που το λένε όλοι και έχει γίνει κλισέ, αλλά έτσι είναι: έχει περάσει στο DNA μας. Έχουν περάσει 10 χρόνια από το 2005 και εγώ ήμουν τότε μικρός. Έβλεπα εκείνη την ομάδα και κατάλαβα ότι αυτή η ομάδα μέσα από την άμυνα κατάφερε να κάνει σπουδαίες πορείες. Αυτός είναι ο οδηγός για να κάνεις κάτι καλό. Στην επίθεση έχουμε παιδιά που μπορούν να τη βάλουν στο καλάθι, έχουμε την ποιότητα και το ταλέντο. Το δύσκολο είναι να επικεντρωθείς και να βγάλεις την ενέργεια σου στην άμυνα. Δεν είμαστε μια σχολή που θα φάμε 80 και θα βάλουμε 90 για να κερδίσουμε, όπως δηλαδή η Ισπανία. Όχι ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε σε 1-2 παιχνίδια, αλλά δεν είναι κάτι έμφυτο, κάτι που έχουμε από παλιά".

- Πόσο ψηλά μπορεί να φτάσει η Εθνική ομάδα;

"Όπως είπα και πριν το ταβάνι πρέπει να είναι ο ουρανός, όταν κάνεις όνειρα ή επιθυμείς κάτι. Δεν πρέπει να βάζεις όρια, ούτε να αποκλείεις κάτι. Στη δουλειά μας αυτό που μετράει είναι να κάνεις τη δουλειά σου στο παρκέ Να είσαι αυτός που πρέπει για την ομάδα σου, είτε σημαίνει να κουνάς μια πετσέτα, είτε να βάζεις 30 πόντους, είτε να δώσεις 10 ασίστ. Είναι ένα μεγάλο τουρνουά, με συνεχόμενα παιχνίδια. Όλοι οι παίκτες είναι σημαντικοί, ο καθένας στον τομέα του. Δεν υπάρχει 10ος ή 12ος παίκτης σε τέτοιο τουρνουά. Όλοι είναι χρήσιμοι, γιατί θα έρθουν και δύσκολες στιγμές. Θα έρθουν και όμορφες. Εκεί που πρέπει να είσαι συσπειρωμένος είναι στις δύσκολες στιγμές".

"Πιο ωραίος ο... Πρίντεζης"

- Ποιος πιστεύεις ότι είναι ο πιο ωραίος παίκτης της Εθνικής ομάδας;
"Μετά από μένα; Έχουμε το μεσογειακό και έχουμε ωραία παιδιά στην ομάδα. Ο Πρίντεζης κρατάει στα σκήπτρα. Και στην ψηφοφορία που έγινε από τον ΕΣΑΚΕ για πρώτη φορά, βγήκε ο πιο αρεστός στο γυναικείο κοινό αν δεν κάνω λάθος".

- Ως παίκτης έχεις πολλές θαυμάστριες. Μήπως ξέρεις κάποια από αυτές, εννοώ ονομαστικά.

"Με αφορμή αυτό που αναφέρεις θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα αυτά τα παιδιά, όλον τον κόσμο στο γήπεδο, είτε στα social media,για την υποστήριξη. Είναι πάρα πολύ σημαντικό να ξέρεις ότι υπάρχουν κάποια άτομα που βλέπουν μια καλή εικόνα για σένα. Να γίνεσαι, δηλαδή, για ένα μικρό διάστημα ένα πρότυπο για αυτούς. Είναι ένα κομμάτι που δίνει δύναμη και θέληση στους αθλητές για να συνεχίσουν να κάνουν αυτό που κάνουν. Ο αθλητισμός είναι κάτι όμορφο, όπως το μπάσκετ για παράδειγμα που σου διδάσκει την κοινωνικότητα, αλλά και η ομαδικότητα. Ξέφυγα λίγο αγαπητή Μαρία, αλλά είναι καλή ευκαιρία να ευχαριστήσω όλους τους φιλάθλους για την αγάπη και την υποστήριξη τους".

- Πιστεύεις ότι είσαι σε φόρμα;

"Νιώθω καλά. Αν δεν ένιωθα καλά δεν θα ήμουν εδώ. Ήταν μια παράξενη χρονιά. Το 2015 δεν μου έχει μπει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Όταν έρχεσαι από μια αγωνιστική απραξία έξι μηνών, είναι δύσκολο να ξεκινήσεις από την αρχή και να βρεις τον ρυθμό σου και να μπεις σε ένα πρόγραμμα. Αυτός ήταν ένας λόγος που όλο τον Ιούλιο δούλευα σε εντατικούς ρυθμούς για να είμαι έτοιμος στις υποχρεώσεις της Εθνικής. Όσο και να δουλεύεις, όσο και να κάνεις ατομικές ο αγωνιστικός ρυθμός δεν έρχεται μόνος του. Έρχεται μέσα από τα παιχνίδια. Με έχουν βοηθήσει και τα έμπειρα παιδιά που ξέρουν 5 πράγματα παραπάνω και οι προπονητές που έχουν μια καλύτερη εικόνα βλέποντας το παιχνίδι απ έξω".

- Ποιος παίκτης σε έχει δυσκολέψει περισσότερο;

"Έχω αντιμετωπίσει πολλούς παίκτες του υψηλότερου επιπέδου. Θα ήμουν άδικος αν έλεγα 1-2. Υπάρχουν βέβαια κακές βραδιές. Όπως με τον Πιτ Μάικλ με τη Μπαρτσελόνα ή τον Σμιθ με τη Μακάμπι που σκόραρε ακόμη και από τα 9 μέτρα. Εσύ μπορεί να κάνεις τα πάντα, αλλά μπορεί να πέσεις πάνω σε κάποιον που είναι σε εκπληκτική ημέρα. Οπότε θα ξεχώριζα βραδιές και όχι συγκεκριμένους παίκτες".

"Στο ΝΒΑ για 2-3 χρόνια"

- Πότε επιστρέφεις στον Ολυμπιακό;
"Επειδή έχει αναπαραχθεί πολύ φέτος αυτό το θέμα, θα ήθελα κατά κάποιο τρόπο να ξεκαθαρίσω τα πράγματα: έχω πάρει μια απόφαση να πάει στην Αμερική. Θέλω να στηρίξω αυτή την απόφαση μου. Να προσπαθήσω, να παλέψω και να διεκδικήσω τη θέση μου. Δεν ήθελα να πάω για να πάω. Θέλω να δώσω την ευκαιρία στον εαυτό μου, για 2-3 χρόνια. Αν δω ότι δεν τα καταφέρνω, όταν έχω δοκιμάσει για τα καλά, τότε θα πω στον εαυτό μου ότι πρέπει να γυρίσω στην Ευρώπη. Γιατί όντως θα έχω προσπαθήσει. Δεν μπορώ να πάρω απόφαση να επιστρέψω, ή να βγάλω συμπεράσματα από την πρώτη χρονιά. Η χρονιά ήταν περίεργη, τον μισό χρόνο δεν έπαιζα, οπότε δεν ξέρω ακόμη. Το ότι θέλω να πάω στο ΝΒΑ και να αποδείξω ότι αξίζω να είμαι εκεί, δεν έχει να κάνει σε τίποτα και με κανέναν. Μόνο με μένα. Είναι προσωπικό στοίχημα. Θέλω να το αποδείξω στον εαυτό μου. Τέτοιου είδους προκλήσεις με βοηθήσουν για να γίνομαι καλύτερα".

- Ποια θα ήταν η ιδανική πεντάδα για σένα στην Ευρώπη;

"Θα αφήσω εκτός τους NBAers. Ιδανική πεντάδα; Της τελευταίας σεζόν; τον ΝτεΚολό, που έκανε καλύτερη σεζόν από τον Ροντρίγκεθ. Το Σπανούλη φυσικά. Τον Ουίμς. Τον Μπιέλιτσα που ήταν MVP. Στο "5" θα μπορούσα να βάλω και τον Βέσελι, αλλά θα πάω με τον πρώην συμπαίκτη μου, τον Άντε Τόμιτς, που ήταν πιο σταθερός. Θα έβαζα και τον Πρίντεζη στο "4", αλλά είχε μια περίεργη σεζόν με τον τραυματισμό του".

- Καλύτερη πεντάδα στο ΝΒΑ;

"Οι τρεις πρώτοι είναι εύκολοι. Κάρι στο "1", Χάρντεν στο "2" και ΛεΜπρόν στο "3". Καταπληκτική χρονιά έκανε ο Γκρίφιν με διαφορά. Και στο "5" ο πιο σταθερός ήταν ο Μαρκ Γκασόλ".

- Ποιος είναι ο αγαπημένος σου παίκτης σε Euroleague και ΝΒΑ;

"Στο ΝΒΑ είναι ο αγαπημένος μου παίκτης και αυτός που θέλω να πετύχει περισσότερο από όλους είναι ο Γιάννης φυσικά. Στην Ευρωλίγκα αυτός που είναι στην καλύτερη κατάσταση ξεκάθαρα τα τελευταία χρόνια είναι ο Βασίλης, οπότε δεν θα μπορούσα να πω κάποιον άλλον".

"Να δώσουμε χαρά στον κόσμο"

- Με ποιον είσαι στο δωμάτιο;
"Με τον Γιάννη Μπουρούση τα τελευταία δύο χρόνια".

- Πόσο έχουν εγκλιματιστεί οι Νικ Καλάθης και Κώστας Κουφός;

"Δεν είναι η πρώτη τους χρονιά στην Εθνική. Ξέρουν που βρίσκονται και τι αντιπροσωπεύουν. Ερχόμενος από το ΝΒΑ σου παίρνει λίγο χρόνο για να ισορροπήσεις τη διαφορά των δύο στυλ. Ειδικά αυτό αφορά τον Κουφού που έλειπε περισσότερο καιρό. Δεν τους πήρε πολύ για να προσαρμοστούν".

- Πιστεύεις ότι θα τα καταφέρετε να βρείτε τα πατήματά σας στην επίθεση έγκαιρα;

"Η άμυνα είναι το κύριο συστατικό που θέλουμε να έχουμε για να παίρνουμε τη δύναμη μας. Έχουμε πολύ ταλέντο στην ομάδα, παιδιά που ξέρουν πολύ καλά να διαβάζουν και να εκτελούν. Νομίζω ότι δεν θα έχουμε πρόβλημα, ειδικά όταν ξεκινήσουν τα παιχνίδια και βρούμε τον απαιτούμενο ρυθμό. Καλά τα φιλικά αλλά είναι εντελώς διαφορετικά, γιατί εδώ οι προπονητές θέλουν να δοκιμάζουν πράγματα. Θα είμαστε ετοιμοι να παρουσιαστούμε στην κατάλληλη κατάσταση. Όχι μόνο για τους υποστηρικτές του μπάσκετ στην Ελλάδα και την Εθνική, αλλά για όλους τους Έλληνες. Για όλη την κατάσταση που βιώνουμε σαν λαός. Να καταφέρουμε κάτι όμορφο και αξιόλογο για όλους αυτούς που μόνο "μαύρα" είδαν το καλοκαίρι και δεν μπορούσαν να κάνουν ούτε διακοπές. Να δώσουμε χαμόγελα στον κόσμο. Μακάρι να πάνε όλα καλά, να είμαστε δυνατοί και υγιείς και να βγει το επιθυμητό αποτέλεσμα. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που μου κάνετε παρέα. Μακάρι να μπορούσαμε να μείνουμε περισσότερο, αλλά το πρόγραμμα έχει κι άλλη προπόνηση. Από το Σάββατο σας περιμένουμε όλους στους δέκτες σας να μας βοηθάτε με τη θετική σας ενέργεια.

Να ευχαριστήσω το Sport24.gr για αυτή την ευκαιρία που μου έδωσε να έρθω σε επαφή μαζί σας και τώρα και μες στη χρονιά με το blog που είχαμε με τη βοήθεια του φίλου μου, του Νίκου Παπαϊωάννου. Χρόνια πολλά για τα 10 χρόνια και να συνεχίσετε να ενημερώνεστε από το Sport24.gr".
Nemesakos
Ελπίζω να είναι όλοι τώρα ικανοποιημένοι καθώς τραυματίστηκε ο Μπουρούσης... Μάλλον τον γλωσσοφάγαμε... Και αυτόν και την θέση που παίζει....

ΠΗΓΗ
aegeansheed
Τώρα που ανεβάζουμε στροφές και αυξάνεται η ένταση στις προπονήσεις είναι επόμενο να έρχονται μικροτραυματισμοί, σαν κι αυτόν.

Προφανώς μιλάμε για ελαφρύ διάστρεμα, πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα θα συμμετάσχει στην αυριανή προπόνηση. Αν δεν την ολοκλήρωσε, θα έμεινε έξω για προληπτικούς λόγους. Σε συνθήκες αγώνα πιθανότατα θα έπαιζε σαν να μη συνέβαινε τίποτα.

Καταστροφολογία με τη μία. Μπήκα να κλικάρω και διαβάζω διάστρεμμα... Άντε να ξεκινήσουμε γιατί δεν αντέχω άλλο να διαβάζω για ο,τιδήποτε εκτός από πραγματικό μπάσκετ για την Εθνική σε αυτό το τουρνουά.
Nemesakos
QUOTE (aegeansheed @ Sep 1 2015, 23:23 ) *
Τώρα που ανεβάζουμε στροφές και αυξάνεται η ένταση στις προπονήσεις είναι επόμενο να έρχονται μικροτραυματισμοί, σαν κι αυτόν.

Προφανώς μιλάμε για ελαφρύ διάστρεμα, πράγμα που σημαίνει ότι πιθανότατα θα συμμετάσχει στην αυριανή προπόνηση. Αν δεν την ολοκλήρωσε, θα έμεινε έξω για προληπτικούς λόγους. Σε συνθήκες αγώνα πιθανότατα θα έπαιζε σαν να μη συνέβαινε τίποτα.

Καταστροφολογία με τη μία. Μπήκα να κλικάρω και διαβάζω διάστρεμμα... Άντε να ξεκινήσουμε γιατί δεν αντέχω άλλο να διαβάζω για ο,τιδήποτε εκτός από πραγματικό μπάσκετ για την Εθνική σε αυτό το τουρνουά.


Την καταστροφολογία από το δικό μου post που την είδες ακριβώς? Μάλλον δεν θα κατάλαβες το ύφος αυτών που έγραψα, γιατί δεν καμία περίπτωση δεν είναι καταστραφολογία..όπως και αν έχεις διαβάσει τα δικά μου ποστ για την εθνική αποκλείεται να πεις ότι καταστροφολογώ. Μένω μόνο στο ότι προφανώς δεν κατάλαβες ότι και το δικό μου σχόλιο, ήταν κάπως ειρωνικό για αυτά που έχουμε διαβάσει αυτές τις μέρες...
aegeansheed
Use emoticons dude! wink.gif Δεν είμαι και δε μπορώ να είναι μέσα στο μυαλό κάποιου.

Κατά τα άλλα, αν δεν κάνω λάθος απόψε στις 10μμ η ΕΡΤ2 προβάλει τις ΣΠΟΡ ΙΣΤΟΡΙΕΣ με το επεισόδιο που οι παίκτες της Εθνικής του Mundobasket του 2006 μιλάνε για τη νίκη εναντίον της ομάδας των ΗΠΑ σε ένα ντοκυμανταίρ που επιμελήθηκε με την ποιότητά του ο Δημήτρης της καρδιάς μας.
zorba
Ενίοτε, στα τόπικ της εθνικής παρατηρείται μια ελαφρώς υπόγεια διένεξη μεταξύ κοκκινο-πράσινων που δεν τιμά ούτε τους κόκκινους ούτε τους πράσινους...
Για μένα προσωπικά που ζω στην Ιταλία, αλλά νομίζω οτι μπορώ να μιλήσω και γενικότερα για την ομογένεια, καθώς και για τους υγειώς σκεπτόμενους φιλάθλους, αυτό είναι αδιανόητο!!!
Εγώ και κάθε Έλληνας του εξωτερικού περπατάμε δυο μέτρα πάνω απ' τη γη όταν σηκώνει την Ευρωλίγκα ο ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός ή με τις διακρίσεις οποιασδήποτε ελληνικής ομάδας. Παρόλα αυτά, κάποιοι οπαδίσκοι (τονίζω το κάποιοι γιατί δεν γενικεύω), κανουν ό,τι περνά απ' το χέρι τους για να δείξουν τη "χρωματική μισαλλοδοξία" τους...
Τουλάχιστον στα τόπικ της εθνικής ας το κόψουν...
aegeansheed
Δηλώσεις Κατσικάρη μετά το τέλος της απογευματινής προπόνησης (από sport24)

QUOTE
"Το feeling είναι πάρα πολύ καλό, έχει γίνει πάρα πολύ καλή δουλειά ενόψει Ευρωμπάσκετ και οι παίκτες ήταν συγκεντρωμένοι από την πρώτη μέρα. Χρησιμοποιήσαμε αυτά τα φιλικά και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την προσπάθεια.

Οι παίκτες είχαν εξέλιξη μέσα από τα παιχνίδια και την συμμετοχή τους σε αυτά. Έτσι κατάφεραν να προετοιμαστούν και αγωνιστικά, αλλά και πνευματικά. Τελειώνοντας με τα φιλικά, πλέον, έχουμε μπει στην τελική ευθεία ενόψει της συμμετοχής μας στο τουρνουά. Θα πάμε στο Ζάγκρεμπ με πολύ μεγάλη χαρά και αγωνία. Με όλη την ευθύνη που έχει ο καθένας μας ώστε αυτή η ομάδα να κάνει το καλύτερο δυνατό.

Η δουλειά του προπονητή την τελευταία βδομάδα είναι να ετοιμάσει κυρίως το κομμάτι της τακτικής στην ομάδα, το οποίο είναι πολύ σημαντικό. Το πνευματικό κομμάτι των παικτών, γιατί θα πρέπει να είσαι σε εγρήγορση ανά πάσα στιγμή για όλους. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη σε αυτά τα παιδιά. Στη νοοτροπία τους και στη προσωπικότητα τους. Πάντα όμως θα πρέπει να είσαι έτοιμος, ανά πάσα στιγμή, ώστε να βρεις τις λύσεις"


Όλα φαίνεται να πηγαίνουν βάσει προγραμματισμού. Οι δηλώσεις είναι σαφέστατες και δεν αφήνουν περιθώρια αμφισβήτησης από κανέναν για τις υψηλές προσδοκίες που οι ίδιοι οι παίκτες (μέσω των δηλώσεων του προπονητή) φαίνεται να έχουν θέσει για τους εαυτούς τους, ως ομάδα για αυτή τη διοργάνωση.

Στα τελευταία φιλικά ο Κατσικάρης είχε αναφερθεί στην προσπάθεια να αντιμετωπιστούν συγκεκριμένες διαπιστωμένες αδυναμίες, κυρίως στην άμυνα σε κατάσταση pick n roll. Χαίρομαι να διαβάζω, χωρίς να γνωρίζω την αποτελεσματικότητα του πλάνου καταπολέμησης αυτών, δηλώσεις που δείχνουν ικανοποίηση που προέρχεται από τη δουλειά.

Καλή επιτυχία σε όλη την ομάδα, στους παίκτες, τους προπονητές και όλο το τημ, με τις ευχές να βγάλουν στο παρκέ τους καρπούς από τον κόπο της προετοιμασίας και από τις μεγάλες φιλοδοξίες που είμαι σίγουρος ότι έχουν!
επαθα λαστιχο
Πολύ θα ήθελα,με αφορμή την συνέντευξη του Παπ αλλά και ουσιαστικά όλων των αθλητών,μία κανονική συνέντευξη από εν ενεργεία επαγγελματία αθλητή που θα απαντάει χωρίς να θυμίζει cliche generator.Θέλουμε περισσότερους Δίπλαρους και Κρουζ(ο Αργεντίνος στράϊκερ που σε ερώτηση όταν έπαιζε στην Φέγενορντ για το αν έχει σημασία να σκοράρει αυτός ή να κερδίζει η ομάδα του,είπε το αυτονόητο.Ότι είναι επαγγελματίας και για να εξασφαλίζει καλά συμβόλαια πρέπει να παίζει συχνά και να σκοράρει ακόμα πιο συχνά,άρα πρωτίστως τον ενδιαφέρει η δική του απόδοση.ΛΑΤΡΕΥΩ)
t0ny3
Όμως, ο Γιάννης Μπουρούσης έριξε και τη… βόμβα, καθώς ενδεχομένως να πει «αντίο» στην Εθνική το 2016: «Το βλέπω σαν την τελευταία μου διοργάνωση. Σαν να είναι η τελευταία χρονιά και στο τέλος να κάνουμε το ταμείο. Μακάρι να πάμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και αν πάμε θα είμαι εκεί».

http://www.onsports.gr/basket/Eurobasket/2...ki-o-Mpoyroysis
a bullet for your head
Η εθνική πρέπει να αλλάξει σελίδα.
Κάποτε, ήδη θα είχα ανοίξει poll για την διαδοχη κατάσταση στο τιμόνι της εθνικής.
Υπάρχουν ορισμένοι καλοί Έλληνες προπονητές, που έχουν τα φόντα να αναλάβουν καθήκοντα ομοσπονδιακου προπονητή.
Θα απέκλεια τον Σφαιροπουλο, για κάποιους ευνοητους λόγους.
Επίσης πρέπει να γίνει μια μερική ανανέωση στην Εθνική.
Υπάρχουν παιδιά που μπορούν να αντίκαταστήσουν τις παλιοσειρες, όπως οι Παππάς, Ντορσει,Θανάσης,Γιανκοβιτς, Αγραβανης, Παπαπετρου,Παπαγιαννης,Χαραλαμποπουλος.
Πρέπει να γίνει ένας προγραμματισμος με βάθος 4ετιας-5ετιας.
benchwarmer
Ας γίνει η συζήτηση για το μέλλον της εθνικής σε αυτό το τόπικ smile.gif

Όσον αφορά το προολυμπιακό, το πιο σωστό σχόλιο που διάβασα είναι ότι θα γίνει αρχές Ιουλίου, επομένως η προετοιμασία θα πρέπει να ξεκινήσει μέσα Ιουνίου;; Δεν ξέρω κατά πόσον θα είναι available ούτε ο Κουφός ούτε ο Γιάννης από τις ομάδες τους, και καλύτερα να μην μιλήσω καν για τους δικούς μας, με τους τελικούς της Α1 να τελειώνουν όποτε τελειώνουν.
Το βασικότερο όμως είναι ότι θα μας βάλει για μία ακόμη χρονιά στην ίδια διαδικασία, με τους ίδιους παίχτες, ενώ είναι ξεκάθαρο ότι πρέπει να περάσουμε στην επόμενη μέρα. Ευτυχώς δεν έχουμε σταματήσει να παράγουμε ταλέντα, καλό θα είναι να τους δούμε από του χρόνου κιόλας και να μην περιμένουμε να "κλείσει ο κύκλος" στους Ολυμπιακούς. Το έχω γράψει και παλιότερα, οι κύκλοι δεν κλείνουν αυστηρά κάθε 4 χρόνια, κλείνουν όταν δεν έχουν κάτι άλλο να δώσουν και χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ και μία αλλαγή νοοτροπίας γενικότερη.

Για τον προπονητή είναι νωρίς ακόμα. Εγώ συνεχίζω να έχω εμπιστοσύνη στους Έλληνες προπονητές, αλλά το σημαντικό είναι πώς είτε Έλληνας είτε ξένος θα πρέπει να έρθει με ορίζοντα και πλάνο τουλάχιστον πενταετίας και όχι κοιτάζοντας διοργάνωση-διοργάνωση.
more stars
Όσον αφορά την επόμενη μέρα,

1) Αλλαγή του Κατσικάρη με κάποιον σοβαρό και αναγνωρισμένο προπονητή. Τα βασικά, όχι τίποτε το ιδιαίτερο... Έλληνα ή ξένο...

2) θα ήθελα να δοθεί άλλη μια ευκαιρία σε όσους τα πάνε καλά φέτος και το θέλουν / αντέχουν... να πάνε στην ολυμπιάδα. Σπανούλης, Ζήσης, Περπε, Μπουρου υπο την παραπάνω συνθήκη καλό είναι να βρίσκονται στις επιλογές, να δείξουν τι αξίζουν σε μια τελευταία παράσταση, αφού η επόμενη γενιά δεν είναι ακόμα έτοιμη.

3) Μετά την ολυμπιάδα με έμπειρο και αξιόλογο κορμό από Μάντζαρη, Σλούκα, Καλάθη, Παπανικολάου, Γιαννοκούνμπο, Κουφό και ίσως κάποιον απο τους παλιότερους αναγκαστικά θα γίνει η ανανέωση.
Κάποιοι από τους Μποχω, Τολιόπουλο, Παπα, Γιάνκοβιτς, Παπαπέτρου, Θανασοκούνμπο, Αγραβάνη κτλ, που θα έχουν επιβεβαιώσει το ταλέντο τους στους ρόλους που θα τους ανατεθούν, αλλά και η χρυσή γενιά των 96-98ρηδων (Κόνιαρης, Δίπλαρος, Λούντζης, Σκουλίδας, Χαραλαμπό, Μήτογλου, Παπαγιάννης ως πιο πιθανοί) σιγά σιγά πρέπει να μπαίνουν στο κλίμα.

4) Οι εξ αίματος έλληνες που θέλουν να συνεισφέρουν δεν μπορεί παρα να είναι καλοδεχούμενοι. Άσπροι, μαύροι, κόκκινοι, κίτρινοι, μπλε. Αν είναι τέτοιοι οι Τάιλερ και Αγκουστίν και θέλουν να παίξουν, η ομοσπονδία οφείλει να κάνει το παν να τους έχει. Δεν έχει κανείς το δικαίωμα να τους αφαιρέσει την επιλογή. Ξεκάθαρα.

5) Νατουραλιζέ. Ναι αλλά υπο προυποθέσεις. Περιπτώσεις τύπου Σλοτερ και Ντάνστον ή Χεντριξ κτλ ΟΧΙ...
Παιδιά σαν τον Βεζένκοφ όμως που μοιάζουν με τις περιπτώσεις Μίροτιτς ή Ιμπάκα (που ολόκληρη Ισπανία στα ντουζένια της προτίμησε!!!) ΝΑΙ.
Κάποιο απο τα παιδιά που σε προεφηβική και εφηβική ηλικία ήρθαν στη χώρα μας, αναδείχτηκαν ΚΑΙ το θέλουν!
Και πάλι η ομοσπονδία πρέπει να είναι εκεί και να κάνει το χρέος της.


Τέλος κάποια πράγματα πιο γενικά, για να υποστηρίξω τις θέσεις 4 και 5.

Α- Όποιος έχει την όρεξη να κουβαλάει το εθνόσημο και να προσφέρει στο παιγνίδι, αυτόματα γίνεται αποδεκτός.
Αυτό γινόταν πάντα... δεν θα το αλλάξουμε τώρα. Είναι το αυτονόητο! Είναι δικαίωμα και επιλογή του ατόμου!

Β- Πάντα είχαμε αμυντικογενή φιλοσοφία... και όχι μόνο στο παιγνίδι...
Είναι η φιλοσοφία του λαού μας τέτοια. Αν περνιέται κάτι τέτοιο στο DNA, είναι το πρώτο πράγμα που έχουμε.
Δεν κάνω πίσω ότι και αν είναι μπροστά μου θα το νικήσω... Όταν όμως πρέπει να επιτεθώ, άστο... που να τρέχω τώρα? Καλά είμαστε...
Αυτή η φιλοσοφία μας κράτησε ως λαό χιλιετίες ανάμεσα στα θηρία (δεν θα επεκταθώ σε παραδείγματα)
Αυτή η φιλοσοφία μας έκανε πολυμήχανους και ήρωες, αλλα όχι κατακτητές. Αυτό βγάζουμε και στα παιγνίδια που παιζουμε.
Δε γουστάρουμε να κυριαρχούμε, να ήμαστε το φαβορί ρε παιδί... Και όταν αυτό γίνεται βρίσκουμε τρόπο να γυρνάμε πίσω!
Θέλουμε να κάνουμε την έκπληξη... η νίκη μας να γίνεται σελιδοδείκτης στο βιβλίο της ιστορίας, πως να το κάνουμε?
Η φιλοσοφία μας λοιπόν στο παιγνίδι (εμφανώς αμυντικογενές) θέλει εμπλουτισμό... πιο επιθετική πολιτική.
Ο Καλάθης και ο Κουφός δεν μας βγήκαν τέτοιοι... Ο Αντέντο Ναι (μακάρι να βγουν και έτσι και οι υπόλοιποι Κούνμπο).
Μακάρι να επιλέξουν τη πατρίδα μας και οι Τάιλερ, Αγκουστίν, Βεζέ και όποιος άλλος από τα βάθη μακρινών ηπείρων...
a bullet for your head
Ο Βεζενκοφ έχει αγωνιστεί σε όλες τις εθνικές της Βουλγαρίας, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ να παιξει στην δική μας.
Όσο για τον εμπλουτισμο της αγωνιστικής φιλοσοφίας και ειδικά στο επιθετικό σκέλος, το έχω πει εδώ και πολλά χρόνια "για όσους θυμούνται".
Πλέον βλέπει αυτή την αναγκαιότητα και άλλος κόσμος, με αφορμή αυτό το τουρνουά.
Γράφτηκε η άποψη πως δεν υπάρχουν ακόμη κάποιοι έτοιμοι παίκτες, για να αναπληρωσουν παλιοσειρες όπως οι Σπανουλης-Ζησης-Μπουρούσης-Περπερογλου-Καιμακογλου και πως θα πρέπει να καθυστερησει αυτή η μερική ανανέωση.
Προσωπικά διαφωνω.
Υπάρχει ήδη έτοιμος εκείνος ο κορμός παικτών που η εθνική θα στηριχτει την επόμενη 5ετια, όπως οι Καλαθης-Γιαννης-Παπανικολαου-Σλούκας-Κουφός, καθώς και εκείνη η δεξαμενή παικτών, απ'όπου μπορεί να προκυψει το υπόλοιπο σαπορτινγκ καστ,με τους Παππα-Μαντζαρη να είναι έτοιμοι να συνεισφερουν πολύ άμεσα.
Η αλλαγή φρουράς είναι επιβεβλημένη, καθώς μέλη της παλιάς, αποδεδειγμενα, δεν μπορουν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
Για αυτό μερική ανανέωση και αλλαγή τεχνικής ηγεσίας εδώ και τώρα χωρίς χρονοτριβη!
Και ας ξεκινήσει από τώρα ο προγραμματισμος και το πλάνο, που θα εκτείνεται χρονικα ως το 2020.
Nemesakos
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 16 2015, 12:45 ) *
Ο Βεζενκοφ έχει αγωνιστεί σε όλες τις εθνικές της Βουλγαρίας, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ να παιξει στην δική μας.


Δεν θα μπορούσε να γίνει κάτι ανάλογο με την περίπτωση του Γκαβέλ στην Γερμανία?
SkyFall
QUOTE (a bullet for your head @ Sep 16 2015, 12:45 ) *
Ο Βεζενκοφ έχει αγωνιστεί σε όλες τις εθνικές της Βουλγαρίας, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ να παιξει στην δική μας.


Υπάρχει ήδη έτοιμος εκείνος ο κορμός παικτών που η εθνική θα στηριχτει την επόμενη 5ετια, όπως οι Καλαθης-Γιαννης-Παπανικολαου-Σλούκας-Κουφός, καθώς και εκείνη η δεξαμενή παικτών, απ'όπου μπορεί να προκυψει το υπόλοιπο σαπορτινγκ καστ,με τους Παππα-Μαντζαρη να είναι έτοιμοι να συνεισφερουν πολύ άμεσα.
Η αλλαγή φρουράς είναι επιβεβλημένη, καθώς μέλη της παλιάς, αποδεδειγμενα, δεν μπορουν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
Για αυτό μερική ανανέωση και αλλαγή τεχνικής ηγεσίας εδώ και τώρα χωρίς χρονοτριβη!
Και ας ξεκινήσει από τώρα ο προγραμματισμος και το πλάνο, που θα εκτείνεται χρονικα ως το 2020.


Δε μπορεί να αγωνιστεί ούτε σαν νατουραλιζέ εφόσον έχει παίξει στη Βουλγαρία. Τον ξεχνάμε λοιπόν.
Συμφωνώ στα υπολοιπα, μακάρι να γίνει άμεσα η αλλαγή και όχι μετά το 16'.
Ένα πολύ βασικό πρόβλημα στη νέα εθνική είναι η στελέχωση στο 5 αφού ο Κουφός δεν είναι από τους σίγουρους και πίσω του δεν βλέπω ακόμα κάποιον σε αυτό το επίπεδο. Ο Παπαγιάννης θα πρέπει πρώτα να καταφέρει να αγωνιστεί στον ΠΑΟ και βλέπουμε.
a bullet for your head
QUOTE(more stars @ Sep 16 2015, 11:43 ) *
Όσον αφορά την επόμενη μέρα,

1) Αλλαγή του Κατσικάρη με κάποιον σοβαρό και αναγνωρισμένο προπονητή. Τα βασικά, όχι τίποτε το ιδιαίτερο... Έλληνα ή ξένο...

Δεν φτάνουν τα βασικά.
Χρειάζεται κάποιος που να είναι ικανός και να το έχει αποδείξει.
Επίσης, να μπορεί να παίξει-εφαρμοσει ένα μπάσκετ, που να ξεφεύγει κάπως από το κραταιο...σκεπτόμενο μπάσκετ.
Κατά την γνώμη μου, ο Μπαρτζωκας φαντάζει ως η καλύτερη επιλογή αυτή την στιγμή.

QUOTE(SkyFall @ Sep 16 2015, 12:52 ) *
Δε μπορεί να αγωνιστεί ούτε σαν νατουραλιζέ εφόσον έχει παίξει στη Βουλγαρία. Τον ξεχνάμε λοιπόν.
Συμφωνώ στα υπολοιπα, μακάρι να γίνει άμεσα η αλλαγή και όχι μετά το 16'.
Ένα πολύ βασικό πρόβλημα στη νέα εθνική είναι η στελέχωση στο 5 αφού ο Κουφός δεν είναι από τους σίγουρους και πίσω του δεν βλέπω ακόμα κάποιον σε αυτό το επίπεδο. Ο Παπαγιάννης θα πρέπει πρώτα να καταφέρει να αγωνιστεί στον ΠΑΟ και βλέπουμε.

Για την θέση 5 πράγματι υπάρχει ένα θέμα.
Υπάρχει και ο Αγραβανης.
Ωστόσο ο νέος προγραμματισμος θα πρέπει να τεθεί σε λειτουργια, χωρίς καμία διστακτικοτητα.
Στην πάροδο του χρόνου, θα στελεχωθει και το C με επάρκεια
GK_23
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 16 2015, 11:45 ) *
Ο Βεζενκοφ έχει αγωνιστεί σε όλες τις εθνικές της Βουλγαρίας, οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσε ποτέ να παιξει στην δική μας.
Όσο για τον εμπλουτισμο της αγωνιστικής φιλοσοφίας και ειδικά στο επιθετικό σκέλος, το έχω πει εδώ και πολλά χρόνια "για όσους θυμούνται".
Πλέον βλέπει αυτή την αναγκαιότητα και άλλος κόσμος, με αφορμή αυτό το τουρνουά.
Γράφτηκε η άποψη πως δεν υπάρχουν ακόμη κάποιοι έτοιμοι παίκτες, για να αναπληρωσουν παλιοσειρες όπως οι Σπανουλης-Ζησης-Μπουρούσης-Περπερογλου-Καιμακογλου και πως θα πρέπει να καθυστερησει αυτή η μερική ανανέωση.
Προσωπικά διαφωνω.
Υπάρχει ήδη έτοιμος εκείνος ο κορμός παικτών που η εθνική θα στηριχτει την επόμενη 5ετια, όπως οι Καλαθης-Γιαννης-Παπανικολαου-Σλούκας-Κουφός, καθώς και εκείνη η δεξαμενή παικτών, απ'όπου μπορεί να προκυψει το υπόλοιπο σαπορτινγκ καστ, με τους Παππα-Μαντζαρη να είναι έτοιμοι να συνεισφερουν πολύ άμεσα.
Η αλλαγή φρουράς είναι επιβεβλημένη, καθώς μέλη της παλιάς, αποδεδειγμενα, δεν μπορουν να προσφέρουν το κάτι παραπάνω.
Για αυτό μερική ανανέωση και αλλαγή τεχνικής ηγεσίας εδώ και τώρα χωρίς χρονοτριβη!
Και ας ξεκινήσει από τώρα ο προγραμματισμος και το πλάνο, που θα εκτείνεται χρονικα ως το 2020.

Θεωρείς ότι στο ενδεχόμενο που παίξουμε στο προολυμπιακό του χρόνου πρέπει να πάμε ανανεωμένοι και χωρίς τις παλιοσειρές (Σπανούλη, Ζήση, Μπουρούση, Καϊμακόγλου);

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει ένα πολύ καλό core παικτών που μπορεί να αποτελέσει τη διάδοχη κατάσταση αλλά η εμπειρία 1-2 εκ των παραπάνω πιστεύω ότι θα χρειαστεί σε ένα τέτοιο τουρνουά.

Γενικότερα για να υπάρξει κάποια ανανέωση τόσο σε έμψυχο υλικό όσο και στον τρόπο που προσεγγίζουμε το μπάσκετ χρειάζεται αφενός προπονητής με τόλμη και αφετέρου απαιτούνται αλλαγές στα πρόσωπα που διαχειρίζονται τις τύχες της εθνικής. Το δεύτερο φαντάζει εξαιρετικά απίθανο.

Θεωρώ ότι πρέπει να πάμε σε ξένο προπονητή. Αρκετά πια με τα post ups, τον έλεγχο του ρυθμού και τα λοιπά ελληνικά τετριμμένα. Από τη στιγμή που η ομάδα της επόμενης πενταετίας θα περιέχει αρκετή αμερικανική μπασκετική κουλτούρα ίσως πρέπει να αναζητηθεί τεχνικός με εμπειρία στο να διαχειρίζεται τέτοιους παίκτες.
a bullet for your head
QUOTE(GK_23 @ Sep 16 2015, 13:02 ) *
Θεωρείς ότι στο ενδεχόμενο που παίξουμε στο προολυμπιακό του χρόνου πρέπει να πάμε ανανεωμένοι και χωρίς τις παλιοσειρές (Σπανούλη, Ζήση, Μπουρούση, Καϊμακόγλου);

Δεν διαφωνώ ότι υπάρχει ένα πολύ καλό core παικτών που μπορεί να αποτελέσει τη διάδοχη κατάσταση αλλά η εμπειρία 1-2 εκ των παραπάνω πιστεύω ότι θα χρειαστεί σε ένα τέτοιο τουρνουά.

Γενικότερα για να υπάρξει κάποια ανανέωση τόσο σε έμψυχο υλικό όσο και στον τρόπο που προσεγγίζουμε το μπάσκετ χρειάζεται αφενός προπονητής με τόλμη και αφετέρου απαιτούνται αλλαγές στα πρόσωπα που διαχειρίζονται τις τύχες της εθνικής. Το δεύτερο φαντάζει εξαιρετικά απίθανο.

Θεωρώ ότι πρέπει να πάμε σε ξένο προπονητή. Αρκετά πια με τα post ups, τον έλεγχο του ρυθμού και τα λοιπά ελληνικά τετριμμένα. Από τη στιγμή που η ομάδα της επόμενης πενταετίας θα περιέχει αρκετή αμερικανική μπασκετική κουλτούρα ίσως πρέπει να αναζητηθεί τεχνικός με εμπειρία στο να διαχειρίζεται τέτοιους παίκτες.

Πιστεύω πως πρέπει να παμε ανανεωμενοι, και να είμαστε και προετοιμασμενοι για τυχόν αποτυχία.
Να δοκιμαστεί το νέο γκρουπ παικτών που θα ηγηθεί της νέας προσπαθειας και να αρχίσει να σφυρηλατειται μια νέα Εθνική ομάδα.
Που βάσει ενός πολυετους προγραμματισμου , θα αποβλεπουμε να επανελθουμε ξανά σε τροχιά επιτυχιών .
Για την τεχνική ηγεσία και το αγωνιστικό προφίλ συμφωνούμε.
more stars
Προσωπικά βλέπω την ευθύνη αποκλειστικά στον Κατσικαρη.
Λάθη πάντα γίνονται, προφανώς σε μια ήττα εστιάζουμε σε αυτά και τα μεγεθύνουμε.
Όμως είναι τόσο πολλά και σε τέτοια βάση λογικής που δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Άρα δεν ψέγω τους παίκτες,,, με τίποτα...
Κάπου εκεί στηρίζω την παλιοσειρά και για την Ολυμπιάδα. Αυτή η παλιοσειρά είναι πρωταθλητές Ευρώπης και 2οι παγκόσμιοι.
Είναι αυτοί που αναμφισβήτητα έδωσαν ότι μπορούσαν καλύτερο όλα αυτά τα χρόνια και θα οδηγήσουν την ομάδα (θέλω να πιστεύω) στην Ολυμπιάδα. Δεν τους πετάς. Όχι αν δεν υπάρχουν καλύτεροι. Όχι αν αποδέχονται τους ρόλους που θα τους αποδοθούν (χωρίς κλειδιά και αντικλείδια... ήμαρτον)

Γι αυτό ανανέωση μετά την ολυμπιάδα imo.

YΓ Δεν είμαι όψιμος υποστηρικτής του εμπλουτισμού της ομάδας με μη γηγενείς ή νατουραλιζέ (υπο προυποθέσεις πάντα).
Απο εποχής Γκάλη και αργότερα Στεργάκου ήμουν υπέρ. Όποιος θέλει η πόρτα να είναι ανοικτή.
ssoulliss
Νομίζω στη μετάβαση θα είναι ο Πρίντεζης. Δεν βλέπω κάποιον άλλο διαθέσιμο. Από εκεί και πέρα οι συνομήλικοι του Γιώργου είτε δεν ήταν πολύ πρόθυμοι στις κλήσεις όλα αυτά τα χρόνια (Σόφο, Μαυροκεφαλίδης), είτε πέρασαν και δεν ακούμπησαν (Βασιλειάδης).

Επομένως η επόμενη μέρα θα είναι λίγο "βίαιη". Θα πρέπει να στηριχτούμε σε παιδιά που πιθανόν δεν έχουν παίξει σε μεγάλη διοργάνωση(Παππάς, Θανάσης).

'Οπως και να είναι πάντως υπάρχουν δύο παραδείγματα επιτυχημένης ανανέωσης. Η Γερμανία το 1999 με Νοβίτσκι που κράτησε 10 χρόνια και χτίστηκε μια ομάδα γύρω του και η Ισπανία του 2001 με Ρέγιες, Ναβαρο, Γκασόλ και Ραούλ Λόπεθ. Και οι δύο εθνικές πέτυχαν διότι έχτισαν την ομάδα γύρω από τους σταρ τους.

Ας κάνουμε και εμείς το ίδιο γύρω από το Γιάννη.
a bullet for your head
QUOTE(a bullet for your head @ Sep 16 2015, 12:45 ) *
Υπάρχει ήδη έτοιμος εκείνος ο κορμός παικτών που η εθνική θα στηριχτει την επόμενη 5ετια, όπως οι Καλαθης-Γιαννης-Παπανικολαου-Σλούκας-Κουφός, καθώς και εκείνη η δεξαμενή παικτών, απ'όπου μπορεί να προκυψει το υπόλοιπο σαπορτινγκ καστ,με τους Παππα-Μαντζαρη να είναι έτοιμοι να συνεισφερουν πολύ άμεσα.

Παρελειψα να αναφέρω και τον Πριντεζη.
Πρέπει να βρίσκεται σ 'αυτόν τον πολυ βασικό κορμό της επόμενης μέρας
j.browning
QUOTE (j.browning @ Aug 22 2015, 09:21 ) *
ετσι ακριβως.
για μενα ο κατσικαρης μαζι με των μαυροκεφαλιδη ειναι οι μεγαλυτερες μπασκετικες απατες τις εποχης μας.
απο που και ως που ο κατσικαρης θεωρειται κορυφαιος προπονητης δεν μπορω να καταλαβω.απο που προκυπτει αυτο?
επειδη προπονει μια αναλωσιμη ομαδα της acb?η επειδη τα εκανε μανταρα στον αρη?

...............
22 αυγουστου το ειπα αλλα τωρα νομιζω ειναι πιο επικαιρο
tReason
Καποιοι βλεπουν το μπασκετ σαν τον Κατσικαρη rolleyes.gif
Κρινουν με βαση με την ηλικια και οχι με βαση την ικανοτητα.
Τον περπερογλου και τον καιμακογλου γιατι τους εβαλε;
Γιατι ηταν εμπειροι.Οχι με βαση την αγωνιστικη τους ικανοτητα.
Δεν κρινουμε παικτες με βαση με την ηλικια τους αλλα με βαση την ικανοτητα τους.
Αρα δεν συμφωνω με ηλικιακους αποκλεισμους και διαχωρισμους.Και τα πενταετη πλανα ποτε δεν ολοκληρωνονται.
ή δεν πηγαινουν οπως προγραμματιζονται.Δηλ. αν παιξει ο παπαγιαννης του χρονου στους ολυμπαικους αγωνες θα γινει καλυτερος διαχρονικα σε σχεση με το αν δεν παει;
Στην εθνικη πρεπει να παιζουν οι καλυτεροι 12 διαθεσιμοι.Ετσι σκεφεται και η ισπανια.Δεν αποστρατευσε τον Γκαζολ,τον ρεγες,
και τον ναβαρο στα 33.Θα ηταν η απολυτη ανοησια.
Καποιοι παλιοι πρεπει να αποχωρησουν γιατι υπαρχουν καλυτεροι τους.Τους εχω αναφερει πριν το ευρωμπασκετ.Αλλα ακομα π.χ. και ο φωτσης μπορει να βοηθησει για 10 λεπτα εδω ο ρεγιες βοηθαει για περισσοτερο.

Για τον προπονητη σιγουρα πρεπει να αλλαξει.Χωρις αμφιβολια.
qspock
QUOTE(j.browning @ Sep 16 2015, 13:32 ) *
...............
22 αυγουστου το ειπα αλλα τωρα νομιζω ειναι πιο επικαιρο

Συμφωνω απολυτα για Κατσικαρη. Υπαρχουν δυο ειδων προπονητες: Αυτοι που γινονται γνωστοι μεσα απο τους συλλογους τους φερνοντας αποτελεσματα, κι αυτοι που γινονται γνωστοι ΟΧΙ μεσα απο τους συλλογους τους και χωρις να φερνουν αποτελεσματα. Στην πρωτη κατηγορια ανηκουν οι Μαρκοπουλος, Μπατζωρκας, Πεδουλακης, Σφαιροπουλος και στην δευτερη οι Ζουρος, Κατσικαρης, Κιουμουρτζογλου, Δενρινος, Πετροπουλος.

Ο διαχωρισμος ειναι σαφης. Αν θελετε το λετε κι αλλιως: Στη δευτερη κατηγορια ειναι ολοι οι προπονητες που περασαν απο την εθνικη ομαδα, ενω στην πρωτη αυτοι που δεν περασαν!

Οξυμωρο ετσι? Αν υποθεσουμε πως θελουμε στην εθνικη τους καλυτερους...

*Εξαιρεση σε ολους αυτους αποτελει ο Π.Γιαννακης. Αν και αυτος αμα θυμαστε ξεκινησε προπονητικη απο την εθνικη χωρις καμια προυπηρεσια. Απλα αυτος ετυχε να βγει καλος... ΕΤΥΧΕ!
anton2
Κατ' αρχήν νομίζω ότι είναι εκ των ουκ άνευ να αλλάξουμε προπονητή!

Και πιστεύω ότι ο μόνος κατάλληλος είναι αυτός που αφιέρωσε την ζωή του στην εθνική είτε ως προπονητής είτε ως παίκτης και ο οποίος προσέφερε και πίστεψε στο καλό του αθλήματος πάνω από όλα.

Και αυτός λέγεται Παναγιώτης Γιαννάκης, ο προπονητής της επανεκίνησης, με νέους παίκτες (πολλοί από τους οποίους έχουν ήδη 2 γιουρολίγκες και έναν τελικό βλέπε π.χ. Μάντζαρης+Σλούκας).

Ο Γιαννάκης έκανε την μεγάλη ανατροπή το 2004-2005 με την ανανέωση που έκανε και θα πρέπει να το κάνει και τώρα:




xxx-4711
QUOTE(qspock @ Sep 17 2015, 00:16 ) *
Συμφωνω απολυτα για Κατσικαρη. Υπαρχουν δυο ειδων προπονητες: Αυτοι που γινονται γνωστοι μεσα απο τους συλλογους τους φερνοντας αποτελεσματα, κι αυτοι που γινονται γνωστοι ΟΧΙ μεσα απο τους συλλογους τους και χωρις να φερνουν αποτελεσματα. Στην πρωτη κατηγορια ανηκουν οι Μαρκοπουλος, Μπατζωρκας, Πεδουλακης, Σφαιροπουλος και στην δευτερη οι Ζουρος, Κατσικαρης, Κιουμουρτζογλου, Δενρινος, Πετροπουλος.

Ο διαχωρισμος ειναι σαφης. Αν θελετε το λετε κι αλλιως: Στη δευτερη κατηγορια ειναι ολοι οι προπονητες που περασαν απο την εθνικη ομαδα, ενω στην πρωτη αυτοι που δεν περασαν!

Οξυμωρο ετσι? Αν υποθεσουμε πως θελουμε στην εθνικη τους καλυτερους...

*Εξαιρεση σε ολους αυτους αποτελει ο Π.Γιαννακης. Αν και αυτος αμα θυμαστε ξεκινησε προπονητικη απο την εθνικη χωρις καμια προυπηρεσια. Απλα αυτος ετυχε να βγει καλος... ΕΤΥΧΕ!

μαλλον δεν γνωριζεις τι εχει πετυχει ο κατσικαρης στην καριερα του ειναι λιγο αστειο να τον συγκρινεις με δενδρινο κιουμουρτζογλου ή πετροπουλο σε συμβουλευω να επισκεφτεις τo σαιτ της wikipedia για να ενημερωθεις καλυτερα

απο παικτες ο μονος που μπορει να βοηθησει αμεσα ειναι ο παππας που προερχεται απο τραυματισμο και ισως ο παπαπετρου που κ αυτος ουσιαστικα εχασε την περσινη χρονια αν παρει μεγαλο χρονο συμμετοχης στην ομαδα του
στους ψηλους πισω απο τον κουφο δεν υπαρχει απολυτως τπτ τουλαχιστον για το αμεσο μελλον και στους γκαρντ πισω απο τους γεννημενους το 90 υπαρχει μαυρη τρυπα
στις ηλικιες κατω των 20 ετων υπαρχουν καποια ταλαντουχα παιδια (οχι τοσα πολλα συμφωνα με οσα υποστηριζουν καποιοι) αναφερθηκαν καποια ονοματα αλλα αμφιβαλω αν μπορουν να αγωνιστουν στην ανδρων τουλαχιστον την επομενη τριετια
Λουπους
Στην ομάδα, πρέπει οποσδήποτε να μείνουν Καλάθης - Σλούκας - Πρίντεζης - Αντετοκούμπο - Παπανικολάου - Μάντζαρης - Κουφός.

Ο Σπανούλης και να ξαναπαίξει, άντε να παίξει του χρόνου οπότε δεν τον μετράω γιατί μιλάω πιο μακροπρόθεσμα.

Ο Μπουρούσης, αν κάνει καλή χρονιά (αν κάνει γενικά χρονιά), να έρθει εννοείται στην ομάδα, αλλιώς δεν ξέρω αν έχει νόημα, αλλά ούτε και αυτός μπορεί να παίζει για καιρό ακόμη.

Ζήσης - Καιμακόγλου καλύτερα όχι, δεν είναι μόνο το ότι μεγάλωσαν, αλλά και το ότι υπάρχουν σίγουρα καλύτεροι παίκτες στις θέσεις τους.

Ο Περπέρογλου ποτέ δε μου άρσε, είναι ο ορισμός του soft παίκτη.

Από καινούριους, σχετικά έτοιμοι είναι οι Παππάς - Παπαπέτρου, αν ξεπράσουν τους τραυματισμούς τους ολοκληρωτικά. Πιστεύω πρέπει οποσδήποτε να κληθούν το καλοκαίρι. Αν ο Παπαγιάννης βρει ρόλο στον Παναθηναικό, σαφώς να έρθει και αυτός.

Θανάσης και Γιάνκοβιτς είναι στο όριο και πιστεύω πως αν έρθουν πρέπει να 'ρθουν ως συμπληρωματικοί παίκτες, εκτός κι αν δείξουν κάτι πολύ καλό τα επόμενα χρόνια.

Στους ψηλούς υπάρχει σαφές πρόβλημα και πάλι. Αν ανεβαίνει ο Γιάννης στο 4, είμαστε αρκετά καλά εκεί, αλλά στο 5 ο Κουφός δε μου αρέσει για βασικός, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχουμε καν σίγουρο αντικαταστάτη του, όχι απλά καλύτερό του.


Για τα επομενα 2-3-4 χρόνια έχουμε λοιπόν:

Καλάθης - Μάντζαρης
Σλούκας - Παππάς - Γιάνκοβιτς
Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Θ. Αντετοκούμπο
Πρίντεζης - Γ. Αντετοκούμπο
Κουφός - Παπαγιάννης

Σίγουρρα κάποιοι από αυτούς δε θα έχουν την αναμενόμενη εξέλιξη και σίγουρα κάποιοι που δεν μας πολυαπασχολουν τώρα, θα ανέβουν στο μέλλον και θα κερδίσουν θέση στην Εθνική. Αλλά πιστέυω πως κάπως έτσι έχει το πράγμα.


Για προπονητή θα έλεγα τον Γιαννάκη.
Είναι ο ορισμός του ελληνικού μπάσκετ.

bball.gif
forest79
Για να παω κοντρα στο ρευμα εγω στηριζω την επιλογη Κατσικαρη (σιγουρα εκανε λαθη),αλλα τον θεωρω τον ιδανικοτερο για τον παγκο της εθνικης ομαδας.

Κατσικαρης (εθνικη ομαδα)

1.Ελλαδα-Σενεγαλη 87-64 (+23)
2.Ελλαδα-Φιλιππινες 82-70 (+12)
3.Ελλαδα-Πουερτο Ρικο 90-79 (+11)
4.Ελλαδα-Κροατια 76-65 (+11)
5.Ελλαδα-Αργεντινη 79-71 (+8)
6.Ελλαδα-Σερβια 72-90 (-18)
7.Ελλαδα-Σκοπια 85-65 (+20)
8.Ελλαδα-Κροατια 72-70 (+2)
9.Ελλαδα-Γεωργια 79-68 (+11)
10.Ελλαδα-Σλοβενια 83-72 (+11)
11.Ελλαδα-Ολλανδια 68-65 (+3)
12.Ελλαδα-Βελγιο 75-54 (+21)
13.Ελλαδα-Ισπανια 71-73 (-2)

Σε 13 αγωνες εχει 11 νικες-2 ηττες (84,61%)
επιθεση 1.019 (78,38)
αμυνα 906 (69,69)

Στις 11 νικες υπο της οδηγιες του κ.Κατσικαρη 8/11 (72,72%) νικες με διαφορα μεγαλυτερη απο 10 ποντους

Οι 2 ηττες που καναμε ειναι απο δυο ομαδες (Σερβια,Ισπανια) κουρφαιες ομαδες της Ευρωπης μαζι με Γαλλια.
Δεν μπορω να τον χαρακτηρισω ως αποτυχημενο προπονητη σιγουρα δεν εκανε την υπερβαση η ομαδα .

Η εθνικη ομαδα εχει ακομα δυο αγωνες καταταξης σημερα με Λετονια (ευχαριστη εκπληξη της διοργανωσης) και πιθανον με Ιταλια (επισης μια ομαδα που παρολο που κατεβασε μια πολυ ποιοτικη 5αδα ΝΒΑers πετυχημενους δεν τα καταφερε).

Αν η εθνικη ομαδα καταφερει και κερδισει αυτους τους 2 αγωνες και καταφερει να παρει την 5η θεση θα τον χαρακτηριζα ως επιτυχη παρολο που η ομαδα δεν καταφερε να φτασει σε ενα fainal four.

Οσο αφορα το προολυμπιακο τουρνουα (που δεν εχουμε και τη καλυτερη παραδοση),καθως εχουμε καταφερει να παρουμε τη προκριση σε Ολυμπιακους αγωνες μονο 4 φορες (σε 76 χρονια).
1952,1996,2004 (wild card),2008. θα ειναι ακομα ενα τεστ και για την εθνικη αλλα και για τον κ.Κατσικαρη

Αγωνιστικα
Το μεγαλυτερο προβλημα μας ηταν στα forwards που ειχαμε δυνατους παικτες στα χαρτια (ροστερ),αλλα δυστυχως Παπανικολαου,Περπερογλου,Καιμακογλου δεν βοηθησανε σχεδον καθολου την ομαδα.
Το λαθος του κ.Κατσικαρη δεν ειναι οτι δεν πηρε στη θεση τους τους Γιανκοβιτς,Φωτσης,Αγραβανη για εμενα προσωπικη παντα αποψη ειναι οτι δεν πηρε τον Θαναση Αντετακουμπο ,που ειμαι σιγουρος οτι θα επαιζε αψογα και θα ηταν ο 7ος παικτης στο rotation της ομαδας,σαφως καλυτερος αμυντικος με τεραστια διαφορα απο ολους τους παραπανω ,αλτικος με ταχυτητα υπο προυποθεσεις σε ενα κοντο σχημα θα μπορουσε να δωσει λυσεις και ανασες και στη θεση PF (Πριντεζη) αλλα και στον αδελφο του Γιαννη.

Για να γινει συγκριση με την περιοδο 2010-2012 (πριν Κατσικαρη εποχη)

1.Ελλαδα-Κινα 89-81 (+8)(2010) Καζλαουσκας
2.Ελλαδα-Π.Ρικο 83-80 (+3)(2010) Καζλαουσκας
3.Ελλαδα-Τουρκια 65-76 (-11)(2010) Καζλαουσκας
4.Ελλαδα-Ακτή Ελεφαντοστού 97-60 (+37) (2010) Καζλαουσκας
5.Ελλαδα-Ρωσια 69-73 (-4) (2010) Καζλαουσκας
6.Ελλαδα-Ισπανια 72-80 (-8) (2010) Καζλαουσκας
7.Ελλαδα -Βοσνια 76-67 (+11) (2011) Ζουρος
8.Ελλαδα-Φινλανδια 81-61 (+20) (2011) Ζουρος
9.Ελλαδα-Σκοπια 58-72 (-14) (2011) Ζουρος
10.Ελλαδα-Μαυροβουνιο 71-55 (+16) (2011) Ζουρος
11.Ελλαδα-Κροατια 74-69 (+5) (2011) Ζουρος
12.Ελλαδα-Σλοβενια 69-60 (+9) (2011) Ζουρος
13.Ελλαδα-Ρωσια 67-83 (-16) (2011) Ζουρος
14.Ελλαδα-Γεωργια 73-60 (+13) (2011) Ζουρος
15.Ελλαδα-Γαλλια 56-64 (-8) (2011) Ζουρος
16.Ελλαδα-Σερβια 87-77 (+10) (2011) Ζουρος
17.Ελλαδα-Λιθουανια 69-73 (-4) Ζουρος
18.Ελλαδα-Ιορδανια 107-63 (+44) (2012) Ζουρος
19.Ελλαδα-Π.Ρικο 98-84 (+14) (2012) Ζουρος
18.Ελλαδα-Νιγηρια 79-80 (-1) (2012) Ζουρος
20.Ελλαδα-Σουηδια 79-51 (+28) (2013) Τρινκερι
21.Ελλαδα-Ρωσια 80-71 (+9) (2013) Τρινκερι
22.Ελλαδα -Τουρκια 84-61 (+23)(2013) Τρινκερι
23.Ελλαδα-Ιταλια 72-81 (-11) (2013)Τρινκερι
24.Ελλαδα-Φινλανδια 77-86 (-9) (2013) Τρινκερι
25.Ελλαδα-Ισπανια 79-75 (+4) (2013) Τρινκερι
26.Ελλαδα-Σλοβενια 65-73 (-8) (2013) Τρινκερι
27.Ελλαδα-Κροατια 88-92 (-4) (2013) Τρινκερι

Συνολικα (2010-2015)

40 αγ. 26ν-13ητ (65%)

Καζλαουσκας (2010) 6αγ 3ν-3ητ (50%)
Ζουρος (2011-2012) 14αγ 9ν-5ητ (64,28%)
Τρινκερι (2013) 8αγ 4ν-4ητ (50%)
Κατσικαρης (2014-2015) 13αγ 11ν-2ητ (84,61%)
TakeshyKurosawa
Αν η ομάδα πάρει την 5η θέση δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να θεωρηθεί αποτυχημένη επειδή έχασε από την Ισπανία με 2 πόντους. Τώρα αν έχουμε κάνα σκάνδαλο να χάσουμε από Λετονία, τότε άστα να πάνε. Στην τελική αποδεικνύεται για ακόμα μία φορά ότι λίγη στρατηγική δεν βλάπτει. Αφού θέλεις Ισπανία, φάε Ισπανία λοιπόν. Όποιος διαλέγει αντιπάλους λέει την πατάει. Λάθος το 2010 την πατήσαμε επειδή πήγαμε να αποφύγουμε την USA στους 8 και μας ήρθε Ισπανία στους 16! wink.gif
RipCity
QUOTE (Λουπους @ Sep 17 2015, 01:52 ) *
ο 5 ο Κουφός δε μου αρέσει για βασικός, αλλά αυτή τη στιγμή δεν έχουμε καν σίγουρο αντικαταστάτη του, όχι απλά καλύτερό του.


Για τα επομενα 2-3-4 χρόνια έχουμε λοιπόν:

Καλάθης - Μάντζαρης
Σλούκας - Παππάς - Γιάνκοβιτς
Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Θ. Αντετοκούμπο
Πρίντεζης - Γ. Αντετοκούμπο
Κουφός - Παπαγιάννης


Βασικά αναγκαστικά θα μπαίνει κι ο Αγραβάνης (αν κάνει τα προφανή βέβαια) αφού δεν πας με τόσους λίγους ψηλούς και δε βλέπω κάτι άλλο στον ορίζοντα. Κοινώς θα παρακαλάμε να κατέβει ο Κουφός μη καταστραφούμε tongue.gif

Από κει και πέρα αν και δεν είναι ελεύθερος πιστεύω θα ταίριαζε κι ο Μπαρτζώκας στο προφίλ αυτής της ομάδας.

υγ. 3 χρόνια μετά ελπίζω να βλέπουμε και τον Dorsey φυσικά, ενώ ξέχασες και Χαραλαμπόπουλο.
ssoulliss
QUOTE (forest79 @ Sep 17 2015, 10:37 ) *


Forest η στατιστική ,που και εμένα μου αρέσει και ασχολούμαι, δεν είναι τίποτα παραπάνω από ένα εργαλείο. Το ρεκόρ κάθε προπονητή παίζει ρόλο, όμως νομίζω πως κανείς δεν θυμάται ότι το 2005 χάσαμε με κάτω τα χέρια από τη Σλοβενία στον όμιλο διότι ήταν ήττα χωρίς αντίκρυσμα αφενός και αφετέρου κατακτήσαμε το τρόπαιο. Επίσης το 2003 κάναμε ανάλογο τουρνουά με το φετινό, είχαμε θεωρητικά και τότε πλήρες ρόστερ και χάσαμε τον προημιτελικό από μια ομάδα που θεωρητικά ήταν χειρότερη (Ιταλία). Δεν καθιστούσε αυτό πετυχημένο τον Ιωαννίδη. Και αυτός με μία ήττα τελείωσε.

Στην τελική αυτές οι νίκες του Κατσικάρη τα δύο χρόνια είναι επί μέτριας δυναμικότητας αντιπάλων. Άντε να εξαιρέσω την πλήρη Κροατία (αυτοί έχουν άλλα θέματα βέβαια). Αλλά για ποιες εθνικές μιλάμε; Ποιες νικήσαμε; Το Πουέρτο Ρίκο που είναι σε μαύρα χάλια; Την Αργεντινή που φέτος έχασε τρόπαιο από τη Βενεζουέλα; Τη Σενεγάλη; Τη Σλοβενία χωρίς ψηλούς και Ντράγκιτς;

Ο Κατσικάρης είναι καλός προπονητής, δύο χρόνια πήρε τα εφόδια που δεν είχαν όλοι οι προκάτοχοι του μαζί(Καζλάουσκας, Τρινκέρι και Ζούρος) έπεισε όλους τους παίκτες να είναι διαθέσιμοι(αυτό είναι στα υπέρ του), κέρδισε όλα τα ματς που έπρεπε - όπως σωστά αναφέρεις - και όταν χρειάστηκε να κάνει το παραπάνω βήμα δεν τα κατάφερε. Δύο χρονιές, δύο παιχνίδια, δύο πολύ δύσκολοι αντίπαλοι και τις δύο χρονιές η ομάδα μας παρουσιάστηκε πνευματικά άδεια και αγωνιστικά χωρίς ιδέες. Τις δικές του ιδέες. Αυτές που έχει και έχουμε δει στη καριέρα του.

Επίσης δεν είναι τυχαίο πως σε αυτά τα δύο παιχνίδια(Σερβία και Ισπανία) αν εξαιρέσεις τον Πρίντεζη που ήταν καλός, κανείς από τους παλιούς δεν ανταποκρίθηκε στη κρισιμότητα του ματς. Είχε αποφασίσει να ζήσει και να πεθάνει με τους έμπειρους. Και αυτό του στοίχισε τελικά, νομίζω. smile.gif
TakeshyKurosawa
QUOTE (Λουπους @ Sep 17 2015, 02:52 ) *
Στην ομάδα, πρέπει οποσδήποτε να μείνουν Καλάθης - Σλούκας - Πρίντεζης - Αντετοκούμπο - Παπανικολάου - Μάντζαρης - Κουφός.




Για τα επομενα 2-3-4 χρόνια έχουμε λοιπόν:

Καλάθης - Μάντζαρης
Σλούκας - Παππάς - Γιάνκοβιτς
Παπανικολάου - Παπαπέτρου - Θ. Αντετοκούμπο
Πρίντεζης - Γ. Αντετοκούμπο
Κουφός - Παπαγιάννης


Πιστεύω ότι και ο Ντόρσι μπορεί στο μέλλον να αποτελέσει πολύ μεγάλο κεφάλαιο για την Εθνική ομάδα. Από άποψη ικανοτήτων μοιάζει να είναι με διαφορά ο πιο ταλαντούχος από τα γκαρντ του μέλλοντος.
yorgos
το να χάνεις με 2π (έστω κι αν ο αντίπαλος στα τελευταία 80'' έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει) από έναν πολύ καλύτερο αντίπαλο δεν είναι παταγώδης αποτυχία. Επιτυχία δεν είναι να βγει 5η η εθνική, αλλά δεδομένου του διασταυρώματος, απλά δεν έκανε την υπέρβαση. Τώρα στα επιμέρους του παιχνιδιού μπορούμε να βρούμε πολλά λάθη, αλλά διαφωνώ με το αξίωμα ότι όποιος δεν έπαιξε θα ήταν και ο καλύτερος/χρησιμότερος. Ο Παπανικολάου για μένα ας πούμε ορθώς δε χρησιμοποιήθηκε, η εικόνα του ήταν χάλι μάυρο και σε ματς που κάθε κατοχή ήταν κρίσιμη καλώς έμεινε έξω. Από κει και πέρα ορθώς του καταλογίζεται κακή χημεία σχημάτων (ειδικά στα γκαρντ), πλήρης αποτυχία στην αντιμετώπιση του ενός και μοναδικού πόλου που έπρεπε να αντιμετωπιστεί (γκασόλ) και κανά δυο ακόμη, αλλά η ιστορία έγραψε ότι έμεινε εκτός τετράδας χάνοντας με 2 πόντους από μια ομάδα ανώτερη. Εκτός κι αν δε θεωρούμε ανώτερη την Ισπανία, οπότε κάνουμε την αξιολόγηση υπό άλλο πρίσμα.

Αν δεν έρθει καμιά κατραπακιά και δε μείνουμε εκτός προ-ολυμπιακού, για μένα με τον ίδιο κόουτς θα πρέπει να συνεχίσουμε. Δεν υπάρχει χρόνος να έρθει άλλος, να κάνει 100 αλλαγές, όταν η σαιζόν είναι φουλ για τους παίκτες και η βασική υποχρέωση της ομάδας είναι το προ-Ολυμπιακό. Ας πάει αυτός στο προ-Ολυμπιακό κι αν αποτύχει, ας φύγει. Η δε αποχώρηση Σπανούλη και λοιπών για μένα είναι πρόωρη. Κι αυτοί πρέπει να διεκδικήσουν την πρόκριση στους ΟΑ κι αν την πετύχουν δικαιωματικά να πάνε να κλείσουν την καριέρα τους εκεί. Αν όχι ας ξεκινήσουμε από την αρχή νέο κύκλο. Αλλά να πετάξουμε τους τρέχοντες (παίκτες, σταφ) επειδή έχασαν 2π από την Ισπανία και να πάμε με υποδεέστερους παίκτες στο προ-Ολυμπιακό μου φαίνεται ανοησία, ο στόχος των ΟΑ δεν έχει χαθεί και η ομάδα δεν είναι απαράδεκτη, δεν έκανε το παραπάνω που όλοι ήθελαν.
Λουπους
QUOTE (RipCity @ Sep 17 2015, 11:22 ) *
Βασικά αναγκαστικά θα μπαίνει κι ο Αγραβάνης (αν κάνει τα προφανή βέβαια) αφού δεν πας με τόσους λίγους ψηλούς και δε βλέπω κάτι άλλο στον ορίζοντα. Κοινώς θα παρακαλάμε να κατέβει ο Κουφός μη καταστραφούμε tongue.gif

Από κει και πέρα αν και δεν είναι ελεύθερος πιστεύω θα ταίριαζε κι ο Μπαρτζώκας στο προφίλ αυτής της ομάδας.

υγ. 3 χρόνια μετά ελπίζω να βλέπουμε και τον Dorsey φυσικά, ενώ ξέχασες και Χαραλαμπόπουλο.


Για τον Χαραλαμπόπουλο έχεις δίκιο, τώρα για τους Ελληνοαμερικάνους (Dorsey - Augustine), δεν ξέρω ακόμη, πρέπει να περιμένουμε λίγο καιρό ακόμη γιατί υπάρχουν άπειροι παίκτες που σε αυτή την ηλικία θεωρούνται "ταλέντα" και τελικά δεν κάνουν τίποτα.

Ο Αγραβάνης δεν ξέρω, δε μου γεμίζει καθόλου το μάτι, μου φαίνετια ο ορισμός του "ξυλοκόπου". Δε νοείται π.χ. πεντάδα με Αγραβάνη - Κουφό ταυτόχρονα μέσα. Ίσως να μπορούσα να τον ανεχτώ σαν 5ο ψηλό.
G-arenas
QUOTE (yorgos @ Sep 17 2015, 13:46 ) *
το να χάνεις με 2π (έστω κι αν ο αντίπαλος στα τελευταία 80'' έκανε ό,τι μπορούσε για να χάσει) από έναν πολύ καλύτερο αντίπαλο δεν είναι παταγώδης αποτυχία. Επιτυχία δεν είναι να βγει 5η η εθνική, αλλά δεδομένου του διασταυρώματος, απλά δεν έκανε την υπέρβαση. Τώρα στα επιμέρους του παιχνιδιού μπορούμε να βρούμε πολλά λάθη, αλλά διαφωνώ με το αξίωμα ότι όποιος δεν έπαιξε θα ήταν και ο καλύτερος/χρησιμότερος. Ο Παπανικολάου για μένα ας πούμε ορθώς δε χρησιμοποιήθηκε, η εικόνα του ήταν χάλι μάυρο και σε ματς που κάθε κατοχή ήταν κρίσιμη καλώς έμεινε έξω. Από κει και πέρα ορθώς του καταλογίζεται κακή χημεία σχημάτων (ειδικά στα γκαρντ), πλήρης αποτυχία στην αντιμετώπιση του ενός και μοναδικού πόλου που έπρεπε να αντιμετωπιστεί (γκασόλ) και κανά δυο ακόμη, αλλά η ιστορία έγραψε ότι έμεινε εκτός τετράδας χάνοντας με 2 πόντους από μια ομάδα ανώτερη. Εκτός κι αν δε θεωρούμε ανώτερη την Ισπανία, οπότε κάνουμε την αξιολόγηση υπό άλλο πρίσμα.

Αν δεν έρθει καμιά κατραπακιά και δε μείνουμε εκτός προ-ολυμπιακού, για μένα με τον ίδιο κόουτς θα πρέπει να συνεχίσουμε. Δεν υπάρχει χρόνος να έρθει άλλος, να κάνει 100 αλλαγές, όταν η σαιζόν είναι φουλ για τους παίκτες και η βασική υποχρέωση της ομάδας είναι το προ-Ολυμπιακό. Ας πάει αυτός στο προ-Ολυμπιακό κι αν αποτύχει, ας φύγει. Η δε αποχώρηση Σπανούλη και λοιπών για μένα είναι πρόωρη. Κι αυτοί πρέπει να διεκδικήσουν την πρόκριση στους ΟΑ κι αν την πετύχουν δικαιωματικά να πάνε να κλείσουν την καριέρα τους εκεί. Αν όχι ας ξεκινήσουμε από την αρχή νέο κύκλο. Αλλά να πετάξουμε τους τρέχοντες (παίκτες, σταφ) επειδή έχασαν 2π από την Ισπανία και να πάμε με υποδεέστερους παίκτες στο προ-Ολυμπιακό μου φαίνεται ανοησία, ο στόχος των ΟΑ δεν έχει χαθεί και η ομάδα δεν είναι απαράδεκτη, δεν έκανε το παραπάνω που όλοι ήθελαν.

ουτε καν καλυτερη ομαδα η ισπανια απο μας, απλως ειχε 2-3 μοναδες καλυτερες απο μας και μας κερδισαν!

ας ειχαμε κανονικο προπονητη στον παγκο και το ματς στο 4ο δεκαλεπτο θα ηταν διαδιακστικου χαρακτηρα!!

απο το πρωτο μεχρι το τελευταιο δευτερολεπτο επρεπε να πιεζουμε τα 2 μοναδικα γκαρντ που εχουν ωστε να κουραστουν και να μην περνανε την μπαλα στον γκασολ για πλακα!!επισης ο γκασολ που ειναι πτωμα σχεδον αντι να του ριξουμε το ξυλο της αρκουδας,τον αφηναμε και επαιρνε σουτακια μονος του!!ε τι θα κανε ο γκαζολ τα εβαλε ολα λογικο ειναι!!

εκτος απο αυτο ουτε κλειναμε στο πικ εν ρολ τον γκαζολ ειτε με να κλεινει η weak side πανω του ειτε με παγιδα στο ποστ οταν ποσταρε ειτε με αλλαγες στα σκριν ουτε κλειναμε το τριποντο τους!!κανενα πλανο πουθενα τραγικος φωτης!!

καλα στην επιθεση αστα να πανε,αντι να ανοιξει ρυθμο πηγαινε περπατωντας, ουτε spacing ειχαμε ουτε σωστες συνεργασιες ουτε καν χτυπησαμε τον γκαζολ στα ποδια στα πικ!!τρατζικ!!

για rotation ουτε λογος,επαιξε με 7 παικτες ενω εχει 12 !!!και οι αλλοι με τον ρεγιες και τον ριμπας και τον ρουντι χωμα ειχαν 7!!δηλαδη με 4 παικτες κατεβηκε η ισπανια!!και ο μεγαλος αντι να τους βαλει ολους μεσα να πιεσουν εκανε το ακριβως αντιθετο!!

ολα αυτα για 3 λεπτα το καναμε στο 3ο δεκαλεπτο και απο 7-8 ποντους που χαναμε περασαμε μπροστα με 2!!και αν δεν ειχε βαλει και ο γκαζολ 9 συνεχομενους εκεινη την περιοδο θα ειχαμε φυγει με 10 μπροστα!

ο μονος που φταει για την ηττα ειναι ο κατσικαρης!!ουτε η ισπανια ηταν καλυτερη ουτε οι παικτες μας επαιξαν χαλια!!οποιος εχει παιξει μπασκετ ξερει οτι αν δεν υπαρχουν ρολοι και παικτες και σχηματα που ταιριαζουν μεταξυ τους ξερει οτι δεν μπορει να αποδωσει καθολου καλα!!
Nemesakos
Ακόμα κ σήμερα συνεχίζω να πιστεύω ότι η φετινή η Ισπανία ήταν χειρότερη από την Ελλάδα...

Το λάθος του Κατσικάρη να τραβήξει λουρί την ώρα που τρέχουμε, βάζοντας Ζήση Περπέρογλου στην ομάδα είναι εξόφθαλμο!
Ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να σκέφτηκε εκεί...
a bullet for your head
Θα συμφωνήσω με το πνεύμα του ποστ του #ssoulliss.
Το επιχείρημα του #yorgos, ουσιαστικά είναι και η γραμμή που έχει πέσει στο διαδίκτυο από τους δημοσιογράφους.
Βέβαια στο παρελθόν με ξένους προπονητές εβαλλαν κατά ριπας...
Το να κερδίσει η εθνική μας την Ισπανία, δεν θα αποτελουσε υπερβαση. Κάτι τέτοιο θα ίσχυε σε προηγουμενες διοργανώσεις, αλλά όχι σε αυτή. Σπουδαία ομάδα η Ισπανία αναμφισβητητα, όμως η ψαλίδα ήταν μικρότερη από ποτέ.
Από κει και πέρα δεν θα σταθώ μόνο στο παιχνίδι αυτό.
Είχα τονίσει επανειλλημενως τα πολλά νεκρά διαστηματα, την μη χαραξη καλών τακτικων πλάνων, την έλλειψη καλών αντανακλαστικων κατά την διάρκεια των παιχνιδιών, τον όχι καλύτερο τρόπο κατανομής ρόλων -δημιουργίας λειτουργικων σχημάτων.
Τονισα την ανάγκη αλλαγής σελίδας εδώ και τώρα, τόσο σε τεχνική ηγεσία, όσο και σε μερική ανανέωση του ροστερ.
Είναι ξεκάθαρο ότι η "ηγετική ομάδα", δεν μπορεί να δώσει το κάτι παραπάνω σε αυτή την εθνική.
Είναι ξεκάθαρο πως μια 6ετια τώρα, δεν μπορούμε να προχωρησουμε μπροστά-ψηλά και ήδη έχει εδραιωθει ένα περίεργο σύμπλεγμα ηττοπαθειας.
Αυτό δεν μπορεί να ξεπεραστεί με την παρουσα συνταγή.
Πρέπει οι νεότερες γενιές να αναλάβουν το βάρος και τα ηνία αυτής της εθνικής, προεξαρχουσας εκείνης του 90'.
Μόνο ο Πρίντεζης πρέπει να παραμείνει από τους παλιούς.
Και λόγω αγωνιστικης αξίας, αλλά και για το ότι αποτελεί πολύ καλό παράδειγμα επαγγελματία, συν ότι δεν είναι...αποδυτηριακιας!
Όπως έχω αναφέρει ήδη, δεξαμενή παικτών, απ'όπου μπορεί να αντληθει δυναμικό για να γίνει αυτή η μερική ανανέωση υπάρχει.
Υπάρχει και ένας πολύ βασικός κορμός 7 παικτών, απ'όπου μπορεί να προκυψει και νέος φυσικός ηγέτης και νέος αγωνιστικός ηγέτης.
Χρειάζεται φυσικά και ένας νέος ομοσπονδιακος, που θα μπορέσει και να διαχειριστεί-αξιοποιήσει το νέο σύνολο παικτών που θα προκύψει, και θα εμπλουτισει κάπως την αγωνιστική μας φυσιογνωμια.
Το "σκεπτομενο μπάσκετ", πρέπει να εμπλουτιστει με νέα στοιχεία, και να σχετίζεται όλο αυτό, με τις δυνατότητες χαρακτηριστικα των παικτών.
Για μένα σκεπτόμενο μπάσκετ είναι, να μπορείς να εφαρμόσεις οτιδήποτε είναι λειτουργικό και σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητες-χαρακτηριστικα των παικτών.
Που να είσαι ευέλικτος στην χαραξη των τακτικών πλάνων.
Η δογματική, κυρίαρχη Ελληνική εκδοχή του σκεπτομενου μπάσκετ, χρειάζεται μια αναθεώρηση...μια επικαιροποιηση!




yorgos
QUOTE
Το να κερδίσει η εθνική μας την Ισπανία, δεν θα αποτελουσε υπερβαση. Κάτι τέτοιο θα ίσχυε σε προηγουμενες διοργανώσεις, αλλά όχι σε αυτή. Σπουδαία ομάδα η Ισπανία αναμφισβητητα, όμως η ψαλίδα ήταν μικρότερη από ποτέ.

Μικρότερη ήταν η ψαλίδα σε σχέση με άλλες Ισπανίες, αλλά αν όντως εξακολουθούσε να υπάρχει έστω και μειωμένη, πάλι υπέρ της Ισπανίας δεν ήταν; Άρα φαβορί δεν ήταν η Ισπανία; Αν όχι ξεκάθαρο αρκετά ώστε νε θεωρείται μια ήττα στο νήμα αποδεκτή και τέλος πάντων όχι αποτυχία ικανή να αποπέμψει τους "υπαίτιους";

Αν χάσαμε 2π στο τέλος με τον Κατσικάρη να τα κάνει όλα λαθος, με καλό προπονητή με πόσους θα κερδίζαμε, με 25; Δεν το λέω ειρωνικά, προσπαθώ να καταλάβω πού τοποθετούν ορισμένοι τη δυναμικότητα της εθνικής σε σχέση με αυτή, την έστω όντως κατώτερη από το πρόσφατο παρελθόν Ισπανία.
thalys
Συμφωνώ με τον Γιώργο και προσθέτω ότι η μόνη αλλαγή που θα έκανα θα ήταν στους βοηθούς. Αντί του/μαζί με τον Πρίφτη θα ήθελα να δω και πιο ψημένους προπονητές. Ο Πεδουλάκης είναι μάλλον ο καλύτερος Έλληνας προπονητής στην άμυνα. Ο Μπαρτζώκας είναι καλός στην διαχείριση του υλικού κι έχει την εμπειρία της Ευρωλίγκας. Αν δεν είναι πλακωμένοι αυτοί οι τρεις, θα ήταν καλό τημ.
a bullet for your head
QUOTE(yorgos @ Sep 17 2015, 17:14 ) *
Μικρότερη ήταν η ψαλίδα σε σχέση με άλλες Ισπανίες, αλλά αν όντως εξακολουθούσε να υπάρχει έστω και μειωμένη, πάλι υπέρ της Ισπανίας δεν ήταν; Άρα φαβορί δεν ήταν η Ισπανία; Αν όχι ξεκάθαρο αρκετά ώστε νε θεωρείται μια ήττα στο νήμα αποδεκτή και τέλος πάντων όχι αποτυχία ικανή να αποπέμψει τους "υπαίτιους";

Εξαρχής είχα δώσει 55 -45 υπέρ των Ισπανών.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα μπορούσε η Ελλάδα να κερδίσει αυτό το παιχνίδι.
Έχει αναπτυχθει πολύ μεγάλη επιχειρηματολογια για το ότι θα μπορούσε αυτό το παιχνίδι να κερδιθει.
Το να γίνεται λόγος ότι χάθηκε στις πολύ μικρές λεπτομέρειες, έχει βάση, ταυτόχρονα όμως αποτελεί και στρουθοκαμηλισμο.
Δεν μπορεί να θεωρηθεί αποδεκτη ήττα από την στιγμή που αυτή η εθνική, είχε ποιότητα, βάθος και δυναμική.
Θεωρώ την Ελληνική ομάδα μέσα στις 4 καλύτερες ομάδες, όμως δεν βρίσκεται στα ημιτελικά.

ssoulliss
QUOTE (thalys @ Sep 17 2015, 17:25 ) *
Ο Πεδουλάκης είναι μάλλον ο καλύτερος Έλληνας προπονητής στην άμυνα. Ο Μπαρτζώκας είναι καλός στην διαχείριση του υλικού κι έχει την εμπειρία της Ευρωλίγκας. Αν δεν είναι πλακωμένοι αυτοί οι τρεις, θα ήταν καλό τημ.


Η επιλογή των βοηθών ήταν ικανοποιητική. Γενικά ο Bullet μ'αρέσει όπως τοποθετεί το πρόβλημα της εθνικής. Yorgos νομίζω ότι υπερβάλλεις λίγο. Πάντα στο μπάσκετ μεταξύ ισοδύναμων αντιπάλων εκτός των άλλων, υπάρχει και το timing, το momentum. Νομίζω πως εχθές το είχαμε υπέρ μας και πριν το παιχνίδι , το είχαμε και στο 30' του αγώνα και τελικά κάναμε ότι μπορούσαμε για να το χάσουμε.
yorgos
QUOTE
Θεωρώ την Ελληνική ομάδα μέσα στις 4 καλύτερες ομάδες, όμως δεν βρίσκεται στα ημιτελικά.

Kι εγώ, αλλά εξαρχής ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσει μια από τις 3 καλύτερες. Το να κάνουμε λες και χάσαμε από μια μη καλύτερη ομάδα, έστω και στα σημεία, δεν είναι ψύχραιμη αντίδραση. Από την Ισπανία χάσαμε, που της έδινες 55-45. Βγάζοντάς τη το λάδι, στο τελευταίο σουτ. Ναι, με πολλά προπονητικά λάθη. Όπως έκαναν κι οι άλλοι.
G-arenas
QUOTE (yorgos @ Sep 17 2015, 17:36 ) *
Kι εγώ, αλλά εξαρχής ξέραμε ότι θα αντιμετωπίσει μια από τις 3 καλύτερες. Το να κάνουμε λες και χάσαμε από μια μη καλύτερη ομάδα, έστω και στα σημεία, δεν είναι ψύχραιμη αντίδραση. Από την Ισπανία χάσαμε, που της έδινες 55-45. Βγάζοντάς τη το λάδι, στο τελευταίο σουτ. Ναι, με πολλά προπονητικά λάθη. Όπως έκαναν κι οι άλλοι.

ναι αλλα οι αλλοι ειχαν σκαριολο προπονητη!!και εκαναν λιγοτερα λαθη απο μας!πολυ λιγοτερα!!σκεψου οτι επαιζαν και με μιση ομαδα που ηταν και πολυ κουρασμενοι!!για αυτο θεωρω οτι ετσι και τους πιεζαμε ασφυχτικα και τους ριχναμε ξυλο στην αμυνα θα το περναμε ευκολα το παιχνιδι!γιατι ουτε παγκο ειχανε ωστε να ξεκουραστουν οι βασικοι ουτε προπονητη να αλλαξει με μια σκεψη του την ροη του παιχνιδιου!αλλα ο φωτης ουτε τα βασικα δεν εκανε!

το χειροτερο κιολας ειναι οτι δεν ρισκαρε καθολου μεσα στο ματς!!και αυτο δειχνει μεγαλο φοβο!!εστω να βαλει 5 τον κουμπο και να αλλαζει σε ολα τα σκριν!!εστω κατι!!αυτος τιποτα μονο κοιταζε χρονομετρο μηπως και παιξει λιγοτερο ο σπανουλης και ο καλαθης απο οτι αρχικα ειχε προγραμματισει ελεος!!

η ισπανια ουσιαστικα ειχε μονο γκαζολ(πολυ κουρασμενο),μιροτιτς(με κακο τουρνουα αλλα τον αφησαμε να βρει ρυθμο) γιουλ (που ηταν πολυ καλος ειδικα αμυνα) και σερχι(που ηταν κακος) δεν ειχαν τιποτα αλλο!!και ηταν ηδη κυρασμενοι!!για αυτο θεωρω οτι αν καναμε αυτα που επρεπε θα ειχαμε κερδισει ευκολα με 8-10 ποντους!!
louie
ο κατσικαρης φταιει σε ενα βαθμο. αυτο ειναι σιγουρο. αλλα απο την αλλη τα τελευταια χρονια αλλαζουμε τους προπονητες σαν τα πουκαμισα και η εικονα ειναι η ιδια. μια εθνικη χωρις ταυτοτητα, χωρις χαρακτηρα. αυτο αλλαζει με ριζικες αλλαγες που θα δωσουν στην εθνικη την ευκαιρια να αλλαξει ταυτοτητα και να απαλλαγει απο το βαρος των συνεχομενων αποτυχιων. κατι σαν το 2005 ή κατι σαν την σερβια πριν 5 χρονια.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.