Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Play73
Πόνεσαν τα ματάκια μας στο δεύτερο ημίχρονο. Ωραία φιλικά προετοιμασίας!!! Τι προγραμματισμός αντιπάλων προετοιμασίας είναι αυτός; Κανένα δυνατό τουρνουά ή παιχνίδι;
Το παρατήσαμε και εμείς στο δεύτερο και αρχίσαμε παιχνίδι αλάνας.

Βουγιουκα παιδί μου εάν βαριέσαι μην σε κρατάμε άλλο!!!
Razorblade Fish
QUOTE(ViC @ Aug 19 2011, 19:59 ) *
σκορ 3ου δεκαλέπτου 12-11 smiley.gif

Ελα που σε χαλασε η τριτη δεκαλεπταρα!8-2 η τελευταια για να μαθεις...
Weekendman
Ωραία η νίκη αν και δυσκολέυομαι να πιστέψω ότι οι Τούρκοι που εφάρμοσαν τόσο πετυχημένα τις ζώνες κατά το παρελθόν θα παίξουν και στα επίσημα τόσο μαν του μαν όπως σήμερα…


Κατά τα άλλα και αυτή η ομάδα έχει το αμυντικό φίλτρο που χαρακτηρίζει την Εθνική Ελλάδος ,αλλά επιθετικά δεν το βλέπω ούτε και εγω για ανάπαυση των ματιών μέχρι στιγμής…


αλλά έτσι και αλλιώς ο δρόμος προς τους προημιτελικόυς είναι ανοιχτός σε κάθε περίπτωση για μας χάρη στην κλήρωση οπότε έχουμε το περιθώριο και για επιθετικές και άλλες βελτιώσεις...
Play73
8-2 τελευταίο 10λεπτο ugly_tocktock.gif
ViC
QUOTE(Razorblade Fish @ Aug 19 2011, 20:16 ) *
Ελα που σε χαλασε η τριτη δεκαλεπταρα!8-2 η τελευταια για να μαθεις...

Πράγματι, το τρίτο δεκάλεπτο τελικά ήταν λες και βλέπαμε ΝΒΑ... icon_drunk.gif
comrade
QUOTE(Razorblade Fish @ Aug 19 2011, 20:14 ) *
Ειναι κατι που μαλλον δεν θα το αποφυγουμε...Δυστυχως καθε προπονητης εχει τα κολληματα του.Το Μαντζαρης-Ξανθοπουλος με ενοχλει μονο οσο εχει να κανει με τις εμπειριες που δεν θα παρει ο μικρος,αλλιως δεν το θεωρω και τοσο τραγικο...Απο την αλλη βλεποντας το Μαυροειδη να παλευει σα σκυλος σε καθε φαση και φερνοντας στο νου την εικονα του μονιμως αποχαυνωμενου,αυτη η επιλογη με ενοχλει πολυ...


Ο Μαντζαρης σιγουρα καποια λαθη παραπανω στα φιλικα προετοιμασιας μπορει να κανει, σιγουρα το σουτ απ οτι φαινεται δεν το εμπιστευεται. Δεν τον εχω δει να παιρνει προσπαθειες. Αλλα αυτο μπορει να προερχεται απ το γεγονος οτι δεν τον εμπιστευεται ο ζουρος. Αν επαιρνε πιο πολυ χρονο μπορει να τον βλεπαμε καλυτερο.
Απο κει και περα, εχω την αισθηση οτι τα ευρωπαικα και τα παγκοσμια προσφερονται για κατι ταλεντακια 21-22 χρονων να ξεπεταχτουν απο κει που δεν το πειμενεις. Προπερσι τριβαμε τα ματια με το τεοντοσιτς στη σερβια ενω περσι με τον κεσελ (βεβαια μετα τα τριβατε εσεις τα ματια με τν κεσελ tongue.gif ).
Κατι τετοιο θα μπορουσε να συμβει και με τον μαντζαρη, ΑΝ του εδειχναν εμπειστοσυνη.

Κατα τα αλλα, οπως τα λες ειναι. Καθε προπονητης εχει τα κολληματα του. Αναγκαιο κακο.
petrovic
τα (παρα πολλά) αμυντικα ριμπαουντ που χάσαμε σήμερα οφείλονται πολύ σε αυτή τη ντουλάπα τον Ασίκ. θέλω να ελπίζω ότι με άλλες ομάδες δε θα έχουμε τετοιο πρόβλημα.

Βουγιουκας αστείος.
GK_23
QUOTE(comrade @ Aug 19 2011, 20:10 ) *
Εγω παλι δεν μπορω να χονεψω οτι μαλλον θα αφησει εξω μαντζαρη και μαυροειδη για χαρη των βουγιουκα-ξανθοπουλου

Τι παραπάνω δηλαδή έχει δείξει μέχρι στιγμής ο Μάντζαρης από τον Ξανθόπουλο;
Αν επιλεγεί τελικά ο Ξανθόπουλος νομίζω πως θα έχει κερδίσει με το σπαθί του τη θέση στην ομάδα. Αμυντικά και οργανωτικά είναι πολύ αξιόπιστος μέχρι τώρα. Οι επιθετικές του ικανότητες είναι αρκετά περιορισμένες αλλά ούτως ή άλλως δεν περιμένεις από αυτόν να τραβήξει το σκοράρισμα. Νομίζω ότι ο ρόλος του back up του Καλάθη ταιριάζει καλύτερα στον Ξανθόπουλο.

Όσον αφορά το θέμα Μαυροειδή-Βουγιούκα, συμφωνώ. Θα είναι μεγάλη αδικία, με τα μέχρι τώρα δεδομένα, να κοπεί ο Μαυροειδής.

Κατά τα άλλα η σημερινή εμφάνιση ήταν σπουδαία. Φυσικά τα επίσημα παιχνίδια είναι αυτά που μετράνε αλλά όσο να 'ναι αυτές οι εμφανίσεις ανεβάζουν την αυτοπεποίθηση. Χάλια οι Τούρκοι, αν εμφανιστούν έτσι στο Ευρωμπάσκετ δεν περνάνε ούτε στην 8άδα. Οι περσινές αμυντικές καινοτομίες ήταν έμπνευσης Τάνιεβιτς, ο οποίος δεν υπάρχει πλέον στην ομάδα, γεγονός το οποίο κατεβάζει επίπεδο την Τουρκία.
comrade
sixama23 απλα εχω την αισθηση οτι μαντζαρης επιθετικα εχει καποιες παραπανω δυνατοτητες που αν του δειξεις εμπιστοσυνη μπορει να τα βγαλει. Κρινουμε τον μαντζαρη απ τα λιγα λεπτα που εχει παρει ενω τον ξανθοπουλο απ τα πιο πολλα. Σαν να μην ειναι και τοσο δικαιη η συγκριση μου φαινεται.

Ή να το πω διαφορετικα: Απ τον μαντζαρη εχεις να περιμενεις και κατι αλλο, απ τον ξανθοπουλο δεν εχεις. Τα εχει δειξει ολα. Βεβαια ευχομαι να διαψευστω.
sir-elric
QUOTE(Razorblade Fish @ Aug 19 2011, 20:14 ) *
..Απο την αλλη βλεποντας το Μαυροειδη να παλευει σα σκυλος σε καθε φαση και φερνοντας στο νου την εικονα του μονιμως αποχαυνωμενου,αυτη η επιλογη με ενοχλει πολυ...



QUOTE(Play73 @ Aug 19 2011, 20:14 ) *
Βουγιουκα παιδί μου εάν βαριέσαι μην σε κρατάμε άλλο!!!


Προλαβαινουμε να κανουμε καποια διαδηλωση,να μαζεψουμε υπογραφες, ενα γκρουπακι στο facebook να γλυτωσουμε απο δαυτον
GK_23
QUOTE(comrade @ Aug 19 2011, 20:40 ) *
sixama23 απλα εχω την αισθηση οτι μαντζαρης επιθετικα εχει καποιες παραπανω δυνατοτητες που αν του δειξεις εμπιστοσυνη μπορει να τα βγαλει. Κρινουμε τον μαντζαρη απ τα λιγα λεπτα που εχει παρει ενω τον ξανθοπουλο απ τα πιο πολλα. Σαν να μην ειναι και τοσο δικαιη η συγκριση μου φαινεται.

Ή να το πω διαφορετικα: Απ τον μαντζαρη εχεις να περιμενεις και κατι αλλο, απ τον ξανθοπουλο δεν εχεις. Τα εχει δειξει ολα. Βεβαια ευχομαι να διαψευστω.

Η άποψή μου για τον Μάντζαρη είναι πως το "ταβάνι" του είναι μια σκάλα πιο κάτω από τον Καλαϊτζή.
Αυτόν μου θυμίζει περισσότερο και δεν νομίζω κιόλας να τον ξεπεράσει σε αξία...
Ψηλό γκαρντ, καλός αμυντικός και οργανωτής αλλά χωρίς ιδιαίτερη έφεση στο drive και χωρίς την ικανότητα να δημιουργήσει το δικό του σουτ. Δε βλέπω κάτι στον Μάντζαρη που να τον ξεχωρίζει επιθετικά από τον Ξανθόπουλο.
Hakeem
πόνεσαν τα ματάκια μας... Αλλά η 25αρα ειναι 25αρα. Και καλό στην ψυχολογία κάνει!

Νομίζω η 12αδα ειναι έτοιμη, θα είναι σκάνδαλο να πάρει τον Βουγιούκα και ειλικρινά δε νομίζω οτι μπορεί να βοηθήσει έτσι οπως παίζει η ομάδα. Ο Μάντζαρης ίσως στο μελλον να γινει καλύτερος από τον Ξανθοπουλο, αυτή τη στιγμή δε μπορεί να βοηθήσει παραπάνω από αυτόν. Οχι πως ο Ξανθόπουλος δινει παρα πολλά, αλλά έχει συνέπεια σε αυτά τα λίγα που κάνει. Αν είχες ΔΔ, Σπανουλη ή Παπαλουκά, να έπαιρνες για εμπειρία τον Μάντζαρη, τώρα απαγορεύεται...

joi
QUOTE(comrade @ Aug 19 2011, 19:40 ) *
sixama23 απλα εχω την αισθηση οτι μαντζαρης επιθετικα εχει καποιες παραπανω δυνατοτητες που αν του δειξεις εμπιστοσυνη μπορει να τα βγαλει. Κρινουμε τον μαντζαρη απ τα λιγα λεπτα που εχει παρει ενω τον ξανθοπουλο απ τα πιο πολλα. Σαν να μην ειναι και τοσο δικαιη η συγκριση μου φαινεται.

Ή να το πω διαφορετικα: Απ τον μαντζαρη εχεις να περιμενεις και κατι αλλο, απ τον ξανθοπουλο δεν εχεις. Τα εχει δειξει ολα. Βεβαια ευχομαι να διαψευστω.


Αν και συμφωνώ εν μέρει, θα συναχτώ και εγώ με τους "άλλους".
Ο Ξανθόπουλος μέχρι τώρα κερδίζει με το σπαθί του τα λεπτά που παίζει. Η σκυλίσια άμυνα του κάπως εξισορροπεί την επιθετική του αφάνεια και δεν κάνει λάθη.
Ο Μάντζαρης δεν φαίνεται έτοιμος. Απλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ακόμα. Που να τον αφήσεις στο παρκέ παραπάνω χρόνο?
Η φάση που κολλάει η μπάλα στα χέρια του Κουφού έξω από το 3ποντο (4το δεκάλεπτο) και ο Μάντζαρης κάνει 15 δευτερόλεπτα να ξεμαρκαριστεί τα λέει όλα.

Επίσης θέλω να θήξω το θέμα του Κουφού λίγο. Πως γίνεται ο παίκτης με τα γρήγορα πόδια που είδαμε πριν 4 (?) χρόνια στους εφήβους να έχει χάσει τόση από την "σπιρτάδα" του? Γιατί έχει τόσο κακές τοποθετήσεις στο παρκέ (ειδικά στην άμυνα)? Γιατί δεν μπορεί να αλλάξει γρήγορα κατεύθυνση?
Και δεν μιλάω για την δυσκολία του στο "ευρωπαϊκό" παιχνίδι της Εθνικής. Αυτό είναι αναμενόμενο. Αναφέρομαι στα προσωπικά χαρακτηριστικά του σαν παίκτη.

Δεν λέω ότι είναι κακός παίκτης. Κάθε άλλο. Απλά πιστεύω ότι ο δρόμος εξέλιξης σαν παίκτη που του χαράξανε στο ΝΒΑ ήταν λάθος. Άλλα πλεονεκτήματα είχε, άλλα χαρακτηριστικά τον βάλανε να βελτιώσει. Το αποτέλεσμα δεν είναι ιδανικό. 'Εχω την εντύπωση ότι μ' αυτά και μ'αυτά τελικά δεν θα πιάσει το ποτένσιαλ του ποτέ.
Weekendman
QUOTE(sixama23 @ Aug 19 2011, 20:33 ) *
Κατά τα άλλα η σημερινή εμφάνιση ήταν σπουδαία. Φυσικά τα επίσημα παιχνίδια είναι αυτά που μετράνε αλλά όσο να 'ναι αυτές οι εμφανίσεις ανεβάζουν την αυτοπεποίθηση. Χάλια οι Τούρκοι, αν εμφανιστούν έτσι στο Ευρωμπάσκετ δεν περνάνε ούτε στην 8άδα. Οι περσινές αμυντικές καινοτομίες ήταν έμπνευσης Τάνιεβιτς, ο οποίος δεν υπάρχει πλέον στην ομάδα, γεγονός το οποίο κατεβάζει επίπεδο την Τουρκία.

Θα πρέπει όμως να βρούν λύση γιατί αν θελήσουν να παίξουν άμυνα που θα θέλει από τους ψηλούς ταχύτητα στα πόδια δεν είναι κάτι που είναι το πιο ταιριαστό για τύπους όπως ο Σαβάς,ο Ασικ,ο Καντέρ η ακόμα και ο Ιλιασόβα λόγω των ταλαιπωρημένων ποδιών του…


Από αυτην την άποψη η Τουρκία θα είναι αμυντικά ευάλωτη στο Ευρωμπάσκετ με χειρότερο τρόπο από ότι σήμερα π.χ στο αντίπαλο πικ εν ρολ…


Για Ξανθόπουλο σαφώς πρέπει να τον πάρει ,μπορεί και η άτιμη η…κενωνία να αδίκησε τον Μάντζαρη ,αλλά είναι σαφώς καλύτερος ο Ξανθόπουλος σε σύγκριση σε αυτην την προετοιμασία για λόγους που έχουν επισημάνει και άλλοι ,και μιλάμε για ένα παίκτη που εγω πρωσωπικά τον κοροίδευα που κλήθηκε για Εθνική αλλά με την μαχητικότητα του με έχει μεταπείσει αν όχι ολοκληρωτικά μερικώς σίγουρα!


Δεν ήταν δηλαδή στην κατηγορία Μπράμος που που μου έκανε έκπληξη με το πώς ενσωματώθηκε στην Εθνική αμέσως ,αλλά σίγουρα το ότι μπορεί στους συλλόγους του να παίξει κάποια άμυνα και να σουτάρει καλά δεν τα αμφισβητούσα…


Για τον Βουγιούκα μάλλον είχαμε δίκιο όταν μερικοί λέγαμε από πέρσι μετα το Μουντομπάσκετ να μην τον ξανακαλέσουν στην Εθνική…
captain charisma
38π η τουρκια??η εμεις παιζαμε αμυνα που τσακιζει κοκκαλα η οι τουρκοι το ειδαν ως ευκαιρια για χαλαρωση το ματς...περιμενα να ειχαμε ντερμπι αλλα....

τωρα που δεν εχει το τανιεβιτς στο παγκο θα ειναι δυσκολα τα πραγματα...αν τον ειχε μπορουσe να παει για μεταλειο με αυτο το ροστερ που εχει..
Air Kef
Με τέτοια καλη αμυντική απόδοση, χρειάζεται λίγη τύχη να βρεθει ο αντίπαλος στους 8 σε κακή μέρα.
Αν γινει αυτό θα έχουμε μεγάλη ελπίδα να πάρουμε το ματς στο τέλος.
baskethood
QUOTE (Weekendman @ Aug 19 2011, 19:29 ) *
Τώρα αν οι Τούρκοι πάνε χάλια στα φιλικά για γούρι όπως έκαναν και πριν το Μουντομπάσκετ η απλά δεν φανερώνουν όλα τα σχέδια τους αμυντικά είναι άλλο θέμα...


QUOTE
Ωραία η νίκη αν και δυσκολέυομαι να πιστέψω ότι οι Τούρκοι που εφάρμοσαν τόσο πετυχημένα τις ζώνες κατά το παρελθόν θα παίξουν και στα επίσημα τόσο μαν του μαν όπως σήμερα…


Θεωρω δεδομενο οτι οι Τουρκοι ειναι απ τις ομαδες που κρυβουν πραγματα.Σε κανενα απ τα μεχρι στιγμης φιλικα δεν εχει
χρησιμοποιησει ζωνη(εκτος και αν το εκανε σε καποιες λιγοστες κατοχες του αντιπαλου και δεν το παρατηρησα) και δε μπορω να πιστεψω οτι μια τοσο πετυχημενη τακτικη επι Τανιεβιτς θα μεινει παντελως αχρησιμοποιητη.
kythmar
τελικα στο eurobasket ποσους παικτες θα εχει καθε ομαδα;
il postino
στην ευρωπη 5 ομαδες εχουν βαρια φανελα και αυτες ειναι η ισπανια, η ρωσια,η σερβια, η λιθουανια και η ελλαδα πλεον!!! η τουρκια δεν ειναι μεσα σ αυτες και κακως υπερεκτιμαται ακομα και αν κατεβαινει στο ευρωμπασκετ ως δευτεραθλητρια κοσμου!!

προκειται για σχετικα καλη ομαδα αλλα το ροστερ της δεν ειναι και τοσο σουπερ οσο υποστηριζουν πολλοι!! με ηγετη τον πρωην αθλητη τουρκογλου (ή μηπως τον ποιοτικο ιλιασοβα?), με ψηλους που ολα καλα αλλα δυστυχως δε ξερουν να σκασουν τη μπαλα, με πιτσιρικαδες απειρους και με μια περιφερεια χωρις ταλεντο και πανω απο ολα με εναν κοουτς που ουδεμια σχεση εχει με τον σπουδαιο προκατοχο του δε νομιζω οτι πρεπει να τρομαζει κανεναν!! αλλο καλη ομαδα και αλλο φοβητρο...

οσο για μας, η χθεσινη νικη προστιθεται σε κεινες της κυπρου και ανεβαζουν το ηθικο της ομαδας ακομα περισσοτερο!! η σειρα των φιλικων ειναι ιδανικη και απορω με αυτους που εχουν παραπονα ακομα και απο τα φιλικα!! με ποιους επρεπε να παιξουμε δηλαδη? αντιπαλοι οπως η ιταλια, η γερμανια, η βοσνια, η τουρκια, η ρωσια ειναι ο,τι πρεπει για μια νεα ομαδα οπως εμεις, ενω και ο αριθμος των φιλικων ειναι ο ιδανικος, μιας και θελουμε αρκετα παιχνιδια, παντος ειδους (απο ντερμπυ μεχρι περιπατους) για να δημιουργηθει μια καποια εμπειρια , συνοχη και χημεια!!

τηρουμενων των αναλογιων, ειμαστε καλοι!! τρεχουμε στην αμυνα, ενω σιγα σιγα δειχνουμε πραγματα και στην επιθεση!!η διαρκεια του μπουρουση,η ανασταση του ζηση, η εμπειρια του φωτση, η ανοδος του καλαθη, η προσαρμογη παικτων οπως ο βασιλειαδης, ο μπραμος, ο κουφος, η συνεισφορα νεων παικτων οπως ο παπ και ο σλουκας και η εμπειρια πλεον (σε συλλογικο επιπεδο) παικτων οπως ο καιμακογλου και ο μαυροειδης ειναι στοιχεια που θα μας βοηθησουν να πετυχουμε τον πρωτο στοχο , την εξαδα δηλαδη!!

αυτη η ομαδα θα παλεψει ολα τα παιχνιδια που θα παιξει, να το χετε αυτο σα δεδομενο!!! πλην ισπανιας, ολες τις αλλες ομαδες μπορουμε να τις παρουμε ακομα και ετσι....
xristos_metal
Για μια ομαδα τοσο νεανικη οσο τη δικια μας,θα ειναι τεραστια επιτυχια αν παρουμε ενα εισητηριο για το προολυμπιακο.

Η Τουρκια θα παρουσιασει μια ομαδα καλη αλλα για τετραδα με οχταδα τους κοβω. Περσυ πηγαν πολυ καλα αλλα με πολυ σπρωξιμο και επαιζαν στην εδρα τους. Τωρα ειναι αλλη ιστορια.
GK_23
QUOTE(xristos_metal @ Aug 20 2011, 11:28 ) *
Για μια ομαδα τοσο νεανικη οσο τη δικια μας,θα ειναι τεραστια επιτυχια αν παρουμε ενα εισητηριο για το προολυμπιακο.

Η Τουρκια θα παρουσιασει μια ομαδα καλη αλλα για τετραδα με οχταδα τους κοβω. Περσυ πηγαν πολυ καλα αλλα με πολυ σπρωξιμο και επαιζαν στην εδρα τους. Τωρα ειναι αλλη ιστορια.

Συμφωνώ πως αν επιτευχθεί ο στόχος του προολυμπιακού, θα πρόκειται για επιτυχημένη παρουσία της εθνικής στο Ευρωμπάσκετ. Από εκεί και έπειτα, με τον Σπανούλη να επιστρέφει του χρόνου, οι πιθανότητες να πάμε στους Ολυμπιακούς θα είναι σίγουρα αρκετές.

Οι Τούρκοι πέρυσι είχαν σπρώξιμο, έπαιζαν στην έδρα τους αλλά τουλάχιστον από εμάς εμφάνισαν καλύτερο πρόσωπο...
Όσον αφορά φέτος, αν παρουσιαστούν στο Ευρωμπάσκετ όπως στα φιλικά, θα έχουν πρόβλημα να περάσουν ακόμα και από τον 1ο όμιλο, αφού οι Βρετανοί δεν είναι αμελητέα ποσότητα. Για τη 2η φάση, δεν το συζητάω καν, με ενδεχόμενους αντιπάλους 3 εκ των Γερμανία, Σερβία, Γαλλία, Ιταλία και με εμφανίσεις σαν την χθεσινή δεν έχουν ελπίδα για την 8άδα...
petrovic
φιλε il postino έπρεπε να παίξουμε και με κάποια απο τις Ισπανία, Σερβία, Λιθουανία, τις υπόλοιπες ομάδες με τη βαρια φανέλα όπως έγραψες και εσύ. για να τεσταριστούμε ακόμα καλύτερα.

πάντως και εγώ είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών και για να είμαι ειλικρινής τη χτεσινή 25άρα δεν την περίμενα με τίποτα. ανυπομονώ για τη σημερινή μας αντίδραση στον big Dirk...
topscorer
QUOTE (joi @ Aug 19 2011, 21:00 ) *
Αν και συμφωνώ εν μέρει, θα συναχτώ και εγώ με τους "άλλους".
Ο Ξανθόπουλος μέχρι τώρα κερδίζει με το σπαθί του τα λεπτά που παίζει. Η σκυλίσια άμυνα του κάπως εξισορροπεί την επιθετική του αφάνεια και δεν κάνει λάθη.
Ο Μάντζαρης δεν φαίνεται έτοιμος. Απλά δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ακόμα. Που να τον αφήσεις στο παρκέ παραπάνω χρόνο?
Η φάση που κολλάει η μπάλα στα χέρια του Κουφού έξω από το 3ποντο (4το δεκάλεπτο) και ο Μάντζαρης κάνει 15 δευτερόλεπτα να ξεμαρκαριστεί τα λέει όλα.

Επίσης θέλω να θήξω το θέμα του Κουφού λίγο. Πως γίνεται ο παίκτης με τα γρήγορα πόδια που είδαμε πριν 4 (?) χρόνια στους εφήβους να έχει χάσει τόση από την "σπιρτάδα" του? Γιατί έχει τόσο κακές τοποθετήσεις στο παρκέ (ειδικά στην άμυνα)? Γιατί δεν μπορεί να αλλάξει γρήγορα κατεύθυνση?
Και δεν μιλάω για την δυσκολία του στο "ευρωπαϊκό" παιχνίδι της Εθνικής. Αυτό είναι αναμενόμενο. Αναφέρομαι στα προσωπικά χαρακτηριστικά του σαν παίκτη.

Δεν λέω ότι είναι κακός παίκτης. Κάθε άλλο. Απλά πιστεύω ότι ο δρόμος εξέλιξης σαν παίκτη που του χαράξανε στο ΝΒΑ ήταν λάθος. Άλλα πλεονεκτήματα είχε, άλλα χαρακτηριστικά τον βάλανε να βελτιώσει. Το αποτέλεσμα δεν είναι ιδανικό. 'Εχω την εντύπωση ότι μ' αυτά και μ'αυτά τελικά δεν θα πιάσει το ποτένσιαλ του ποτέ.


για τον κουφο συμφωνω απολυτα
δεν τον βοηθησαν στο σουτ και την ταχυτητα που θα τον ξεχωριζαν αναμεσα σε αλλους σεντερ
αλλα του προσθεσαν πολλα μυικα κιλα και του αλλαξαν 180 μοιρες το παιχνιδι του
il postino
QUOTE(petrovic @ Aug 20 2011, 14:59 ) *
φιλε il postino έπρεπε να παίξουμε και με κάποια απο τις Ισπανία, Σερβία, Λιθουανία, τις υπόλοιπες ομάδες με τη βαρια φανέλα όπως έγραψες και εσύ. για να τεσταριστούμε ακόμα καλύτερα.

πάντως και εγώ είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των παικτών και για να είμαι ειλικρινής τη χτεσινή 25άρα δεν την περίμενα με τίποτα. ανυπομονώ για τη σημερινή μας αντίδραση στον big Dirk...

με τη σερβια δεν ειναι παιξε γελασε πλεον ουτε τα φιλικα!! με φωτση και μπουρουση μεσα ειναι δυνατον να γινει της καριας στο ματσακι!!!ο μπουρουσης τη θυμαται ακομα την καρεκλια και δε θα το αφησει ετσι την επομενη φορα που θα τους βρουμε!! θυμησου το...

με τους ισπανους ειναι ζημια ενα φιλικο για ενα συνολο σαν το δικο μας τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη!! τι θες? να φαμε κανα 30αρι στο κεφαλι και να ταξιδεψουμε στη λιθουανια σα βρεγμενες γατες?

μια χαρα ειναι τα φιλικα που διοργανωθηκαν και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα!!και αν δεν παιξαμε με λιθουανια ή γαλλια , ε δεν τρεχει και τιποτα!! δε μπορουμε να παιξουμε και με ολους...


οσο για το μεγαλο γερμανο, δεν μας ξαναπληγωσε μετα την ατταλεια...
petrovic
QUOTE(il postino @ Aug 20 2011, 12:42 ) *
με τη σερβια δεν ειναι παιξε γελασε πλεον ουτε τα φιλικα!! με φωτση και μπουρουση μεσα ειναι δυνατον να γινει της καριας στο ματσακι!!!ο μπουρουσης τη θυμαται ακομα την καρεκλια και δε θα το αφησει ετσι την επομενη φορα που θα τους βρουμε!! θυμησου το...

με τους ισπανους ειναι ζημια ενα φιλικο για ενα συνολο σαν το δικο μας τη συγκεκριμενη χρονικη στιγμη!! τι θες? να φαμε κανα 30αρι στο κεφαλι και να ταξιδεψουμε στη λιθουανια σα βρεγμενες γατες?

μια χαρα ειναι τα φιλικα που διοργανωθηκαν και σε ποσοτητα και σε ποιοτητα!!και αν δεν παιξαμε με λιθουανια ή γαλλια , ε δεν τρεχει και τιποτα!! δε μπορουμε να παιξουμε και με ολους...


οσο για το μεγαλο γερμανο, δεν μας ξαναπληγωσε μετα την ατταλεια...



οκ.

με Σερβία λησμόνησα την προιστορία , μάλλον έχεις δίκιο.

με Ισπανια τα πάντα είναι θεμα μυαλού. πράγματι μάλλον θα φάμε την εικοσάρα μας οπότε α) θα πάνε σα βρεγμενες γάτες ή β)θα σκεφτούνε ότι εικοσάρες ετρωγε και ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης οπότε δεν εγινε και τίποτα. ίσα ισα ο Παπανικολαου προπονήθηκε απένατι στο Ρούντι (και όχι π.χ. το Μόνια) και ο Κουφός απέναντι στο Γκασόλ (και όχι π.χ. το Μοζγκόφ). Πάντως και εδώ έχεις ένα point, οτι υπα΄ρχει ένα σχετικό ρίσκο.

..οπότε συμφωνούμε, ότι θα είχε νόημα κυρίως κάποιο παιχνίδι με Λιθουανία-Γαλλία ή Σλοβενία . Φαντάσου π.χ. ένα τέτοιο Ακρόπολις αντί για Βουλγαρία(!!), Κολλέγιο (!!!), Ιταλία (τρίτη φορά φετος).

και πέρα από το τι είναι καλο για την ομάδα υπάρχει ένα θέμα και για το φίλαθλο κοινό. περιμένεις ένα χρόνο να δεις την Εθνική σου ομάδα και η Ομοσπονδία σου φέρνει τη ... Βουλγαρία;

ελπίζω η προσπαθεια των παικτών να καλύψει την ανεπάρκεια της Ομοσπονδίας.
michael13
παιδια ξέρει κανένας καμιά συχνότητα του nova που να δειχνει σήμερα το παιχνίδι με τη Γερμανία?
Vas
έχω την εντύπωση ότι και ο Ζούρος βλέπει τους Βουγιούκα/Μαυροειδή και είναι και αυτός σε δίλημα.

ΜΕ Τουρκία ο Μαυροειδής έπαιξε κάποια λεπτά παραπάνω από Βουγιούκα κάτι που δείχνει ότι θέλει να τον δει. αν είχε δηλαδή αποφασίσει να μην τον κρατήσει θα τον έβαζε 1-2 λεπτα όπως τον Πατ και τον Μπίδη.

Από την μία δηλαδή έχει ένα δικό του παιδί (αλλά να... κοιματε) και από την άλλη βλέπει τον Μαυροειδή να το παλεύει...


Το ίδιο πάνω κάτω είναι και με Ξανθόπουλο/Μάντζαρη.

Πάντως για τους ψηλούς πιστεύω ότι θα παίξει ρόλο και ο Μανωλόπουλος μιας και ο Μαυροειδής είναι "δικό" του παιδί....
belalik
QUOTE(michael13 @ Aug 20 2011, 17:12 ) *
παιδια ξέρει κανένας καμιά συχνότητα του nova που να δειχνει σήμερα το παιχνίδι με τη Γερμανία?


Και κανα λινκ παιδια αν ξερει κανεις please ... blove.gif
Kanzler
Η χθεσινη νικη επι της Τουρκιας δεν σημενει πολλα. Ειδα τους Τουρκους και περυσι στο Supercup, ηταν μια κουρασμενη ομαδα. Οταν αρχησε ομως το Μουντομπασκετ ηταν μια τελειως διαφορετικη ομαδα (η διαιτησια σε αυτο δεν επαιξε κανεναν καθοριστικο ρολο). Οι Τουρκοι στην χρονικη περιοδο πριν το Supercup δουλευουν πολυ στον τομεα της φυσικης καταστασης των παιχτων τους και αυτο νομιζω εκαναν και φετος (μπορει περισσοτερο φετος απο περυσι). Για αυτο μετα στο Supercup ειναι κουρασμενοι. Δεν νομιζω τους δικους μας παιχτες να τους προπονουν τοσο πολυ στον τομεα της φυσικης καταστασης οπως προπονουν οι Τουρκοι τους δικους τους. Μπορει εαν προπονησουν τους δικους μας στον τομεα της φυσικης καταστασης τοσο σκληρα, οπως ακουγεται οτι προπονουνται οι Τουρκοι, εμεις να εχουμε ακομα περισσοτερες απουσιες απο την Εθνικη. Νομιζω και οτι οι Τουρκοι το παιχνιδι το πηραν λιγοτερο σοβαρα απο τους δικους μας. Για γελια ορισμενοι τιτλοι που διαβασα σε ελληνικες σελιδες στο ιντερνετ μετα απο αυτη τη νικη.

Σε λιγο το παιχνιδι με την Γερμανια. Ο Nowitzki αναρωτιεται που ειναι τα μεγαλα ονοματα της Εθνικης Ελλαδας. Γνωριζει μονον τους Ζηση, Φωτση και Μπουρουση. Νομιζω η Γερμανια θα παει καλα στο Ευρωμπασκετ, εαν ειναι δυνατος ο Nowitzki θα κανει πολλες ζημιες. Εχθες ειδα το παιχνιδι Γερμανια – Βελγιο. Δεν ειναι ακομα ετοιμος ο Nowitzki.
Ginobili
κανά link για τον αγώνα παιδιά..όποιος έχει...
white chocolate
κανα καλο link παιδια που να μην κολλαει???
antpet
http://www.seeon.tv/view/18356/
Ginobili
Ποοο...κολλάνε ρε Π@#%η ..θα μας σπάσουν τα νεύρα...
topscorer
QUOTE (antpet @ Aug 20 2011, 18:29 ) *

αυτο το link δεν παιζει μηπως εχεις καποιο αλλο????
sir-elric
ελα ρε κουφε ρολαρισμα πανω στον ντιρκ
baskethood
Θα χει να το λεει στα παιδια του αυτο ο Κουφος. tongue.gif
captain charisma
original dirk vs dirk bourousis μεγαλεια λεμε...
sir-elric
καντε κλικedw? μπας και σας παιξει καλητερα

και για πρωτη φορα βλεπουμε συστημα για να κανει drive ο φωτσης! και το ειχα χρονια απορεια με αυτο το παιδι.
joi
H ζώνη μας θέλει δουλειά ακόμα...
sir-elric
QUOTE(joi @ Aug 20 2011, 19:03 ) *
H ζώνη μας θέλει δουλειά ακόμα...

για πολυ δουλεια αλλα νταλα ειναι!
τον κουφο τον βοηθαει πολυ το κοντρολ που εχει στο σωμα του για να τελειωνει τις φασεις μετα απο το πικ ν ρολ(μαζι με το σοφτ touch που εχει)
Razorblade Fish
Δεν την παιζουμε καλα τη ζωνη παντως.Ο Κουφος οσο και να προσπαθουν να τον κανουν ενα ντυμενο ξυλο στο NBA δειχνει να μην εχει χασει την επαφη του με το καλαθι...Φωτσης υπεροχος.
sir-elric
με τον καϊμακογλου 3 η ζωνη δουλευει καλητερα παντω!!
casius
Και αυτό παίζει καλά.

όλο το πρώτο ημίχρονο το είδα χωρίς πρόβληματα

http://www.sportlemon.tv/v-2/8/118/v-291932.html

Τελικά η απουσία κάποιων παικτών δίνει κίνητρο σε άλλους
Weekendman
Βλέπω καλύτερα αμυντικά τον Κουφό απο άλλες φορές!

όσο για την μονομαχία των Ντίρκ ο δικός μας τα πήγε καλά όσο έπαιξε πάνω του ,αλλά ναι φαίνεται αυτό που είπε και άλλος φίλος εδώ ότι ο Νοβίτσκι είναι και λίγο πίσω σε στάδιο προετοιμασίας...

κατα τα άλλα το ανελέητο ξύλο απο τους άνδρες με τα μπλέ συνεχίζεται...
sakissab
Η αληθεια είναι ότι είχα αποτιμήσει κάπως τις δυνατότητες της ομάδας. Τουλάχιστον δείχνει ότι ξέρει τι κάνει και πώς το κάνει.
Όλοι οι παίκτες έχουν το ρόλο τους, με πολλές περιστροφές στην επίθεση κυρίως. Δε θα σχολιάσω το Ντίρκ. Δεν παίζει στο Ντάλας, στην Ευρώπη είναι, στην εθνική του ομάδα.
Είδομεν. Τα μαύρα σύννεφα που είχα δει να συσσωρεύονται απ' τα πρώτα φιλικά απομακρύνονται εν τάχει.
Myria
Α σας κολλαει ακομα.Δεν μου κολλαει καθολου αυτο
http://greekhoopz.blogspot.com/2011/08/1815.html
joi
Όλα δείχνουν ότι ο Ζούρος έχει κάνει καλή δουλειά ως τώρα.
Τουλάχιστον όσο έχει να κάνει με καταμερισμό ρόλων.
Μου αρέσει που βλέπουμε καλό ροτέσιον και καινούρια πράγματα σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
Αν δέσουμε και αμυντικά θα είμαστε καλύτεροι.
Ενθαρρυντικό είναι αυτό.
Hakeem
Εχω συγκινηθεί, ο Μπουρούσης έβαλε πλάτη τον Ντιρκ, πηγε ο Κουφός κοντά του, τον έδιωξε και τελειωσε τη φάση με δεξι χουκ. smiley.gif
sir-elric
QUOTE(joi @ Aug 20 2011, 19:34 ) *
Όλα δείχνουν ότι ο Ζούρος έχει κάνει καλή δουλειά ως τώρα.
Τουλάχιστον όσο έχει να κάνει με καταμερισμό ρόλων.
Μου αρέσει που βλέπουμε καλό ροτέσιον και καινούρια πράγματα σε σχέση με προηγούμενα χρόνια.
Αν δέσουμε και αμυντικά θα είμαστε καλύτεροι.
Ενθαρρυντικό είναι αυτό.

και τα συστηματα του ειναι εξυπνα
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.