Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
tReason
Καταντια ξεφτιλα να εχει η εθνικη αυτον τον προπονητη
Οι βοηθοι εχουν ελαχιστη προπονητικη εμπειρια επισης,μιλαμε για το πιο απειρο προπονητικο επιτελειο ολων των εποχων.
Τραγικη επιλογη οπως συνηθως για τον παγκο της εθνικης ομαδας απο τον βασιλακοπουλο...
basketall
QUOTE (pierce21 @ Jan 2 2013, 12:56 ) *
Καλώς ήλθες.


χαχαχα ΙΔΙΟΣ ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Α ΡΕ ΒΑΣΙΛΑΚ ΤΟ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΒΟΗΘΟΣ ΠΑΠ ( ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΑ ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΑ ΤΗΣ ΕΟΚ)!!!! Ε ΡΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ
ΣΣΣΣΣ
SG3ptshooter

Δεν καταλαβαίνω γιατί κράζετε τον ίδιο να πω την αλήθεια. Φυσικά και δε θα χάσει αυτήν την ευκαιρία ζωής για το ζήτημα της συγκρότησης του team. Προφανώς και θα πρέπει να πατήσει πόδι σε κάποια πράγματα στην πορεία, αλλά ακόμα αυτά βρίσκονται.. well, στην πορεία. Έχουμε άφθονο χρόνο να κράξουμε, αλλά όταν θα πρέπει.

sad.gif Δεν έχει και αλλαγές ξένων εδώ να τα κρύβουμε όλα κάτω απ' το χαλί. tongue.gif
Reggie Miller 31
QUOTE (rchos @ Jan 2 2013, 14:55 ) *
Η επιλογή των βοηθών όμως ασχολίαστη.
Δηλαδή δικό του βοηθό δεν τον άφησαν να φέρει?

Την λίστα με τους παίχτες που θα κληθούν του την έδωσαν η όχι ακόμη? 68.gif


Η απάντησή σου για τους βοηθούς! http://www.allstarkourouna.blogspot.gr/201.../blog-post.html

Όσον αφορά για τους παίκτες το χαρτάκι απο την ομοσπονδία πότε θα έρθει; Συγνώμη που το λέω, αλλά άνθρωπος που δέχεται να δουλέψει κάτω απο τέτοιες συνθήκες μόνο ως αχυράνθρωπο μπορώ να τον χαρακτηρίσω (και ναι είναι καλός προπονητής, αλλά στην... Καντού! Μια ομάδα με μηδέν άγχος και πίεση, μια ομάδα με κανένα παίκτη-σταρ στο ρόστερ της).

Καλως μας ήρθε λοιπόν και καλώς να φύγει του χρόνου, διοτι κάτω απο τέτοιες αρρωστημένες συνθήκες και να θέλει δεν πρόκειται να κάνει τίποτα!

ΥΓ Περιμένω απο τώρα τις δηλώσεις Κολοκυθά τον Σεπτέμβρη
ΥΓ2 Αν θέλετε εδώ είναι και η άποψη του κ. Καβαλιεράτου (χωρίς σχόλιο απο μένα, ο καθένας μυαλό έχει και κρίνει) http://www.gazzetta.gr/ethniki-andron/arti...oys-stin-eyropi
ΥΓ3 ένα ακόμα χαμένο καλοκαίρι για την εθνική και τους παίκτες...
Zoys
Δεν διαφωνώ με την επιλογή του Τρινκιέρι παρ' ότι δεν έχει καμία σχέση με την ελληνική πραγματικότητα και απέχει χιλιόμετρα από τις επιλογές του Μπλατ ή του Πλάθα δύο ονόματα που θα γούσταρα πρώτα μιλώντας πάντα για ξένο κόουτς. Από την μπασκετική πιάτσα μόνο καλά λόγια ακούς γεγονός που δικαιολογούν και τα αγωνιστικά του κατορθώματα την τελευταία διετία με την Καντού. Υπάρχει μια (μικρή είναι η αλήθεια) πιθανότητα να αποτελέσει σπουδαία κίνηση αφού η νοοτροπία του μπορεί να ταιριάξει με τους Έλληνες παίκτες και τον τρόπο που μπορούν να αποδώσουν καλύτερα και έχουν μάθει να παίζουν αποτελεσματικά δηλαδή μέσω της σκληρής άμυνας. Μπορεί με λίγα λόγια, να θεωρηθεί και έξυπνη κίνηση.

Παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι επιλογή από κατώτερο ράφι σε σχέση με τα ψώνια των προηγούμενων χρόνων αφού ο Τρινκιέρι παρ' ότι έχει χτίσει υψηλές προσδοκίες για το μέλλον δεν έχει φτιάξει ακόμη όνομα ούτε και έχει πείσει για τη δουλειά του εκτός Ιταλίας. Πόσο μάλλον στον πάγκο ενός ομοσπονδιακού συγκροτήματος με την αίγλη της Επίσημης Αγαπημένης. Με άλλα λόγια, δεν νομίζω ότι η Ομοσπονδία το σκέφτηκε σαν ευφυή κίνηση με το βλέμμα στο μέλλον που μπορεί με λίγα χρήματα να αποφέρει πολλά οφέλη στην Εθνική (που μακάρι να συμβεί βεβαίως), αλλά πρωτίστως σαν την αγορά ενός ακόμα προπονητή που θα χρεωθεί εκείνος ενδεχόμενη αποτυχία χωρίς να γκρινιάξει και πολύ για όσα θα συναντήσει στην πορεία της συνεργασίας του με το Βασιλακοπουλικό σύστημα - η Κουρούνα ήταν κατατοπιστική με την κατάσταση που επικρατεί όσο κινεί τα νήματα ο Σωλήνας κι η παρέα του. Ελπίζω πάντως να τους διαψεύσει.

Όσο για τη στελέχωση των υπόλοιπων θέσεων του ελληνικού πάγκου... Ας παίρνατε και τον Σιγάλα να δέσει το γλυκό.

Επαναλαμβάνω όμως ότι μου αρέσει εντέλει η έλευση του Αντρέα Ευαγγ Τρινικέρι αφού μου είναι πολύ συμπαθής και εκτιμώ πολύ τη δουλειά του. Μακάρι να τα καταφέρει!
basketall
Ο Τρινκερι και ο Παπ ειναι καθαρα η κοντρα ΣΕΠΚ ΕΟΚ.
ΣΕΠΚ= Γιαννακης και ΣΙΑ ΕΕ
ΕΟΚ= ΒΑΣΙΛΑΚ

Γιατι ο ΠΑΠ δεν εχει καν διπλωμα Προπονητη εαν θυμαστε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Δηλαδη τη λεει αυτη την στιγμη η ΕΟΚ <<Κυριε ΣΕΠΚ μπιππππππππππππππ>>

Για αυτο μιλαμε για μεγαλο ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣ τι φταει ο ΤΡΙΝΚΕΡΙ, ο ΠΑΠ και τα λοιπα Η εξουσια μιλαει και η κοντρα αυτην την στιγμη.
Εγω φετος Εθνικη δεν βλεπω ετσι γιατι μου την εσπασαν... ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΕΟΚ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ΣΕΠΚ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ
basketall
QUOTE (basketall @ Jan 3 2013, 12:26 ) *
Ο Τρινκερι και ο Παπ ειναι καθαρα η κοντρα ΣΕΠΚ ΕΟΚ.
ΣΕΠΚ= Γιαννακης και ΣΙΑ ΕΕ
ΕΟΚ= ΒΑΣΙΛΑΚ

Γιατι ο ΠΑΠ δεν εχει καν διπλωμα Προπονητη εαν θυμαστε ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
Δηλαδη τη λεει αυτη την στιγμη η ΕΟΚ <<Κυριε ΣΕΠΚ μπιππππππππππππππ>>

Για αυτο μιλαμε για μεγαλο ΑΙΣΧΟΣΣΣΣΣ τι φταει ο ΤΡΙΝΚΕΡΙ, ο ΠΑΠ και τα λοιπα Η εξουσια μιλαει και η κοντρα αυτην την στιγμη.
Εγω φετος Εθνικη δεν βλεπω ετσι γιατι μου την εσπασαν... ΓΙΑΤΙ ΚΥΡΙΕ ΕΟΚ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕ ΣΕΠΚ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ

ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΥΤΕ ΣΕ ΦΙΛΙΚΟ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΧΑΜΕΝΟΥΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΒΑΤΑ ΤΟΥΣ
kseplenhs
Χαίρομαι,γιατί αυτό με τους βοηθούς δεν χτύπησε άσχημα μόνο σε μένα.Τον ιταλό τον βλέπω με συμπάθεια κατα τα άλλα.

Τον παπανικολάου τον βλέπω με τεράστιο θαυμασμό όμως.Κατάφερε να είναι τόσο χωμένος στο χώρο που χωρίς να έχει αποδείξει πως αξίζει,ποτέ δεν θα μείνει χωρίς δουλειά.Εδω όταν σταμάτησε το μπάσκετ έδωσε ίσα με 40 συνεντευξεις τις 5 πρώτες μέρες.Τώρα που δηλώνει κ προπονητής(που δεν έχει πρόβλημα να δίνει αδιάκοπα συνεντεύξεις),θα τον τρώμε στη μάπα αιώνες.Και θα παρουσιάζεται η άποψή του ως ιδιαίτερα βαρύνουσα...
leyton
Άν δεν θες εσύ μην πάς.. Προσωπικά εγώ αγαπώ την εθνική και τους παικτες που εχουν προσφέρει τόσα και ειναι η μονη εθνικη ομάδα μαζί με αυτη του πόλο γυναικών που μας κανει σχεδόν πάντα υπερήφανους. Καλώς ή κακώς με αυτούς τους παραγοντες τα καταφεραμε τοσα χρόνια και το να βγαζουμε εναν προπονητη ασχετο πριν καν τον δουμε είναι αστειο αλλα ακρως ελληνικο.
gratipa1929
Γελάω με κάποιους που μιλούν περί εμφάνισης του Τρινκέρι και οι ίδιοι εμφανισιακά είναι είτε σαν αρουραίοι που μόλις βγήκαν από τον υπόνομο.

Άρε μοντέλα Έλληνες δημοσιογράφοι!!! biggrin.gif

Επί του θέματος τώρα, συμφωνώ απόλυτα με τους φίλους που γράφουν ότι αυτή η επιλογή είναι καθαρά αποτέλεσμα της κόντρας του πατερούλη με τον ΣΕΠΚ. Αποτελεί ντροπή για το ελληνικό μπάσκετ να επιλέγονται προπονητές για άλλους λόγους πέρα από τους αγωνιστικούς αλλά δυστυχώς αυτή η βρωμιά είναι διαχρονικό φαινόμενο.

Προσωπικά θα επιθυμούσα τον Κατσικάρη στην Εθνική Ελλάδος καθώς είναι ένας προπονητής με γνώση του αντικειμένου, με μεγάλες επιτυχίες σε ομάδες-εκπλήξεις και που έχει κάνει άλματα προόδου τα τελευταία χρόνια. Αλλά μάλλον τους φάνηκε αλμυρός...

Δυστυχώς και εγώ έχω ξενερώσει από την σπουδαιότερη εθνική της χώρας μας τα τελευταία χρόνια, ενώ παλιά παρακολουθούσα όλους τους επίσημου αγώνες της στο γήπεδο με αποκορύφωμα τις επιτυχίες του 2005 και του 2006. Μετά σαν κάτι να χάλασε. Όταν μπαίνουν τα προσωπικά μικροσυμφέροντα στην μέση αυτά είναι τα αποτελέσματα...
Manu7

Βασιλακόπουλος: "Ας σταματήσει η ανοησία για τον Τρινκιέρι. Δεν είναι ξένος"

Επίθεση σε όσους ήθελαν Έλληνα τεχνικό για την Εθνική εξαπέλυσε ο πρόεδρος της ΕΟΚ, Γιώργος Βασιλακόπουλος.

http://www.sport24.gr/Basket/ElladaBasket/...os.2071430.html

Στο κάτω κάτω χολέρα έχει ο Τρινκιέρι? ΧΟ ΧΟ ΧΟ !!


basketall
QUOTE (leyton @ Jan 3 2013, 13:33 ) *
Άν δεν θες εσύ μην πάς.. Προσωπικά εγώ αγαπώ την εθνική και τους παικτες που εχουν προσφέρει τόσα και ειναι η μονη εθνικη ομάδα μαζί με αυτη του πόλο γυναικών που μας κανει σχεδόν πάντα υπερήφανους. Καλώς ή κακώς με αυτούς τους παραγοντες τα καταφεραμε τοσα χρόνια και το να βγαζουμε εναν προπονητη ασχετο πριν καν τον δουμε είναι αστειο αλλα ακρως ελληνικο.


Κατα αρχην δεν ειπα οτι καποιος ειναι ασχετος. Ασχετα και με την ευκαιρια πιστευω οτι ο ΠΑΠ ειναι βαθυ υπνου και συγνωμη αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και μακαρι να βγω ψευτης.
Αλλα καπου πρεπει να μπει ενα τελος στα παιχνιδια των παραγοντων στην πλατη της Εθνικης ομαδας Εγω τουλαχιστον αυτο λεω.
basketall
QUOTE (basketall @ Jan 3 2013, 14:56 ) *
Κατα αρχην δεν ειπα οτι καποιος ειναι ασχετος. Ασχετα και με την ευκαιρια πιστευω οτι ο ΠΑΠ ειναι βαθυ υπνου και συγνωμη αλλα αυτη ειναι η αποψη μου και μακαρι να βγω ψευτης.
Αλλα καπου πρεπει να μπει ενα τελος στα παιχνιδια των παραγοντων στην πλατη της Εθνικης ομαδας Εγω τουλαχιστον αυτο λεω.


Και για να καταλαβενουμε ποσο Ξεφτυλα είναι το σύστημα ο ΣΕΠΚ καμία ανακοίνωση ότι στην Εθνική προσέλαβαν προπονητή χωρίς δίπλωμα .
Εάν είναι όμως κανένας κακόμοιρης στα τοπικά που πάει να βγάλει κάνα μεροκάματο τον κυνηγουν σαν τα δαιμονισμένα σκυλιά.
Αυτή είναι η Ελλάδα ρε μάγκες αυτή είναι.
Θυμαμαι τον ΔΕΔΑ στον ΟΦΗ και στην ΜΕΝΤ τι κυνηγη εφαγε (ΚΑΤΣΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ κλπ) ναι ο Βοηθος του Ζντοβτς. χαχαχαχα
leonkalf
QUOTE (basketall @ Jan 4 2013, 11:39 ) *
Και για να καταλαβενουμε ποσο Ξεφτυλα είναι το σύστημα ο ΣΕΠΚ καμία ανακοίνωση ότι στην Εθνική προσέλαβαν προπονητή χωρίς δίπλωμα .
Εάν είναι όμως κανένας κακόμοιρης στα τοπικά που πάει να βγάλει κάνα μεροκάματο τον κυνηγουν σαν τα δαιμονισμένα σκυλιά.
Αυτή είναι η Ελλάδα ρε μάγκες αυτή είναι.
Θυμαμαι τον ΔΕΔΑ στον ΟΦΗ και στην ΜΕΝΤ τι κυνηγη εφαγε (ΚΑΤΣΕ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ κλπ) ναι ο Βοηθος του Ζντοβτς. χαχαχαχα

Συμφωνώ απόλυτα με αυτό.. Διαφορετικά σταθμά.. Ο σύνδεσμος μέχρι στιγμής καμία ανακοίνωση.
Φαίνεται υπάρχει έντονη η κόντρα ΕΟΚ (Βασιλακόπουλου) - ΣΕΠΚ (Γιαννάκη) και η πρόσληψη Παπ στην Εθνική μπορεί να είναι και μια κίνηση "εντυπωσιασμού" προς ΣΕΠΚ ότι να, εμείς βάζουμε τον Παπ που δεν έχει άδεια προπονητή στην Εθνική, οπότε δε σας υπολογίζουμε... Εγώ έτσι το εκλαμβάνω.



Επίσης, θέλω να θίξω κάτι και όποιος θέλει να τοποθετηθεί επ' αυτού.

Στις εθνικές ομάδες, αναγκαστικά πρέπει να παίζουν αθλητές που έχουν υπηκοότητα της χώρας. Σωστά, εκτός από τις περιπτώσεις με τις ομογενοποιήσεις αθλητών... Αντιπροσωπεύουν τη χώρα τους και πρεσβέυουν τον αθλητισμό της χώρας τους.
Στους προπονητές της κάθε εθνικής ομάδες γιατί να μην συμβαίνει το αντίστοιχο? Γιατί να μην είναι και ο προπονητής εγχώριος ώστε να δείχνει κάθε χώρα την παραγωγή της στο σύνολο (προπονητές-αθλητές)?

Οι επαγγελματικές ομάδες οκ λειτουργούν σε άλλα στάνταρ, και μπορούν να προσλαμβάνουν όποιον θέλουν. Στις εθνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να ισχύει μόνο οι γηγενείς να λαμβάνουν μέρος? Θα γίνουν "επαγγελματικές" τελείως και οι εθνικές?
basketall
QUOTE
Στις εθνικές ομάδες, αναγκαστικά πρέπει να παίζουν αθλητές που έχουν υπηκοότητα της χώρας. Σωστά, εκτός από τις περιπτώσεις με τις ομογενοποιήσεις αθλητών... Αντιπροσωπεύουν τη χώρα τους και πρεσβέυουν τον αθλητισμό της χώρας τους.
Στους προπονητές της κάθε εθνικής ομάδες γιατί να μην συμβαίνει το αντίστοιχο? Γιατί να μην είναι και ο προπονητής εγχώριος ώστε να δείχνει κάθε χώρα την παραγωγή της στο σύνολο (προπονητές-αθλητές)?

Οι επαγγελματικές ομάδες οκ λειτουργούν σε άλλα στάνταρ, και μπορούν να προσλαμβάνουν όποιον θέλουν. Στις εθνικές ομάδες δεν θα έπρεπε να ισχύει μόνο οι γηγενείς να λαμβάνουν μέρος? Θα γίνουν "επαγγελματικές" τελείως και οι εθνικές?


Μαζι σου λεων και εγω και μαλιστα οχι μονο Ελληνα αλλα με ψηφο πιος ο καλυτερος φετος Παρε την Ανδρων πιος στην Α2 παρε την Νεων κλπ.
Εχουν κανει τις Εθνικες τσιφλικι του Βασιλακ του Μισσα του Μπακογιωργου Μανουσελη και καποιον αλλον.
Α ρε Ζηβας που σας χρειαζεται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
gspara
QUOTE (basketall @ Jan 4 2013, 15:02 ) *
Μαζι σου λεων και εγω και μαλιστα οχι μονο Ελληνα αλλα με ψηφο πιος ο καλυτερος φετος Παρε την Ανδρων πιος στην Α2 παρε την Νεων κλπ.
Εχουν κανει τις Εθνικες τσιφλικι του Βασιλακ του Μισσα του Μπακογιωργου Μανουσελη και καποιον αλλον.
Α ρε Ζηβας που σας χρειαζεται ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

φιλε basketall εγω αδιαφορω για το ονομα του κοουτς.Το μονο που με νοιαζει η Εθνικη να παει Σλοβενια με play τον ΓΙΑΝΝΗ και στα φτερα τον ΘΑΝΑΣΑΡΟ....μιλαμε θα κανει τρελες κηδειες!!!δεν θα ξερουν απο που τους ερχεται!!!!!!!!!
gspara
http://www.superbasket.gr/permalink/174195.html
Παντελης Διαμαντοπουλος θετικος για Τρινκιερι,αρνητικος για τους βοηθους.

http://www.sday.gr/Articles/Nikos-Papadogiannis/PAPAS.aspx
και φυσικα Παπαδογιαννης!!!
gspara
Λετε να τον ψησει τον Μητσαρα ο Τρινκιερι?Ανετα παμε για χρυσο!!
captain charisma
αν παμε για χρυσο οι ισπανοι για τι πανε τοτε?
boumtze-boumtze
Χρυσο δια περιπατου,μη μας το δωσουν και τιμης ενεκεν,ανευ αγωνων!!! rolleyes.gif
GK_23
QUOTE(gspara @ Jan 10 2013, 20:07 ) *
Λετε να τον ψησει τον Μητσαρα ο Τρινκιερι?Ανετα παμε για χρυσο!!

Ο Κογκαλίδης έγραψε αυτό το άρθρο στο basketblog σχετικά με το θέμα, με το οποίο συμφωνώ και επαυξάνω...

Έχει καταντήσει κωμωδία το θέμα με τον Διαμαντίδη...
Ο άνθρωπος έχει δηλώσει αρκετές φορές πως δεν θα ξαναπαίξει στην εθνική και πως η απόφασή του είναι οριστική. Εν τω μεταξύ είναι παραπάνω από εμφανές πως ο Διαμαντίδης δεν είναι ο παίκτης που ήταν πριν 2 χρόνια. Το καλοκαίρι θα γίνει 33, φέτος άρχισε να έχει συχνούς τραυματισμούς και το κορμί του φαίνεται καταπονημένο, ειδικά μετά τις 2 τελευταίες πολύ "γεμάτες" χρονιές με τον ΠΑΟ. Η καριέρα του φτάνει σιγά-σιγά στο ναδίρ. Κάτι που είναι λογικότατο φυσικά και συμβαίνει με όλους τους μεγάλους παίκτες. Ποιος ο λόγος δηλαδή να παρακαλάει ο Τρινκιέρι και η ΕΟΚ τον Διαμαντίδη; Μάλλον συμφωνώ με τον Κόγκα και θεωρώ πως για λόγους αποπροσανατολισμού έβγαλαν το θέμα του Διαμαντίδη ξανά στην επιφάνεια.

Ας κοιτάξει η ΕΟΚ να έχει ο προπονητής το καλύτερο διαθέσιμο υλικό στα χέρια του το καλοκαίρι και ας αφήσουν τα παραμύθια με τον Διαμαντίδη. Ας ασχοληθούν και με τους άλλους παίκτες ώστε να δουν ποιοι έχουν διάθεση να βοηθήσουν την ομάδα.

Διάβαζα τις προάλλες πως ο προπονητής της Αργεντινής, Λάμας, ταξίδεψε στις ΗΠΑ για να παρακολουθήσει τους ΝΒΑers της χώρας και να μιλήσει μαζί τους σχετικά με τα πλάνα τους για το καλοκαίρι. Άραγε πήγε κανείς ποτέ από τους δικούς μας να δει τον Κουφό στις ΗΠΑ; Να του μεταδώσει τη στήριξη της ομοσπονδίας και να συζητήσει μαζί του; Άραγε με τα παιδιά που παίζουν στη Ρωσία (Καλάθης, Καϊμακόγλου, Βουγιούκας, Μαυροκεφαλίδης) επικοινώνησε κανείς; Έδειξε έστω κάποιος ενδιαφέρον από την ΕΟΚ για το πως τα πάει ο Πατ Καλάθης στο Ισραήλ;

Όσον αφορά το "χρυσό" που λες φίλε gspara, ας έχουμε χαμηλά τον πήχη και ας βάζουμε ρεαλιστικούς στόχους. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 ομάδες στην Ευρώπη, Ισπανία και Ρωσία, οι οποίες μας κέρδισαν όπου μας βρήκαν τα τελευταία χρόνια. Υπάρχει η Γαλλία που είναι καλύτερη από εμάς τα 2 τελευταία χρόνια και διαθέτει άφθονο ταλέντο. Η δική μας εθνική, από το 2009 και έπειτα είναι σε καθοδική πορεία. Αυτή δυστυχώς είναι η αλήθεια. Ας κοιτάξουμε να μπούμε στην 8άδα πρώτα γιατί σε αντίθεση με τη Λιθουανία, οι δύο πρώτες φάσεις θα είναι πραγματικά "αγγούρια" φέτος.
MhtSaras
Ελλαδάρα πάμε για χρυσό νομίζω... μπορεί να μην έχουμε παίκτες σαν τον μήτσο και τον θοδωρή αλλά έχουμε ελπίδες!!!
gspara
QUOTE (captain charisma @ Jan 10 2013, 21:21 ) *
αν παμε για χρυσο οι ισπανοι για τι πανε τοτε?

αυτους τους εχει για πλακα ο Βασιλειαδης...piece of cake!!!
Kanzler
Παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος? Ο Trinchieri δεν νομιζω να ειναι κακος προπονητης (δυο φορες καλυτερος προπονητης στην Ιταλια κατι λεει). Εαν ειναι κακος για την Εθνικη ομαδα δεν το ξερουμε, αφου δεν αρχισε ακομη με τη δουλεια του. Αλλα για ορισμενους παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος. Αφου ειναι τοσο κακος ο Βασιλακοπουλος γιατι τον εκλεγουν παντα? Αυτος φταιει που τον ψηφιζουν? Στις περασμενες εκλογες (Φεβρουαριο 2012) ελαβε 562 απο 574 ψηφους. Η επιλογη του Trinchieri δεν μπορει να θεωρηθει λαθος αυτη τη στιγμη. Και τον Phil Jackson να ειχε φερει κατι θα ευρισκαν για να επικρινουν τον Βασιλακοπουλο (π. χ. οτι δεν ξερει το ελληνικο Μπασκετ ο Phil Jackson, καλυτερα να ειχε φερει εναν Ελληνα ...). Αλλους τους ενοχλει οτι ο Trinchieri δεν εχει cool εμφανιση, θελουν και εναν με στυλ Pat Riley. Οταν λεφτα δεν υπαρχουν, μην ζηταμε και πολλα. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θα ειναι βοηθοι προπονητες ο Λιμνιατης και ο Παπανικολαου. Δεν εχω σκοπο να υπερασπιζω τον Βασιλακοπουλο, αλλα σε αυτο το θεμα, εκτος απο την επιλογη τον βοηθων προπονητων, δεν βλεπω κανενα λαθος του Βασιλακοπουλο.

Οσον αφορα το θεμα του Διαμαντιδη, καλα ειναι οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει. Και δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι ο Βασιλακοπουλος βαζει τον Trinchieri να ρωτησει τον Διαμαντιδη. Λογικο ειναι οτι καθε προπονητης θελει να εχει τους καλυτερους παιχτες στην ομαδα. Με τον Διαμαντιδη η ομαδα θα ειναι πιο δυνατη και συνεπως θα εχει μεγαλυτερς πιθανοτητες επιτυχιας, αυτο ειναι που μετραει, κανενας δεν μιλαει για χρυσο μεταλλιο.

Γιατι αισθανονται ορισμενοι τοσο ενοχλημενοι απο την ειδηση οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει? Το θεμα του Διαμαντιδη και της Εθνικης ομαδας ειναι παρα πολυ ενδιαφερον. Π. χ. διοτι αποκαλυπτει την νοοτροπια που υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι δεν παιζει ο Διαμαντιδης στην Εθνικη ομαδα? Οταν το 2010 ειπε οτι σταματαει να παιζει στην Εθνικη, δεν θυμαμαι να ειπε οτι το κανει διοτι κουραστηκε. Ειχε πει οτι δεν εχει τιποτα αλλο να δωσει στην Εθνικη ομαδα. Μια γελοια δηλωση ηταν αυτη που ειχε κανει μετα το παιχνιδι με την Ισπανια στο Mundobasket 2010. Το οτι κουραστηκε το διαβαζω συνεχως μονο απο αυτους που υπερασπιζουν την αποφαση του Διαμαντιδη. Μπορει να κανω λαθος, αλλα εγω δεν διαβασα ουτε ακουσα κατι τετοιο σε συνεντευξη του Διαμαντιδη. Τι να κουρασε τον Διαμαντιδη? Τα παιχνιδια στην Α1 που ειναι σχεδον ολα σαν μια καλη προπονηση? Πριν το Mundobasket 2010 στην Euroleague 2009/10 ειχε παιξει 12 παιχνιδια. Τοσο πολυ τον ειχαν κουρασει και σταματησε μετα απο την Εθνικη ομαδα? To 2010/11 επαιξε στην Euroleague (με Final Four) 22 παιχνιδια. Τι να πουνε μετα αυτοι που παιζουν στο ΝΒΑ? Ο Nowitzki ειχε παιξει το 2010/11 στο ΝΒΑ 103 παιχνιδια και μετα ειχε παει στο Ευρωμπασκετ. Ολοι παιζουν, Ισπανοι, Γαλλοι, Ρωσοι, Αργεντινοι, ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας στα νησια, διακοπες 3 μηνες...Οτι ειναι αυτονοητο σε αλλα κρατη, στην Ελλαδα δεν ειναι. Και μετα ερχονται και ορισμενοι Ελληνες δημοσιογραφοι και bloggers και προσπαθουν να δικαιολογισουν τις αποφασεις του Διαμαντιδη και του Παπαλουκα. Δικαιωμα τους, αλλα δεν εχουν κανενα πειστικο επιχειρημα. Δικαιωμα ειναι και του Διαμαντιδη να σταματησει απο την Εθνικη ομαδα, αλλα το πως το εκανε θα μεινει στην αθλητικη βιογραφια του ως κατι το αρνητικο. Πολλοι φιλαθλοι αυτο δεν θα το ξεχασουν. Και ας γραφουν ορισμενοι οτι προσφερε πολλα. Και αλλοι παιχτες προσφεραν πολλα και προσφερουν ακομα. Αλλα βεβαια η αθλητικη του βιογραφια δεν νομιζω να τον ενδιαφερει, δεν εχει αθλητικες φιλοδοξιες, μονο για λεφτα παιζει ακομα Μπασκετ ο Διαμαντιδης. Οπως και ο Παπαλουκας. Σερνεται στην Μοσχα τωρα για να αρπαξει λιγα λεφτα ακομα. Αυτο να το βλεπουν αυτοι που ελεγαν οτι θελει να σταματησει ο Παπαλουκας απο την Εθνικη για να μεινει στην μνημη μας ως ο μεγαλος παιχτης, οχι ως παιχτης που σερνεται. Τωρα τον βλεπουμε να σερνεται στην Μοσχα. Μονο το χρημα ειναι αυτο που ενδιαφερει τον Ελληνα, και καταφεραν να το απεδειξουν αυτο και ορισμενοι απο τους παιχτες μας (Διαμαντιδης και Παπαλουκας). Το εμαθε βεβαια τωρα αυτο ολη η Ευρωπη, οτι τον Ελληνα πανω απο ολα τον ενδιαφερει το χρημα, αλλα απο τους καλαθοσφαιρηστες μας, και ιδιαιτερα απο αυτους τους δυο, δεν θελαμε να το δουμε αυτο. Μονο λεφτα και ωραια ζωη. Να τους χαιρεστε και να μην ασκειτε κριτικη...δικαιωμα τους ειναι να κανουν οτι θελουν.
dimit
Μπραβο Kanzler , ειπες τα πραγματα με το ονομα τους
ΥΣΑς σταματησει η γραφικοτητα οτι παμε για μεταλλιο.
GK_23
QUOTE(Kanzler @ Jan 12 2013, 02:51 ) *
Παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος? Ο Trinchieri δεν νομιζω να ειναι κακος προπονητης (δυο φορες καλυτερος προπονητης στην Ιταλια κατι λεει). Εαν ειναι κακος για την Εθνικη ομαδα δεν το ξερουμε, αφου δεν αρχισε ακομη με τη δουλεια του. Αλλα για ορισμενους παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος. Αφου ειναι τοσο κακος ο Βασιλακοπουλος γιατι τον εκλεγουν παντα? Αυτος φταιει που τον ψηφιζουν? Στις περασμενες εκλογες (Φεβρουαριο 2012) ελαβε 562 απο 574 ψηφους. Η επιλογη του Trinchieri δεν μπορει να θεωρηθει λαθος αυτη τη στιγμη. Και τον Phil Jackson να ειχε φερει κατι θα ευρισκαν για να επικρινουν τον Βασιλακοπουλο (π. χ. οτι δεν ξερει το ελληνικο Μπασκετ ο Phil Jackson, καλυτερα να ειχε φερει εναν Ελληνα ...). Αλλους τους ενοχλει οτι ο Trinchieri δεν εχει cool εμφανιση, θελουν και εναν με στυλ Pat Riley. Οταν λεφτα δεν υπαρχουν, μην ζηταμε και πολλα. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θα ειναι βοηθοι προπονητες ο Λιμνιατης και ο Παπανικολαου. Δεν εχω σκοπο να υπερασπιζω τον Βασιλακοπουλο, αλλα σε αυτο το θεμα, εκτος απο την επιλογη τον βοηθων προπονητων, δεν βλεπω κανενα λαθος του Βασιλακοπουλο.


Αν δεν ξέρεις πως γίνονται οι εκλογές στην ΕΟΚ, καλύτερα να σταματήσεις να μιλάς γιατί εκτίθεσαι...
Και ο Χότζα στην Αλβανία 97% έπαιρνε, τι σημαίνει αυτό;

Όσον αφορά το θέμα του Τρινκιέρι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Δεν θα κριθεί από την εμφάνιση του αλλά από τη δουλειά του.
Αν ο Βασιλακόπουλος πραγματικά τον πίστευε, τότε θα τον πλασίωνε με τους βοηθούς που ο Τρινκιέρι ήθελε, όχι με μαθητευόμενους μάγους και αγαπημένα παιδιά της ΕΟΚ.

QUOTE(Kanzler @ Jan 12 2013, 02:51 ) *
Οσον αφορα το θεμα του Διαμαντιδη, καλα ειναι οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει. Και δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι ο Βασιλακοπουλος βαζει τον Trinchieri να ρωτησει τον Διαμαντιδη. Λογικο ειναι οτι καθε προπονητης θελει να εχει τους καλυτερους παιχτες στην ομαδα. Με τον Διαμαντιδη η ομαδα θα ειναι πιο δυνατη και συνεπως θα εχει μεγαλυτερς πιθανοτητες επιτυχιας, αυτο ειναι που μετραει, κανενας δεν μιλαει για χρυσο μεταλλιο.


Εκτός από τον Διαμαντίδη να ρωτήσει επίσης και τον Μαυροκεφαλίδη και τον Σοφοκλή αν θέλουν να παίξουν; Γιατί δεν το κάνει για αυτούς που επίσης είναι για μια διετία εκτός ομάδας; Παιδιά και αποπαίδια δηλαδή; Εγώ ούτε κρίνω ούτε δικαιολογώ τον Διαμαντίδη επειδή αποσύρθηκε από την εθνική. Δεν μπορεί όμως από τη μία η ΕΟΚ να κάνει π@πες στο Διαμαντίδη για να παίξει, όταν ο ίδιος δεν το επιθυμεί, και από την άλλη να τρέχει τον Μαυροκεφαλίδη στη ΦΙΜΠΑ και να ζητάει την τιμωρία του.

Δεν κατάλαβα σε τι βοηθάει το κλίμα στην εθνική το να παρακαλάμε έναν παίκτη να παίξει, τη στιγμή που ο ίδιος έχει δηλώσει δημόσια πως δεν επιθυμεί πλέον να αγωνίζεται στην εθνική. Αυτό εμένα με ενοχλεί περισσότερο από την απόφαση του Διαμαντίδη να αποσυρθεί. Υπάρχουν και άλλοι παίκτες, οι οποίοι έχουν μεγάλη διάθεση να βοηθήσουν. Είναι αδικία προς αυτούς να επαναφέρουμε το θέμα Διαμαντίδη συνεχώς στο προσκήνιο.

QUOTE(Kanzler @ Jan 12 2013, 02:51 ) *
Γιατι αισθανονται ορισμενοι τοσο ενοχλημενοι απο την ειδηση οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει? Το θεμα του Διαμαντιδη και της Εθνικης ομαδας ειναι παρα πολυ ενδιαφερον. Π. χ. διοτι αποκαλυπτει την νοοτροπια που υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι δεν παιζει ο Διαμαντιδης στην Εθνικη ομαδα? Οταν το 2010 ειπε οτι σταματαει να παιζει στην Εθνικη, δεν θυμαμαι να ειπε οτι το κανει διοτι κουραστηκε. Ειχε πει οτι δεν εχει τιποτα αλλο να δωσει στην Εθνικη ομαδα. Μια γελοια δηλωση ηταν αυτη που ειχε κανει μετα το παιχνιδι με την Ισπανια στο Mundobasket 2010. Το οτι κουραστηκε το διαβαζω συνεχως μονο απο αυτους που υπερασπιζουν την αποφαση του Διαμαντιδη. Μπορει να κανω λαθος, αλλα εγω δεν διαβασα ουτε ακουσα κατι τετοιο σε συνεντευξη του Διαμαντιδη. Τι να κουρασε τον Διαμαντιδη? Τα παιχνιδια στην Α1 που ειναι σχεδον ολα σαν μια καλη προπονηση? Πριν το Mundobasket 2010 στην Euroleague 2009/10 ειχε παιξει 12 παιχνιδια. Τοσο πολυ τον ειχαν κουρασει και σταματησε μετα απο την Εθνικη ομαδα? To 2010/11 επαιξε στην Euroleague (με Final Four) 22 παιχνιδια. Τι να πουνε μετα αυτοι που παιζουν στο ΝΒΑ? Ο Nowitzki ειχε παιξει το 2010/11 στο ΝΒΑ 103 παιχνιδια και μετα ειχε παει στο Ευρωμπασκετ. Ολοι παιζουν, Ισπανοι, Γαλλοι, Ρωσοι, Αργεντινοι, ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας στα νησια, διακοπες 3 μηνες...Οτι ειναι αυτονοητο σε αλλα κρατη, στην Ελλαδα δεν ειναι. Και μετα ερχονται και ορισμενοι Ελληνες δημοσιογραφοι και bloggers και προσπαθουν να δικαιολογισουν τις αποφασεις του Διαμαντιδη και του Παπαλουκα. Δικαιωμα τους, αλλα δεν εχουν κανενα πειστικο επιχειρημα. Δικαιωμα ειναι και του Διαμαντιδη να σταματησει απο την Εθνικη ομαδα, αλλα το πως το εκανε θα μεινει στην αθλητικη βιογραφια του ως κατι το αρνητικο. Πολλοι φιλαθλοι αυτο δεν θα το ξεχασουν. Και ας γραφουν ορισμενοι οτι προσφερε πολλα. Και αλλοι παιχτες προσφεραν πολλα και προσφερουν ακομα. Αλλα βεβαια η αθλητικη του βιογραφια δεν νομιζω να τον ενδιαφερει, δεν εχει αθλητικες φιλοδοξιες, μονο για λεφτα παιζει ακομα Μπασκετ ο Διαμαντιδης. Οπως και ο Παπαλουκας. Σερνεται στην Μοσχα τωρα για να αρπαξει λιγα λεφτα ακομα. Αυτο να το βλεπουν αυτοι που ελεγαν οτι θελει να σταματησει ο Παπαλουκας απο την Εθνικη για να μεινει στην μνημη μας ως ο μεγαλος παιχτης, οχι ως παιχτης που σερνεται. Τωρα τον βλεπουμε να σερνεται στην Μοσχα. Μονο το χρημα ειναι αυτο που ενδιαφερει τον Ελληνα, και καταφεραν να το απεδειξουν αυτο και ορισμενοι απο τους παιχτες μας (Διαμαντιδης και Παπαλουκας). Το εμαθε βεβαια τωρα αυτο ολη η Ευρωπη, οτι τον Ελληνα πανω απο ολα τον ενδιαφερει το χρημα, αλλα απο τους καλαθοσφαιρηστες μας, και ιδιαιτερα απο αυτους τους δυο, δεν θελαμε να το δουμε αυτο. Μονο λεφτα και ωραια ζωη. Να τους χαιρεστε και να μην ασκειτε κριτικη...δικαιωμα τους ειναι να κανουν οτι θελουν.

Περιγράφεις 2 πράγματα που δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα...

1. Γράφεις πως ο Παπαλουκάς αποφάσισε να σταματήσει από την εθνική.
Μπορείς να μας πεις πότε έγινε αυτό; Υπάρχει ανακοίνωση ή δήλωση του ίδιου του παίκτη σχετικά με απόσυρσή του από την εθνική;

2. Γράφει επίσης πως στα άλλα κράτη όλοι παίζουν στην εθνική και πως πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα εκεί δεν ισχύουν στην Ελλάδα. Ούτε αυτό είναι αλήθεια...

Ο Γκασόλ έλειψε τόσο το 2005 όσο και το 2010 από την Ισπανία...

Ο Νοβίτσκι έλειψε τη διετία 2009-2010 από την εθνική Γερμανίας...

Ο Κιριλένκο έλειψε τη διετία 2009-2010 από την εθνική Ρωσίας...

Ο Γιασικεβίτσιους επίσης είχε λείψει τη διετία 2005-2006 και τη διετία 2009-2010...

Όσον αφορά τους Αργεντίνους, η κατάσταση είναι εντελώς αντίθετη από ότι περιγράφεται...

Οι Νοτσιόνι-Τζινόμπιλι απουσίασαν εκουσίως από τα Παναμερικανικά Πρωταθλήματα του 2005, 2007, 2009.
Ο Ντελφίνο επίσης δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο αντίστοιχο του 2009.
Μιλάμε για διοργανώσεις που έδιναν πρόκριση σε Παγκόσμιο και Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η Αργεντινή φυσικά προκρίθηκε σε αυτά τα τουρνουά και όλοι οι φίλαθλοι δέχτηκαν με χαρά την επιστροφή αυτών των παικτών στις μεγάλες διοργανώσεις που ακολούθησαν.

Αυτή είναι η διαφορά στα άλλα κράτη...
Ο Παπαλουκάς το καλοκαίρι του 2009 θέλησε να ξεκουραστεί μετά από 8 συνεχόμενα καλοκαίρια με την εθνική και κατευθείαν του κρέμασαν τη στάμπα του προδότη. Στις υπόλοιπες εθνικές οι πόρτες της εθνικής είναι πάντα ανοικτές για τους μεγάλους αστέρες. Όπως έχει λοιπόν το δικαίωμα ο Γκασόλ, ο Τζινόμπιλι, ο Σάρας και ο Νοβίτσκι να ξεκουραστούν ένα καλοκαίρι, το έχει και ο Παπαλουκάς. Όπως οι παραπάνω έχουν το δικαίωμα κάποιων extra διακοπών πριν ενταχθούν στην προετοιμασία της εθνικής, το ίδιο δικαίωμα έχει και ο Παπαλουκάς.

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με τα "λεφτά και τους Έλληνες" είναι αφενός ανάξια σχολιασμού και αφετέρου προσβλητικά για ανθρώπους που δεν είχαν πότε την ευκαιρία να κερδίσουν όσα κέρδισαν ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης στην καριέρα τους.
Zoys
GK_23 είσαι ολόσωστος σε όσα γράφεις, γιατί φτάνει πια με την ισοπέδωση. Το θέμα του Διαμαντίδη έχει κουράσει πολύ και κατά τη γνώμη μου η προσπάθεια της Ομοσπονδίας να τον κάνει να επιστρέψει είναι πλέον αξιολύπητη. Η Εθνική με το ειδικό βάρος που κουβαλάει πρέπει να είναι ψηλότερα από κάθε παίκτη ακόμα κι αν είναι της κλάσης του Διαμαντίδη. Ο παίκτης για τους δικούς του λόγους έβαλε τέλος και πρέπει να καταλάβουμε ότι στην Εθνική παίζουν αυτοί που ΘΕΛΟΥΝ να παίξουν. Τα πολλά παρακάλια δεν έχουν ουσία.
thalys
Η Εθνική δεν έχει ανάγκη τον Διαμαντίδη. Είναι μεγάλος παίχτης, αλλά υπάρχουν από πίσω εξαιρετικά γκαρντ, νεαρότερα και με προοπτική να βοηθήσουν τα επόμενα χρόνια. Ο Τρινκιέρι μπορεί να θέλει να διερευνήσει τις προθέσεις του παίχτη γιατί δεν ξέρει όλη την ιστορία ή μπορεί να τον έβαλε μπροστά η ομοσπονδία. Όπως και να έχει είναι λάθος.

Από κει και πέρα, ο παίχτης έχει δικαίωμα να διαλέξει αν θα παίξει. Και στο κάτω κάτω, η αγωνιστική παρουσία του Διαμαντίδη από τότε που σταμάτησε δείχνει ότι το σώμα του είναι πιο επιρρεπές στους τραυματισμούς και έχει χάσει αρκετή από την ταχύτητα του. Επομένως δεν πήρε την απόφαση χωρίς κανένα λόγο. Ούτε ήταν κεραυνός εν αιθρία η αποχώρηση του. Την ανακοίνωσε 9 μήνες πριν την επόμενη υποχρέωση της ομάδας, ώστε να γίνουν τα πλάνα χωρίς αυτόν και όσοι ήταν στην ομάδα το γνώριζαν.

Είναι τεράστιο σφάλμα να συγκρίνονται οι περιπτώσεις του ΔΔ και του Παπαλουκά(που ποτέ δεν αποσύρθηκε, απλώς δεν κλήθηκε), με τον Μαυροκεφαλίδη, που απέρριψε δις την πρόσκληση τον Ιούνιο ή τον Σχορτσανίτη που σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να χαιρετήσει καλά καλά από το Καρπενήσι. Φυσικά και είχαν κάθε δικαίωμα να ασχοληθούν με τα οικογενειακά τους προβλήματα. Ο καθένας αξιολογεί τις προτεραιότητες του και κάνει τις επιλογές τους. Έθεσαν επανειλημμένα εαυτούς εκτός εθνικής με τρόπο που δημιούργησε προβλήματα στο σχεδιασμό. Άλλο πράγμα η ανακοίνωση της απόσυρσης 9 μήνες πριν ή η επιθυμία για ξεκούραση(Παπαλουκάς) κι άλλο αυτό που έκαναν οι Σχορτσανίτης και Μαυροκεφαλίδης.

Όσο για το ότι οι παίκτες παίζουν για τα λεφτά. Ναι, επαγγελματίες είναι, από το μπάσκετ ζουν, για τα λεφτά παίζουν κατά κύριο λόγο. Κι εφόσον βρίσκεται εργοδότης να τους πληρώνει, λόγος δεν μας πέφτει.
Kanzler
QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
Αν δεν ξέρεις πως γίνονται οι εκλογές στην ΕΟΚ, καλύτερα να σταματήσεις να μιλάς γιατί εκτίθεσαι...
Και ο Χότζα στην Αλβανία 97% έπαιρνε, τι σημαίνει αυτό;


Ναι εχεις δικιο, δεν ξερω πως γινονται η εκλογες στην ΕΟΚ. Εαν εσυ ξερεις, εξηγσε μου πως γινονται να μαθω. Το βρησκω παραξενω οτι ενα ατομο ειναι τοσα πολλα χρονια προεδρος μιας ομοσπονδιας. Απο την αλλη πλευρα ομως δεν εχω ακουσει για αποδειξεις οτι αυτες οι εκλογες δεν διεξαγονται υπο σωστες συνθηκες. Τους πληρωνει ολους αυτους για να τον ψηφιζουν η τους απειλει οτι θα τους κανει κακο εαν δεν τον ψηφισουν? Gaddafi ειναι? Δεν εχω λογο να πιστεψω κατι τετοιο.


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
Εκτός από τον Διαμαντίδη να ρωτήσει επίσης και τον Μαυροκεφαλίδη και τον Σοφοκλή αν θέλουν να παίξουν; Γιατί δεν το κάνει για αυτούς που επίσης είναι για μια διετία εκτός ομάδας; Παιδιά και αποπαίδια δηλαδή; Εγώ ούτε κρίνω ούτε δικαιολογώ τον Διαμαντίδη επειδή αποσύρθηκε από την εθνική. Δεν μπορεί όμως από τη μία η ΕΟΚ να κάνει π@πες στο Διαμαντίδη για να παίξει, όταν ο ίδιος δεν το επιθυμεί, και από την άλλη να τρέχει τον Μαυροκεφαλίδη στη ΦΙΜΠΑ και να ζητάει την τιμωρία του.


Δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι η ΕΟΚ ειναι πισω απο την θεληση του Trinchieri να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει. Εαν απο την στιγμη που ειπε ο Διαμαντιδης οτι δεν θελει μελλοντικα να παιζει στην Εθνικη η ΕΟΚ τον καλουσε ξανα να ερθει στην Εθνικη ομαδα, δεν θα ηταν σαν να θελει η ΕΟΚ να τον βαλει να παιξει με το ζορι? Να παιξει με το ζορι δεν το θελει κανενας. Στο θεμα του Μαυροκεφαλιδη η διαφορα ειναι οτι ο Μαυροκεφαλιδης δεν ειχε παραιτηθει απο την Εθνικη. Για αυτο τον λογο το θεμα ισως να θεωρουνταν ως απειθαρχια. Παντως δεν ειμαι σιγουρος εαν ηταν σωστη η αποφαση της ΕΟΚ. Κανενας δεν ξερει τι ακριβως εγινε. Μπορει να ηταν λαθος η αποφαση της ΕΟΚ. Εαν ο Μαυροκεφαλιδης ομως ειχε δικιο, γιατι τον τιμωρησε μετα η FIBA?


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
Δεν κατάλαβα σε τι βοηθάει το κλίμα στην εθνική το να παρακαλάμε έναν παίκτη να παίξει, τη στιγμή που ο ίδιος έχει δηλώσει δημόσια πως δεν επιθυμεί πλέον να αγωνίζεται στην εθνική. Αυτό εμένα με ενοχλεί περισσότερο από την απόφαση του Διαμαντίδη να αποσυρθεί. Υπάρχουν και άλλοι παίκτες, οι οποίοι έχουν μεγάλη διάθεση να βοηθήσουν. Είναι αδικία προς αυτούς να επαναφέρουμε το θέμα Διαμαντίδη συνεχώς στο προσκήνιο.


Μπορει να αλλαξε τη γνωμη του ο Διαμαντιδης. Πολλοι παιχτες που ειχαν σταματησει να παιζουν στις Εθνικες τους ομαδες μετα επεστρεψαν παλι (π. χ. Beckham, Γκεκας και πολλοι αλλοι).
Σιγουρα δεν κανει κακο στην Εθνικη ομαδα εαν ρωτησει ο Trinchieri τον Διαμαντιδη εαν μηπως θελει να παιξει παλι στην Εθνικη ομαδα. Εχει την ευκαιρια να ερθει παλι στην ομαδα ο Διαμαντιδης και εαν το κανει κερδιζμενει θα βγει η Εθνικη ομαδα. Και δεν νομιζω να θιγονται τα προσωπικα δικαιωματα του Διαμαντιδη απο μια ερωτηση που θα του κανει ο Trinchieri. Και δεν ειναι αδικια προς τους αλλους παιχτες της Εθνικης ομαδας, εαν γινει μια τετοια ερωτηση. Αδικια προς αυτους ειναι αυτο που εκανε ο Διαμαντιδης (και ο Παπαλουκας). Αυτοι παιζουν τα καλοκαιρια για να κρατησουν ψηλα το ελληνικο Μπασκετ και αυτος ειναι στα νησια. Σαν να λεει: „Kοροιδα, παιξτε εσεις.“ Εχουμε πολλους καλους παιχτες, αλλα δεν εχουμε παιχτες σαν τον Parker, τον Gasol, τον Navarro η τον Kirilenko. Μονο εαν παιξουν ολοι οι καλοι μας παιχτες υπαρχουν ελπιδες να τους νικησουμε, εαν παιξουμε καλα. Το 2013 και 2014 ισως να ειναι οι τελευταιες μας ευκαιριες να το καταφερουμε αυτο.


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
1. Γράφεις πως ο Παπαλουκάς αποφάσισε να σταματήσει από την εθνική.
Μπορείς να μας πεις πότε έγινε αυτό; Υπάρχει ανακοίνωση ή δήλωση του ίδιου του παίκτη σχετικά με απόσυρσή του από την εθνική;


Δεν νομιζω να φταιει η ΕΟΚ οτι δεν επαιξε ξανα ο Παπαλουκας στην Εθνικη ομαδα. Το 2011 ειχαμε μηνει απο Playmaker. Μονο τον Καλαθη ειχαμε και αυτος ηταν τραυματισμενος. Νομιζω περιπου δυο εβδομαδες πριν το Ευρωμπασκετ ειχε βγαλει το ποδι απο τον γυψο ο Καλαθης. Γιατι να μην τον ηθελε τον Παπαλουκα στην Εθνικη? Ειχε ακουστει τοτε οτι ο Ζουρος ειχε μιλησει με τον Παπαλουκα, αλλα αυτος δεν ηθελε. Εδω ενα αρθρο για το θεμα:
http://www.basketnet.gr/News/articles/1104...kas-sxolio.html
Θυμαμαι οτι οταν οι παιχτες εκαναν προετοιμασια ο Παπαλουκας εκανε διαφημιση στην Τουρκια. Τετοια ταξιδια προγραματιζονται συνηθως πολυ χρονο πριν. Δεν συμφωνεις να κανεις τετοια ταξιδια οταν εχεις σκοπο να εισαι εκεινο το χρονικο διαστημα στην Εθνικη ομαδα.
http://www.sport24.gr/Basket/TurkeyBasket/...as.1199834.html
Εαν ηθελε να παιξει θα το ειχε δηλωσει τα τελευταια χρονια σε μια συνεντευξη. Εαν το ειχε κανει αυτο οι προπονητες τις Εθνικης ομαδες δεν θα μπορουσαν να μην τον καλεσουν (δεν νομιζω να αποφασιζει η ΕΟΚ ποιους παιχτες θα καλεσει ο προπονητης). Τωρα βεβαια η αποδοση του εχει πεσει τοσο πολυ που το θεμα Παπαλουκας και Εθνικη ομαδα εκλεισε απο μονο του. Γιατι δεν υπηρχε τα τελευταια χρονια μια συνεντευξη με τον Παπαλουκα για αυτο το θεμα? Μηπως γιατι δεν ηθελε να μιλησει για αυτο το θεμα?


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
2. Γράφει επίσης πως στα άλλα κράτη όλοι παίζουν στην εθνική και πως πράγματα που θεωρούνται αυτονόητα εκεί δεν ισχύουν στην Ελλάδα. Ούτε αυτό είναι αλήθεια...

Ο Γκασόλ έλειψε τόσο το 2005 όσο και το 2010 από την Ισπανία...

Ο Νοβίτσκι έλειψε τη διετία 2009-2010 από την εθνική Γερμανίας...

Ο Κιριλένκο έλειψε τη διετία 2009-2010 από την εθνική Ρωσίας...

Ο Γιασικεβίτσιους επίσης είχε λείψει τη διετία 2005-2006 και τη διετία 2009-2010...

Όσον αφορά τους Αργεντίνους, η κατάσταση είναι εντελώς αντίθετη από ότι περιγράφεται...

Οι Νοτσιόνι-Τζινόμπιλι απουσίασαν εκουσίως από τα Παναμερικανικά Πρωταθλήματα του 2005, 2007, 2009.
Ο Ντελφίνο επίσης δεν κατέβηκε να αγωνιστεί στο αντίστοιχο του 2009.
Μιλάμε για διοργανώσεις που έδιναν πρόκριση σε Παγκόσμιο και Ολυμπιακούς Αγώνες.
Η Αργεντινή φυσικά προκρίθηκε σε αυτά τα τουρνουά και όλοι οι φίλαθλοι δέχτηκαν με χαρά την επιστροφή αυτών των παικτών στις μεγάλες διοργανώσεις που ακολούθησαν.


Ο Gasol το 2005 ειχε τραυματιστει στο ποδι και δεν μπορουσε να παιξει στο Ευρωμπασκετ.
http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj...cleMode_on.html

Ο Nowitzki το 2009 και 2010 ηθελε να παιξει αλλα ο ιδιοκτητης των Mavericks δεν το επετρεπε. Μετα την κατακτηση του τιτλου το 2011 η χαρα του ηταν τοσο μεγαλη που τον επετρεψε να παιξει στο Ευρωμπασκετ.

O Kirilenko to 2009 δεν ειχε παιξει για οικογενειακους λογους.
In 2009, Kirilenko chose not to participate in Eurobasket 2009 for family reasons.
http://kirilenko.net/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0...%D1%8F/?lang=en
Το 2010 δεν επαιξε, σωστα. Αλλα επεστρεψε το 2011 παλι. Παιζει στην Εθνικη Ρωσιας απο το 2000 (βλεπε το προηγουμενο link). Επαιζε περισσοτερα χρονια στην Εθνικη ο Kirilenko απο οτι ο Διαμαντιδης στην δικη μας Εθνικη, και ειναι και παιχτης στο ΝΒΑ απο την χρονια 2001/02.

Ο Jasikevicius εως το καλοκαιρι του 2007 επαιζε στο ΝΒΑ.

Ο Ginobili παιζει στην Εθνικη απο το 1998 και απο το 2002 παιζει στο ΝΒΑ. Η διαφορα με αυτους τους Αργεντινους παιχτες ειναι οτι παιζουν στο ΝΒΑ σε αντιθεση με τον Διαμαντιδη και οτι στις μεγαλες διοργανωσεις παντα επαιζαν και εξακολουθουν να παιζουν. Κανενας απο αυτους δεν δηλωσε οτι σταματαει για παντα να παιζει στην Εθνικη. Ας ελεγε και ο Διαμαντιδης οτι θα σταματησει για ενα χρονικο διαστημα.


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
Αυτή είναι η διαφορά στα άλλα κράτη...
Ο Παπαλουκάς το καλοκαίρι του 2009 θέλησε να ξεκουραστεί μετά από 8 συνεχόμενα καλοκαίρια με την εθνική και κατευθείαν του κρέμασαν τη στάμπα του προδότη. Στις υπόλοιπες εθνικές οι πόρτες της εθνικής είναι πάντα ανοικτές για τους μεγάλους αστέρες. Όπως έχει λοιπόν το δικαίωμα ο Γκασόλ, ο Τζινόμπιλι, ο Σάρας και ο Νοβίτσκι να ξεκουραστούν ένα καλοκαίρι, το έχει και ο Παπαλουκάς. Όπως οι παραπάνω έχουν το δικαίωμα κάποιων extra διακοπών πριν ενταχθούν στην προετοιμασία της εθνικής, το ίδιο δικαίωμα έχει και ο Παπαλουκάς.


Συμφωνω οτι για τους παιχτες καλα θα ειναι οι πορτες να ειναι παντα ανοικτες και ορισμενοι παιχτες απο μια ηλικια και μετα να μπορουν να ερχονται λιγο αργοτερα στην προετοιμασια της ομαδας.


QUOTE(GK_23 @ Jan 12 2013, 02:19 ) *
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις σχετικά με τα "λεφτά και τους Έλληνες" είναι αφενός ανάξια σχολιασμού και αφετέρου προσβλητικά για ανθρώπους που δεν είχαν πότε την ευκαιρία να κερδίσουν όσα κέρδισαν ο Παπαλουκάς και ο Διαμαντίδης στην καριέρα τους.


Βεβαια δεν ειναι ολοι οι Ελληνες ετσι. Απο την αλλη πλευρα ομως να μην μας κακοφαινεται οτι χαλασε ετσι η εικονα της ελληνικης κοινωνιας. Ολοι οι Ευρωπη εχει μαθει τι γινοταν στην Ελλαδα τις τελευταιες δεκαετιες. Οι πλειοψηφια τον πολιτων μπλεγμενοι στο κυνηγι για το χρημα, απο τον μικρο χωριατη εως τον μεγαλο πολιτικο. Σε αυτο το κυνηγι ο καθενας κοιτουσε το συμφερον του. Λεφτα και γλεντια. Σε τετοιον βαθμο δεν ειχε ξαναγηνει αυτο πουθενα στην Ευρωπη. Στοχοι, οραματα, μηδεν. Τουλαχιστον απο τους μεγαλους μας καλαθοσφαιριστες εγω περιμενα κατι αλλο να δω, αθλητικη φιλοδοξια. Εκατομμυρια εβγαλαν αυτοι οι παιχτες με το hobby τους (μπραβο τους), αλλα δεν εχουν την νοοτροπια που εχουν αλλοι μεγαλοι παιχτες σε αλλα κρατη (θαυμαζω την νοοτροπια που εχουν π. χ. οι Ισπανοι η οι Αργεντινοι παιχτες). Αυτο ειναι που με απογοητευει περισσοτερο απο ολα. Περισσοτερο και απο το οτι η Εθνικη ομαδα εχασε δυο μεγαλους παιχτες. Να βλεπω αυτη την νοοτροπια σε αυτους τους πολυ ταλεντουχους παιχτες. Να βλεπω Nowitzki, Parker, Gasol, Navarro στις μεγαλες διοργανωσεις και ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας να μην παιζουν. Και σαν να μην εφτανε αυτο, να γραφουν ορισμενοι δημοσιογραφοι οτι ολα ειναι ενταξει, δεν υπαρχει προβλημα. Δεν βλεπουν τι ευκαιριες χανει το ελληνικο Μπασκετ, οπως δεν εβλεπαν και οι πολιτικοι δημοσιογραφοι τοσα χρονια τι ευκαιριες χανοταν (τωρα, εκ των υστερων, ολοι τους βεβαια κανουν τους εξυπνους).
Petran911
QUOTE(Kanzler @ Jan 12 2013, 21:19 ) *
Ναι εχεις δικιο, δεν ξερω πως γινονται η εκλογες στην ΕΟΚ. Εαν εσυ ξερεις, εξηγσε μου πως γινονται να μαθω. Το βρησκω παραξενω οτι ενα ατομο ειναι τοσα πολλα χρονια προεδρος μιας ομοσπονδιας. Απο την αλλη πλευρα ομως δεν εχω ακουσει για αποδειξεις οτι αυτες οι εκλογες δεν διεξαγονται υπο σωστες συνθηκες. Τους πληρωνει ολους αυτους για να τον ψηφιζουν η τους απειλει οτι θα τους κανει κακο εαν δεν τον ψηφισουν? Gaddafi ειναι? Δεν εχω λογο να πιστεψω κατι τετοιο.




Δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι η ΕΟΚ ειναι πισω απο την θεληση του Trinchieri να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει. Εαν απο την στιγμη που ειπε ο Διαμαντιδης οτι δεν θελει μελλοντικα να παιζει στην Εθνικη η ΕΟΚ τον καλουσε ξανα να ερθει στην Εθνικη ομαδα, δεν θα ηταν σαν να θελει η ΕΟΚ να τον βαλει να παιξει με το ζορι? Να παιξει με το ζορι δεν το θελει κανενας. Στο θεμα του Μαυροκεφαλιδη η διαφορα ειναι οτι ο Μαυροκεφαλιδης δεν ειχε παραιτηθει απο την Εθνικη. Για αυτο τον λογο το θεμα ισως να θεωρουνταν ως απειθαρχια. Παντως δεν ειμαι σιγουρος εαν ηταν σωστη η αποφαση της ΕΟΚ. Κανενας δεν ξερει τι ακριβως εγινε. Μπορει να ηταν λαθος η αποφαση της ΕΟΚ. Εαν ο Μαυροκεφαλιδης ομως ειχε δικιο, γιατι τον τιμωρησε μετα η FIBA?




Μπορει να αλλαξε τη γνωμη του ο Διαμαντιδης. Πολλοι παιχτες που ειχαν σταματησει να παιζουν στις Εθνικες τους ομαδες μετα επεστρεψαν παλι (π. χ. Beckham, Γκεκας και πολλοι αλλοι).
Σιγουρα δεν κανει κακο στην Εθνικη ομαδα εαν ρωτησει ο Trinchieri τον Διαμαντιδη εαν μηπως θελει να παιξει παλι στην Εθνικη ομαδα. Εχει την ευκαιρια να ερθει παλι στην ομαδα ο Διαμαντιδης και εαν το κανει κερδιζμενει θα βγει η Εθνικη ομαδα. Και δεν νομιζω να θιγονται τα προσωπικα δικαιωματα του Διαμαντιδη απο μια ερωτηση που θα του κανει ο Trinchieri. Και δεν ειναι αδικια προς τους αλλους παιχτες της Εθνικης ομαδας, εαν γινει μια τετοια ερωτηση. Αδικια προς αυτους ειναι αυτο που εκανε ο Διαμαντιδης (και ο Παπαλουκας). Αυτοι παιζουν τα καλοκαιρια για να κρατησουν ψηλα το ελληνικο Μπασκετ και αυτος ειναι στα νησια. Σαν να λεει: „Kοροιδα, παιξτε εσεις.“ Εχουμε πολλους καλους παιχτες, αλλα δεν εχουμε παιχτες σαν τον Parker, τον Gasol, τον Navarro η τον Kirilenko. Μονο εαν παιξουν ολοι οι καλοι μας παιχτες υπαρχουν ελπιδες να τους νικησουμε, εαν παιξουμε καλα. Το 2013 και 2014 ισως να ειναι οι τελευταιες μας ευκαιριες να το καταφερουμε αυτο.




Δεν νομιζω να φταιει η ΕΟΚ οτι δεν επαιξε ξανα ο Παπαλουκας στην Εθνικη ομαδα. Το 2011 ειχαμε μηνει απο Playmaker. Μονο τον Καλαθη ειχαμε και αυτος ηταν τραυματισμενος. Νομιζω περιπου δυο εβδομαδες πριν το Ευρωμπασκετ ειχε βγαλει το ποδι απο τον γυψο ο Καλαθης. Γιατι να μην τον ηθελε τον Παπαλουκα στην Εθνικη? Ειχε ακουστει τοτε οτι ο Ζουρος ειχε μιλησει με τον Παπαλουκα, αλλα αυτος δεν ηθελε. Εδω ενα αρθρο για το θεμα:
http://www.basketnet.gr/News/articles/1104...kas-sxolio.html
Θυμαμαι οτι οταν οι παιχτες εκαναν προετοιμασια ο Παπαλουκας εκανε διαφημιση στην Τουρκια. Τετοια ταξιδια προγραματιζονται συνηθως πολυ χρονο πριν. Δεν συμφωνεις να κανεις τετοια ταξιδια οταν εχεις σκοπο να εισαι εκεινο το χρονικο διαστημα στην Εθνικη ομαδα.
http://www.sport24.gr/Basket/TurkeyBasket/...as.1199834.html
Εαν ηθελε να παιξει θα το ειχε δηλωσει τα τελευταια χρονια σε μια συνεντευξη. Εαν το ειχε κανει αυτο οι προπονητες τις Εθνικης ομαδες δεν θα μπορουσαν να μην τον καλεσουν (δεν νομιζω να αποφασιζει η ΕΟΚ ποιους παιχτες θα καλεσει ο προπονητης). Τωρα βεβαια η αποδοση του εχει πεσει τοσο πολυ που το θεμα Παπαλουκας και Εθνικη ομαδα εκλεισε απο μονο του. Γιατι δεν υπηρχε τα τελευταια χρονια μια συνεντευξη με τον Παπαλουκα για αυτο το θεμα? Μηπως γιατι δεν ηθελε να μιλησει για αυτο το θεμα?




Ο Gasol το 2005 ειχε τραυματιστει στο ποδι και δεν μπορουσε να παιξει στο Ευρωμπασκετ.
http://www.fibaeurope.com/cid_KNce8jInH7Qj...cleMode_on.html

Ο Nowitzki το 2009 και 2010 ηθελε να παιξει αλλα ο ιδιοκτητης των Mavericks δεν το επετρεπε. Μετα την κατακτηση του τιτλου το 2011 η χαρα του ηταν τοσο μεγαλη που τον επετρεψε να παιξει στο Ευρωμπασκετ.

O Kirilenko to 2009 δεν ειχε παιξει για οικογενειακους λογους.
In 2009, Kirilenko chose not to participate in Eurobasket 2009 for family reasons.
http://kirilenko.net/%D0%B1%D0%B8%D0%BE%D0...%D1%8F/?lang=en
Το 2010 δεν επαιξε, σωστα. Αλλα επεστρεψε το 2011 παλι. Παιζει στην Εθνικη Ρωσιας απο το 2000 (βλεπε το προηγουμενο link). Επαιζε περισσοτερα χρονια στην Εθνικη ο Kirilenko απο οτι ο Διαμαντιδης στην δικη μας Εθνικη, και ειναι και παιχτης στο ΝΒΑ απο την χρονια 2001/02.

Ο Jasikevicius εως το καλοκαιρι του 2007 επαιζε στο ΝΒΑ.

Ο Ginobili παιζει στην Εθνικη απο το 1998 και απο το 2002 παιζει στο ΝΒΑ. Η διαφορα με αυτους τους Αργεντινους παιχτες ειναι οτι παιζουν στο ΝΒΑ σε αντιθεση με τον Διαμαντιδη και οτι στις μεγαλες διοργανωσεις παντα επαιζαν και εξακολουθουν να παιζουν. Κανενας απο αυτους δεν δηλωσε οτι σταματαει για παντα να παιζει στην Εθνικη. Ας ελεγε και ο Διαμαντιδης οτι θα σταματησει για ενα χρονικο διαστημα.




Συμφωνω οτι για τους παιχτες καλα θα ειναι οι πορτες να ειναι παντα ανοικτες και ορισμενοι παιχτες απο μια ηλικια και μετα να μπορουν να ερχονται λιγο αργοτερα στην προετοιμασια της ομαδας.




Βεβαια δεν ειναι ολοι οι Ελληνες ετσι. Απο την αλλη πλευρα ομως να μην μας κακοφαινεται οτι χαλασε ετσι η εικονα της ελληνικης κοινωνιας. Ολοι οι Ευρωπη εχει μαθει τι γινοταν στην Ελλαδα τις τελευταιες δεκαετιες. Οι πλειοψηφια τον πολιτων μπλεγμενοι στο κυνηγι για το χρημα, απο τον μικρο χωριατη εως τον μεγαλο πολιτικο. Σε αυτο το κυνηγι ο καθενας κοιτουσε το συμφερον του. Λεφτα και γλεντια. Σε τετοιον βαθμο δεν ειχε ξαναγηνει αυτο πουθενα στην Ευρωπη. Στοχοι, οραματα, μηδεν. Τουλαχιστον απο τους μεγαλους μας καλαθοσφαιριστες εγω περιμενα κατι αλλο να δω, αθλητικη φιλοδοξια. Εκατομμυρια εβγαλαν αυτοι οι παιχτες με το hobby τους (μπραβο τους), αλλα δεν εχουν την νοοτροπια που εχουν αλλοι μεγαλοι παιχτες σε αλλα κρατη (θαυμαζω την νοοτροπια που εχουν π. χ. οι Ισπανοι η οι Αργεντινοι παιχτες). Αυτο ειναι που με απογοητευει περισσοτερο απο ολα. Περισσοτερο και απο το οτι η Εθνικη ομαδα εχασε δυο μεγαλους παιχτες. Να βλεπω αυτη την νοοτροπια σε αυτους τους πολυ ταλεντουχους παιχτες. Να βλεπω Nowitzki, Parker, Gasol, Navarro στις μεγαλες διοργανωσεις και ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας να μην παιζουν. Και σαν να μην εφτανε αυτο, να γραφουν ορισμενοι δημοσιογραφοι οτι ολα ειναι ενταξει, δεν υπαρχει προβλημα. Δεν βλεπν τι ευκαιριες χανει το ελληνικο Μπασκετ, οπως δεν εβλεπαν και οι πολιτικοι δημοσιογραφοι τοσα χρονια τι ευκαιριες χανοταν (τωρα, εκ των υστερων, ολοι τους βεβαια κανουν τους εξυπνους).


Συμφωνώ απόλυτα...Δηλαδή αν ο Τρινκερί θέλει να έχει τους καλύτερους, πρέπει να του απαγορεύσουν τα τηλέφωνα στο Διαμαντίδη, τον Παπαλουκά ή κάποιον άλλο; Έλεος..

Σαρας αστειεύεται για Διαμαντίδη, τραυματισμούς και Εθνική!

http://www.gazzetta.gr/ispania/article/361...-irtha-ki-efyga

dimit
Παιδιά μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Ι εθνική δε μπορεί να αντικαταστισει ούτε στο ελάχιστο τον Αρχιπροδότη και τον Παπαλουκά .Επιπλέον χωρίς αυτούς κι ο Σπανούλης γίνεται ανεξέλεγκτος
Ο Καλαθης κανει καλουτσικη χρονια αλλα δε μπορει να κουμανταρει την εθνικη
Οι Σλουκας,Μαντζαρης ,Παππας απλως ειναι λιγοι. Ο ζησης....αστο καλυτερα
Επιπλεον ο Παπ κανει αξιολυπητη χρονια,βαδιζοντας σταθερα στα χναρια του Ταπουτου. Ο Περπε ασταθης οπως παντα,
Ο Κουφος δε θα ερθει ουτε ο Μαυρο , και ο Σοφο ειναι αμφιβολος
Ο Φωτσης ειναι πρωην μπασκετμπολιστας και ο Μπουρουσης παλευει με τον ευατο του

Δε πρεπει να τρεφουμε αυταπατες. Η εποχη των μεγαλων επιτυχιων της εθνικης εχει περασει ανεπιστρεπτι
Απλα ,δεν εχουμε πια, καλους παικτες
Η προκριση στην δωδεκαδα θα αποτελεσει μεγαλη υπερβαση για αυτη την ομαδα.
jimmythefirst
QUOTE (dimit @ Feb 12 2013, 12:50 ) *
Παιδιά μη κρυβόμαστε πίσω από το δάκτυλο μας. Ι εθνική δε μπορεί να αντικαταστισει ούτε στο ελάχιστο τον Αρχιπροδότη και τον Παπαλουκά .Επιπλέον χωρίς αυτούς κι ο Σπανούλης γίνεται ανεξέλεγκτος
Ο Καλαθης κανει καλουτσικη χρονια αλλα δε μπορει να κουμανταρει την εθνικη
Οι Σλουκας,Μαντζαρης ,Παππας απλως ειναι λιγοι. Ο ζησης....αστο καλυτερα
Επιπλεον ο Παπ κανει αξιολυπητη χρονια,βαδιζοντας σταθερα στα χναρια του Ταπουτου. Ο Περπε ασταθης οπως παντα,
Ο Κουφος δε θα ερθει ουτε ο Μαυρο , και ο Σοφο ειναι αμφιβολος
Ο Φωτσης ειναι πρωην μπασκετμπολιστας και ο Μπουρουσης παλευει με τον ευατο του

Δε πρεπει να τρεφουμε αυταπατες. Η εποχη των μεγαλων επιτυχιων της εθνικης εχει περασει ανεπιστρεπτι
Απλα ,δεν εχουμε πια, καλους παικτες
Η προκριση στην δωδεκαδα θα αποτελεσει μεγαλη υπερβαση για αυτη την ομαδα.


Μπορει να εχεις και δικιο ομως δεν πιστευω οτι τα πραγματα ειναι τοσο τραγικα οπως τα παρουσιαζεις.Παικτες υπαρχουν οπως ο παππας ,ο βασιλιαδης ,ο καιμακογλου ,ο μπραμος .Και απο πισω ερχονται νεα ταλεντα οπως ο χαραλαμποπουλος και οι αντετοκουμπο.Μπορει η εθνική να μην έχει τη παλια της αιγλη αλλα εξακολουθει να ειναι δυνατη ...
rchos
Μετά την φετινή του χρονιά ο Κουφός είναι μεγάλη υπόθεση να είναι το καλοκαίρι με την εθνική στο Ευρωμπάσκετ.
Ειδικά τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει να έχει και επιθετικά περισσότερη αυτοπεποίθηση.

Πραγματικά η εθνική θεωρώ ότι με τον Κουφό φέτος θα έχει πολλές πιθανότητες για καλό τουρνουά.


Γενικά πάντως φέτος οι ΈΛληνες παίχτες κάνουν πολύ καλές χρονιές με εξαίρεση ίσως τον Σπανούλη.

Καλάθης-Ζήσης-Βασιλειάδης-Μαυροκεφαλίδης(αν και δύσκολα θα κληθεί)-Βουγιούκας-Καιμακόγλου είναι όλοι πρωταγωνιστές στις ομάδες τους φέτος.

Φώτση και Μπουρούση δεν αναφέρω γιατί παίζουν σε μια άρρωστη ομάδα αν και πάντα στην εθνική είναι χρήσιμοι.

Γενικά αν ο Τρινκιέρι είχε ελευθερία να δουλέψει θα είχε δύσκολο έργο να στελεχώσει την εθνική.Υπό κανονικές συνθήκες η επιλογή φέτος είναι πιο δύσκολη από ποτέ.
Η χρυσή ομάδα του 2005 είχε 10-11 παίχτες σίγουρους και αρκετά καλύτερους από τους υπόλοιπους και μετά οι υπόλοιποι ήταν αρκετά κατώτεροι.
Αυτή τη στιγμή σίγουρα δεν υπάρχει μια 8άδα τόσο δυνατή όσο του 2005-2006 αλλά υπάρχει πολύ μεγαλύτερος ανταγωνισμός κάτι που μπορεί να λειτουργήσει θετικά.
spysta

θεωρω οτι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ Εθνικη ομαδα των τελευταιων ετων θα βρισκεται στην Σλοβενια.με ΚΑΛΟ προπονητη wink.gif


βασικα η ΔΥΣΚΟΛΗ αποφαση ειναι στην στελεχωση της φροντ λαιν .. ΕΚΕΙ γινεται πραγματικα ΧΑΜΟΣ απο παικτες :
Καιμακογλου,Φωτσης,Πριντεζης,Μαυροκεφαλιδ
ς,Βουγιουκα,Κουφος,Μπουρουσης,Σχορτσιανιτη
ς !!!
και πρεπει να διαλεξεις 5 απο αυτους ..
2 4αρια (Πριντεζης,Φωτσης,Καιμακογλου) ενα 4αρο5αρι (Μπουρουσης,Μαυροκεφαλιδης) και 2 5αρια (Σχορτσιανιτης,Κουφος,Βουγιουκας)

πιστευω οτι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ειναι οι Πριντεζης Μπουρουσης Σχορτσιανιτης.

μετα σημαντικο ρολο θα παιξει κατα ποσο θα ερθει ο Κουφος.ΑΝ αποφασισει να ερθει θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ μεσα .. και μετα μενει μια θεση για ενα παικτη στο 4 .. δηλ για εναν εκ των Φωτση,Καιμακ
αν ΔΕΝ ερθει ο Κουφος τοτε θα παιξει μια θεση αναμεσα σε Μαυροκεφαλιδη και Βουγιουκα για το 5 ως τριτος ψηλος πισω απο Μπουρου και Σοφο



στους κοντους ειναι ευκολα τα πραγματα

στο 1 θα ειναι οι Καλαθης,Ζησης,Σλουκας
στο 2 οι Σπανουλης , Βασιλειαδης
στο 3 ο Παπανικοαλου .. και ενας εκ των Μπραμο Περπερογλου (βαζω και ενα μικρο ενδεχομενο ως 2ος small forward να ερθει ο Καιμακογλου)



νομιζω οτι η ομαδα θα κατεβει ως εξης :

Kαλαθης - Ζησης - Σλουκας
Σπανουλης - Βασιλειαδης
Παπανικολαου - Περπερογλου ή Μπραμος
Πριντεζης - Καιμακογλου ή Φωτσης - Μπουρουσης
Κουφος - Σχορτσιανιτης


ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΟΜΑΔΑ !!!
νεοι παικτες,σε συνδιασμο με εμπειρια,ψηλα αθλητικα κορμια,δυναμη,παιχνιδι στο ποστ,περιφερειακο σουτ .. τα εχει ολα !!!πραγματικα ικανη να παει πολυ ψηλα
G-arenas
QUOTE (spysta @ Mar 28 2013, 13:24 ) *
θεωρω οτι η ΚΑΛΥΤΕΡΗ Εθνικη ομαδα των τελευταιων ετων θα βρισκεται στην Σλοβενια.με ΚΑΛΟ προπονητη wink.gif


βασικα η ΔΥΣΚΟΛΗ αποφαση ειναι στην στελεχωση της φροντ λαιν .. ΕΚΕΙ γινεται πραγματικα ΧΑΜΟΣ απο παικτες :
Καιμακογλου,Φωτσης,Πριντεζης,Μαυροκεφαλιδ

�ς,Βουγιουκα,Κουφος,Μπουρουσης,Σχορτσιανι
η
ς !!!
και πρεπει να διαλεξεις 5 απο αυτους ..
2 4αρια (Πριντεζης,Φωτσης,Καιμακογλου) ενα 4αρο5αρι (Μπουρουσης,Μαυροκεφαλιδης) και 2 5αρια (Σχορτσιανιτης,Κουφος,Βουγιουκας)

πιστευω οτι ΣΙΓΟΥΡΟΙ ειναι οι Πριντεζης Μπουρουσης Σχορτσιανιτης.

μετα σημαντικο ρολο θα παιξει κατα ποσο θα ερθει ο Κουφος.ΑΝ αποφασισει να ερθει θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ μεσα .. και μετα μενει μια θεση για ενα παικτη στο 4 .. δηλ για εναν εκ των Φωτση,Καιμακ
αν ΔΕΝ ερθει ο Κουφος τοτε θα παιξει μια θεση αναμεσα σε Μαυροκεφαλιδη και Βουγιουκα για το 5 ως τριτος ψηλος πισω απο Μπουρου και Σοφο



στους κοντους ειναι ευκολα τα πραγματα

στο 1 θα ειναι οι Καλαθης,Ζησης,Σλουκας
στο 2 οι Σπανουλης , Βασιλειαδης
στο 3 ο Παπανικοαλου .. και ενας εκ των Μπραμο Περπερογλου (βαζω και ενα μικρο ενδεχομενο ως 2ος small forward να ερθει ο Καιμακογλου)



νομιζω οτι η ομαδα θα κατεβει ως εξης :

Kαλαθης - Ζησης - Σλουκας
Σπανουλης - Βασιλειαδης
Παπανικολαου - Περπερογλου ή Μπραμος
Πριντεζης - Καιμακογλου ή Φωτσης - Μπουρουσης
Κουφος - Σχορτσιανιτης


ΤΟΥΜΠΑΝΟ ΟΜΑΔΑ !!!
νεοι παικτες,σε συνδιασμο με εμπειρια,ψηλα αθλητικα κορμια,δυναμη,παιχνιδι στο ποστ,περιφερειακο σουτ .. τα εχει ολα !!!πραγματικα ικανη να παει πολυ ψηλα


ο μπραμος κανει πολυ καλυτερη χρονια απο τον περπερογλου και θεωρω οτι πρεπει να ειναι στην 12αδα αντι του περπε...ο μαικ κιολας μπορει να παιξει και στο 2...
για τη θεση 4 δεν νομιζω πως καποιος ειναι φαβορι...ο πριντεζης δεν κανει και τοσο καλη χρονια,ο φωτσης κανει ακομα χειροτερη αλλα ειναι αποδεδειγμενα ο καλυτερος απο τους 3 και ο καιμακ θεωρω πως ειναι ο πιο χρησιμος απο αυτους τους 3 για την 12αδα...προτιμω το διδυμο φωτσης-καιμακ παντως...αλλα μπορει να παρει και τους 3 και να αφησει εξω τον βασιλειαδη,να παιζει στο 2 ο μπραμος και στο 3 ο καιμακ...
Giannis83
Συμφωνω κατά 95% με την ανάλυση και τις προβλέψεις του spysta. Η μόνη μου διαφωνία είναι στη χρησιμότητα του Περπέρογλου, που και κακή χρονιά κάνει αλλά και δεν φαίνεται να κολάει στην αθλητικότητα της υπόλοιπης ομάδας και ειδικά των forward. Πιστεύω πως εκτός του Παπανικολάου, φαβορί για το "3" είναι κατά σειρά ο Μπράμος, ο Καϊμακόγλου, ενώ δίνω πιθανότητες και στον Γιάνκοβιτς που κάνει εκπληκτική χρονιά κι απ' όσο ξέρω θα κληθεί στην προεπιλογή.

G-arenas δε νομίζω να κάνει κακή χρονιά ο Πρίντεζης. Το αντίθετο θα έλεγα. Φάνηκε στα 2-3 ματς που έλειψε από τον Ολυμπιακό φέτος. Για μένα είναι η μόνη σταθερά στο "4". Οι άλλοι παίζουν για 1 ή 2 θέσεις ακόμα.

Γενικά θεωρώ κι εγώ ότι αν δεν έχουμε ελλείψεις, θα κατεβάσουμε το καλύτερο υλικό των τελευταίων (πολλών) ετών. Πλεονέκτημα σε σχέση με πέρυσι είναι ότι αρκετοί παίχτες που πέρυσι ήταν ρολίστες στις ομάδες τους, φέτος είναι οι ηγέτες (Ζήσης-Βασιλειάδης-Καλάθης κυρίως, Καϊμακόγλου-Βουγιούκας σε δεύτερη φάση). Ειδικά ο Καλάθης, για όποιον δεν τον έχει δει στην Κούμπαν, είναι σα να βλέπεις άλλον παίχτη.
Άλλοι έχουν πάρει 1 χρόνο επιπλέον εμπειρίας (Παπανικολάου-Σλούκας), ενώ ο Μπράμος από την Κανάρια φέτος πήρε εμπειρία Euroleague. Όσο για τους 2 της πολύπαθης Αρμάνι, ο μεν Φώτσης είναι ο αρχηγός και πάντα εμφανίζεται καλός στην Εθνική, ο δε Μπουρούσης -παρότι έπαιζε στο καφενείο του Σκαριόλο- ήταν 1ος στο ranking μεταξύ όλων των παιχτών της Euroleague στην 1η φάση των ομίλων.
Αισιοδοξώ!
spysta
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...s&Itemid=64

δεν ξερω αν ισχυει ... αλλα

με ενδεχομενη επιστροφη Διαμαντιδη .. μιλαμε για την καλυτερη Εθνικη της τελευταιας 10ετιας σχεδον





Manu7
QUOTE(spysta @ Mar 31 2013, 23:14 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...s&Itemid=64

δεν ξερω αν ισχυει ... αλλα

με ενδεχομενη επιστροφη Διαμαντιδη .. μιλαμε για την καλυτερη Εθνικη της τελευταιας 10ετιας σχεδον

Δευτέρα, 01 Απρίλιος 2013 00:09 | Γιώργος Κογκαλίδης
spysta
QUOTE(Manu7 @ Mar 31 2013, 21:22 ) *
Δευτέρα, 01 Απρίλιος 2013 00:09 | Γιώργος Κογκαλίδης

χαχαχα μολις τωρα πηγα να το γραψω !!!πω πω εχω χασει παντελως τις μερες

η Εθνικη παντως οπως και να χει .. θα ειναι ΤΟΥΜΠΑΝΟ wink.gif




YΓ. Ο ΔΔ παντως θα επρεπε να το σκεφτει σοβαρα να επιστρεψει .. το υλικο που υπαρχει ειναι ικανο για πολυ ψηλα.και ρε #%στη μου δεν τον πηραν και τα χρονια.μου φανηκε τοσο λαθος η αποφαση του τπτε .. μου φαινεται ακομα περισσοτερο τωρα
Giannis83
QUOTE (spysta @ Apr 1 2013, 00:24 ) *
YΓ. Ο ΔΔ παντως θα επρεπε να το σκεφτει σοβαρα να επιστρεψει .. το υλικο που υπαρχει ειναι ικανο για πολυ ψηλα.και ρε #%στη μου δεν τον πηραν και τα χρονια.μου φανηκε τοσο λαθος η αποφαση του τπτε .. μου φαινεται ακομα περισσοτερο τωρα


Τα χρόνια προφανώς και δεν τον πήραν, θα ήταν πολύτιμος στην ομάδα και θα έπρεπε να το ξανασκεφτεί. Από την άλλη όμως, μετά από απουσία 2 καλοκαιριών δε ξέρω πόσο σωστό θα ήταν για τους υπόλοιπους παίχτες της ομάδας και ειδικά για τους νεότερους που μπαίνουν σιγά σιγά. Εννοώ ότι ο Διαμαντίδης το πολύ να μπορούσε να προσφέρει για 2 χρονιές ακόμα σε top επίπεδο, ενώ υπάρχουν παίχτες πίσω του όπως ο Σλούκας, ο Μάντζαρης και ο Παππάς που αποτελούν την επόμενη μέρα της Εθνικής και καλό είναι να αρχίσουν να μπαίνουν από τώρα παρά να "παρακαλάμε" κάθε καλοκαίρι τον Διαμαντίδη. Όπως έγινε και το καλοκαίρι του 2004 με την είσοδο Σπανούλη-Ζήση και άλλων.
Ο Διαμαντίδης πιστεύω αδικεί τον εαυτό του και την υστεροφημία του με αυτό που έχει κανει. Θεωρώ πως μετά την απόσυρσή του, αυτή η απόφαση θα αποτελεί το μοναδικό ψεγάδι στην τεράστια καριέρα του για τον αθλητικό ιστορικό του μέλλοντος.
ektoreas
QUOTE(Kanzler @ Jan 12 2013, 02:51 ) *
Παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος? Ο Trinchieri δεν νομιζω να ειναι κακος προπονητης (δυο φορες καλυτερος προπονητης στην Ιταλια κατι λεει). Εαν ειναι κακος για την Εθνικη ομαδα δεν το ξερουμε, αφου δεν αρχισε ακομη με τη δουλεια του. Αλλα για ορισμενους παντα φταιει ο Βασιλακοπουλος. Αφου ειναι τοσο κακος ο Βασιλακοπουλος γιατι τον εκλεγουν παντα? Αυτος φταιει που τον ψηφιζουν? Στις περασμενες εκλογες (Φεβρουαριο 2012) ελαβε 562 απο 574 ψηφους. Η επιλογη του Trinchieri δεν μπορει να θεωρηθει λαθος αυτη τη στιγμη. Και τον Phil Jackson να ειχε φερει κατι θα ευρισκαν για να επικρινουν τον Βασιλακοπουλο (π. χ. οτι δεν ξερει το ελληνικο Μπασκετ ο Phil Jackson, καλυτερα να ειχε φερει εναν Ελληνα ...). Αλλους τους ενοχλει οτι ο Trinchieri δεν εχει cool εμφανιση, θελουν και εναν με στυλ Pat Riley. Οταν λεφτα δεν υπαρχουν, μην ζηταμε και πολλα. Το μονο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι γιατι θα ειναι βοηθοι προπονητες ο Λιμνιατης και ο Παπανικολαου. Δεν εχω σκοπο να υπερασπιζω τον Βασιλακοπουλο, αλλα σε αυτο το θεμα, εκτος απο την επιλογη τον βοηθων προπονητων, δεν βλεπω κανενα λαθος του Βασιλακοπουλο.

Οσον αφορα το θεμα του Διαμαντιδη, καλα ειναι οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει. Και δεν υπαρχει καμια αποδειξη οτι ο Βασιλακοπουλος βαζει τον Trinchieri να ρωτησει τον Διαμαντιδη. Λογικο ειναι οτι καθε προπονητης θελει να εχει τους καλυτερους παιχτες στην ομαδα. Με τον Διαμαντιδη η ομαδα θα ειναι πιο δυνατη και συνεπως θα εχει μεγαλυτερς πιθανοτητες επιτυχιας, αυτο ειναι που μετραει, κανενας δεν μιλαει για χρυσο μεταλλιο.

Γιατι αισθανονται ορισμενοι τοσο ενοχλημενοι απο την ειδηση οτι ο Trinchieri θελει να ρωτησει τον Διαμαντιδη εαν θελει να παιξει? Το θεμα του Διαμαντιδη και της Εθνικης ομαδας ειναι παρα πολυ ενδιαφερον. Π. χ. διοτι αποκαλυπτει την νοοτροπια που υπαρχει στην Ελλαδα. Γιατι δεν παιζει ο Διαμαντιδης στην Εθνικη ομαδα? Οταν το 2010 ειπε οτι σταματαει να παιζει στην Εθνικη, δεν θυμαμαι να ειπε οτι το κανει διοτι κουραστηκε. Ειχε πει οτι δεν εχει τιποτα αλλο να δωσει στην Εθνικη ομαδα. Μια γελοια δηλωση ηταν αυτη που ειχε κανει μετα το παιχνιδι με την Ισπανια στο Mundobasket 2010. Το οτι κουραστηκε το διαβαζω συνεχως μονο απο αυτους που υπερασπιζουν την αποφαση του Διαμαντιδη. Μπορει να κανω λαθος, αλλα εγω δεν διαβασα ουτε ακουσα κατι τετοιο σε συνεντευξη του Διαμαντιδη. Τι να κουρασε τον Διαμαντιδη? Τα παιχνιδια στην Α1 που ειναι σχεδον ολα σαν μια καλη προπονηση? Πριν το Mundobasket 2010 στην Euroleague 2009/10 ειχε παιξει 12 παιχνιδια. Τοσο πολυ τον ειχαν κουρασει και σταματησε μετα απο την Εθνικη ομαδα? To 2010/11 επαιξε στην Euroleague (με Final Four) 22 παιχνιδια. Τι να πουνε μετα αυτοι που παιζουν στο ΝΒΑ? Ο Nowitzki ειχε παιξει το 2010/11 στο ΝΒΑ 103 παιχνιδια και μετα ειχε παει στο Ευρωμπασκετ. Ολοι παιζουν, Ισπανοι, Γαλλοι, Ρωσοι, Αργεντινοι, ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας στα νησια, διακοπες 3 μηνες...Οτι ειναι αυτονοητο σε αλλα κρατη, στην Ελλαδα δεν ειναι. Και μετα ερχονται και ορισμενοι Ελληνες δημοσιογραφοι και bloggers και προσπαθουν να δικαιολογισουν τις αποφασεις του Διαμαντιδη και του Παπαλουκα. Δικαιωμα τους, αλλα δεν εχουν κανενα πειστικο επιχειρημα. Δικαιωμα ειναι και του Διαμαντιδη να σταματησει απο την Εθνικη ομαδα, αλλα το πως το εκανε θα μεινει στην αθλητικη βιογραφια του ως κατι το αρνητικο. Πολλοι φιλαθλοι αυτο δεν θα το ξεχασουν. Και ας γραφουν ορισμενοι οτι προσφερε πολλα. Και αλλοι παιχτες προσφεραν πολλα και προσφερουν ακομα. Αλλα βεβαια η αθλητικη του βιογραφια δεν νομιζω να τον ενδιαφερει, δεν εχει αθλητικες φιλοδοξιες, μονο για λεφτα παιζει ακομα Μπασκετ ο Διαμαντιδης. Οπως και ο Παπαλουκας. Σερνεται στην Μοσχα τωρα για να αρπαξει λιγα λεφτα ακομα. Αυτο να το βλεπουν αυτοι που ελεγαν οτι θελει να σταματησει ο Παπαλουκας απο την Εθνικη για να μεινει στην μνημη μας ως ο μεγαλος παιχτης, οχι ως παιχτης που σερνεται. Τωρα τον βλεπουμε να σερνεται στην Μοσχα. Μονο το χρημα ειναι αυτο που ενδιαφερει τον Ελληνα, και καταφεραν να το απεδειξουν αυτο και ορισμενοι απο τους παιχτες μας (Διαμαντιδης και Παπαλουκας). Το εμαθε βεβαια τωρα αυτο ολη η Ευρωπη, οτι τον Ελληνα πανω απο ολα τον ενδιαφερει το χρημα, αλλα απο τους καλαθοσφαιρηστες μας, και ιδιαιτερα απο αυτους τους δυο, δεν θελαμε να το δουμε αυτο. Μονο λεφτα και ωραια ζωη. Να τους χαιρεστε και να μην ασκειτε κριτικη...δικαιωμα τους ειναι να κανουν οτι θελουν.


Καλά τα λες που μας έμαθαν να χτυπούν μια μπάλα και το παίζουν και καμπόσοι. Παρασχοληθήκαμε δεν νομίζετε?Ας θυμηθεί ο λεγάμενος από που ήρθε και που δεν ήξερε να βάζει την μπάλα από τα τρια μέτρα.....όσοι τον είχαν δει στις προπονήσεισ ξέρουν. Ας όψεται ο Νick που τους έκανε ανθρώπους αλλιώς πρόβατα θα έβοσκαν ακόμη!!!
priest
QUOTE(spysta @ Apr 1 2013, 00:14 ) *
http://www.basketblog.gr/index.php?option=...s&Itemid=64

δεν ξερω αν ισχυει ... αλλα

με ενδεχομενη επιστροφη Διαμαντιδη .. μιλαμε για την καλυτερη Εθνικη της τελευταιας 10ετιας σχεδον

μουφα το ολο θεμα...πριν λιγες μερες ο διαμαντιδης τονιζε οτι δεν μπορει να παιζει καλοκαιρι και χειμωνα και πως ο φακελος εθνικη εχει κλεισει..συνηθιστε το,επιτελους!


AKRG
QUOTE (priest @ Apr 15 2013, 19:56 ) *
μουφα το ολο θεμα...πριν λιγες μερες ο διαμαντιδης τονιζε οτι δεν μπορει να παιζει καλοκαιρι και χειμωνα και πως ο φακελος εθνικη εχει κλεισει..συνηθιστε το,επιτελους!


Πιο μούφα .... πεθαινεις 68.gif
Manu7
QUOTE(priest @ Apr 15 2013, 19:56 ) *
μουφα το ολο θεμα...πριν λιγες μερες ο διαμαντιδης τονιζε οτι δεν μπορει να παιζει καλοκαιρι και χειμωνα και πως ο φακελος εθνικη εχει κλεισει..συνηθιστε το,επιτελους!

Ρε priest νιώθεις?

Το άρθρο γράφτηκε πρωταπριλιά. Διάβασε και τα από κάτω ποστ...

Κάθεσαι και χώνεις 15 μέρες μετά... smiley.gif
priest
QUOTE(Manu7 @ Apr 15 2013, 20:16 ) *
Ρε priest νιώθεις?

Το άρθρο γράφτηκε πρωταπριλιά. Διάβασε και τα από κάτω ποστ...

Κάθεσαι και χώνεις 15 μέρες μετά... smiley.gif

ελεος.spysta εσυ φταις!!!επεσα ομως μεσα οτι ειναι μουφα...
thalys
QUOTE
Για το ότι σε ένα σύλλογο ένας προπονητής επιλέγει παίκτες, ενώ τώρα θα κληθεί να κόψει:

«Δε με απασχολεί τώρα, αλλά με... απασχολεί. Ή θα διαλέξεις 12 παίκτες απ' τη λίστα με τους καλύτερους ή θα προσπαθήσεις να δημιουργήσεις μία ομάδα με ρολίστες. Κλίνω περισσότερο προς το δεύτερο. Υπάρχει ακόμα πολύ νερό να τρέξει κάτω απ' τη γέφυρα, όπως λέμε στην Ιταλία. Αλλά θα σας πω τέσσερα ονόματα: Κατσίβελης, Γιάνκοβιτς, Καββαδάς και Παππάς θα είναι σίγουρα μέρος από κάτι».


http://hoopfellas.blogspot.gr/2013/04/blog-post_29.html#more
Weekendman
QUOTE(thalys @ Apr 29 2013, 17:03 ) *

Οι Κατσίβελης και Καββαδάς υπο προυποθέσεις πιστεύω ότι χωράνε ακόμα και στην φετινή δωδεκάδα.


Γιατί ο Κατσίβελης είναι ο ιδανικός περιφερειακός εξολοθρευτής ρολίστας, και ο Καββάδας μπορεί να μην έχει την ιδανικη μπασκετική κατάρτιση ακόμα ,αλλά σε μια σοφτ αμυντικά φροντ-λαιν με Σόφο,Μπουρούση,Βουγιούκα μπορεί να χρειαστεί ειδικά σε περίπτωση που ο καλύτερος αμυντικά και γενικότερα Έλληνας σέντερ ο Κουφός απουσιάσει γιατί το θέλουν οι Αμερικάνοι Εργοδότες του...
HLR CENATION
Εγω θα ηθελα να δω τον Γιανκοβιτς στην εθνικη.


ΣΤα ματς που τον εχω δει με εχει εντυπωσιασει.

Συμφωνω με weekendman για Κατσιβελη (σε ολα συμφωνω δηλαδη).Μπορει να εχει το ρολο που θα ειχε ο Μαντζαρης.

Επισης τον Λιακοπουλο θα ηθελα να δω μια φορα σε προετοιμασια της εθνικης και αν μπορει να σταθει σε αυτο το επιπεδο.
Johnaros
Το ερώτημα είναι επίσης, αυτή τη στιγμή, ο Γιάνκοβιτς από πλευράς ικανοτήτων, που βρίσκεται σε σχέση με Μπράμο και Περπέρογλου;
ssoulliss
Από τους μικρούς κανείς δεν μπορεί να πάρει ρόλο στην εθνική αυτή τη στιγμη. Μόνο να συμπληρώσει δωδεκάδα. Σκεφτείται ότι ο Σλούκας το'11 πέρασε και δεν ακούμπησε,που είχε κάνει πλήρη σεζόν με Άρη, πέρυσι ο Μάντζαρης δεν βοήθησε το παιδί,έιχε τραυματισμό στο τουρνουά της Βραζιλίας. Αν έχουμε απώλειες-αποχωρήσεις τότε θα μπορέσουν τα νέα παιδιά να βρουν ρόλο, αλλίως θα πρέπει να περιμένουν...μέχρι το 2014.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.