Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
Hakeem
QUOTE(GK_23 @ Jan 22 2014, 04:33 ) *
Εγώ πάντως έχω την αίσθηση πως δεν θα τον αφήσουν οι Μπακς τόσο εύκολα να παίξει με την εθνική το καλοκαίρι τον Γιάννη.

Άσχετα τι δηλώνει ο ίδιος, δεύτερο συνεχόμενο καλοκαίρι να μην τον έχουν μαζί τους στο Σάμερ Λιγκ το κόβω δύσκολο. Ειδικά μετά το φετινό του εξαιρετικό πρώτο δείγμα, νομίζω πως η ομάδα του θα θέλει να τον δουλέψει αρκετά μέσα στην offseason. Ίσως είναι καλύτερο και για τον ίδιο να κοιτάξει την ατομική του βελτίωση αυτή τη στιγμή, στην ηλικία που βρίσκεται. Έχει πάρα πολλά καλοκαίρια για την εθνική μπροστά του.

Το ευχάριστο είναι πως ο Κουφός δήλωσε πως σε περίπτωση που πάρουμε wild card θα είναι παρών...


μπορει να παιξει σαμερ λιγκ τον Ιουλιο και να ειναι στην προετοιμασια, 30/8 ξεκιναει το Παγκοσμιο, μια χαρα τα προλαβαινει. Το αστειο ειναι αυτο που ακουω να παιξει στο U20, το παιδι ειναι βασικος σε ομαδα ΝΒΑ, δεν εχει θεση σε αναπτυξιακο τουρνουά. Ειτε με τους άντρες, είτε καθόλου. Και σιγουρα οι Μπακς δε θα δεχτουνε να ειναι απο Ιουνιο ως 15/9 σερι με τις εθνικές. Και θα σκάσει και δε θα εχει χρονο να δουλέψει ατομικά στα πολλά πράγματα που χρήζουν βελτίωσης.
GK_23
QUOTE(Hakeem @ Jan 22 2014, 14:13 ) *
μπορει να παιξει σαμερ λιγκ τον Ιουλιο και να ειναι στην προετοιμασια, 30/8 ξεκιναει το Παγκοσμιο, μια χαρα τα προλαβαινει. Το αστειο ειναι αυτο που ακουω να παιξει στο U20, το παιδι ειναι βασικος σε ομαδα ΝΒΑ, δεν εχει θεση σε αναπτυξιακο τουρνουά. Ειτε με τους άντρες, είτε καθόλου. Και σιγουρα οι Μπακς δε θα δεχτουνε να ειναι απο Ιουνιο ως 15/9 σερι με τις εθνικές. Και θα σκάσει και δε θα εχει χρονο να δουλέψει ατομικά στα πολλά πράγματα που χρήζουν βελτίωσης.

Οι Μπακς γενικά δεν ακολουθούν αυστηρή πολιτική σχετικά με τη συμμετοχή των παικτών τους στις εθνικές τους ομάδες. Ο Ιλιασόβα, που έχει σχετικά υψηλό συμβόλαιο, παίζει κάθε χρόνο με την εθνική Τουρκίας. Ο Μπόγκουτ παλαιότερα, που ήταν και Νο1 πικ, έπαιζε αρκετά συχνά με την εθνική Αυστραλίας.

Το να παίξει ο Γιάννης τη δεδομένη στιγμή σε τουρνουά U20 είναι προφανώς ανέκδοτο. Συμφωνώ, μόνο με τους άνδρες ή καθόλου.

Από την άλλη μπορεί με τις εμφανίσεις του να αφήνει πολύ μεγάλες υποσχέσεις, όμως δεν είναι έτοιμος για να κάνει τη διαφορά σε ένα Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών. Χώρια που υπάρχουν επιλογές στη θέση που αγωνίζεται (Μπράμος, Παπανικολάου, Περπέρογλου).

Το σάμερ λιγκ του Λας Βέγκας φέτος είναι 11-21 Ιουλίου. Ίσως είναι καλύτερα για τον ίδιο να προσπεράσει την εθνική αυτό το καλοκαίρι και να στρωθεί στην ατομική δουλειά. Ελπίζω σε μια τέτοια περίπτωση να μην αρχίσει πάλι τους γνωστούς αναθεματισμούς η ΕΟΚ.
koostas
QUOTE (GK_23 @ Jan 22 2014, 11:56 ) *


σε μια χωρα που πειναει τσονταρουμε μεγαλυτερο ποσο απ' τη ρωσια, ποσο που θα δωσει το κρατος, για να κανει το κομματι του ο σωληνας.. αθανατη χρεωκοπημενη Ελλαδα
AKRG
Παραιτήθηκε η Ιταλία!


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...ithike-i-italia

Reggie Miller #31
Ασχέτως αν αυτό που κάνει η FIBA είναι σωστό ή όχι,εγώ δεν θα έδινα χρήματα,για να συμμετέχω σε ένα τουρνουά,ενώ τα οικονομικά δεδομένα είναι αυτά που είναι.Δεν χάθηκε ο κόσμος αν δεν συμμετέχουμε σε ένα τουρνουά,που στο κάτω κάτω αγωνιστικά φάνηκε ότι δεν το αξίζαμε.

Όπως και να χει το θεωρώ λίγο πρόσκληση και ότι είναι για προσωπική προβολή ορισμένων,αν και νομίζω ότι δεν τα δίνει όλα τα λεφτά η ομοσπονδία.
ssoulliss
Ας είναι καλά η Eurobank που δίνει τα λεφτά και θα σου έλεγα εγώ αν θα είχαμε ελπίδες για wild card. Βέβαια ακόμη τίποταδεν είναι σίγουρο.

Πάντως μαγκιά της Ιταλίας που αποσύρεται. Και εγώ θα προτιμούσα τα λεφτά να τα διαθέσουμε κάπου αλλού και όχι σε "δωρεές".
sarounas
καλό θα ήταν να συμμετέχουμε σε αυτό το Μουντομπάσκετ γιατί γίνεται σε μπασκετική χώρα που κλείνει τον κύκλο της και νομίζω πως θα είναι το τελευταίο αξιόλογο τουρνουά μεταξύ εθνικών ομάδων πλην ολυμπιακών αγώνων. Η απαξίωση με τα δεδομένα που υπάρχουν αυτή την στιγμή δυστυχώς είναι αναπόφευκτη και έχει ήδη έλθει για τις διοργανώσεις της ΦΙΜΠΑ 68.gif

μεγάλη μαγκιά από την πλευρά των φιμπαίων που θα τα παντελονιάσουν έτσι για πλάκα αλλά αν πάμε με την λογική των κοινωνικών προβλημάτων που έχουμε σαν χώρα δεν βγαίνει άκρη...
koostas
γιατι στη eurobank ποιος τα δινει τα λεφτα μεσω της ανακεφαλαιωσης??
Quincy
QUOTE(sarounas @ Jan 25 2014, 14:28 ) *
μεγάλη μαγκιά από την πλευρά των φιμπαίων που θα τα παντελονιάσουν έτσι για πλάκα αλλά αν πάμε με την λογική των κοινωνικών προβλημάτων που έχουμε σαν χώρα δεν βγαίνει άκρη...



Όχι και μαγκιά!! Ο ορισμός της ξεφτίλας είναι. Δεν μιλάμε για λίγκες όπως το ΝΒΑ και η EL με τα συμβόλαια και τους ιδιοκτήτες. Για Εθνικές μιλάμε, που στην τελικη δεν έχουν να κάνουν με νίκες και αποτελέσματα και μετάλια, αλλά με την εκπροσώπιση της κάθε χώρας που κέρδισε μέσα στο γήπεδο αυτό το δικαίωμα να εκπροσωπείται από τους ανταγωνιστές της.

Αν είναι να τα πουλάμε και ν αγοράζουμε τις συμμετοχές των Εθνικών ομάδων θα χαθεί κάθε ίχνος ουσίας από τέτοιος θεσμούς, και θα χει νόημα μόνο για τις ΗΠΑ και το χρυσό.
Reggie Miller #31
QUOTE(ssoulliss @ Jan 25 2014, 16:08 ) *
Ας είναι καλά η Eurobank που δίνει τα λεφτά και θα σου έλεγα εγώ αν θα είχαμε ελπίδες για wild card. Βέβαια ακόμη τίποταδεν είναι σίγουρο.

Πάντως μαγκιά της Ιταλίας που αποσύρεται. Και εγώ θα προτιμούσα τα λεφτά να τα διαθέσουμε κάπου αλλού και όχι σε "δωρεές".


Κι εγώ πιστεύω ότι καλά ξηγήθηκε η Ιταλία που δε συμμετέχει στο πανηγύρι,πέρα από το γεγονός ότι σαν Εθνική έχει πέσει η απόδοση της,αλλά και το πρωτάθλημα δεν έχει δυνατές ομάδες όπως παλαιότερα.

Τώρα η Eurobank που τα βρίσκει τα λεφτά,είναι άλλο θέμα.Φαντάζομαι ότι κι αυτά εμείς τα έχουμε πληρώσει πάνω κάτω.
Petran911
QUOTE(Reggie Miller #31 @ Jan 25 2014, 20:26 ) *
Κι εγώ πιστεύω ότι καλά ξηγήθηκε η Ιταλία που δε συμμετέχει στο πανηγύρι,πέρα από το γεγονός ότι σαν Εθνική έχει πέσει η απόδοση της,αλλά και το πρωτάθλημα δεν έχει δυνατές ομάδες όπως παλαιότερα.

Τώρα η Eurobank που τα βρίσκει τα λεφτά,είναι άλλο θέμα.Φαντάζομαι ότι κι αυτά εμείς τα έχουμε πληρώσει πάνω κάτω.


Καταρχήν, το γεγονός ότι όλη η διαδικασία έχει ξεκάθαρα της πλειοδοσίας δεν είναι ότι καλύτερο για μια αθλητική ομοσπονδία. Από την άλλη πλευρά, μια αθλητική ομοσπονδία σαν την FIBA ζει από τους χορηγούς της και τις διοργανώσεις της, άρα είναι εύλογο να προσπαθεί να μεγιστοποιήσει τα κέρδη της.
Τα κριτήρια όμως, αφού μιλάμε για αθλητισμό δεν έχουν σίγουρα να κάνουν μόνο με αυτό. Αν δείτε σε ποιος πήγαν οι wild cards τα προηγούμενα χρόνια, θα δείτε ότι δεν ήταν όλες οι χώρες πάμπλουτες και όλες ήταν γνωστές δυνάμεις του μπάσκετ.
Στην περίπτωση της Ιταλίας, δεν έχουν κανένα λόγο να μιλάνε. Είναι πολύ πιο κάτω από εμάς στο ranking, δεν έχουν καμία επιτυχία από το 2002 και μετά, ενώ έχουν πάρει wild card για το 2006.
Άδικο θα ήταν να μην πάρουμε εμείς wild card, που δεν μας έχουν δώσει ποτέ και έχουμε καλύτερο ranking από όλους τους υποψήφιους και διαχρονικά πχ σε σχέση με την Τουρκία.
Όσο για τα 800χιλ, νομίζω ότι η κατάσταση θα ήταν χειρότερη για την ομοσπονδία εάν δεν συμμετείχαμε στο παγκόσμιο, αφού θα έχαναν αρκετά λεφτά από τα τηλεοπτικά (Και σίγουρα άλλο ποσό θα δίνει ο ΟΤΕ για παγκόσμιο με Ελλάδα και άλλο χωρίς)
Εφόσον δε χρησιμοποιείται επιπλέον κρατικό budget, δεν μας πέφτει λόγος.
Οι Ιταλοί είναι λαϊκιστές και αναφέρονται στο γεγονός ότι νίκησαν το καλοκαίρι. Και η Φιλανδία νίκησε. Το ένα καλοκαίρι δεν κάνει τις μεγάλες ομάδες, και αν η Ιταλία, που είναι μεγάλη ομάδα, δικαιούτο wild card, την έχει ήδη πάρει.

Συνεχίζω να πιστεύω ότι η δική μας ή περίπτωση ήταν η πλέον δύσκολη για τη FIBA. To να μας αγνοήσουν έχοντας καλύτερο ranking από τους υπόλοιπους που έχουν πάρει και wild card θα ήταν πολύ δύσκολο εφόσον κάναμε όλα τα υπόλοιπα (πχ διοργανώσεις). Θα ήταν (είναι) μεγάλη ξεφτίλα για αυτούς.
GK_23
QUOTE(Petran911 @ Jan 25 2014, 21:33 ) *
Τα κριτήρια όμως, αφού μιλάμε για αθλητισμό δεν έχουν σίγουρα να κάνουν μόνο με αυτό. Αν δείτε σε ποιος πήγαν οι wild cards τα προηγούμενα χρόνια, θα δείτε ότι δεν ήταν όλες οι χώρες πάμπλουτες και όλες ήταν γνωστές δυνάμεις του μπάσκετ.
Στην περίπτωση της Ιταλίας, δεν έχουν κανένα λόγο να μιλάνε. Είναι πολύ πιο κάτω από εμάς στο ranking, δεν έχουν καμία επιτυχία από το 2002 και μετά, ενώ έχουν πάρει wild card για το 2006.
Άδικο θα ήταν να μην πάρουμε εμείς wild card, που δεν μας έχουν δώσει ποτέ και έχουμε καλύτερο ranking από όλους τους υποψήφιους και διαχρονικά πχ σε σχέση με την Τουρκία.

Προσωπικά πιστεύω, συνυπολογίζοντας όλα τα κριτήρια που θέτει η FIBA, πως οι wild card της Ευρώπης πρέπει να πάνε σε Ελλάδα και Ρωσία. Οι Ρώσοι, πέρα από το περσινό στραπάτσο, έχουν δύο χάλκινα μετάλλια σε Ευρωμπάσκετ 2011 και Ολυμπιακούς 2012, αγωνιστικά την αξίζουν ίσως περισσότερο τη wild card από εμάς.

Ας μην ξεχνάμε πως οι Ιταλοί ήταν 3οι στο Ευρωμπάσκετ του 2003 και 2οι στους Ολυμπιακούς της Αθήνας, βέβαια αυτές οι επιτυχίες είναι μακρινές, απλώς το αναφέρω μιας και γράφτηκε πως δεν έχουν κάνει τίποτα μετά το 2002. Το ότι μπήκαν στην 8άδα στο περσινό Ευρωμπάσκετ δεν σώζει την κατάσταση.

Οι δε Τούρκοι μπορεί να έχουν φιλοξενήσει πολλά τουρνουά της ΦΙΜΠΑ αλλά αγωνιστικά, εκτός από τη 2η θέση στο Παγκόσμιο του 2010, δεν τίποτα άλλο αξιόλογο να παρουσιάσουν. Στα δύο τελευταία Παγκόσμια πέρασαν μπάι, το 2006 με wild card, το 2010 ως διοργανωτές.

Η πιο λογική τετράδα για εμένα θα ήταν: Βραζιλία-Ελλάδα-Κίνα-Ρωσία

Αν πάντως αληθεύει αυτό που λένε οι Ιταλοί, πως δλδ η ΕΟΚ πλήρωσε 1 μύριο στους ΦΙΜΠΑΙΟΥΣ, τότε πρέπει να βγουν οι Έλληνες παράγοντες να πουν δημοσίως και με αποδείξεις από που προήλθαν αυτά τα χρήματα. Ας μην ξεχνάμε πως η Ελλάδα φορτώθηκε ήδη τη διοργάνωση του Ευρωμπάσκετ U20 φέτος, με σκοπό φυσικά να κερδίσει πόντους για τη διεκδίκηση της wild card.
zorba
Οι Ιταλοί παραιτηθηκαν για δυο λόγους:
1. Γκαλινάρι και Μπαρνιάνι είναι τραυματίες και με 7 παίκτες δεν πάνε μακριά σ' ένα παγκόσμιο. Μην ξεχνάμε ότι ήταν η πρώτη εθνική που ζήτησε wild card και μάλιστα δηλώνοντας ότι θα έκαναν τα πάντα για να βρεθούν στην Ισπανία...
2. Δεν υπάρχει χορηγός στην Ιταλία που να ρίξει τόσα χρήματα στο μπάσκετ αφού ξέρει ότι εκτός από μένα και κάτι χιλιάδες μπασκετόφιλους, οι υπόλοιποι προτιμούν να παρακολουθήσουν τα ποδόσφαιρικά φιλικά προετοιμασίας...

Μ' αυτά τα δεδομένα προτιμούν να το παίξουν ιδεαλιστές και να κερδίσουν τις εντυπώσεις...
ssoulliss
QUOTE (zorba @ Jan 26 2014, 08:34 ) *
Οι Ιταλοί παραιτηθηκαν για δυο λόγους:
1. Γκαλινάρι και Μπαρνιάνι είναι τραυματίες και με 7 παίκτες δεν πάνε μακριά σ' ένα παγκόσμιο. Μην ξεχνάμε ότι ήταν η πρώτη εθνική που ζήτησε wild card και μάλιστα δηλώνοντας ότι θα έκαναν τα πάντα για να βρεθούν στην Ισπανία...
2. Δεν υπάρχει χορηγός στην Ιταλία που να ρίξει τόσα χρήματα στο μπάσκετ αφού ξέρει ότι εκτός από μένα και κάτι χιλιάδες μπασκετόφιλους, οι υπόλοιποι προτιμούν να παρακολουθήσουν τα ποδόσφαιρικά φιλικά προετοιμασίας...

Μ' αυτά τα δεδομένα προτιμούν να το παίξουν ιδεαλιστές και να κερδίσουν τις εντυπώσεις...


Άλλο πράγμα το πρωτάθλημα μιας χώρας και αν ρίχνουν λεφτά εκεί και άλλο η καλή-ανταγωνιστική εθνική ομάδα. Και εμείς έχουμε-είχαμε αντιεμπορικό πρωτάθλημα αλλά είχαμε και το 2005-2008 πολύ καλή εθνική.

Η Eurobank χρωστούσε τις δόσεις του έτους 2013 στη χορηγία της εθνικής και πιθανότατα αυτά τα λεφτά ήταν ένα ποσό,αν όχι όλο, για τη συμμετοχή μας στη wild card.

Οι Ιταλοί νομίζω ότι καλά έκαναν από την σκοπιά τους...Εμείς έχουμε θέματα να λύσουμε(προπονητής,ματαιοδοξία προέδρου,ασφάλειες NBA). Δεν ξέρω αν πάρουμε την πρόσκληση τελικά τι είδους ομάδα θα κατεβάσουμε.
Petran911
QUOTE(GK_23 @ Jan 26 2014, 03:51 ) *
Ας μην ξεχνάμε πως οι Ιταλοί ήταν 3οι στο Ευρωμπάσκετ του 2003 και 2οι στους Ολυμπιακούς της Αθήνας, βέβαια αυτές οι επιτυχίες είναι μακρινές, απλώς το αναφέρω μιας και γράφτηκε πως δεν έχουν κάνει τίποτα μετά το 2002. Το ότι μπήκαν στην 8άδα στο περσινό Ευρωμπάσκετ δεν σώζει την κατάσταση.


Έχεις δίκιο, 2004 ήθελα να πω.
bbplayer
QUOTE (Reggie Miller #31 @ Jan 25 2014, 20:26 ) *
Τώρα η Eurobank που τα βρίσκει τα λεφτά,είναι άλλο θέμα.Φαντάζομαι ότι κι αυτά εμείς τα έχουμε πληρώσει πάνω κάτω.


όχι, να μη φαντάζεσαι. πραγματικότητα είναι. οι τράπεζες είναι στο ΤΧΣ που είναι λεφτά του κράτους. αλλά εάν πάει κανένας φουκαράς να ζητήσει κανένα ψιλοδάνειο για να μην κλείσει το μαγαζί του θα φάει πόρτα. παλούκωμα θέλουν
gkamared
ρε παιδιά τα wild card δεν θα έπρεπε να είχαν ανακοινωθεί η Ιταλία και η τουρκιά πως μπήκαν στο χώρο?
TakeshyKurosawa
Άντε να πάρουμε τη wild card να δούμε λίγο μπασκετάκι το καλοκαίρι. Από τη στιγμή που η ομοσπονδία μπορεί να βρει τα χρήματα γιατί να μην το κάνει. Προσωπικά είμαι υπέρ των wild cards, γιατί μπορεί να διορθωθεί στραβοπάτημα καλών ομάδων που λόγω ονόματος, ιστορίας,ποιότητας ρόστερ αξίζουν να είναι στη διοργάνωση και η απουσία τους θα είναι σημαντική. Άσχετα που τα τελευταία χρόνια παρατηρείται απαξίωση των Εθνικών ομάδων με παίχτες που δεν επιθυμούν να αγωνιστούν. Φανταστείτε πόσο πιο καλό μπάσκετ θα βλέπαμε αν κατέβαιναν όλα τα αστέρια των ομάδων. Για το προσεχές Μουντομπάσκετ αν τελικά πάρουμε τη wild card θα ήθελα να δω την ομάδα:

Κατσικάρης

Μάντζαρης,Καλάθης
Σπανούλης,Παππάς,Σλούκας
Παπανικολάου,Μπράμος
Πρίντεζης, Φώτσης, Κα'ι'μακόγλου
Μπουρούσης,Κουφός.

belalik
QUOTE(TakeshyKurosawa @ Jan 27 2014, 11:52 ) *
Κατσικάρης

Μάντζαρης,Καλάθης
Σπανούλης,Παππάς,Σλούκας
Παπανικολάου,Μπράμος
Πρίντεζης, Φώτσης, Κα'ι'μακόγλου
Μπουρούσης,Κουφός.


Θα άλλαζα κάπως τη 12δα .. Ειδικά με το ότι έχουμε δει ως τώρα... Πχ, ο Περπέρογλου δεν γίνεται να είναι εκτός. Όπως επίσης, πιστεύω οτι ο Γιαννάκης (ο Αντετοκούνμπο) ίσως πρέπει να είναι ο 12ος παίκτης αυτής της ομάδας, κυρίως για λόγους εμπειρίας, αν και σίγουρα θα μπορεί να προσφέρει κάποια ποιοτικά λεπτά. Αν τον αφήσει η ομάδα του φυσικά... Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε πλέον για starter στο NBA, με 25+ λεπτά ανα αγώνα, και σημαντικά στατιστικά. Σημαντικότερη παρουσία έχει και από Καλάθη και από Κουφό..

Τέσπα, ο Φώτσης επίσης πιστεύω πως δεν έχει θέση πλέον στην εθνική, βάσει και της αγωνιστικής παρουσίας του φέτος (και πέρυσι).

Τέσπα, πολλά είπα. Θα άλλαζα ελαφρώς τη 12δα σου ως εξής:

Μάντζαρης, Καλάθης
Σπανούλης, Παππάς ή Σλούκας (ανάλογα πως θα κυλήσει η χρονιά)
Παπανικολάου, Πέρπε
Πριντεζης, Καϊμακ
Μπουρουσάγκα, Κουφός

Μια 10αδα δηλαδή, +Μπράμο, Αντετοκούμπο Γιάνναρο να καλύπτουν τις θέσεις 2-3 και 3-4 αντίστοιχα, αλλά και να δίνουν ως επιλογές άλλο 'στυλ' σε επίθεση/άμυνα. Νομίζω είναι ισορροπημένη 12δα, με αρκετούς χειριστές μπάλας, και καλό mix εμπειρίας/ηλικίας, αλλά και χαρακτηριστικών (σουτέρ, άλλους πιο επιθετικούς και άλλους πιο αμυντικογενείς παίκτες, άλλους πιο 'σοφτ' και άλλους πιο δυνατούς κλπ ..)


Ερωτηματικό ο Ζήσης - δεν ξέρω την φετινή κατάστασή του. Πάντως έκανε πάντα καλά τουρνουά με την εθνική, ήταν από τους κορυφαίους στο προηγούμενο ευρωμπάσκετ. Ίσως για τη 2η θέση στους SG. Ειδικά αν παραταθεί η κοιλιά των Παππά/Σλούκα ...

Για προπονητή, μη βαράτε - αλλά θα ήθελα Γιαννάκη. η Εθνική είναι ομάδα με σύντομο προγραμματισμό, δε νομίζω οτι ο προπονητής παίζει τόσο μεγάλο ρόλο τακτικά όσο στους συλλόγους. Ωστόσο, παίζει πολύ ρόλο η ψυχολογία και το κίνητρο των παικτών. Σε αυτούς τους τομείς, ειδικά σε εθνικό επίπεδο και με το 'όνομα' που κουβαλάει ο Γιαννάκης λόγω του παρελθόντος του ως παίκτη και ως προπονητή, νομίζω πως θα ήταν καλή επιλογή. Εκτός αν ακόμα προπονεί τους Κινέζους (?) ...


Τέσπα.. ως τότε, βλέπουμε....


redleg7
Ολα αυτα στην θεωρια γιατι στην πραξη ψαχνουν να δουν πως βρηκε τα λεφτα ο κυριος της ομοσπονδιας για την wild και επισης για να παιξει ο Αντετοκουμπο,ο Κουφος και ο Καλαθης απαιτουνται 250 χιλιαρικα για την ασφαλεια τους ξεχωριστα.Συν του οτι απαιτουνται χρηματα να λυσουν το συμβολαιο στον Ιταλο και συν τα λεφτα που θα παρει ο Κατσικαρης οταν ανακοινωθει.
TakeshyKurosawa
QUOTE (belalik @ Jan 27 2014, 17:58 ) *
Θα άλλαζα κάπως τη 12δα .. Ειδικά με το ότι έχουμε δει ως τώρα... Πχ, ο Περπέρογλου δεν γίνεται να είναι εκτός. Όπως επίσης, πιστεύω οτι ο Γιαννάκης (ο Αντετοκούνμπο) ίσως πρέπει να είναι ο 12ος παίκτης αυτής της ομάδας, κυρίως για λόγους εμπειρίας, αν και σίγουρα θα μπορεί να προσφέρει κάποια ποιοτικά λεπτά. Αν τον αφήσει η ομάδα του φυσικά... Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε πλέον για starter στο NBA, με 25+ λεπτά ανα αγώνα, και σημαντικά στατιστικά. Σημαντικότερη παρουσία έχει και από Καλάθη και από Κουφό..

Τέσπα, ο Φώτσης επίσης πιστεύω πως δεν έχει θέση πλέον στην εθνική, βάσει και της αγωνιστικής παρουσίας του φέτος (και πέρυσι).

Τέσπα, πολλά είπα. Θα άλλαζα ελαφρώς τη 12δα σου ως εξής:

Μάντζαρης, Καλάθης
Σπανούλης, Παππάς ή Σλούκας (ανάλογα πως θα κυλήσει η χρονιά)
Παπανικολάου, Πέρπε
Πριντεζης, Καϊμακ
Μπουρουσάγκα, Κουφός

Μια 10αδα δηλαδή, +Μπράμο, Αντετοκούμπο Γιάνναρο να καλύπτουν τις θέσεις 2-3 και 3-4 αντίστοιχα, αλλά και να δίνουν ως επιλογές άλλο 'στυλ' σε επίθεση/άμυνα. Νομίζω είναι ισορροπημένη 12δα, με αρκετούς χειριστές μπάλας, και καλό mix εμπειρίας/ηλικίας, αλλά και χαρακτηριστικών (σουτέρ, άλλους πιο επιθετικούς και άλλους πιο αμυντικογενείς παίκτες, άλλους πιο 'σοφτ' και άλλους πιο δυνατούς κλπ ..)


Ερωτηματικό ο Ζήσης - δεν ξέρω την φετινή κατάστασή του. Πάντως έκανε πάντα καλά τουρνουά με την εθνική, ήταν από τους κορυφαίους στο προηγούμενο ευρωμπάσκετ. Ίσως για τη 2η θέση στους SG. Ειδικά αν παραταθεί η κοιλιά των Παππά/Σλούκα ...

Για προπονητή, μη βαράτε - αλλά θα ήθελα Γιαννάκη. η Εθνική είναι ομάδα με σύντομο προγραμματισμό, δε νομίζω οτι ο προπονητής παίζει τόσο μεγάλο ρόλο τακτικά όσο στους συλλόγους. Ωστόσο, παίζει πολύ ρόλο η ψυχολογία και το κίνητρο των παικτών. Σε αυτούς τους τομείς, ειδικά σε εθνικό επίπεδο και με το 'όνομα' που κουβαλάει ο Γιαννάκης λόγω του παρελθόντος του ως παίκτη και ως προπονητή, νομίζω πως θα ήταν καλή επιλογή. Εκτός αν ακόμα προπονεί τους Κινέζους (?) ...


Τέσπα.. ως τότε, βλέπουμε....



Ο Αντετοκούμπο δεν νομίζω ότι είναι έτοιμος να αγωνιστεί με τη φανέλα της Εθνικής. Εντάξει παίρνει λεπτά στο NBA σε μία ομάδα που ξέρει ότι θα χάσει πριν αρχίσει το παιχνίδι και δεν υπάρχει το πρέπει της νίκης. Η ομάδα του είναι ότι πρέπει για να αναπτυχθεί ο παίχτης, αλλά στην Εθνική ομάδα σε do or die καταστάσεις και με το πρέπει της νίκης θεωρώ ότι κατά 99% θα είναι ανήμπορος να βοηθήσει.
Όσο για το Φώτση πέρα του ότι πονάει την φανέλα και είναι ο πιο έμπειρος μαζί με Σπαν, μπορεί να προσφέρει πολλά πράγματα αμυντικά και στα ριμπάουντ συν το δολοφονικό του σουτ.
Ο Ζήσης κάνει καλά παιχνίδια με την Εθνική, αλλά πιστεύω ότι είναι ώρα για κάποια ανανέωση στα γκαρντς. Εγώ θέλω Σλούκα και Παππά μέσα γιατί μπορούν να προσφέρουν περισσότερη πολυφωνία στην επίθεση. Πχ ο Σλούκας έχει καλό σουτάκι από τα 4-5 μέτρα, ο Παππάς την καλύτερη διείσδυση στην ομάδα μετά τον Σπανούλη συν το θράσος του που τον κάνει να μην κολώνει να πάρει επιθέσεις.
Ο Κα'ι'μακόγλου μπορεί να παίζει και 4 και 3 και τον θεωρώ αρκετά σκληροτράχηλο παίχτη και πολυεργαλείο.
Ο Περπέρογλου είναι παίχτης επιπέδου Εθνικής και μπορεί να δώσει λύσεις επιθετικά, αλλά Παπανικολάου και Μπράμος είναι πολύ καλύτεροι αμυντικά και σε θέματα ενέργειας, πάθους κλπ. Γενικα θέλω μέσα πλέον παίχτες καλούς αμυντικά γιατί ο προσανατολισμός της ομάδας πρέπει αλλάξει και να θέσει πρoτεραιότητα την άμυνα για να μην έχουμε προπέρσινα και περσινά ξεφτυλίκια.
AKRG
Αποσύρθηκε κι η Γερμανία!


http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...e-ki-i-germania
giorgos14
http://www.gazzetta.gr/basketball/article/...a-800000-logoys

Απαράδεκτο αρθρο που στοχο εχει να πεισει τον Βασιλακοπουλο οτι οι δημοσιογραφοι ειναι καλοι και αξιζουν να ειναι στο τσαρτερ της αποστολης για ισπανια.Το μοναδικο που ισχυει ειναι οτι το ποδοσφαιρο παιρνει παραπανω.Θετει ως επιχειρημα τη καλη διαχειριση των οικονομικων ενω καθε χρονο δινουν και λιγοτερα στις διαφορες ενωσεις και αναγκαζονται οι ομαδες να πληρωνουν τους διαιτητες πλεον(τουλαχιστον στην ενωση που ανηκω εγω).Επισης ας μας πει ο δημοσιογραφος,ποσο καιρο εχει η ομοσπονδια να πληρωσει τα οδοιπορικα στις ομαδες(πανω απο 4 χρονια).Τετοια γελοια αρθρα με μοναδικο σκοπο το γλυψιμο ειναι τουλαχιστον κατακριτεα....
ssoulliss
Γενικά είναι απαράδεκτο που βρισκόμαστε σε αυτή την διαδικασία...Η μισή Ελλάδα και βάλε πεινάει και εμείς θα "δωρίσουμε" το βαλάντιο μας στη Φίμπα.

Τελικά το άθλημα δεν ενδιαφέρει κανέναν...Ο Βασιλακόπουλος ας κοιτάξει να διοργανώσει έναν αξιοπρεπή τελικό Κυπέλλου Ελλάδας πρώτα. Δυστυχώς η εθνική περνάει σε δεύτερη μοίρα,οι αθλητές σε τρίτη και ο κόσμος που την αγαπάει ,άντε να μην πω που τον έχουν γραμμένο... sad.gif

Προσωπικά δεν θέλω πρόσκληση για το μουντομπάσκετ,όχι γιατί δεν θέλω να δω την εθνική φέτος αλλά γιατί με ενοχλεί το αρρωστημένο περιβάλλον της ομοσπονδίας, με ενοχλεί η πλειοδόσία και στην τελική αγωνιστικά στο τελευταίο Ευρωμπάσκετ δεν αξίζαμε-δεν καταφέραμε να διακριθούμε.

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι αν πάρουμε την πρόσκληση πάλι θα μπούμε σε μια λανθασμένη διαδικασία διάκρισης,μεταλλίων και όχι βελτίωσης της ομάδας με ΠΛΑΝΟ. smile.gif
gkamared
QUOTE (TakeshyKurosawa @ Jan 27 2014, 11:52 ) *
Άντε να πάρουμε τη wild card να δούμε λίγο μπασκετάκι το καλοκαίρι. Από τη στιγμή που η ομοσπονδία μπορεί να βρει τα χρήματα γιατί να μην το κάνει. Προσωπικά είμαι υπέρ των wild cards, γιατί μπορεί να διορθωθεί στραβοπάτημα καλών ομάδων που λόγω ονόματος, ιστορίας,ποιότητας ρόστερ αξίζουν να είναι στη διοργάνωση και η απουσία τους θα είναι σημαντική. Άσχετα που τα τελευταία χρόνια παρατηρείται απαξίωση των Εθνικών ομάδων με παίχτες που δεν επιθυμούν να αγωνιστούν. Φανταστείτε πόσο πιο καλό μπάσκετ θα βλέπαμε αν κατέβαιναν όλα τα αστέρια των ομάδων. Για το προσεχές Μουντομπάσκετ αν τελικά πάρουμε τη wild card θα ήθελα να δω την ομάδα:

Κατσικάρης

Μάντζαρης,Καλάθης
Σπανούλης,Παππάς,Σλούκας
Παπανικολάου,Μπράμος
Πρίντεζης, Φώτσης, Κα'ι'μακόγλου
Μπουρούσης,Κουφός.
Πάντως την διαδικασία των wild card θεωρώ ότι είναι το χειρότερο πράγμα που υπάρχει σαν διαδικασία, αυτό για έναν που θέλει να βλέπει το άθλημα όπως και το ποδόσφαιρο κακά τα ψέματα το παγκόσμιο πρωτάθλημα είναι το απολυτό θέαμα και θέλει να βλέπει την εθνική του ομάδα τώρα αν θα διακριθεί είναι άλλο το ζήτημα, άπλα με τα wild card δεν έχει αυτή την δυνατότητα. Δεν νομίζω να είναι καλό αυτό για έσοδα της fiba.
PanosIlio
Νομίζω πως στο gazzetta κάτι πίνουν και δεν μας δίνουν.

Επιεικώς ελεεινό το άρθρο, ανυπόγραφο κιόλας, εκτός και αν αυτή είναι η άποψη όλης της συντακτικής ομάδας του gazzetta icon_drunk.gif

Κάποιος να τους πει πως η Eurobank είναι με κύριο μέτοχο το ΤΧΣ...

Και ένα δεύτερο, αν ισχύει αυτό:

QUOTE
Το ταμείο της ΕΟΚ ουδέποτε ήταν... μείον, αντίθετα είναι η Ομοσπονδία που φημίζεται για την καλύτερη διαχείριση στον ελληνικό αθλητισμό. Τα έσοδά της δε από χορηγίες, είναι μεγαλύτερα από την κρατική επιχορήγηση που είναι απαράδεκτα μοιρασμένη σε σχέση με τις επιτυχίες του κάθε αθλήματος σε διεθνές επίπεδο.


Καλό είναι να μας εξηγήσουν γιατί στη διοργάνωση των πρωταθλημάτων Α2 ανδρών, Α1 και Α2 γυναικών, και γενικά τα πρωταθλήματα που διοργανώνει η ΕΟΚ + τα κύπελλα (τελικός κυπέλλου με ...προσκλήσεις κτλ) είναι από άθλια έως και ανίκανη να τα διοργανώνει...

Η διοργάνωση επίσης των Uοτιδήποτε επίσης κοστίζει επιπλέον χρήματα και φυσικά το ότι διοργανώνουμε αυτά τα τουρνουά δεν σημαίνει και αυτομάτως πως ωφελούνται τα τμήματα υποδομής. Αν δουλεύανε καλά γιατί χρειάζεται να τα διοργανώνουμε εμείς για να συμμετάσχουμε ως διοργανωτές??

Απλά θέλουν να είναι στο τσάρτερ της χαράς και το δηλώνουν με κάθε τρόπο...
kseplenhs
QUOTE(PanosIlio @ Jan 29 2014, 15:41 ) *
Νομίζω πως στο gazzetta κάτι πίνουν και δεν μας δίνουν.

Επιεικώς ελεεινό το άρθρο, ανυπόγραφο κιόλας, εκτός και αν αυτή είναι η άποψη όλης της συντακτικής ομάδας του gazzetta icon_drunk.gif

Κάποιος να τους πει πως η Eurobank είναι με κύριο μέτοχο το ΤΧΣ...


Τσίμπα και έναν (και καλά) εκτός τσάρτερ παπαδογιάννη:

QUOTE
Η διεκδίκηση θα έπαιρνε διαστάσεις πρόκλησης εάν είχε πίσω της κρατική χορηγία, μέρες που ζούμε, αλλά φαίνεται ότι δεν υπάρχει τέτοια, τουλάχιστον όχι άξια αναφοράς. Εφ'όσον τα χρήματα της ρήτρας βγαίνουν από την τσέπη ιδιώτη, όσο ιδιώτης τέλος πάντων μπορεί να θεωρηθεί μία τράπεζα, είναι άκυρες οι κραυγές για ξεφτίλα και σκάνδαλο.


Δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι ημιμάθεια ή απλά μεταφέρουν τη γραμμή του σωλήνα αμάσητη.Για τους τσαρτεράκηδες δεν υπάρχει δίλλημα φυσικά.

Quincy
Ο Βασιλακόπουλος χαρακτήρισε αυτή τη μεθόδευση «αδιανόητη» και έχει απόλυτο δίκαιο. Οι αντιρρήσεις επί της αρχής δεν ήταν αρκετές για να κρατήσουν την ΕΟΚ έξω από την κούρσα. Λέγεται ότι ο κουμπαράς περιέχει περίπου 250 χιλιάρικα. Εάν προέρχονται από χορηγίες, που πολύ αμφιβάλλω, έχει καλώς. Ειδάλλως, ας τα μοιράσουμε σε κανέναν φουκαρά που κρυώνει και πεινάει. Ο Στουρνάρας δήλωσε φίλος του μπάσκετ και υποσχέθηκε βοήθεια, αλλά το ταμείον κρύβει μόνο αράχνες και ποντικούς.

Η καμπάνια για συμμετοχή της Εθνικής Ελλάδας στο Μουντομπάσκετ θα πρέπει να στηριχτεί σε ένα και μοναδικό επιχείρημα: «Δώστε μας τη wild cards επειδή τη δικαιούμαστε».

Σε όλα τα υπόλοιπα κριτήρια, πλην του οικονομικού, είμαστε υπέρτεροι των άλλων μνηστήρων.

Η ομάδα μας είναι η καλύτερη απ’όσες έμειναν έξω, η ειδική βαθμολογία μας φέρνει πιο ψηλά από τους υπόλοιπους, η εμπορική δυναμική της Ελλάδας θα συγκινήσει τους Ισπανούς και τους ουδέτερους όσο καμία Ρωσία και καμία Τουρκία, τα τηλεοπτικά δικαιώματα είναι από τώρα πουλημένα, η συμμετοχή των κορυφαίων παικτών με εξαίρεση τον Διαμαντίδη είναι εγγυημένη, η παρουσία των ανθρώπων μας στα διοικητικά όργανα είναι διαρκής, διοργανώνουμε ευχαρίστως μικρά Ευρωμπάσκετ σε περίοδο κρίσης και, διάβολε, δεν γίναμε ποτέ τσιράκια του Μπερτομέου.

Επίσης, ουδέποτε στο παρελθόν ζητήσαμε τέτοιου είδους χάρες. Ηρθε τώρα η δική μας η σειρά.

Εάν η FIBA αρνηθεί τέτοιας ισχύος επιχειρηματολογία, ας μη σώσει και μας καλέσει. Ας πάρει τα λεφτά των Τούρκων και ας τα βάλει εκεί όπου δεν λάμπει ο ήλιος του μπάσκετ, με το συμπάθιο. Ο θεσμός των “wild cards” θα έχει ξεγυμνωθεί στην πράξη. Νομίζω, όμως, ότι οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας, ακόμα και αν εμφανιστούμε στο Εκτελεστικό Γραφείο της Βαρκελώνης (1-2 Φεβρουαρίου) με άδειες τσέπες.

Η επιστροφή του Γιώργου Βασιλακόπουλου στο διεθνές προσκήνιο, από τη θέση του προέδρου της Επιτροπής Καταστατικού, είναι ένα πρόσθετο ατού. Με όλα τα κουσούρια και τις εμμονές του, ο ισχυρός άνδρας της ΕΟΚ είναι ο μοναδικός άνθρωπος που μπορεί να δώσει με επιτυχία αυτή τη μάχη. Πίσω του ακολουθούν νάνοι και ασήμαντοι πολιτικάντηδες.

Ευθύνεται βεβαίως ο ίδιος για αυτό το κραυγαλέο κενό διαδοχής, όπως ευθύνεται εν πολλοις για την αποτυχία της Εθνικής στη Σλοβενία. Ελπίζω ότι στην Ισπανία θα πάμε με προπονητή αντάξιο της αποστολής του.



Πριν ένα μήνα αυτό από τον ίδιο στο gazzeta. Το οποίο με έβρισκε σύμφωνο μπορώ να πω, αλλά τώρα που έπεσε το μύριο, τι να πει κι αυτός... κωλοτούμπα κι έχει ο Θεός.
leonkalf
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί να δίνονται wild cards για συμμετοχή σε μια διοργάνωση...
Αποτύχαμε για την πρόκριση (σύμφωνα με τον τρόπο διεξαγωγής) ? Σπίτι μας.. και προσπάθεια για την συμμετοχή στην επόμενη.
Να προκρίνονται όλοι με βάση την απόδοσή τους στο παρκέ..

Και όχι μόνο δίνουν κάποιες wild cards, και καλά τιμής ένεκεν.. θέλουν και χρήμα για να τις δώσουν...
Για τα λεφτά τα κάνεις όλα....

κύριοι της ΕΟΚ, καλύτερα αυτά τα 800 χιλιάρικα να τα δώσετε για την ανάπτυξη του μπάσκετ στη χώρα. Στις ομάδες στις χαμηλότερες κατηγορίες, στα αναπτυξιακά προγράμματα για τις μικρές ηλικίες, κάπου να ποιάσουν τόπο! Και όχι για μια συμμετοχή 10 ημερών σε μια διοργάνωση, έστω κι αν αυτή είναι το παγκόσμιο κύπελλο.
Εγώ προσωπικά δε γουστάρω τέτοιες συμμετοχές..

Τελικά πολύ wild καταστάσεις...
PanosIlio
http://allstarkourouna.blogspot.gr/2014/01/blog-post_29.html

Σωστές ερωτήσεις, απαντήσεις θα πάρουμε? 69.gif
Zoys
QUOTE(PanosIlio @ Jan 29 2014, 19:49 ) *
http://allstarkourouna.blogspot.gr/2014/01/blog-post_29.html

Σωστές ερωτήσεις, απαντήσεις θα πάρουμε? 69.gif

Συνέντευξη του Βασιλακόπουλου στον Sentra FM στην οποία περισσότερα ερωτηματικά γέννησε παρά απάντησε στις απορίες και της Κουρούνας, αλλά και όλων μας:

QUOTE
Αναλυτικά, όσα είπε ο πρόεδρος της Ομοσπονδίας στον Sentra FM 103.3:

«Προχωράμε, παρακολουθούμε, είμαστε πάντα ανήσυχοι και προσπαθούμε να βρισκόμαστε κοντά στα κέντρα λήψης των αποφάσεων», δήλωσε αρχικά και σχολίασε την αποχώρηση της Ιταλίας και της Γερμανίας: «Είναι προς τη θετική κατεύθυνση αυτή η εξέλιξη. Και οι δύο χώρες συμμετείχαν σε κάποιες διαδικασίες, προσέφεραν ό,τι έπρεπε να προσφέρουν, αλλά όταν τους είπαν πως επειδή έχουν πάρει στο παρελθόν wild card έχουν λιγότερες πιθανότητες, αποσύρθηκαν. Η εξήγηση αυτή προκάλεσε θύελλα αντιδράσεων στους φίλους μας τους Ιταλούς που για εσωτερική κατανάλωση είπαν διάφορες ανοησίες που δεν στέκουν. Προσπάθησαν να δικαιολογήσουν την αποτυχία τους όταν είδαν πως δεν είχαν καμία τύχη...».

Για το μοίρασμα των «καρτών» σχολίασε: «Λογικά θα πάνε δύο στην Ευρώπη, μία στην Αμερική και μία στην Ασία. Όλοι λένε για Βραζιλία και Κίνα, αλλά υπάρχει και ο Καναδάς ενώ παίζει και το Κατάρ. Ας μην το αγνοούμε. Μπορεί να μην πληροί τα αγωνιστικά κριτήρια, αλλά έχει ιδιαίτερη οικονομική άνεση».

Για το θέμα των 800.000 ευρώ που έφτασε ως τη Βουλή: «Έγινε μια ερώτηση στη Βουλή αλλά δεν ξέρω από πού υποκινήθηκε. Δεν θέλω να την σχολιάσω. Δεν είναι σοβαρό κείμενο. Κάποτε να καταλάβουμε όλοι πως ο αθλητισμός δεν προσφέρεται για αντιπαραθέσεις. Και θέλω να μιλήσω ανοιχτά και να προειδοποιήσω... Ένα κέντρο ψάχνει να βρει ευκαιρίες να αποσταθεροποιήσει την ελληνική Ομοσπονδία και τον πρόεδρό της. Είχε επενδύσει πολλά σε μια αποτυχία με την κάρτα. Είχαν επενδύσει στην Ιταλία και τώρα που βλέπουν πως η Ελλάδα είναι πιο κοντά, το γύρισαν ανάποδα και ψάχνουν να βρουν σκάνδαλα και αηδίες για να συνεχίσουν την ενορχηστρωμένη επίθεση. Είναι γνωστοί και οι ενορχηστρωτές και αυτοί που θα εκτελούσαν, αλλά δεν θα ασχοληθώ μαζί τους. Είναι φθηνοί και κάνουν ζημιά στο εθνικό μας άθλημα. Είναι εσωτερικοί και κάποια στιγμή θα τους ονομάσω. Αλλά είναι εύκολα προσδιορίσιμοι και αναγνώσιμοι...».

Σε όσους κατηγορούν πως σπαταλά το κρατικό χρήμα απάντησε: «Επειδή κι εγώ έχω μεγάλη ιστορική διαδρομή, θέλω να τους πω πως διαθέτουμε τουλάχιστον την ίδια ευαισθησία με αυτούς που κόπτονται δήθεν για το δημόσιο χρήμα. Τα λεφτά αυτά δεν είναι από την κρατική επιχορήγηση. Από την άλλη, υπάρχουν μια σειρά πλεονεκτήματα από τη συμμετοχή μας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Και μας διασφαλίζει συμμετοχή μας και στο ευρωπαϊκό του 2015. Αποφεύγουμε λοιπόν, τα έξοδα που θα έχει η προκριματική φάση. Επίσης, γιατί κανείς δεν σκέφτεται τον διεθνή Έλληνα αθλητή που θέλει να είναι στο παγκόσμιο; Γιατί να του το στερήσουμε; Θα έτρεχαν στην άγονη γραμμή της Ευρώπης οι αθλητές μας; Δεν έχουμε την υποχρέωση να δώσουμε τη δυνατότητα στους Σπανούλη, Φώτση, Ζήση, Παπανικολάου και Μπορούση να παίξουν σε ένα παγκόσμιο; Μην τα μηδενίζουμε όλα και μην τα ρίχνουμε στην κρίση. Η ζωή υπάρχει και συνεχίζεται. Η Ελλάδα δεν θα κλειστεί σε τέσσερις τοίχος να κλαίει την μοίρα της».

Για τη διαδικασία του Σαββάτου: «Το πρώτο θέμα θα είναι οι wild cards. Θα ξεκινήσουν με αυτό για να παύσουν οι πιέσεις και οι αγωνίες. Στις 11 ώρα Ισπανίας θα είναι γνωστή η απόφαση. Συνήθως γίνεται δεκτή η εισήγηση του προέδρου και του γενικού γραμματέα. Και μετά, πρώτα ο θεός θα είμαστε στην κλήρωση το βράδυ της Δευτέρας».

Για την επιλογή του επόμενου προπονητή: «Από την Δευτέρα θα ξεκινήσουν οι κατευθύνσεις και τα σχέδια για να βρούμε τον κατάλληλο προπονητή. Υπάρχουν σκέψεις, έχουμε ένα πλάνο στο μυαλό μας και από Δευτέρα θα μπει σε εφαρμογή».

Για τους τρεις Έλληνες του ΝΒΑ (Κουφό, Καλάθη, Αντετοκούνμπο): «Θα γίνουν κινήσεις. Την άλλη εβδομάδα, δηλαδή στο πρώτο δεκαήμερο του Φλεβάρη, θα υπάρξει αντιπροσωπεία της ΕΟΚ στις ΗΠΑ για να συναντηθεί με τα παιδιά αυτά και να συζητήσει μαζί τους. Όπως και με κάποιους υπεύθυνους του ΝΒΑ, αν και τα πάντα εξαρτώνται από τους ατζέντηδες των παιδιών όπως γνωρίζουμε όλοι».

Και κατέληξε: «Ο θόρυβος που μόνο κακό κάνει στον τόπο και στο ελληνικό μπάσκετ ελπίζω να σταματήσει».

| gazzetta.gr

Μάλιστα... Μας απάντησε ( ; ) στο βασικό ερώτημα (δηλαδή που βρέθηκαν τα λεφτά) αναφέροντας λακωνικά ότι δεν είναι από το κρατικό ταμείο. Δεν μας είπε όμως από που προέρχονται γιατί πιθανότατα δεν είναι όλα από το πακέτο χορηγίας της τράπεζας. Επίσης, σχετικά με τους NBAers θα χρειαστεί κι εκεί δικαιολόγηση σχετικά με το πού θα βρεθούν τα χρήματα για την πληρωμή των "τσιμπημένων" ασφαλειών των Καλάθη, Κουφού, Αντετοκούμπο σε περίπτωση που ενισχύσουν την προσπάθεια στο Παγκόσμιο.

Για τους "αόρατους εχθρούς" που θέλουν να αποσταθεροποιήσουν την Ομοσπονδία (που υποτίθεται στέκεται μπετόν όταν οι ενώσεις των εθνικών πρωταθλημάτων καταρρέουν) δεν έχω κάποιο σχόλιο...

Προφανώς επίσης (και για να ξαναγράψουμε τα αυτονόητα) θεωρώ γελοίο που η 4η ομάδα στο παγκόσμιο rank χρειάζεται να πληρώσει εκατομμύρια για να ανταγωνιστεί την Τουρκία, τον Καναδά και... το Κατάρ. Σοβαρά κύριε Βασιλακόπουλε; ΤΟ ΚΑΤΑΡ;;;

Οι κάρτες θα έπρεπε να δίνονται αποκλειστικά με αγωνιστικά κριτήρια και όχι να λειτουργούν σαν αφαίμαξη των χωρών από πλευράς της FIBA. Όπως είχε γράψει και ο GK πριν μερικά ποστ, οι wild cards θα έπρεπε χωρίς πολλή σκέψη να πάνε σε: Ελλάδα, Ρωσία, Κίνα, Βραζιλία.
PanosIlio
Στη κουρούνα, το ζουμί, βρίσκεται κατά 99% των περιπτώσεων στα σχόλια.

Εκεί ευθέως γράφει πως τα 500 είναι από τη χορηγία και τα 330 από την κρατική επιχορήγηση.

Ο πρόεδρας μας λέει πως όλα είναι από τη χορηγία, εγώ να το δεχτώ, ξεχνάει φυσικά το βασικό, πως πλέον η Eurobank είναι με κύριο μέτοχο το ΤΧΣ, άρα το κράτος...

Για το γεγονός πως άλλα έλεγε πριν "βρει" τα λεφτά και άλλα τώρα καμιά αναφορά.

Επίσης για τους 3 του ΝΒΑ φυσικά και άφησε παραθυράκι με τη φράση "αν και τα πάντα εξαρτώνται από τους ατζέντηδες των παιδιών όπως γνωρίζουμε όλοι", ενώ η κουρούνα γράφει πως μόνο και μόνο για την ασφάλεια των παικτών θέλουμε 250 χιλιάρικα έκαστος άρα 750 σύνολο... και εκεί δεν έχουμε καμιά ξεκάθαρη απάντηση δηλαδή.

Λέει κάτι και για το κόστος των προκριματικών που με κάνει να αναρωτιέμαι το εξής: το κόστος συμμετοχής του παγκοσμίου το πληρώνει άλλος????? Γιατί λέει πως με τη συμμετοχή στο Παγκόσμιο γλιτώνουμε τα προκριματικά και το κόστος τους, ναι ΟΚ, στο Παγκόσμιο να πας είναι τσάμπα??

Λέει και για τους διεθνείς που δεν τους σκεφτόμαστε αν θέλουν να χάσουν το παγκόσμιο κτλ κτλ OK ότι να' ναι πραγματικά.

Νταξ προφανώς νομίζει πως απευθύνεται σε ανθρώπους που δεν σκέφτονται.

Οι αερολογίες του τύπου "Ένα κέντρο ψάχνει να βρει ευκαιρίες να αποσταθεροποιήσει την ελληνική Ομοσπονδία και τον πρόεδρό της..." είναι πραγματικά για λύπηση, ο άνθρωπος είναι προφανές πως θεωρεί πως είναι πιο σημαντικός από το ίδιο το μπάσκετ, πάλι καλά που έβαλε και την Ομοσπονδία μέσα στην πρόταση.
Reggie Miller #31
Ρωσία και Κίνα αποσύρθηκαν κι αυτές,με την Ελλάδα και τον Βασιλακόπουλο,ο οποίος βλέπει εχθρούς και υπονομευτές,να επιμένει να χαρίσει χρήματα όταν η χώρα βρίσκεται σε τραγικότατη κατάσταση.
Αλλά για μένα καλά κάνει,αφού έτσι κι αλλιώς τόσα χρόνια ο καθένας κάνει ότι γουστάρει και κανείς δεν του λέει τίποτα.
Το θέμα πήγε και στη Βουλή,αλλά σιγά τώρα μην ασχοληθούν.Ε΄χουμε άλλα να ασχολούμαστε πιο σοβαρά.
GK_23
QUOTE(PanosIlio @ Jan 30 2014, 16:19 ) *
Ο πρόεδρας μας λέει πως όλα είναι από τη χορηγία, εγώ να το δεχτώ, ξεχνάει φυσικά το βασικό, πως πλέον η Eurobank είναι με κύριο μέτοχο το ΤΧΣ, άρα το κράτος...

Επίσης για τους 3 του ΝΒΑ φυσικά και άφησε παραθυράκι με τη φράση "αν και τα πάντα εξαρτώνται από τους ατζέντηδες των παιδιών όπως γνωρίζουμε όλοι", ενώ η κουρούνα γράφει πως μόνο και μόνο για την ασφάλεια των παικτών θέλουμε 250 χιλιάρικα έκαστος άρα 750 σύνολο... και εκεί δεν έχουμε καμιά ξεκάθαρη απάντηση δηλαδή.

Το μείζον θέμα είναι στο εσωτερικό της ΕΟΚ. Τα χρήματα της wild card προέρχονται από τα τακτικά έσοδα της ομοσπονδίας, οπότε αυτό σημαίνει πως η απώλεια θα μετακυλιστεί αλλού (ενώσεις, ερασιτεχνικά πρωταθλήματα, διαιτησία, κριτές κλπ).

Το γεγονός πως ο Βασιλακόπουλος είπε πως "τα πάντα εξαρτώνται από τους ατζέντηδες των παιδιών όπως γνωρίζουμε όλοι" για τους NBAaers, σημαίνει σε πολύ απλά ελληνικά πως δεν έχουμε λεφτά να καλύψουμε τις ασφάλειές τους και πως πρέπει να ανακαλύψουμε έναν "εχθρό" που θα ευθύνεται για την απουσία τους.

Τα υπόλοιπα που λέει είναι από φαιδρά έως αστεία...

Οι Κίνα και Ρωσία αποσύρθηκαν επίσης από το κυνήγι της wild card...

http://www.sport24.gr/Basket/Mundobasket/a...ds.2619972.html

Το τοπίο έγινε κάπως θολό. Βραζιλία, Ελλάδα, Τουρκία νομίζω πως έχουν "κλειδώσει".
Ποιος θα είναι ο 4ος; Ο Βασιλακόπουλος έριξε σπόντα για το Κατάρ, που έχει όντως καλά κονέ με τη ΦΙΜΠΑ. Θα είναι σκάνδαλο μεγατόνων πάντως να προτιμηθεί το Κατάρ. Η Βενεζουέλα έχει διοργανώσει 2 μεγάλα events τα 2 προηγούμενα χρόνια (Προολυμπιακό, Παναμερικανικό). Ο Καναδάς και η Νιγηρία είναι πολύ ενδιαφέροντα πρότζετκς από καθαρά αγωνιστική πλευρά.

Αν τελικά η ποινή της Σενεγάλης παραμείνει, δεν θα μου φανεί απίθανο να δωθούν 5 wild cards, με τη Νιγηρία να παίρνει τη μία σίγουρα.
ssoulliss
Λέγεται ότι ο Masai Ujiri έχει "δουλέψει" για την υποψηφιότητα της Νιγηρίας. Ίσως πάντως να υπάρξουν και άλλες εκπλήξεις μέχρι το Σάββατο. Να προτιμηθεί πχ η Βενεζουέλα και ο Καναδάς και όχι η Βραζιλία.Ακόμη λέγεται και για Φινλανδία ότι παίζει πολύ δυνατά.

Πάντως αν λάβουμε υπόψιν μόνο τις δωρέες αλλά και την ευρωστία ,ίσως δούμε Τουρκία,Κατάρ,Βενεζουέλα.
GK_23
QUOTE(ssoulliss @ Jan 31 2014, 01:13 ) *
Λέγεται ότι ο Masai Ujiri έχει "δουλέψει" για την υποψηφιότητα της Νιγηρίας. Ίσως πάντως να υπάρξουν και άλλες εκπλήξεις μέχρι το Σάββατο. Να προτιμηθεί πχ η Βενεζουέλα και ο Καναδάς και όχι η Βραζιλία. Ακόμη λέγεται και για Φινλανδία ότι παίζει πολύ δυνατά.

Πάντως αν λάβουμε υπόψιν μόνο τις δωρέες αλλά και την ευρωστία, ίσως δούμε Τουρκία, Κατάρ, Βενεζουέλα.

To Κατάρ έχει και άλλου είδους "άκρες"...

Ο Πρόεδρος της FIBA Asia και ταυτόχρονα και μέλος του Κεντρικού Συμβουλίου της FIBA είναι ο Sheikh Saud Bin Ali Al-Thani. Είναι ο τύπος από το Κατάρ μαζί με τον οποίο ο Βασιλακόπουλος σχεδίασε το φιάσκο της Μεσογειακής Λίγκας. Ο πρόεδρος της ομοσπονδίας του Κατάρ ονομάζεται Saoud Bin Abdulrahman Al-Thani. Και οι δύο ανήκουν στον οίκο των Al-Thani που κυβερνά τη χώρα για πάνω από 100 χρόνια.

Μιλάμε για μια ομάδα η οποία το 2011 υποχρεώθηκε να κατέβει με μόλις 7 παίκτες στο Πανασιατικό Πρωτάθλημα αφού ανακαλύφθηκε πως οι υπόλοιποι 5 είχαν διπλή υπηκοότητα και δεν είχαν δικαίωμα να αγωνιστούν.

QUOTE(Zoys @ Jan 30 2014, 14:58 ) *
Προφανώς επίσης (και για να ξαναγράψουμε τα αυτονόητα) θεωρώ γελοίο που η 4η ομάδα στο παγκόσμιο rank χρειάζεται να πληρώσει εκατομμύρια για να ανταγωνιστεί την Τουρκία, τον Καναδά και... το Κατάρ. Σοβαρά κύριε Βασιλακόπουλε; ΤΟ ΚΑΤΑΡ;;;

Σε αυτό όμως φίλε δεν φταίει ο Βασιλακόπουλος, δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε.
Καλώς ή κακώς αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, ακόμα και Νο 1 ranking να είσαι πρέπει να τα σκάσεις. FIBA rules! Είτε λοιπόν δέχεσαι να παίξεις με αυτούς τους κανόνες, είτε σηκώνεσαι και φεύγεις.
Zoys
QUOTE(GK_23 @ Jan 31 2014, 09:56 ) *
Σε αυτό όμως φίλε δεν φταίει ο Βασιλακόπουλος, δεν μπορούμε να τον κατηγορήσουμε.
Καλώς ή κακώς αυτοί είναι οι κανόνες του παιχνιδιού, ακόμα και Νο 1 ranking να είσαι πρέπει να τα σκάσεις. FIBA rules! Είτε λοιπόν δέχεσαι να παίξεις με αυτούς τους κανόνες, είτε σηκώνεσαι και φεύγεις.

Μα, ναι, ξεκάθαρα ρίχνω το μπαλάκι στη FIBA σε αυτό το σημείο.
benchwarmer
Όποιοι κι αν είναι οι όροι της ΦΙΜΠΑ, το να μην πάρουμε εμείς wild card θα είναι μέγα σκάνδαλο. Αν και δεν νομίζω ότι υπήρξε ποτέ η παραμικρή πιθανότητα να μην πάρουμε. Όσο και αν σκοτεινά κέντρα πολεμάνε τον Μπρόεδρο....

Πάντως, διαφωνώ κάθετα με την λογική του "αφού έχουμε κρίση να μην δώσουμε τα λεφτά". Αν ήταν έτσι, ας μην κάναμε ούτε πρωτάθλημα, ούτε τίποτα. Το πραγματικό ερώτημα είναι "να δώσουμε τα λεφτά για να πάμε στο παγκόσμιο ή να τα αξιοποιήσει η ομοσπονδία αλλιώς?"
Σε αυτό πάντως που συμφωνώ είναι ότι αφού θα πάμε στο παγκόσμιο, για άλλη μια χρονιά πιθανότατα δεν θα λειτουργήσει το "καμπανάκι" (που πλέον έχει γίνει κουδούνα), και η εθνική θα συνεχίσει να είναι στην ίδια άρρωστη (για τις δυνατότητές της) κατάσταση.
yorgos
QUOTE
Δεν έχουμε την υποχρέωση να δώσουμε τη δυνατότητα στους Σπανούλη, Φώτση, Ζήση, Παπανικολάου και Μπορούση να παίξουν σε ένα παγκόσμιο;


Όχι βέβαια, δεν έχουμε καμία ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ. Αν τόσο πολύ ήθελαν οι διεθνείς να πάνε σε ένα παγκόσμιο έπρεπε:
1. να προκριθούν με την αξία τους μέσα στο γήπεδο
2. να πάνε στην Ομοσπονδία και να πούνε "σόρι τα σκατώσαμε στο γήπεδο, βάζουμε όλοι το 5% του φετινού μας συμβαολαίου για να πληρώσουμε τη wild card".

YΠΟΧΡΕΩΣΗ δεν έχουμε, τι μπαρούφα ήταν αυτή;
Quincy
QUOTE(yorgos @ Jan 31 2014, 11:14 ) *
Όχι βέβαια, δεν έχουμε καμία ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ. Αν τόσο πολύ ήθελαν οι διεθνείς να πάνε σε ένα παγκόσμιο έπρεπε:
1. να προκριθούν με την αξία τους μέσα στο γήπεδο
2. να πάνε στην Ομοσπονδία και να πούνε "σόρι τα σκατώσαμε στο γήπεδο, βάζουμε όλοι το 5% του φετινού μας συμβαολαίου για να πληρώσουμε τη wild card".

YΠΟΧΡΕΩΣΗ δεν έχουμε, τι μπαρούφα ήταν αυτή;



Καλά τα λες. Κι εγώ το ίδιο σκέφτηκα.

Αλλά ο Βασιλακόπουλος μπορεί να αισθάνεται υποχρεωμένος γιατί έπραξε κι αυτός τα δέοντα για να κατεβεί η ομάδα-ανέκδοτο. Βασικά ελπίζω να νιώθει έτσι μπας και τα γλιτώσουμε αυτά φέτος
kseplenhs
Πάντως,τα αρδάκια που τώρα μιλάνε για εθνικές μειοδοσίες για όσους εξέφρασαν αντιρρήσεις για τα 800 χιλιάρικα και για τους πόρους που χρησιμοποιήθηκαν για να μαζευτούν,έχει πλάκα να τους βλέπεις να πουλάνε αντιμνημονιλίκι και για κατασπατάληση του δημόσιου χρήματος απο βολεμένους.Ίδιοι άνθρωποι είναι,ίδιες πένες,διαφορετικά κίνητρα και προσδοκίες όμως.Απλά δεν μας πειράζει η ύπαρξη του βάζου με το μέλι αλλά το οτι δεν χώνουμε εμείς το χέρι μας μέσα αντί για άλλους...

Ενιγουέι,πάμε στα σημαντικά τώρα.Ο τρινκιέρι απολύθηκε?
Pierce
QUOTE (kseplenhs @ Jan 31 2014, 15:17 ) *
Ενιγουέι,πάμε στα σημαντικά τώρα.Ο τρινκιέρι απολύθηκε?

Εδώ είναι το ζουμί σύντροφοι. Προσωπικά δε θα με χάλαγε να μείνει, αρκεί να μη του φόρτωναν τον Φώτση πχ ή όποιον άλλο παίκτη θεωρεί μη χρήσιμο για τα πλάνα του (και ο ρεχάγκελ έτρωγε ευχές που άφησε έξω τον Ζήκο το 2004, αλλά πήρε κούπα).
Σε περίπτωση που έρθει ο κωσταςομισσας , να την βράσω την wild/πράσινη/μπλέ card που θα πάρουμε. Μην κατεβούμε κάν. Ακούγεται ο Φώτης, αλλά προσωπικά μου φαίνεται αδιανόητο να κάτσει να συνεννοηθεί με τον Tube, όταν έσκισε το 4ετες με τους Ρώσους , επειδή του φέραν άλλον GM.
Η ομάδα έχει υλικό (plz μην αρχίσουμε πάλι διαμαντιάδα , έχει περάσει καιρός πχια) για να κάνει κάτι σοβαρό, αλλά αν δεν έχει coach ας κατεβούν να παίξουν προκριματικά για το Eurobasket.

Καλάθης/Σλούκας/Μάντζαρης
Σπανούλης/Ζήσης
Παπανικολάου/Αντετοκούνμπο/Μπράμος
Πρίντεζης/Καϊμακόγλου
Μπουρούσης/Κουφός

Θα ήταν η ιδανική 12αδα κατά την άποψή μου.
Quincy
Βλέπω με καλό μάτι και επιστροφή Γιαννάκη στην ΕΟ. Ακούγεται τώρα τελευταία που ράγισε το γυαλί με τους Κινέζους. Ο Κατσικάρης προβλέπεται να καπελωθεί το ίδιο εύκολα.

Όσο με την πεντάδα σου Pierce, δεν μ αρέσουν Μπράμος και Παπανικολάου στην ίδια ομάδα. Έχουν ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστηκά και ελλατώματα, δεν χρειάζονται ΚΑΙ οι δύο!! Ας επιλεγεί ένας (όποιος κάνει καλύτερη σεζόν, ή είναι καλύτερος στην προετοιμασία), και η άλλη θέση ας πάει στον Περπέρογλου που μπορεί να δώσει άλλα πράγματα.
Kanzler
Ημουν εναντιον του Βασιλακοπουλου το περασμενο καλοκαιρι στις υποθεσεις Καλαθης και Κουφος, αλλα στο θεμα της wild card υποστηριζω την προσπαθεια που κανει.

Οι αλλες ομοσπονδιες, π. χ. της Ρωσιας, Τουρκιας η της Κινας, ειναι χαζες που διεκδικουν μια wild card? Οι ομαδες αυτων των ομοσπονδιων δεν αξιζουν περισσοτερο μια wild card απο την δικη μας ομαδα.

Οσον αφορα το θεμα τον χρηματων, ειμαι της γνωμης, να δωσει το ελληνικο κρατος τα χρηματα. Σε αντιθεση με αλλα χρηματα που πληρωνει το κρατος και ειναι σκετη σπαταλη (π. χ. ενας στρατος δημοσιων υπαλληλων), αυτα τα χρηματα δεν θα ηταν σπαταλη (ακομα και αν δεν φτασει μακρια στο Μουντομπασκετ η Εθνικη). Ο αθλητισμος ειναι πολιτισμος. Η Ελλαδα σε πολιτισμικο επιπεδο δεν παραγει τιποτα που να εχει μια παγκοσμια αξια, εκτος απο το Μπασκετ. Ας κλεισουν καλυτερα τα θεατρα, οι οπερες και οι ορχηστρες.

Αυτοι οι φιλαθλοι που λενε οτι δεν κανει να δωσει το κρατος τα λεφτα να ξερουν και το εξης: Τους αστυνομικους στα ελληνικα γηπεδα το ελληνικο κρατος τους πληρωνει. Κανονικα πρεπει να τους πληρωνουν οι ομαδες. Στην Γερμανια θελουν να κανουν εναν νομο που να υποχρεωνει τις ομαδες να πληρωνουν τα εξωδα της αστυνομιας για την προστασια στα γηπεδα.

Υπαρχη και μια αλλη λυση. Να δωσουν οι φιλαθλοι τα λεφτα. Εγω θα εδινα. Εαν 20.000 φιλαθλοι δωσουν εστω απο 40 Ευρω μαζευτηκαν τα 800.000 Ευρω. Αλλα ο Ελληνας φιλαθλος δεν δινει για Ολυμπιακο και Παναθηναικο, και τα περιμενει ολα απο τους προεδρους του, θα δωσει για την εθνικη ομαδα?
Zoys
QUOTE(Kanzler @ Jan 31 2014, 23:05 ) *
Ημουν εναντιον του Βασιλακοπουλου το περασμενο καλοκαιρι στις υποθεσεις Καλαθης και Κουφος, αλλα στο θεμα της wild card υποστηριζω την προσπαθεια που κανει.

Εννοείς την προσπάθεια να κερδίσει πάλι τις εντυπώσεις, αλλά και ένα ακόμα ματαιόδοξο στοίχημα; Όχι απλά δεν έχει ξεκαθαρίσει από πού προέρχεται το σύνολο των χρημάτων, αλλά έχει αφήσει να αιωρείται και το θέμα των ασφαλειών των παικτών αν όντως θα τους γίνει κρούση.

QUOTE(Kanzler @ Jan 31 2014, 23:05 ) *
Οι αλλες ομοσπονδιες, π. χ. της Ρωσιας, Τουρκιας η της Κινας, ειναι χαζες που διεκδικουν μια wild card? Οι ομαδες αυτων των ομοσπονδιων δεν αξιζουν περισσοτερο μια wild card απο την δικη μας ομαδα.

Οι οποίες Ρωσία και Κίνα ακούγεται έντονα ότι ετοιμάζονται να αποσυρθούν από την διαδικασία.

QUOTE(Kanzler @ Jan 31 2014, 23:05 ) *
Οσον αφορα το θεμα τον χρηματων, ειμαι της γνωμης, να δωσει το ελληνικο κρατος τα χρηματα. Σε αντιθεση με αλλα χρηματα που πληρωνει το κρατος και ειναι σκετη σπαταλη (π. χ. ενας στρατος δημοσιων υπαλληλων), αυτα τα χρηματα δεν θα ηταν σπαταλη (ακομα και αν δεν φτασει μακρια στο Μουντομπασκετ η Εθνικη). Ο αθλητισμος ειναι πολιτισμος. Η Ελλαδα σε πολιτισμικο επιπεδο δεν παραγει τιποτα που να εχει μια παγκοσμια αξια, εκτος απο το Μπασκετ. Ας κλεισουν καλυτερα τα θεατρα, οι οπερες και οι ορχηστρες.

Αυτοι οι φιλαθλοι που λενε οτι δεν κανει να δωσει το κρατος τα λεφτα να ξερουν και το εξης: Τους αστυνομικους στα ελληνικα γηπεδα το ελληνικο κρατος τους πληρωνει. Κανονικα πρεπει να τους πληρωνουν οι ομαδες. Στην Γερμανια θελουν να κανουν εναν νομο που να υποχρεωνει τις ομαδες να πληρωνουν τα εξωδα της αστυνομιας για την προστασια στα γηπεδα.

Υπαρχη και μια αλλη λυση. Να δωσουν οι φιλαθλοι τα λεφτα. Εγω θα εδινα. Εαν 20.000 φιλαθλοι δωσουν εστω απο 40 Ευρω μαζευτηκαν τα 800.000 Ευρω. Αλλα ο Ελληνας φιλαθλος δεν δινει για Ολυμπιακο και Παναθηναικο, και τα περιμενει ολα απο τους προεδρους του, θα δωσει για την εθνικη ομαδα?

Άλλο θέμα οι αστυνομικοί, ποιος τους πληρώνει και τι "έργο" καταλήγουν να επιτελούν και άλλο η πηγή των χρημάτων που θα οδηγηθούν στις τσέπες της FIBA για να προσφέρουν μια πρόσκαιρη "χάρη" που έχει ήδη κατακτηθεί και με το παραπάνω την τελευταία δεκαετία μέσα στα γήπεδα των διεθνών διοργανώσεων. Το ότι αυτές οι χιλιάδες ευρώ θα υποβαθμίσουν ακόμα περισσότερο τα εθνικά πρωταθλήματα και τις ενώσεις που ήδη φυτοζωούν δεν λέει κάτι δηλαδή; Το ότι αν πράγματι μέρος των χρημάτων προέρχεται και από το κρατικό ταμείο οι συνθήκες εκατοντάδων αθλητών και προπονητών θα πέσουν σε ακόμα χαμηλότερο σημείο την επόμενη χρονιά, ούτε; Όλα στον βωμό της παρουσίας μας στο Παγκόσμιο Κύπελλο, μια παρουσία που βάσει λογικής θα έπρεπε να είναι εξασφαλισμένη; Δεν είμαστε ούτε Ιταλία, ούτε Καναδάς για να πληρώνουμε για wild card. Η Ελλάδα είναι στην 5η θέση του παγκόσμιου ranking, άρα και η πρώτη που θα έπρεπε να βρίσκεται στην Ισπανία το καλοκαίρι.

Αλήθεια, πόσο μέσα στα πλαίσια του πολιτιστικού χαρακτήρα του μπάσκετ, αλλά και του αθλητικού πνεύματος είναι η τακτική της Παγκόσμιας Ομοσπονδίας να δημοπρατεί τα εισιτήρια με διόλου ευκαταφρόνητα ποσά;

Το ότι θα πρέπει να πληρώσει ο κόσμος λες και πρόκειται για τηλεμαραθώνιο της Unicef δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να το πάρω στα σοβαρά...
rchos
Το ότι οι χώρες αποσύρονται πάντως μην το χρησιμοποιείτε σαν αρνητικό για την προσπάθεια της δικιάς μας ομοσπονδίας.Δεν αποσύρονται για την ψυχή της μάνας τους ούτε αποσύρονται γιατί δεν συμφωνούν με την διαδικασία.

Ξαφνικά λίγες βδομάδες-μέρες πριν την απόφαση έχουμε αποσύρσεις και καταγγελίες.

Το πως δίνονται οι wild cards το ήξεραν όλοι πριν μπει το 2014.
Τώρα ξαφνικά οι κραυγές και τα λοιπά για την διαδικασία έρχονται όταν αντιλαμβάνονται ότι έφαγαν το άκυρο και δεν πήραν την θέση.

Έτσι θα λέμε και εμείς αν τελικά δεν την πάρουμε ή θα λέγαμε αν δεν την παίρναμε.



Πάντως το ότι προγραμμάτισε ταξίδι για Αμερική μάλλον είναι ένα στοιχείο ακόμη που δείχνει ότι κλειδωσε η θέση.
Quincy
Έτσι είναι! Είναι τέρμα υποκριτικό να "τα σκας" στη Φίμπα και να την γλύφεις, και μόλις πάρεις χαμπάρι ότι δεν θα σε διαλέξουν "αποσύρεσαι" επειδή είσαι "ηθικός" κι αρχίζεις να κράζεις και να μιλάς για ρεζιλίκια. Μη σε πουν κι ανίκανο που δεν πήρες την κάρτα. Κι οι δικοί έκραζαν πριν βρουν τα λεφτά και μόλις τα βρήκαν μιλιά.
Zoys
Κανείς δεν είπε ότι αποσύρθηκαν επειδή σκέφονται "ηθικότερα", προφανώς και γνώριζαν ότι δεν είχαν πολλές ελπίδες. Το ίδιο δεν θα ισχύει πάντως στις περιπτώσεις της Ρωσίας ή της Κίνας.
rchos
QUOTE(Zoys @ Feb 1 2014, 00:04 ) *
Το ίδιο δεν θα ισχύει πάντως στις περιπτώσεις της Ρωσίας ή της Κίνας.


Τι εννοείς?
Zoys
QUOTE(rchos @ Feb 1 2014, 00:05 ) *
Τι εννοείς?

Ότι δεν μιλάμε για ίδιες πιθανότητες σε σχέση με Ιταλία π.χ. Τεσπα, δεν είναι αυτό το θέμα, ούτε ξέρω κάτι παραπάνω.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.