Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ
BasketForum - Basketball talk. NBA, Euroleague, A1... > Στα παρκέ > Εθνικές ομάδες
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133, 134, 135, 136, 137, 138, 139, 140, 141, 142, 143, 144, 145, 146, 147, 148, 149, 150, 151, 152, 153, 154, 155, 156, 157, 158, 159, 160, 161, 162, 163, 164, 165, 166, 167, 168, 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 183, 184, 185, 186, 187, 188, 189
McLane
Το πιο δυνατό φιλικό μέχρι σήμερα. Είχαμε και καλά στοιχεία και άσχημα. Τα περισσότερα έχουν ειπωθεί από τους προηγούμενους και με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο. Μόνο 3 άσσοι και οι δύο όχι και τόσο (Σπανούλης, Ζήσης), πολλά λάθη και πρόβλημα μεγάλο στο ριμπάουντ. Από την άλλη είδα πάθος, προσπάθεια για γρήγορο παιχνίδι και ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο. Έχουμε δρόμο ακόμα. Είμαι αρκετά αισιόδοξος.

Ατομικά τώρα.

Καλαμπόκης - Λίγα πράγματα, μικρότερης κλάσης απ' ότι ταιριάζει στην εθνική

Ζήσης - Προσπαθεί να βρει πατήματα, ήταν αρκετά καλός αλλά ακόμα δεν δείχνει ικανός για πρωταγωνιστικό ρόλο τον οποίο δυστυχώς έχει

Σπανούλης - Ο κορυφαίος σήμερα και σίγουρα ο ηγέτης της Εθνικής που όλα θα στηριχθούν πάνω του. Πολλά λάθη όμως και δεν μπορεί να αντικατασταθεί για να ξεμπλοκάρει λίγο.

Τσαλδάρης - Ότι και για τον Καλαμπόκη

Φώτσης - Εξακολουθεί να βρίσκεται αλλού. Έβαλε 2 τρίποντα βέβαια και πιστεύω ότι στο κανονικό τουρνουά θα είναι αυτός που πρέπει να είναι

Πρίντεζης - Θα συμφωνίσω ότι είναι ανεπαρκέστατος για το 3 και γενικά δείχνει πολύ κάτω των προσδοκιών

Γλυνιαδάκης - Σταθερή αξία. Ότι μπορεί κάνει. Δεν μπορεί και τόσα πολλά αλλά είναι φιλότιμος και μάλλον χρήσιμος για φέτος

Κουφός - Μεγάλο πρόβλημα η άμυνά του. Μοιράζει τάπες αλλά δείχνει εκτός τόπου και ρυθμού. Προσπάθησε στην επίθεση αλλά φοβάται να σουτάρει. Θέλει δουλειά ακόμα

Περπέρογλου - Απ' τους καλύτερους. Έβαλε τα τρίποντα και ήταν θετικός κυρίως επιθετικά ενώ μάζεψε και μερικά ριμπάουντ παραπάνω. Παραμένει soft αλλά μοιάζει να βρίσκει ρυθμό

Σχορσιανίτης - Απ' τους καλύτερους επίσης. Φοβερός στο 1 οn 1 τους παρέσυρε όλους στο διάβα του και έπαιξε και αρκετά κάλά στην άμυνα. Τα μειωνεκτήματά του γνωστά τα οποία μείωσε αρκετά απόψε αν και πιστεύω ότι τον κράτησε πιο πολύ απ' όσο άντεχε στο παρκέ

Καλάθης - Αρχίζει να μην είναι έκπληξη πλέον ο μικρός. Έχει πέσει στα βαθειά και πρέπει να κάνει κουπί. Πολύ γρήγορος και δυναμικός και πάλι αν και έκανε κάποια λάθη. Απ' τους διακριθέντες πάντως


Και ένα μικρό σχόλιο για τους 2 Σέρβους των ελληνικών ομάδων.
Τεόντοσιτς - Ξεκίνησε εντυπωσιακά και έδειξε το ταλέντο του στην οργάνωση και σιγά σιγά στο β' μέρος χάθηκε με αψυχολόγητες ενέργειες υπενθυμίζοντας τον ασταθή του χαρακτήρα (παικτικά μιλάω)

Τέπιτς - Ψυχρό αίμα, μεγάλο ταλέντο, μου έκανε πολύ καλή εντύπωση αν και τα έκανε μαντάρα στο τέλος με 2 λάθη φωτιά.
sir-elric
τελικα εχουμε προβλημα στο ριμπαουντ! και το προβλημα αυτο επιδηνωνεται με τον κουφο. επεισης δεν εχουμε ισσοροπια για αυτο τρωμε αιφνιδιασμους. αν βγει βρωμα οτι δεν κανουμε μπλοκ αουτ και δεν εχουμε ισσοροπια, θα πηδανε ολοι και θα μας ?
τρεχουνε ολοι.

εχω παντως μια απορεια παντως απο μερικος? απο τον τσαλδαρη τι περιμενουμε? δηλαδη απο τον 10 παικτης της ομαδας τι περιμενετε? 5 καλες αμυνες και να μην κανει χαζομαρα στην επιθεση. εμενα μου αρεσε πολυ χθες. οπως και ο γλυνιαδακης.

ας αποφασισει που θα παιξει ο πριντεζης να το συνιθησει και αυτος.

ο ζησης οταν πρεπει θα ειναι ετοιμος.



ευτυχως που ο σοφοκλης και ο τεοντοσιτσ παιζουν και αλλου μπασκετ για βλεπουμε ποιοι ειναι! γιατι με τον γιαννακη
il postino
QUOTE(petrovic @ Aug 22 2009, 01:26 ) *
ευχαριστώ για την πληροφορία τον colonel gomelsky

για τον φίλο τον ταχυδρόμο:για το θέμα με τα τρία γκαρντ και τον άσο: προφανώς θα περάσουν όλοι από τον άσο, απλά αναρωτιόμουν μήπως θα έπρεπε να αλλάξει κάπως ο χρόνος που περνά ο καθένας από κει. δεδομένου ότι ο πιο καθαρός πόιντ είναι ο Καλάθης και δεδομένου ότι ο Billy είναι κυρίως εκτελεστής , μήπως θα έπρεπε να δοκιμαστεί για περισσότερο χρόνο το σχήμα Καλα΄θης στο 1 και Σπανούλης στο 2; Δεν λέω ότι θα αποδώσει ντε και καλά,απλά ας το ψάξει τώρα στα φιλικά που υπάρχει χρόνος.
για τον Μπουρούση πιστεύω ότι είναι ο καλύτερος αμυντικός μας σέντερ και πρέπει να βοηθήσει ώστε να σκληρύνει η άμυνα μας. Πρέπει να ανέβει
Για τον Παπανικολάου συμφωνούμε
Για τον Κουφό μακάρι να έχεις δίκιο. Σήμερα πάντως αντιμετώπισε μεγάλα προβλήματα

θεωρεις οτι μπορει να παιζει 30-35' στον ασο ο καλαθης? εγω θεωρω οτι δε μπορει και λογω κουρασης και λογω εμπειριας! αναγκαστικα παμε και με σπανουλη στον ασο λοιπον με μια μικρη βοηθεια απο τον ζηση! για μενα το καλυτερο ειναι ο νικ στον ασο και σπαν στο 2 , αλλα τι γινεται οταν καποιος θα κουραστει? αν βγει ο καλαθης θα μας πρεσαρουν , αν βγει ο σπαν δε θα απειλουμε απο την περιφερεια!

ιδωμεν!
aegeansheed
QUOTE(AZ1980 @ Aug 21 2009, 23:34 ) *
ο άλλος είναι σε μόνιμη κατιούσα (Ζήσης - ειδικά στο σουτ δε μπορώ να φανταστώ πόσο πιο αναξιόπιστος μπορεί να καταντήσει)


Κάποιες μικρές σκέψεις σε συνδυασμό με τα προηγούμενα posts.

για τον Ζήση: Η παρατήρησή σου είναι κοινή. Με προβληματίζει κι εμένα το γεγονός, αφού ο Ζήσης είναι παίκτης που πρέπει και μπορεί όταν υποδεχθεί καλά τη μπάλα να σουτάρει επί τόπου. Όχι τόσο για τη λειτουργία της ομάδας, αλλά γιατί το έκανε στην ΑΕΚ στα 20 του και έδειξε ότι το έχει. Η εξήγηση είναι προφανώς ο περιορισμένος σταδιακά και λιγότερο πρωταγωνιστικός ρόλος στις ομάδες του. Αλλά και πάλι, η αστοχία στο σουτ θεωρώ ότι είναι θέμα προπόνησης. Ο Nash και ο Fisher κάθονται 1 ώρα μετά την προπόνηση και κάνουν σουτ για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι ο Νίκος δεν έχει μείνει στάσιμος (εξ' άλλου με το που τον είδαμε πρώτη φορά έδειξε ότι είναι ώριμος και ότι μπορεί να δίνει το ίδιο κάθε φορά), αλλά κινδυνεύει να χάσει αυτό για το οποίο ήταν πολύτιμος και ουσιαστικός. Την ικανότητά του να απειλεί. Με το σουτ, γιατί ευτυχώς το γρήγορο drive από τα αριστερά της ρακέτας-σήμα κατατεθέν- το εκτελεί το ίδιο καλά.

Για τον Κουφό: Ο ilpostino το έθεσε καλύτερα νομίζω. Περιμένει τον αντίπαλο να πάρει προσπάθεια για να βγάλει άμυνα στο σουτ. Δεν παίζει άμυνα με τα πόδια, αλλά στήνεται και χάνει τον αντίπαλο γιατί με τα πόδια ανοιχτά δε μπορεί να ακολουθήσει την post move. Ελπίζω να το διορθώσει με τη βοήθεια του προπονητικού, γιατί με το κορμί του μπορεί να τραβήξει πολύ σπρώξιμο χωρίς να χάσει τη θέση του (δεν υπάρχουν πολλοί C με +120 κιλά-μόνο τον Marc σκεύτομαι έτσι γρήγορα). Θετικό ότι κοντραρίστηκε με κλασσικό Ευρωπαίκο ψηλό, φτασμένο και έμπειρο, έστω κλάσης 1Β (Krstic) και κέρδισε (αλλά και έχασε-κίνητρο για βελτίωση επομένως) μονομαχίες.
Anaz
H επιλογη του Καζλα να παιζει με Σπανουλη στον ασσο και Ζηση στο 2, νομιζω οτι επιβαρυνει περισσοτερο το προβλημα της περιφερειας. (οπως και η επιλογη να μην παρει εναν εκ των Βασιλειαδη, Πελεκανο και να εχουμε μεινει μονο με τον Περπερογλου στο 3.)
Ο Σπανουλης εχοντας αναλαβει και τον ρολο του βασικου σκορερ και ηγετη της ομαδας, κουραζεται παρα πολυ οταν επιφορτωνεται και με το βαρος του να κατεβαζει τη μπαλα, συχνα υπο πολυ πιεση, και να οργανωνει. Και ειναι κατι που το εχουμε ηδη εντονα στα ως τωρα φιλικα. Οταν εχει και τα αντιπαλα γκαρντ να τον πιεζουν σε ολο το γηπεδο, ξεκινα την δημιουργια πλεον πολυ πιο κουρασμενος πνευματικα και σωματικα.
Απ'την αλλη ο Ζησης φαινεται σε καλυτερη κατασταση απο προπερσυ, αλλα δυστηχως τα τελειωματα του δεν ειναι καλα, και καθαρα εκτελεστικα δεν δειχνει ιδιαιτερα αξιοπιστος.
Νομιζω οτι θα πρεπει να αναλαβει αυτος ενα μεγαλο μερος της οργανωσης και του κατεβασματος -ειδικα οταν δεν υπαρχουν προοπτικες να τρεξει η ομαδα- ωστε και ο ιδιος θα αποδωσει καλυτερα γιατι ειναι παιχτης που θελει περισσοτερο μπαλα στα χερια, αλλα κυριως θα απελευθερωθει περισσοτερο και ο Σπανουλης ο οποιος θα μπορεσει ετσι να επικεντρωθει στην πικ ν ρολ δημιουργια και το τρανζισιον πιο ξεκουραστος.
DON-basketblog
QUOTE(Anaz @ Aug 22 2009, 15:04 ) *
H επιλογη του Καζλα να παιζει με Σπανουλη στον ασσο και Ζηση στο 2, νομιζω οτι επιβαρυνει περισσοτερο το προβλημα της περιφερειας. (οπως και η επιλογη να μην παρει εναν εκ των Βασιλειαδη, Πελεκανο και να εχουμε μεινει μονο με τον Περπερογλου στο 3.)

Απ'την αλλη ο Ζησης φαινεται σε καλυτερη κατασταση απο προπερσυ, αλλα δυστηχως τα τελειωματα του δεν ειναι καλα, και καθαρα εκτελεστικα δεν δειχνει ιδιαιτερα αξιοπιστος.


Βασιλειάδη ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Αλλά ΠΕΛΕΚΑΝΟ? Ως τί???
Ο Ζήσης είναι στα χειρότερα της καριέρας του.
kaukasios
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 22 2009, 16:34 ) *
Βασιλειάδη ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Αλλά ΠΕΛΕΚΑΝΟ? Ως τί???
Ο Ζήσης είναι στα χειρότερα της καριέρας του.

to συμπερασμα οτι ο ζησης ειναι στα χειροτερα της καριερας του,πως βγαινει?
DON-basketblog
QUOTE(kaukasios @ Aug 22 2009, 16:48 ) *
to συμπερασμα οτι ο ζησης ειναι στα χειροτερα της καριερας του,πως βγαινει?

Απο το πως φαίνεται στο παρκέ στα μάτια μου...Δεν τον έχω ξαναδεί ΤΟΣΟ αδύναμο αγωνιστικά και είναι κρίμα...Εγώ τον ήθελα στον Ολυμπιακό για εναλλακτική λύση αλλά με αυτά που βλέπω σίγουρα δεν αξίζει τώρα τα 800 χιλ. ευρώ που ζήταγε...


Το σχολίασα και αλλού... Αυτόν τον paunic τον ήξερε κανείς?Πάρα πολύ καλός εχθές.
kaukasios
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 22 2009, 17:00 ) *
Απο το πως φαίνεται στο παρκέ στα μάτια μου...Δεν τον έχω ξαναδεί ΤΟΣΟ αδύναμο αγωνιστικά και είναι κρίμα...Εγώ τον ήθελα στον Ολυμπιακό για εναλλακτική λύση αλλά με αυτά που βλέπω σίγουρα δεν αξίζει τώρα τα 800 χιλ. ευρώ που ζήταγε...


Το σχολίασα και αλλού... Αυτόν τον paunic τον ήξερε κανείς?Πάρα πολύ καλός εχθές.

γιατι ο φωτσης βλεποταν?και πολλοι αλλοι.θελω να πω οτι ειναι πολυ νωρις για να βγαλουμε τετοια συμπερασματα.
οι παικτες ολων των εθνικων ομαδων δεν εχουν φορμαριστει ακομα,γιαυτο υπαρχει και αυτη η ασταθεια στην αποδοση τους.
DON-basketblog
QUOTE(kaukasios @ Aug 22 2009, 17:07 ) *
γιατι ο φωτσης βλεποταν?και πολλοι αλλοι.θελω να πω οτι ειναι πολυ νωρις για να βγαλουμε τετοια συμπερασματα.
οι παικτες ολων των εθνικων ομαδων δεν εχουν φορμαριστει ακομα,γιαυτο υπαρχει και αυτη η ασταθεια στην αποδοση τους.


Ναι φίλε αλλά ο Φώτσης είναι ΛΙΡΑ 100... Ο Ζήσης αν δεν ανέβει και τώρα ΠΟΤΕ θα ανέβει?
kaukasios
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 22 2009, 17:19 ) *
Ναι φίλε αλλά ο Φώτσης είναι ΛΙΡΑ 100... Ο Ζήσης αν δεν ανέβει και τώρα ΠΟΤΕ θα ανέβει?

παραδειγμα εφερα τον φωτση.ειναι πολλοι αυτοι που δεν βλεπονται ακομα και οχι μονο απο την ελλαδα.
DON-basketblog
QUOTE(kaukasios @ Aug 22 2009, 17:22 ) *
παραδειγμα εφερα τον φωτση.ειναι πολλοι αυτοι που δεν βλεπονται ακομα και οχι μονο απο την ελλαδα.


Φίλε ολοι αυτοί που δεν βλέπονται δεν έχουν 2 ολόκληρα χρόνια να παίξουν σοβαρό έστω μπάσκετ. Η τελευταία φορά που ο Ζήσης ήτανε Ζήσης ήτανε το 2007 στο ευρωμπάσκετ.

υ.γ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ όποιος έχει σε torrent site τον χθεσινό αγώνα να μου δώσει το link. EYXAΡΙΣΤΩ.
petrovic
QUOTE(Anaz @ Aug 22 2009, 13:04 ) *
H επιλογη του Καζλα να παιζει με Σπανουλη στον ασσο και Ζηση στο 2, νομιζω οτι επιβαρυνει περισσοτερο το προβλημα της περιφερειας. (οπως και η επιλογη να μην παρει εναν εκ των Βασιλειαδη, Πελεκανο και να εχουμε μεινει μονο με τον Περπερογλου στο 3.)
Ο Σπανουλης εχοντας αναλαβει και τον ρολο του βασικου σκορερ και ηγετη της ομαδας, κουραζεται παρα πολυ οταν επιφορτωνεται και με το βαρος του να κατεβαζει τη μπαλα, συχνα υπο πολυ πιεση, και να οργανωνει. Και ειναι κατι που το εχουμε ηδη εντονα στα ως τωρα φιλικα. Οταν εχει και τα αντιπαλα γκαρντ να τον πιεζουν σε ολο το γηπεδο, ξεκινα την δημιουργια πλεον πολυ πιο κουρασμενος πνευματικα και σωματικα.
Απ'την αλλη ο Ζησης φαινεται σε καλυτερη κατασταση απο προπερσυ, αλλα δυστηχως τα τελειωματα του δεν ειναι καλα, και καθαρα εκτελεστικα δεν δειχνει ιδιαιτερα αξιοπιστος.
Νομιζω οτι θα πρεπει να αναλαβει αυτος ενα μεγαλο μερος της οργανωσης και του κατεβασματος -ειδικα οταν δεν υπαρχουν προοπτικες να τρεξει η ομαδα- ωστε και ο ιδιος θα αποδωσει καλυτερα γιατι ειναι παιχτης που θελει περισσοτερο μπαλα στα χερια, αλλα κυριως θα απελευθερωθει περισσοτερο και ο Σπανουλης ο οποιος θα μπορεσει ετσι να επικεντρωθει στην πικ ν ρολ δημιουργια και το τρανζισιον πιο ξεκουραστος.


Νομίζω ότι με τον anaz λέμε πάνω-κα΄τω το ίδιο πράγμα: πρέπει να βρεθεί ένας τρόπος ώστε να απελευθερωθεί ο Σπανούλης και να "τραβήξει"περισσότερο σκορ.βέβαια όσο εύκολο ακούγεται αυτό στη θεωρία, τόσο δύσκολο είναι στην πράξη. τα πράγματα φέτος είναι πολύ δύσκολα.
ίσως θα έπρεπε μετά τον τραυματισμό του Παπαμακάριου να καλέσει για δοκιμή κάποιο άλλο πόιντ, που θα μπορούσε ίσως να δώσει στην τριάδα 5 λεπτά ξεκούρασης επιπλέον (π.χ. Ξανθόπουλο, Κουμπούρα, Σλούκα). Οι πιο ψύχραιμοι βέβαια θα πουν:ο πνιγμενος από τα μαλλιά του πιάνεται .Τέλος πάντων ,είπαμε: τα πράγματα φέτος είναι πολύ δύσκολα
vastravoud
Έστω και ένας εκ των ΔΔ, Παπαλουκά να ήταν διαθέσιμος τα πράγματα θα άλλαζαν ΑΡΔΗΝ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι ζόρικα.

Ποιός εκ των Καλαμπόκη, Τσαλδάρη εκτιμάτε ότι μπορεί ίσως να κατεβάζει μπάλα; Έστω για να παρει 5 λεπτά ανάσες ο Σπανουλης και ο Ζήσης;

Η λογική λέει ότι τα 80 λεπτά που χρειαζόμαστε στο 1-2 θα τα μοιράζονται οι τρεις τους(Σπαν, Ζήσης, Καλάθης), αλλά ποιός είναι αυτός που θα μπορεί να δώσει έστω την πεντάλεπτη "ανάσα";
nikefalin
QUOTE(vastravoud @ Aug 22 2009, 19:05 ) *
Έστω και ένας εκ των ΔΔ, Παπαλουκά να ήταν διαθέσιμος τα πράγματα θα άλλαζαν ΑΡΔΗΝ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι ζόρικα.

Ποιός εκ των Καλαμπόκη, Τσαλδάρη εκτιμάτε ότι μπορεί ίσως να κατεβάζει μπάλα; Έστω για να παρει 5 λεπτά ανάσες ο Σπανουλης και ο Ζήσης;

Η λογική λέει ότι τα 80 λεπτά που χρειαζόμαστε στο 1-2 θα τα μοιράζονται οι τρεις τους(Σπαν, Ζήσης, Καλάθης), αλλά ποιός είναι αυτός που θα μπορεί να δώσει έστω την πεντάλεπτη "ανάσα";


οι ανάσες που χρειάζεται η ομάδα μπορεί να ναι λιγότερες ή περισσότερες, το θέμα είναι να μην πέφτει η ποιότητα σε αυτά τα 5-10 λέπτα. Εκεί υπάρχει ζήτημα, για αυτό και γω θα θελα να δω έναν από τους 2 ( Τσαλδάρη ή Καλαμποκη) να ξεκινά πενταδάτος και να παίζει π.χ γεμάτο το 10 λεπτο. Να του φτιαχτεί η ψυχολογία , να δούμε πως θα αντιδράσει τότε. Αν και δεν πιστεύω σε ολοκληρωτικές μεταμορφώσεις

joi
QUOTE(vastravoud @ Aug 22 2009, 18:05 ) *
Έστω και ένας εκ των ΔΔ, Παπαλουκά να ήταν διαθέσιμος τα πράγματα θα άλλαζαν ΑΡΔΗΝ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι ζόρικα.

Ποιός εκ των Καλαμπόκη, Τσαλδάρη εκτιμάτε ότι μπορεί ίσως να κατεβάζει μπάλα; Έστω για να παρει 5 λεπτά ανάσες ο Σπανουλης και ο Ζήσης;

Η λογική λέει ότι τα 80 λεπτά που χρειαζόμαστε στο 1-2 θα τα μοιράζονται οι τρεις τους(Σπαν, Ζήσης, Καλάθης), αλλά ποιός είναι αυτός που θα μπορεί να δώσει έστω την πεντάλεπτη "ανάσα";


Από αυτά που είδα μέχρι τώρα στο κατέβασμα (και μόνο) πιο αξιόπιστος πρέπει να είναι ο Τσαλδάρης.
Μιλάω προφανώς για κατέβασμα μόνο. Αφού φτάσει η μπάλα στην επίθεση, πάσα και παρκάρισμα σε καμιά γωνία.
Επίσης τα 5 λεπτά πολλά μου φαίνονται (δυστηχώς) για αυτα που έχουν δείξει και οι δύο.

ΥΓ. Αν αυτή η ομάδα είχε και ΔΔ θα είμουνα πολύ αισιόδοξος, ακόμα και με την διαφαινόμενη "τρύπα" στο 3άρι.
vastravoud
QUOTE(nikefalin @ Aug 22 2009, 17:12 ) *
οι ανάσες που χρειάζεται η ομάδα μπορεί να ναι λιγότερες ή περισσότερες, το θέμα είναι να μην πέφτει η ποιότητα σε αυτά τα 5-10 λέπτα. Εκεί υπάρχει ζήτημα, για αυτό και γω θα θελα να δω έναν από τους 2 ( Τσαλδάρη ή Καλαμποκη) να ξεκινά πενταδάτος και να παίζει π.χ γεμάτο το 10 λεπτο. Να του φτιαχτεί η ψυχολογία , να δούμε πως θα αντιδράσει τότε. Αν και δεν πιστεύω σε ολοκληρωτικές μεταμορφώσεις


Η ποιότητα οπωσδήποτε θα πέσει, σε αυτό δεν τίθεται θέμα, και καλό είναι να είμαστε συνηθισμένοι σε αυτό. Απλώς το θέμα είναι το 5λεπτο συμμετοχής του Τσαλδάρη(π.χ) να μην φαίνεται ως τρυπα.
il postino
ο τσαλδαρης κατεβαζε χθες τη μπαλα σε μια φαση και σταματησε τη ντριπλα με το που περασε τη γραμμη του κεντρου και δημιουργηθηκε αυτοματα κυκλοφοριακο εκει περα! δεν κανει το παιδι , ουτε για κατεβασμα , δισταζει στο σουτ , ενω το εχει , μονο για καμια προσωπικη αμυνα ειναι καλος αλλα οχι και πολλα πολλα!!! εγω θα ψηφιζα καλαμποκη (του οποιου ομολογω οτι θαυμαζω την πορεια του στα γηπεδα-απο τα αλωνια στα σαλονια και μαλιστα σε μεγαλη ηλικια), ο οποιος αν και λιγοτερο καλος ποιοτικα απο τον τσαλδαρη, τουλαχιστον δε δισταζει να κανει ενα σουτ! οπως και να χει ομως , για το μη χειρον βελτιστον παμε! θα φαει 40λεπτο ο σπανουλης που θα ναι ολο δικο του!

επισης επιμενω και θα επιμενω , μην κανει καμια στραβη ο καζλα και δεν παρει τον μικρο , τον παπανικολαου!

ειμασταν ομως καλυτεροι απο οτι στο ματς με τη λετονια! ελπιζω να συνεχισουμε ανοδικα!

υ.γ μου αρεσε πολυ που εχασε το λευ απ στο τελος ο σπανουλης (εχει 2/2 μεχρι τωρα απο την αργεντινη και μετα), αυτο τον κανει πιο επικινδυνο για τη συνεχεια!
xristos_metal
Εγω ειμαι της αποψης οτι ο Σλουκας και ο Βασιλειαδης θα επρεπε να ειναι στις επιλογες αντι Καλαμποκη-Τσαλδαρη.Τον Παπανικολαου για ποιο λογο δεν τον εβαλε καθολου?Θα φανει τη δευτερα αν τον υπολογιζει.
DON-basketblog
QUOTE(xristos_metal @ Aug 22 2009, 19:57 ) *
Εγω ειμαι της αποψης οτι ο Σλουκας και ο Βασιλειαδης θα επρεπε να ειναι στις επιλογες αντι Καλαμποκη-Τσαλδαρη.Τον Παπανικολαου για ποιο λογο δεν τον εβαλε καθολου?Θα φανει τη δευτερα αν τον υπολογιζει.


Νομίζω πως ολοι συμφωνούμε σε αυτό.
Giorgos#4
παντως η κατασταση να παιζει ο παπανικολαου ενω δεν παιζει στον συλλογο του ειναι αναλογη με του Γουολκοτ και την αγγλια το μουντιαλ του 2006!
xristos_metal
Δεν εχει σημασια αυτο.Ο μεγαλος στοχος για την εθνικη ειναι το παγκοσμιο του χρονου,στο οποιο πιστευω θα εχουμε την καλυτερη ομαδα ολων των εποχων.Ακομη και ως 12ο παιχτη πρεπει να τον παρει τον Παπανικολαου.Του χρονου για το παγκοσμιο θα ειναι βασικο τριαρι.
AZ1980
QUOTE(aegeansheed @ Aug 22 2009, 11:05 ) *
για τον Ζήση: Η παρατήρησή σου είναι κοινή. Με προβληματίζει κι εμένα το γεγονός, αφού ο Ζήσης είναι παίκτης που πρέπει και μπορεί όταν υποδεχθεί καλά τη μπάλα να σουτάρει επί τόπου. Όχι τόσο για τη λειτουργία της ομάδας, αλλά γιατί το έκανε στην ΑΕΚ στα 20 του και έδειξε ότι το έχει. Η εξήγηση είναι προφανώς ο περιορισμένος σταδιακά και λιγότερο πρωταγωνιστικός ρόλος στις ομάδες του. Αλλά και πάλι, η αστοχία στο σουτ θεωρώ ότι είναι θέμα προπόνησης. Ο Nash και ο Fisher κάθονται 1 ώρα μετά την προπόνηση και κάνουν σουτ για παράδειγμα. Φοβάμαι ότι ο Νίκος δεν έχει μείνει στάσιμος (εξ' άλλου με το που τον είδαμε πρώτη φορά έδειξε ότι είναι ώριμος και ότι μπορεί να δίνει το ίδιο κάθε φορά), αλλά κινδυνεύει να χάσει αυτό για το οποίο ήταν πολύτιμος και ουσιαστικός. Την ικανότητά του να απειλεί. Με το σουτ, γιατί ευτυχώς το γρήγορο drive από τα αριστερά της ρακέτας-σήμα κατατεθέν- το εκτελεί το ίδιο καλά.

Για τον Κουφό: Ο ilpostino το έθεσε καλύτερα νομίζω. Περιμένει τον αντίπαλο να πάρει προσπάθεια για να βγάλει άμυνα στο σουτ. Δεν παίζει άμυνα με τα πόδια, αλλά στήνεται και χάνει τον αντίπαλο γιατί με τα πόδια ανοιχτά δε μπορεί να ακολουθήσει την post move. Ελπίζω να το διορθώσει με τη βοήθεια του προπονητικού, γιατί με το κορμί του μπορεί να τραβήξει πολύ σπρώξιμο χωρίς να χάσει τη θέση του (δεν υπάρχουν πολλοί C με +120 κιλά-μόνο τον Marc σκεύτομαι έτσι γρήγορα). Θετικό ότι κοντραρίστηκε με κλασσικό Ευρωπαίκο ψηλό, φτασμένο και έμπειρο, έστω κλάσης 1Β (Krstic) και κέρδισε (αλλά και έχασε-κίνητρο για βελτίωση επομένως) μονομαχίες.



Συμφωνώ απόλυτα με την ανάλυσή σου για τον Ζήση. Απλά να προσθέσω και τον ψυχολογικό παράγοντα, μιας και εγώ, από το "περιστατικό Βαρεχάο" και μετά, βλέπω ένα παίκτη συνολικά πολύ πιο αβέβαιο στις κινήσεις του στο παρκέ και στην εκτέλεση από εκείνον που γνώριζα και θαύμαζα ως τότε. Θεωρώ πως εκείνο το συμβάν αποτέλεσε δυστυχώς κομβικό σημείο στην καριέρα του αξιόλογου αυτού παίκτη.

Για τον Κουφό επίσης προσυσυπογράφω την προσέγγισή σου. Εδώ θα πρόσθετα επικουρικά την παρατήρηση πως ο Κουφός για την ώρα προσπαθεί να παίξει άμυνα σε στιλ ...Φώτση, δηλαδή, χωρίς να χαμηλώνει αποτελεσματικά, υποχωρεί στις επαφές όσο η μπάλα είναι στο παρκέ και προσπαθεί να διατηρεί σε όλη τη διάρκεια του 1on1 το σώμα του έτοιμο για κόψιμο ψηλά, στην τελική προσπάθεια του αντιπάλου. Πράγματι, αυτός πιθανότατα δεν είναι ο ενδεδειγμένος τρόπος να αμύνεται κάποιος με τη σωματοδομή (ψιλοθηρίο) και τα αντανακλαστικά (καλά για τα κιλά του, αλλά δεν έχει δα και το timing του ...Batman) του Κουφού.


bball.gif
Anaz
QUOTE(vastravoud @ Aug 22 2009, 19:05 ) *
Έστω και ένας εκ των ΔΔ, Παπαλουκά να ήταν διαθέσιμος τα πράγματα θα άλλαζαν ΑΡΔΗΝ. Τώρα όμως τα πράγματα είναι ζόρικα.

Ποιός εκ των Καλαμπόκη, Τσαλδάρη εκτιμάτε ότι μπορεί ίσως να κατεβάζει μπάλα; Έστω για να παρει 5 λεπτά ανάσες ο Σπανουλης και ο Ζήσης;

Η λογική λέει ότι τα 80 λεπτά που χρειαζόμαστε στο 1-2 θα τα μοιράζονται οι τρεις τους(Σπαν, Ζήσης, Καλάθης), αλλά ποιός είναι αυτός που θα μπορεί να δώσει έστω την πεντάλεπτη "ανάσα";
Περα απο το "ποσοτικο" ζητημα το οποιο καλως η κακως δεν λυνεται, και εκ των πραγματων Ζησης και Σπανουλης θα πρεπει να παιζουν απο 30' ο καθενας, εγω εστιαζω στο πως κατανεμονται οι ρολοι μεταξυ τους.
Οπως ειπα και πιο πανω, οταν δεν υπαρχουν προυποθεσεις να χτυπησει η ομαδα στο τρανζίσιον, ο Ζησης πρεπει να ειναι αυτος που θα κατεβαζει τη μπαλα. Ξεκαθαρα. Αφ'ενος για να μην κουραζεται τόσο ο Σπανουλης πνευματικα και σωματικα και υποκυπτει σε λαθη, και αφ'ετερου γιατι θεωρω τον Ζηση πιο καλο και εμπειρο χειριστη και μαλλον και καλυτερο οργανωτικα. Πιο κοντρολαρισμενο, με καλυτερο courtvision και καλυτερο στις πασες χαμηλα προς την ρακετα. Ενω αν εχει εναν ρολο με περισσοτερο μπαλα στα χερια πιστευω θα ανεβει και η αυτοπεποιθηση του περισσοτερο.
Ο Σπανουλης πρεπει να αφοσιωθει περισσοτερο στην δημιουργια, το σκοραρισμα, και το τρανζισιον.

QUOTE(DON-basketblog @ Aug 22 2009, 16:34 ) *
Βασιλειάδη ΜΑΖΙ ΣΟΥ. Αλλά ΠΕΛΕΚΑΝΟ? Ως τί???
Ο Πελεκανος εγω πιστευω ηταν ταμαμ για τις αναγκες αυτης της Εθνικης.Εχει πολυ καλα αθλητικα προσοντα και μπορει να προσδωσει ενεργεια, ριμπαουντ και κλεψιματα στην αμυνα απο τη θεση 3 -κατι που μας λειπει-, ενω τρεχει καλα το γηπεδο και εχει εφεση στο να τελειωνει τις φασεις σε αιφνιδιασμους. Και εκτελεστικα εχει δειξει οτι αν εχει εναν ενεργο ρόλο, δεν τα παει ασχημα. Γενικα θα ηταν το καλυτερο συμπληρωμα στο 3, αφου μπορει να βοηθησει ακριβως στους τομεις που ο Περπερογλου υστερει.
DON-basketblog
QUOTE(Anaz @ Aug 22 2009, 22:21 ) *
Ο Πελεκανος εγω πιστευω ηταν ταμαμ για τις αναγκες αυτης της Εθνικης.Εχει πολυ καλα αθλητικα προσοντα και μπορει να προσδωσει ενεργεια, ριμπαουντ και κλεψιματα στην αμυνα απο τη θεση 3 -κατι που μας λειπει-, ενω τρεχει καλα το γηπεδο και εχει εφεση στο να τελειωνει τις φασεις σε αιφνιδιασμους. Και εκτελεστικα εχει δειξει οτι αν εχει εναν ενεργο ρόλο, δεν τα παει ασχημα. Γενικα θα ηταν το καλυτερο συμπληρωμα στο 3, αφου μπορει να βοηθησει ακριβως στους τομεις που ο Περπερογλου υστερει.


Συγνώμη ίσως να είμαι εμπαθής με τον παίκτη αυτόν αλλά όχι καλύτερος του τσαλδάρη και του καλαμπόκη δεν είναι αλλά ούτε του πιτσιρικά παπανικολάου, μην σου πως και του ΔΗΜΗΤΡΗ παπανικολάου. Είναι απο τους πιο υπερτιμημένους παίκτες ever και είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΑΥΤΟΣ ο παίκτης να φόρεσε την φανέλα του ΟΣΦΠ αλλά και την φανέλα της ΡΕΑΛ.
AZ1980
QUOTE(Anaz @ Aug 22 2009, 19:21 ) *
Ο Σπανουλης πρεπει να αφοσιωθει περισσοτερο στην δημιουργια, το σκοραρισμα, και το τρανζισιον.


...και στο να την "κατεβάσει" αυτός σε καταστάσεις υψηλής πίεσης. Ο Ζήσης είναι σχετικά αργός, και όταν τον πιέζουν πολύ μπλέκεται και την ξεφορτώνεται. Ο Βασίλης, αντίθετα, αν πιεστεί έξτρα, πολλές φορές με το εκρηκτικό του πρώτο βήμα μετατρέπει την μικρή απόσταση που του αφήνει ο αμυντικός σε δικό του πλεονέκτημα, αφήνοντας τον πίσω.

Γενικά όμως συμφωνώ μαζί σου πως στα μεγαλύτερα διαστήματα του παιχνιδιού εκείνος από τους δυο τους που πρέπει να την κουβαλάει είναι αναγκαστικά ο Ζήσης.


bball.gif
mrproedros
Highlights από το φιλικό Ελλάδα - Σερβία 82-83 (21-8-09)

&" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350" />


Δείτε τα Highligths από Ρουμανία - Λετονία - Σερβία
AZ1980
QUOTE(DON-basketblog @ Aug 22 2009, 19:53 ) *
μην σου πως και του ΔΗΜΗΤΡΗ παπανικολάου.


Μιας και μου το θύμισε ο DON, αλήθεια, πως θα βλέπατε θεωρητικά τον "παλιό" Παπανικολάου σε αυτή την Εθνική, σε ρόλο "δίνω ποιοτικά λεπτά και εμπειρία σε μια θέση που δε μπορεί να πει κανείς πως καλύπτεται και πλήρως από το υπάρχον υλικό"?

bball.gif
nikefalin
QUOTE(AZ1980 @ Aug 22 2009, 23:03 ) *
Μιας και μου το θύμισε ο DON, αλήθεια, πως θα βλέπατε θεωρητικά τον "παλιό" Παπανικολάου σε αυτή την Εθνική, σε ρόλο "δίνω ποιοτικά λεπτά και εμπειρία σε μια θέση που δε μπορεί να πει κανείς πως καλύπτεται και πλήρως από το υπάρχον υλικό"?

bball.gif


ποιόν παλιό ? Τον χαράλαμπο τον κολυμβητή ?
AZ1980
QUOTE(nikefalin @ Aug 22 2009, 20:07 ) *
ποιόν παλιό ? Τον χαράλαμπο τον κολυμβητή ?


Όχι ρε, τον γιατρό που βρήκε το τεστ-ΠΑΠ, ιδού η "γιατρειά" στη θέση 3! laugh.gif


bball.gif
nikefalin
QUOTE(AZ1980 @ Aug 22 2009, 23:09 ) *
Όχι ρε, τον γιατρό που βρήκε το τεστ-ΠΑΠ, ιδού η "γιατρειά" στη θέση 3! laugh.gif
bball.gif


α με αυτόν που ήταν στα 10χίλιαρα !! ε ναι αυτός θα τανε ταμάμ! Τώρα για τον αλλον έχουν περάσει τα καλά χρόνια . Δεν ξέρω αν τον είδες καθόλου τον χειμώνα, αλλά ούτε ταχύτητα έχει για το επίπεδο που θέλουμε, ούτε ευελιξία , παρά μόνο εμπειρία , ποστάρισμα και σουτ στημένος έξω από τη γραμμή. Χρήσιμος για την Α1 γενικά ,αλλά όχι για πολλά πολλά.
Anaz
QUOTE(AZ1980 @ Aug 22 2009, 22:59 ) *
...και στο να την "κατεβάσει" αυτός σε καταστάσεις υψηλής πίεσης. Ο Ζήσης είναι σχετικά αργός, και όταν τον πιέζουν πολύ μπλέκεται και την ξεφορτώνεται. Ο Βασίλης, αντίθετα, αν πιεστεί έξτρα, πολλές φορές με το εκρηκτικό του πρώτο βήμα μετατρέπει την μικρή απόσταση που του αφήνει ο αμυντικός σε δικό του πλεονέκτημα, αφήνοντας τον πίσω.

Γενικά όμως συμφωνώ μαζί σου πως στα μεγαλύτερα διαστήματα του παιχνιδιού εκείνος από τους δυο τους που πρέπει να την κουβαλάει είναι αναγκαστικά ο Ζήσης.


bball.gif

Σωστο αυτο. Σε καταστασεις υψηλης πιεσης ο Σπανουλης εχει το πλεονεκτημα οτι μπορει με την ντριμπλα του (να αφησει πισω τον αντιπαλο του και) να δημιουργησει προυποθεσεις να χτυπησει τον αντιπαλο στο τρανζισιον.
Ομως οργανωτικα σε σετ επιθεσεις ειναι κριμα να φορτωνεται αυτος το βαρος. Γιατι και κουραζεται περισσοτερο (και υποκυπτει σε περισσοτερα λαθη), και απ'την αλλη θεωρω τον Ζηση αμιγως οργανωτικα ελαφρως καλυτερο.
AZ1980
QUOTE(nikefalin @ Aug 22 2009, 21:13 ) *
α με αυτόν που ήταν στα 10χίλιαρα !! ε ναι αυτός θα τανε ταμάμ! Τώρα για τον αλλον έχουν περάσει τα καλά χρόνια . Δεν ξέρω αν τον είδες καθόλου τον χειμώνα, αλλά ούτε ταχύτητα έχει για το επίπεδο που θέλουμε, ούτε ευελιξία , παρά μόνο εμπειρία , ποστάρισμα και σουτ στημένος έξω από τη γραμμή. Χρήσιμος για την Α1 γενικά ,αλλά όχι για πολλά πολλά.


Ναι, τον είδα, και, μιας και βλέπω στο ρόστερ της Εθνικής παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν σχεδόν τίποτα, μου ήρθε η σκέψη μήπως αυτά τα τρία σημεία θα ήταν χρήσιμα στη χημεία αυτού του συνόλου. Περισσότερο νομίζω χρειάζεται άλλωστε μια ομάδα αφοσιωμένους υψηλής ποιότητας ρολίστες, ακόμα και στο "λυκόφως" τους, παρά παίκτες που μοιάζει βέβαιο πως "θα περάσουν και δε θα ακουμπήσουν".

Anyway, σα σκέψη το έβαλα, ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος... Απλά ρώτησα τον εαυτό μου "γιατί όχι?" και δε βρήκα πολλούς λόγους, εκτός του ότι όταν η καριέρα κάποιου θεωρηθεί πως μπήκε σε "τροχιά εκτός Εθνικής", είναι πολύ δύσκολο να ξανα-υπολογιστεί, ακόμα και αν υπάρχει θέση γι' αυτόν, μια νοοτροπία βέβαια που έχει και πολλά θετικά, αφού έτσι επιταχύνεται η ανανέωση.



QUOTE(Anaz @ Aug 22 2009, 21:19 ) *
Σωστο αυτο. Σε καταστασεις υψηλης πιεσης ο Σπανουλης εχει το πλεονεκτημα οτι μπορει με την ντριμπλα του (να αφησει πισω τον αντιπαλο του και) να δημιουργησει προυποθεσεις να χτυπησει τον αντιπαλο στο τρανζισιον.
Ομως οργανωτικα σε σετ επιθεσεις ειναι κριμα να φορτωνεται αυτος το βαρος. Γιατι και κουραζεται περισσοτερο (και υποκυπτει σε περισσοτερα λαθη), και απ'την αλλη θεωρω τον Ζηση αμιγως οργανωτικα ελαφρως καλυτερο.


+1


bball.gif
nikefalin
QUOTE(AZ1980 @ Aug 22 2009, 23:26 ) *
Ναι, τον είδα, και, μιας και βλέπω στο ρόστερ της Εθνικής παίκτες που δεν μπορούν να προσφέρουν σχεδόν τίποτα, μου ήρθε η σκέψη μήπως αυτά τα τρία σημεία θα ήταν χρήσιμα στη χημεία αυτού του συνόλου. Περισσότερο νομίζω χρειάζεται άλλωστε μια ομάδα αφοσιωμένους υψηλής ποιότητας ρολίστες, ακόμα και στο "λυκόφως" τους, παρά παίκτες που μοιάζει βέβαιο πως "θα περάσουν και δε θα ακουμπήσουν".

Anyway, σα σκέψη το έβαλα, ούτε κι εγώ είμαι σίγουρος... Απλά ρώτησα τον εαυτό μου "γιατί όχι?" και δε βρήκα πολλούς λόγους, εκτός του ότι όταν η καριέρα κάποιου θεωρηθεί πως μπήκε σε "τροχιά εκτός Εθνικής", είναι πολύ δύσκολο να ξανα-υπολογιστεί, ακόμα και αν υπάρχει θέση γι' αυτόν, μια νοοτροπία βέβαια που έχει και πολλά θετικά, αφού έτσι επιταχύνεται η ανανέωση.


είχα σκεφτεί άλλον για το "3" , αλλά η κακή του άμυνα και οι λίγες παραστάσεις του με αποθάρυναν . Λέω για τον αδερφό του Νίκ , τον Πατ Καλάθη. Γρήγορος , ψηλός να βοηθήσει στο ρημπάουντ με αρκετή ισορροπία σώματος, αλλά η άμυνα του σε πιο κοντούς παίκτες φέτος ήταν άθλια.

ασκήσεις ούτε καν επι χάρτου δεν κάνουμε τώρα βέβαια, ας βρεθεί τρόπος να μείνει ο μικρός ο Παπανικολάου στην Πολωνία, είναι η μοναδική ορθή εναλλακτική λύση που έχει η ομάδα αυτή τη στιγμή. Ο Πριντεζης μπερδεύεται και ψάχνεται να μάθει μια θέση που δεν την ξέρει ακόμα, ο Καιμακόγλου που φέτος την έπαιξε λίγο , αλλά πιο συνηδητοποιημένα είναι βαρύς, Οι Καλαμπόκης και Τσαλδάρης παίζουν εκεί μόνο όταν έχουμε απέναντι μας σούπερ χαμηλά σχήματα...
Anaz
Ο προ διετιας Παπανικολαου θα μπορουσε να προσφερει. ο σημερινος δεν ξερω αν σωματικα θα μπορουσε να ανταπεξελθει σε αυτο το επιπεδο και ρυθμο, ειδικα αμυντικα.

QUOTE
είχα σκεφτεί άλλον για το "3" , αλλά η κακή του άμυνα και οι λίγες παραστάσεις του με αποθάρυναν . Λέω για τον αδερφό του Νίκ , τον Πατ Καλάθη. Γρήγορος , ψηλός να βοηθήσει στο ρημπάουντ με αρκετή ισορροπία σώματος, αλλά η άμυνα του σε πιο κοντούς παίκτες φέτος ήταν άθλια.
Μια δοκιμη παντως ίσως αξιζε..
Γενικα εγω θεωρω οτι το προβλημα στο 3 ειναι τόσο μεγαλο, ξεκαθαρα εξ'αιτιας του τεχνικου τιμ. Μου φαινεται ανεξηγητη η μη κληση καποιων παιχτων που θα μπορουσαν να βοηθησουν, σε βαθμο που πιστευω οτι εξωαγωνιστικοι παραγοντες επαιξαν το ρολο τους.
Ειναι εξωφρενικα παραλογο να δοκιμαζεις τον Καιμακογλου στο 3, οταν εχεις παιχτες οπως ο Πελεκανος, ο Βασιλειαδης, η κι ο Καλαθης (κι ο Παπ ακομα) οι οποιοι με τα οποια στραβα τους, αν μη τι αλλο βγαζει ματι οτι μπορουν να ανταπεξελθουν καλυτερα στη θεση απο τον..Καιμακογλου!!! (τον οποιο παντως εκτιμω, αλλα τριαρι δεν ειναι ο ανθρωπος.Και στο 4 ειμαστε ηδη γεματοι!)
Ευμένης
Τελικά το ερώτημα που μένει είναι αν σε αυτή την Εθνική, με το τεράστιο πρόβλημα στο 1 (γιατί αν υπήρχε 2ος άσσος, Σπανούλης Ζήσης καλύπτουν μια χαρά το 2) και στο 3, οι κλήσεις κάποιων παικτών που δυνητικά θα μπορούσαν να βοηθήσουν τουλάχιστον θεωρητικά περισσότερο από αυτούς που κλήθηκαν, δεν έγιναν για αγωνιστικούς λόγους ή επιβλήθηκαν στον Κάζλα από εξω-αγωνιστικούς παράγοντες. Εξηγούμαι, Ο Πελεκάνος που αναφέρατε ήταν ρουσφέτι του Γιαννάκη, ο Πατ Καλάθης θα ήταν τρίτο αμερικανάκι και μάλιστα χωρίς να έχει εντυπωσιάσει και μάλλον θα πήγαινε πολύ για φέτος (αν είχε κάνει σπουδαία σεζόν στο Μαρούσι θα ήταν αλλιώς), Ο Βασιλειάδης έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολύ δημοφιλής σε ορισμένους κύκλους. Από την άλλη βέβαια δεν βλέπω γιατί δεν δοκιμάστηκε ο Σλούκας, όταν τραυματίστηκε ο Παπαμακάριος. Δεν ξέρω! Θα είναι κρίμα πάντως να μην καλούνται οι καταλληλότεροι αλλά να επεμβαίνουν διάφοροι εξω-αγωνιστικοί παράγοντες.
Κατά τα λοιπά θα είναι έγκλημα να μείνει έξω ο Παπανικολάου, που μπορεί να προσφέρει μερικά ποιοτικότατα λεπτά στο παρκέ. Εκτός αν το παιδί κινδυνεύει με υπερκόπωση.
Γενικά σε μια χρονιά με πολλές απουσίες θα προτιμούσα να δω να προωθούνται στις κενές θέσεις παιδιά από την Νέων, ακόμα και αν αποδώσουν μέτρια, παρά να καλύψουν όπως όπως τις θέσεις κάποια συμπαθείς μεν αλλά περιορισμένου ταλέντου παίκτες οι οποίοι δύσκολα θα ξανακληθουν στην Εθνική (εκτός αν υπάρξουν και στο μέλλον μαζεμένες απουσίες). Αν είναι η απόδοση να είναι μέτρια, ας ψηθούν τουλάχιστον κάποια νέα παιδιά.

QUOTE(xristos_metal @ Aug 22 2009, 20:52 ) *
Δεν εχει σημασια αυτο.Ο μεγαλος στοχος για την εθνικη ειναι το παγκοσμιο του χρονου,στο οποιο πιστευω θα εχουμε την καλυτερη ομαδα ολων των εποχων.Ακομη και ως 12ο παιχτη πρεπει να τον παρει τον Παπανικολαου.Του χρονου για το παγκοσμιο θα ειναι βασικο τριαρι.



Επιμένω κι εγώ για την ανάγκη να εξασφαλιστεί η πρόκριση στο Παγκόσμιο. Υπάρχουν βέβαια και wildcards αλλά καλύτερα να μην μπλέξουμε με το παρασκήνιο. Άλλωστε ακόμα κι αν πάρουμε πρόσκληση κάποια χάρη θα πρέπει να ανταποδώσουμε στο μέλλον. Και είναι επιτακτική ανάγκη η πρόκριση γιατί πιστεύω ακάδαντα κι εγώ ότι με την επιστροφή των απόντων, τις εμπειρίες Κουφού-Καλάθη, τις ευκαιρίες που όλοι ελπίζουμε να πάρουν επιτέλους οι μικροί της Νέων στις ομάδες τους, του χρόνου ίσως να παρουσίασουμε την καλύτερη και πληρέστερη Εθνική όλων των εποχών! Αν όλα πάνε καλά και δεν υπάρχουν τραυματισμοί και απουσίες (εκτός ίσως του Παπαλουκά που μεγαλώνει), τα τρία επόμενα καλοκαίρια (2010, 2011 και στο Λονδίνο το 2012) ετοιμαστείτε για πολύ μεγάλα πράγματα. Αν όμως χαθεί η πρόκριση στο Παγκόσμιο, χάνουμε την ευκαιρία για μια διάκριση και μένει πίσω η Εθνική από εμπείρίες σε μεγάλους αγώνες και δέσιμο. Με την πρόκριση η ομάδα θα είναι πολύ δυνατή του χρόνου και θα φτάσει στο μάξιμούμ στους Ολυμπιακούς του 2012. Μετά θα έρθει η ώρα οι παλιά φρουρά να παραδώσει σιγά σιγά πλήρως στην νέα ήδη ψημένη και πανέτοιμη φουρνιά. Όνειρα θερινής νυκτός; Νομίζω είναι ρεαλιστικά. Θα δείξει όμως. Αρκεί να είμαστε στην Τουρκία του χρόνου!
DON-basketblog
QUOTE(AZ1980 @ Aug 22 2009, 23:03 ) *
Μιας και μου το θύμισε ο DON, αλήθεια, πως θα βλέπατε θεωρητικά τον "παλιό" Παπανικολάου σε αυτή την Εθνική, σε ρόλο "δίνω ποιοτικά λεπτά και εμπειρία σε μια θέση που δε μπορεί να πει κανείς πως καλύπτεται και πλήρως από το υπάρχον υλικό"?

bball.gif


Eγώ με καθαρά αγωνιστικά δεν έχω καταλάβει αυτός και ο Βασιλειάδης γιατί δεν κλήθηκαν σε αυτήν την εθνική. Aδιανόητο.
AZ1980
QUOTE(nikefalin @ Aug 22 2009, 21:41 ) *
ασκήσεις ούτε καν επι χάρτου δεν κάνουμε τώρα βέβαια, ας βρεθεί τρόπος να μείνει ο μικρός ο Παπανικολάου στην Πολωνία, είναι η μοναδική ορθή εναλλακτική λύση που έχει η ομάδα αυτή τη στιγμή. Ο Πριντεζης μπερδεύεται και ψάχνεται να μάθει μια θέση που δεν την ξέρει ακόμα, ο Καιμακόγλου που φέτος την έπαιξε λίγο , αλλά πιο συνηδητοποιημένα είναι βαρύς, Οι Καλαμπόκης και Τσαλδάρης παίζουν εκεί μόνο όταν έχουμε απέναντι μας σούπερ χαμηλά σχήματα...



Πολύ σωστός...

+1

bball.gif

QUOTE(DON-basketblog @ Aug 23 2009, 01:15 ) *
Eγώ με καθαρά αγωνιστικά δεν έχω καταλάβει αυτός και ο Βασιλειάδης γιατί δεν κλήθηκαν σε αυτήν την εθνική. Αδιανόητο.


Για τον Βασιλειάδη τα είπε πολύ όμορφα και τετράγωνα ο Ευμένης... 'Οταν επανειλημμένα μένει εκτός Εθνικής ο πιο κλασικός σουτέρ που διαθέτει αυτή τη στιγμή το ελληνικό μπάσκετ, και ενώ το σουτ αποτελεί "αχίλλειο πτέρνα" των αντιπροσωπευτικών συγκροτημάτων μας τα τελευταία χρόνια, δε μπορούμε παρά να δεχτούμε πως συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες το σενάριο που περιέγραψε ο "συμφορουμίτης" μας:

QUOTE
"Ο Βασιλειάδης έχω την εντύπωση ότι δεν είναι πολύ δημοφιλής σε ορισμένους κύκλους"



bball.gif
joi
Να συμφωνήσω και εγώ με τον Παπανικολάου (τον μικρό).

Αν το παιδί αντέχει κι άλλους αγώνες, βάλτον μέσα να παίξει τώρα 5-10 λεπτά (10 λεπτά μόνο στα παιχνίδια του γκρουπ σηκώνει νομίζω).
Φέτος ειδικά που είναι μεταβατική χρονιά, γιατι έτσι τον προετοιμάζεις για τα επόμενα, καλοκαίρια-φωτιά (όπως ειπωθηκε ήδη).
Και μόνο η ενέργεια στο παιχνίδι του + ένα/δύο εντυπωσιακά μπλοκ σε σημεία που πρέπει + η ψυχολογία νικητή που σέρνει μαζί του φέτος, μπορούν ίσως να βοηθησουν για τα 5 λεπτά που χρειάζεται.

Ο Βασιλειάδης εμένα δεν μου αρέσει.
Πολύ εύκολα από πλεονέκτημα μπορεί μέσα στην ροή του αγώνα να μεταβληθεί σε μειονέκτημα. Να μαζέψεις 6-8 πόντους από τον προσωπικό του αντίπαλο όσο παίζει και μετά να τρέχεις.
Αλλά προφανώς και άξιζε συμμετοχής στην προεπιλογή, έτσι? Ως τελική επιλογή τον κρίνω.






qspock
2 ειναι οι βασικοι μας πονοκεφαλοι: 1) Η οργανωση του παιχνιδιου και 2) τα αμυντικα ριμπαουντ.

Το μεγαλο προβλημα της εθνικης, που δημιουργει και τα λοιπα προβληματα (πλην αυτο των αμυντικων ριμπαουντ που φαινεται να ειναι ξεχωριστο προβλημα) ειναι ενα: Η ελλειψη ρυθμου στην επιθεση, η κακη αναπτυξη του παιχνιδιου οταν παιζουμε χωρις πλει-μεικερ. Δηλαδη? Οταν δεν παιζει ο Καλαθης...
Οι Σπανουλης και Ζησης δεν μπορουν να ανταπαιξελθουν στον ρολο γιατι οπως εχω ξαναπει δεν ειναι καθαροι ασσοι.

Με τη Σερβια η οποια επαιξε πολυ εξυπνα (λογω Ιβκοβιτς προφανως), πιεστηκαμε 40' στην περιφερεια και δεν μπορεσαμε να αντιδρασουμε σωστα. Ο Ντουντα (μας ειδε, δεν ηθελε και πολυ η αλεπου) διεκρινε το προβλημα στο 1, οπου υπαρχει μονο ο Καλαθης, και πιεσε εκει. Ο Σπανουλης ηταν καταστρεπτικος στην οργανωση, ο Ζησης λιγος γιατι δεν μπορει να κρατησει πολυ ωρα την μπαλα στα χερια του και ειναι σχετικα αργος, κι εμεινε ο Καλαθης, ο οποιος ομως δεν χρησιμοποιηθηκε καθολου στην αρχη (νομιζω σε ολο το πρωτο δεκαλεπτο) οπου ημασταν και πισω στο σκορ και φανηκε η διαφορα σε σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια.

Η κακιστη επιθετικη αναπτυξη της ομαδας, συντελεσε επισης και στους αιφνιδιασμους που φαγαμε, ή στην κακη ισορροπια στην αμυνα που ειχαμε σε αμετρητες περιπτωσεις με αποτελεσμα να φαμε πολλα ανοιχτα σουτ ή ευκολα καλαθια.

Δυστυχως, ο Καλαθης ειναι το μοναδικο πλει-μεικερ που εχουμε, ευτυχως που βρεθηκε κι αυτος και ειναι εξαιρετικος, αν θελουμε να εχουμε αξιωσεις πρεπει να παιζει ΠΟΛΥ, και μακαρι να ανταπεξελθει γιατι ειναι το παιδι ακομα απειρο και δεν εχει παραστασεις. Ειναι δηλαδη λογικο να κανει και λαθη απειριας.
Αλλα, οσα λαθη και να κανει, οσο απειρος κι αν ειναι, δινει στη θεση ενα αυτο που δεν το δινει ΚΑΝΕΝΑΣ αλλος στην υπαρχουσα εθνικη μας ομαδα... Γιατι το παιδι εχει μεγαλο ταλεντο και δημιουργει στην επιθεση πολλες φασεις.
Απο εκει λοιπον ξεκινουν τα οποια προβληματα μας... Δε ξερω τι θα γινει, αλλα το να ξεκιναμε με Ζηση Σπανουλη και να περιμενουμε να βρεθουμε πισω στο σκορ για να μπει ο Καλαθης, μαλλον δεν ειναι και το καλυτερο. Δεν εχουμε δυστυχως και αλλους στο 1...

Επισης: Πολλοι απορουν που δεν κληθηκε ο Βασιλειαδης, ή το ριχνουν στο παρασκηνιο.
Κι εγω απο την δικη μου πλευρα, απορω με αυτες τις δηλωσεις, απορω γιατι ολοι εδω μεσα ασχολουνται με τον πιο μονοδιαστατο παιχτη της ιστοριας της Ελλαδας, που το μονο που εχει ειναι το σουτ, κι αυτο δεν μπορει καν να το ελεγξει. Αυτος περιμενει να του ερθει η μπαλα να την μπουμπουνισει, ανεξαρτητως συστηματος, ροης του αγωνα, συνθηκων. Δεν ξερει να κανει τιποτε αλλο, δεν μπορει να προσαρμοστει σε τιποτα αλλο, θελει απλα να παρει καμια δεκαρια σουτ και οσα μπουν. Η σκληρη αληθεια ειναι πως δεν παιδευει και πολυ το μυαλο του με οτι αυτο μπορει να σημαινει... Ετσι δεν παιζεται το μπασκετ, και αυτος ειναι ο λογος που δεν συμμετεχει στις προετοιμασιες εδω και χρονια. Παλιοτερα τον καλουσαν, αν και δεν εδιχνε σημαδια προσαρμογης, αλλα ηταν νεοτερος και του δινανε ευκαιριες μηπως και μαθει. Απο τη στιγμη που αυτο δεν εγινε, τωρα τι να τον κανουνε?

Νομμιζω πως πολυ ασχοληθηκαμε με τον Βασιλειαδη, απλα αναφερθηκα γιατι οπως πολλοι απορουν για την μη κληση του, ετσι κι εγω απορω με την εμμονη που υπαρχει προς αυτον τον παιχτη! Ο λογος που δεν καλειται ειναι καθαρα αγωνιστικος και, κατ'εμε, ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Επισης, οσον αφορα τη θεση τρια και το "κενο" σε αυτην, περσυ επαιζαν 3 κοντοι γιατι ο Διαμαντιδης και ο Παπαλουκας μαρκαραν στο 3. Το προβλημα δηλαδη ειναι και παλι η απουσια των 2 παραπανω, και δεν αναπληρωνεται γιατι δεν εχουμε παιχτες αυτης της αξιας να καλυψουν το κενο. Στο κατω κατω, συγκριτικα με περσυ, υπαρχει ο Περπερογλου (αντι Βασιλοπουλου) που ειναι καθαρο τριαρι, ενω περσυ στη θεση αυτη υπηχαν τριαροτεσσαρια ή ασοο τριαρια... Ο Πελεκανος δεν χρησιμοποιουνταν και πολυ ουτως η αλλως, και το οτι δεν εδειξε τιποτα ολη τη χρονια ειναι και ο λογος της μη κλησης του. Καλως ή κακως, αυτο ειναι υποκειμενικο, αλλα η εντυπωση που εδωσε τις 2 τελευταιες χρονιες ειναι πως δεν προσφερε και πολλα στις ομαδες που επαιξε γιατι δεν ειχε καποιον ρολο. Καλως ή κακως θα φανει στο μελλον. Πιθανως να μην εχει τελειωσει απο την εθνικη και φετος εχει τη δυνατοτητα να το δειξει αυτο στην ομαδα του. Αρα το θεμα ειναι ποιος θα ειναι ο δευτερος που θα παιζει μετα τον Περπερογλου στο τρια. Ο Παπανικολαου ειναι ενας καλος υποψηφιος. Ο Πριντεζης προσωπικα πιστευω πως δεν κανει για εκει, ενω ο Καιμακογλου, ισως μπορει να βοηθησει, αλλα με προυποθεσεις (αναλογα το παιχνιδι, τον αντιπαλο κλπ).

Οσων αφορα τα ριμπαουντ, ειναι ενα προβλημα που προερχεται απο την αδυναμια των κοντων να βοηθησουν (σε αντιθεση με περσυ) αλλα και των ψηλων να λειτουργησουν σωστα (Κουφος, Μπουρουσης, Σοφο) ειτε εχουν λαθος θεση, ειτε δε γινονται σωστα τα μπλοκ αουτ. Αυτο πιστευω μπορει και πρεπει να διορθωθει.

Ιδωμεν...

PS:
QUOTE(nikefalin @ Aug 22 2009, 23:13 ) *
α με αυτόν που ήταν στα 10χίλιαρα !! ε ναι αυτός θα τανε ταμάμ!

Τον Παπαδοπουλο εννοεις τον γιατρο που επαιζε στον Ηρακλη και ξεκινησε τεσσαρι και πηγε και στο τρια αργοτερα? icon_drunk.gif
saleasss
Καλησπέρα,

Ετσι όπως βλέπω την εθνική, μας βλέπω οριακά να βγαίνουμε πεμπτοι. Δεν ήμαστε καλλήτεροι απο τους Ισπανούς, Σλοβένους, Κροάτες, Γάλλους, Λιθουανούς ακόμη και τους Τούρκους..

Λόγω του μεταβατικού σταδίου που βρίσκεται η εθνική, συμφωνώ απόλυτα ότι άξιζαν να κληθούν ποιο πολλοι παίκτες απο τους νέους, τουλάχιστο να κληθούν οι Σλούκας, Παπάς, Γιαννόπουλος περισσότερο για να ψηθούν με την εθνική - αν όχι - και να μπούν στην δωδεκάδα.

Εγω πιστεύω (μην γελάσετε) - λογω της λυψανδρείας στην θέση 1 - οτι θα μπορούσε να κληθεί και ο Γαγκαλούδης. Είναι κλασσικότατο πλειμακερ με πολύ καλό χειρισμό της μπάλας και μεγάλη εμπειρία, αν και περίεργος χαρακτήρας.

Αν ήμουν ο Κασλάουσκας, θα κατέβαζα την παρακάτω 12αδα:
1)Σπανούλης
2)Ζήσης
3)Γκαγκαλούδης
4)Καλάθης
5)Γιαννόπουλος
6)Περπέρογλου
7)Παπανικολάου
8)Φώτσης
9)Πρίντεζης
10)Γλινιαδάκης
11)Σχορτσιανίτης
10)Μπουρούσης
12)Κουφός

Από τους υπάρχοντες παίχτες, Τον Τσαλδάρη και Καιμακόγλου τους βλέπω "λιγους" για την εθνική, τον Καλαμπόκη ασταθή, τον Μαυροκεφαλίδη περιττό λόγω της πληρότητας που έχουμε σε αυτή την θέση.
Kanzler
Σε καλο δρομο ειναι η εθνικη ομαδα, και ας εχασε απο τους Σερβους. Εχουν καλη ομαδα οι Σερβοι και νομιζω οτι θα πανε καλα στο Ευρωμπασκετ. Εδειξε αμυντικα προβληματα η ομαδα, αλλα πιστευω θα τα εχει λυσει οταν θα ξεκινησει το Ευρωμπασκετ.
Πολυ καλα τα πανε ο Κουφος και ο Καλαθης. Ενταξει εχει καποια προβληματα στην αμυνα ο Κουφος, αλλα οχι οτι ειναι και κακος αμυντικος. Θα μαθει να παιζει και καλυτερη αμυνα με τον καιρο (στην επιθεση ειναι πολυ χρησιμος). Μην τα θελετε και ολα απο την πρωτη ημερα. Το ιδιο ισχει και για τον Καλαθη. Λιγες ημερες βρισκουνται ο Κουφος και ο Καλαθης στην Ευρωπη, σε αυτη την ομαδα, σε αυτο το επιπεδο. Ο Καλαθης εχει παιξει μπασκετ μονο στο σχολειο που πηγενε (High School), και μετα ενα χρονο στο Πανεπιστημιο της Φλοριδας, δεν ξερει απο ευρωπαικο ανδρικο μπασκετ. Αλλα ειδατε τι εκανε το παιδι στον αγωνα με τους Σερβους (ποιος Teodosic και βλακειες). Και ο Κουφος μια χαρα τα πηγε με Krstic και Perovic. Ταπες τους μοιρασε και εβαλε σε 13 λεπτα 7 ποντους. Απο αγωνα σε αγωνα θα γινουνται καλυτεροι Κουφος και Καλαθης.
Πολυ καλα επαιξε και ο Σχορτσιανιτης. Ωραια θα ηταν να δουμε τον Παπανικολαου σε εναν απο τους επομενους αγωνες.
xristos_metal
Οι Σερβοι παντα μας δυσκολευουν,ειτε εχουν καλη ομαδα ειτε οχι.Σε καμμια περιπτωση δε θα ηθελα να τους αντιμετωπισουμε στα νοκ αουτ.Νομιζω απο αυριο θα δουμε που βαδιζουμε.
benchwarmer
Οι απουσιες των Παπαλουκα-Διαμαντιδη ειναι παρα πολυ σημαντικες για δυο λογους. Τοσο επιθετικα στον τομεα της οργανωσης, οσο και αμυντικα στην θεση 3. Εαν υπηρχε εστω ενας απο τους δυο, θα ειχαμε λυσει και τα δυο αυτα προβληματα. Αλλωστε και περυσι, με ενα τριαρι ειχαμε κατεβει στο Πεκινο (Βασιλοπουλος, αφου ο Πελεκανος επαιξε ελαχιστα), αλλα το προβλημα λυθηκε με το γνωστο σχημα με τους 3 κοντους, που ηταν και η μεγαλη μας δυναμη ολα αυτα τα χρονια. Κατι που φετος δεν μπορει να γινει, τοσο γιατι θα επιβαρυνθουν παρα πολυ ενω δεν εχουμε και αλλες λυσεις στον παγκο, αλλα και φυσικα γιατι ουτε ο Σπανουλης, ουτε ο Ζησης, ουτε ο Καλαθης μπορουν να μαρκαρουν στο 3.
Αφηνοντας λοιπον στην ακρη αυτους που δεν κληθηκαν και γιατι δεν κληθηκαν, και κοιταζοντας αυτους που εχουμε, απο τη στιγμη λοιπον που δεν υπαρχει αλλος αξιολογος ασος (αλλωστε μεχρι περυσι που δεν υπηρχε ο Καλαθης, καλουταν στην προετοιμασια ο Ξανθοπουλος!), θα πρεπει αναγκαστικα να παρει ενεργο χρονο ειτε ο Καλαμποκης ειτε ο Τσαλδαρης (ο Παπαμακαριος θα ηταν καλυτερη επιλογη και απο τους 2 πιστευω) στο 2, ενω για το 3 απο τη στιγμη που οι αλχημειες του Καιμακογλου και του Πριντεζη δεν δειχνουν να βγαινουν τοσο καλα οσο θα θελαμε, πιστευω θα πρεπει να ειναι στην τελικη επιλογη ο Παπανικολαου.
Το θεμα του "σοφτ" Κουφου δεν με απασχολει τοσο οσο τα προηγουμενα, καθως στους ψηλους εχουμε παρα πολλες λυσεις που αν χρησιμοποιηθουν σωστα, δεν θα φανει καθολου αυτο το προβλημα.

Οποτε δικια μου προταση για τελικη 12αδα ειναι:

Σπανουλης
Ζησης
Καλαθης
Τσαλδαρης
Περπερογλου
Παπανικολαου
Φωτσης
Πριντεζης
Κουφος
Μπουρουσης
Σχορτσιανιτης
Γλυνιαδακης
DON-basketblog
QUOTE(AZ1980 @ Aug 23 2009, 07:52 ) *
O Bασιλειάδης δεν είναι και πολύ δημοφιλής σε κάποιους κύκλους.



Και επειδή λέτε και 12άδες που θα θέλατε,

1. Καλάθης
2. Σλούκας
3. Σπανούλης
4. Ζήσης
5. Περπέρογλου
6. Βασιλειάδης
7. Παπανικολάου
8. Φώτσης
9. Μπουρούσης
10. Σόφο
11. Κουφός
12. Πρίντεζης/Γλυνιαδάκης (αναλόγως που θα έπαιζε ο Μπούρου 4 ή 5)
man10
Nα και ενα post γεματο υπερβολες..Γεματο ομως!
Σε μια χρονια που εχουμε τοσο μεγαλο προβλημα στο 3 και γενικα δεν εχουμε καλο σουτερ,ο Βασιλειαδης αξιζε μια θεση στην προετοιμασια(εξ αρχης ομως και οχι υστερα μετα τις αρνησεις)σιγουρα..Απο κει και περα ας τον αφηνανε να παλεψει για μια θεση στην 12αδα..
Η αδυναμια του να παιξει αμυνα ειναι δεδομενη οπως και η υπερβολικη του προσηλωση στο σουτ...Αλλα αυτο δεν τον κανει κατα την γνωμη μου αχρειαστο για αυτην την Εθνικη ουτε και παικτη που το μονο που ξερει να κανει ειναι να σουταρει.
QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
Κι εγω απο την δικη μου πλευρα, απορω με αυτες τις δηλωσεις, απορω γιατι ολοι εδω μεσα ασχολουνται με τον πιο μονοδιαστατο παιχτη της ιστοριας της Ελλαδας,

Υπερβολη νουμερο 1..Ο πιο μονοδιαστατος παικτης στην ιστορια της Ελλαδος..Πολυ ωραια..

QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
που το μονο που εχει ειναι το σουτ, κι αυτο δεν μπορει καν να το ελεγξει.

Υπερβολη νουμερο 2...
Πανε δες τα στατιστικα του φετος με ΠΑΟΚ και Μοντεγκραναρο,νομιζω πως πρεπει να αναθεωρησεις.

QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
Δεν ξερει να κανει τιποτε αλλο, δεν μπορει να προσαρμοστει σε τιποτα αλλο, θελει απλα να παρει καμια δεκαρια σουτ και οσα μπουν

Υπερβολη νουμερο 3...

QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
. Η σκληρη αληθεια ειναι πως δεν παιδευει και πολυ το μυαλο του με οτι αυτο μπορει να σημαινει...

Υπερβολη νουμερο 4...Παρεπιμτοντως τι ακριβως μπορει να σημαινει?

QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
Παλιοτερα τον καλουσαν, αν και δεν εδιχνε σημαδια προσαρμογης, αλλα ηταν νεοτερος και του δινανε ευκαιριες μηπως και μαθει. Απο τη στιγμη που αυτο δεν εγινε, τωρα τι να τον κανουνε?

Υπερβολη νουμερο 5...Τι σημαδια προσαρμογης δηλαδη επρεπε να δειξει?
Ποτε ακριβως τον καλεσανε?Γιατι εγω θυμαμαι οτι το 2005 δεν πηγε τελικα στην Εθνικη λογω υπερκοποσης,μια αλλη χρονια κληθηκε και τελικα κοπηκε και αυτο ηταν ολο.


QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
Νομμιζω πως πολυ ασχοληθηκαμε με τον Βασιλειαδη, απλα αναφερθηκα γιατι οπως πολλοι απορουν για την μη κληση του, ετσι κι εγω απορω με την εμμονη που υπαρχει προς αυτον τον παιχτη! Ο λογος που δεν καλειται ειναι καθαρα αγωνιστικος και, κατ'εμε, ΞΕΚΑΘΑΡΟΣ.

Συμφωνω για την εμμονη...Απλα απο οτι φαινεται αλλοι την εχουν την εμμονη!
nikefalin
Δεν χρειάζεται να "τσακωνόμαστε" για την απουσία ενός παίκτη που θα έπαιζε λίγο.

Κι εγώ βλέπω τη χρησιμότητα του τουλάχιστον στην προεπιλογή , να δείξει αν μπορεί κλπ. Αν όντως ήταν τόσο τραυματισμένος θα ήταν καλό να το ξεκαθαρίσει κι ο ίδιος.
Αν όχι, τότε οι διαδόσεις από τα παπαγαλάκια του χώρου( εννοώ αυτούς που το έγραψαν στον τύπο) ως προς τούτο πρέπει να αποκαλύψουν τις πηγές τους.

Δεν έχω τουλάχιστον πρόχειρη εξήγηση για ποιό λόγο πρέπει να μην αρέσει . Δεν έχει δώσει αφορμές το παλικάρι.

GMlls
κόπηκε ο Μαυροκεφαλίδης.
AZ1980
QUOTE(qspock @ Aug 23 2009, 09:59 ) *
Επισης: Πολλοι απορουν που δεν κληθηκε ο Βασιλειαδης, ή το ριχνουν στο παρασκηνιο.
Κι εγω απο την δικη μου πλευρα, απορω με αυτες τις δηλωσεις, απορω γιατι ολοι εδω μεσα ασχολουνται με τον πιο μονοδιαστατο παιχτη της ιστοριας της Ελλαδας, που το μονο που εχει ειναι το σουτ, κι αυτο δεν μπορει καν να το ελεγξει. Αυτος περιμενει να του ερθει η μπαλα να την μπουμπουνισει, ανεξαρτητως συστηματος, ροης του αγωνα, συνθηκων. Δεν ξερει να κανει τιποτε αλλο, δεν μπορει να προσαρμοστει σε τιποτα αλλο, θελει απλα να παρει καμια δεκαρια σουτ και οσα μπουν. Η σκληρη αληθεια ειναι πως δεν παιδευει και πολυ το μυαλο του με οτι αυτο μπορει να σημαινει...

PS:
Τον Παπαδοπουλο εννοεις τον γιατρο που επαιζε στον Ηρακλη και ξεκινησε τεσσαρι και πηγε και στο τρια αργοτερα? icon_drunk.gif



Η ανάλυσή σου για τον Βασιλειάδη, αν και ίσως κάπως υπερβολική, σίγουρα δεν απέχει απελπιστικά από την εικόνα που και εγώ έχω για τον παίκτη. Ωστόσο, παρά τα μειονεκτήματά του, διαθέτει σουτ, κάτι από το οποίο η ομάδα πάσχει χρόνια τώρα. Κατά συνέπεια δεν κατανοώ γιατί πρέπει το ότι δεν είναι ιδιαίτερα πολυδιάστατος ή το ότι δεν παίζει άμυνα να στερεί την Εθνική από ένα σουτέρ που θα μπορούσε, ως ρολίστας με ολιγόλεπτη συμμετοχή, να "ξεκολλήσει" την ομάδα από κάποιο επιθετικό τέλμα. Δεν είπα να τον πάρει για βασικό. Απλά να τον έχει στον πάγκο για ώρα ανάγκης, έχοντας φροντίσει να έχει 1-2 plays για να βγει να σουτάρει αν χρειαστεί.

Νομίζω πως το κριτήριο "όποιος δεν παίζει άμυνα δεν προσκαλείται στην Εθνική" που έχει επικρατήσει τα τελευταία χρόνια έχει στοιχίσει αρκετά στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, αφού, δεδομένης της αρκετά κακής συνολικής μας εικόνας στο σουτ, η χημεία των συνόλων που κατά καιρούς συντάχτηκαν σχεδόν πάντοτε "διψούσε" για κάποιον ρολίστα - σουτέρ.

PS: Respect που θυμήθηκες τον "γιατρό" Δημήτρη Παπαδόπουλο! biggrin.gif


bball.gif
nikefalin
QUOTE(AZ1980 @ Aug 23 2009, 16:06 ) *
PS: Respect που θυμήθηκες τον "γιατρό" Δημήτρη Παπαδόπουλο! biggrin.gif

bball.gif

βασικός το 91 στη Ρωμη , έτσι ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2019 Invision Power Services, Inc.